Sekretariat Telefoniczne dyżury nauczycieli Plan pracy psychologa i pedagoga Dokumenty do pobrania Kontakty e-mail do wychowawców e-mail zaufania Artykuł dla rodziców grupa I Artykuł dla rodziców grupa II Artykuł dla rodziców grupa II Artykuł dla rodziców grupa III Artykuł dla rodziców - grupa III Artykuł dla rodziców grupa IV Artykuł dla rodziców - grupa IV Artykuł dla rodziców - grupa IV Artykuł dla rodziców grupa V Artykuł dla rodziców - grupa V Lista rzeczy, które dziewczęta powinny posiadać w placówce Oddziały szkolne w MOW Załusków

Artykuł dla rodziców grupa V

„W zdrowym ciele zdrowy duch, ten kto ćwiczy ten jest „Zuch”.

Nie od dzisiaj wiadomo, że sport to samo zdrowie. Ludzie uprawiający sport cieszą się lepszą formą i zdrowiem zarówno fizycznym jak i psychicznym.  Sport pomaga ma także pozytywny wpływ na kształtowanie się charakteru. Sport jest skutecznym narzędziem wychowawczym.

O znaczeniu aktywności fizycznej w procesie wychowania mówili już starożytni, m.in. Arystoteles i Platon, którzy podkreślali, że sport wpływa nie tylko na ciało, ale ma także kluczowe znaczenie w kształtowaniu charakteru i moralności. Istotną rolę odgrywa formowania prawidłowych nawyków i postaw związanych z dyscypliną, wytrwałością, z zasadami współzawodnictwa oraz dbałością o zdrowe ciało. Im później dziecko rozpoczyna przygodę z aktywnością fizyczną, tym trudniej wytrwać mu w postanowieniu regularności i trenować nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało. Jeżeli jednak uda nam się zarazić małe dziecko „bakcylem” uprawiania sportu, jest szansa, że dobre nawyki pozostaną mu również w wieku dorosłym.

Dla dzieci od 6 do 17 roku życia Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje przynajmniej 60 minut dziennej aktywności o średnim lub intensywnym natężeniu. Badania przeprowadzone w polskich szkołach pokazują, że jedynie ok ¾  uczniów uczestniczyło we wszystkich lub prawie wszystkich lekcjach WF, a ponad 10% brało udział jedynie w połowie zajęć. Duża liczba uczniów skorzystało ze zwolnienia wypisanego przez rodziców. Uniemożliwia to osiągnięcie przez dzieci zalecanego poziomu aktywności fizycznej.

Ćwiczenia fizyczne w szkole, czy poza nią, są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Regularne podejmowanie aktywności fizycznej przynosi zdrowotne korzyści takie jak zachowanie prawidłowej wagi, wykształcenie nienagannej postawy ciała, czy zmniejszenie szans na pojawienie się chorób cywilizacyjnych. Dzięki uprawianiu sportu dziecko uczy się także, jak dbać o własne ciało, co zdecydowanie procentuje w późniejszych latach życia.

Aktywność fizyczna sprzyja również rozładowaniu napięcia spowodowanego stresem, który jest poważnym problemem, szczególnie wśród młodzieży. WHO podkreśla pozytywny wpływ sportu w procesie redukowania symptomów niepokoju i depresji. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się też do poprawy wydolności układu oddechowego i układu krążenia, a to ma znaczenie w poprawie koncentracji i pamięci, czyli wpływa bezpośrednio na wyniki nauczania.

Sport uprawiany regularnie ma ogromny wpływ na to, jakim człowiekiem w przyszłości stanie się nasze dziecko. Dzieje się tak dlatego, że poprzez sport wyrażają się wartości, które dorośli nie zawsze potrafią przekazać dzieciom werbalnie. Dziecko poprzez ćwiczenia w naturalny sposób uczy się wytrwałości, dokładności, systematyczności, a także zasad współżycia społecznego i fair play. Uprawianie sportu sprzyja także wszechstronnemu rozwojowi dziecka, jednocześnie niwelując skrajny indywidualizm i egoizm.
Sport ma też niebagatelny wpływ, jeśli chodzi o kształtowanie poczucia pewności siebie, świadomości samo decydowania o sobie i asertywności. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla nastolatków – dorastające dziecko, które poprzez sport wypracowało asertywną postawę, ma mniejsze szanse na ugięcie się pod presją rówieśników i sięgnięcie np. po używki, aby przypodobać się grupie.

Do całej palety korzyści wynikających z uprawiania sportów należy zaliczyć też umiejętność obiektywnej oceny swoich zdolności i radzenia sobie z porażkami, które w sporcie są nieuniknione. Kształtuje to w dziecku większą odporność na krytykę, a tak przystosowany młody człowiek staje się bardziej zaradny życiowo i zahartowany na przeciwności losu.

Najlepszą metodą na wprowadzenie dziecka w świat aktywności fizycznej jest uprawianie sportu razem z nim. Nawet najciekawsze sportowe zajęcia pozalekcyjne i najmodniejsze sportowe gadżety nie zachęcą dziecka do sportu tak, jak wspólny czas spędzony aktywnie w gronie najbliższych. Warto spróbować wspólnej jazdy na rowerze, nartach czy rolkach. Można organizować piesze wycieczki czy spacery. Efekty uprawiania sportu w rodzinnym gronie z pewnością przełożą się na wzrost formy wszystkich członków rodziny, a także zbliżą ich do siebie i wzmocnią poczucie więzi rodzinnej.

Źródła:

  1. Mazur P., "Wychowanie poprzez sport. Wielość spojrzeń i doświadczeń", Chełm 2014
  2. PNS Pentor na zlecenie Procter&Gamble, "Postawy Polaków wobec sportu", Warszawa 2012
  3. „Global Recommendations on Physical Activity for Health”, World Health Organization 2010
  4. Woynarowska B., Mazur J., Oblacińska A., „Uczestnictwo uczniów w lekcjach wychowania fizycznego w szkołach w Polsce”, Hygeia Public Health, 50(1) , Poznań 2015
  5. http://www.junior.sport.pl/junior/1,143109,17389314,7_powodow__dla_ktorych_dzieci_powinny_uprawiac_sport.html

 

opracował: M. Lewandowski

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • Tel 24 277 46 15
    Fax 24 277 41 53