Sekretariat Telefoniczne dyżury nauczycieli Plan pracy psychologa i pedagoga Dokumenty do pobrania Kontakty e-mail do wychowawców e-mail zaufania Artykuł dla rodziców grupa I Artykuł dla rodziców grupa II Artykuł dla rodziców grupa II Artykuł dla rodziców grupa III Artykuł dla rodziców - grupa III Artykuł dla rodziców grupa IV Artykuł dla rodziców - grupa IV Artykuł dla rodziców - grupa IV Artykuł dla rodziców grupa V Artykuł dla rodziców - grupa V Lista rzeczy, które dziewczęta powinny posiadać w placówce Oddziały szkolne w MOW Załusków

Artykuł dla rodziców - grupa V

SZKODLIWE ZWIĄZKI I SKŁADNIKI W PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH: CO KAŻDY POWINIEN WIEDZIEĆ

Chociaż jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, wiele produktów spożywczych zawiera składniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. W tym artykule, przedstawimy potencjalne zagrożenia związane z niektórymi powszechnie stosowanymi składnikami i substancjami chemicznymi oraz jakich produktów należy unikać.

Konserwanty to substancje chemiczne dodawane do produktów spożywczych w celu przedłużenia ich trwałości. Niektóre konserwanty są powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak alergie, problemy skórne i ryzyko raka. Przykłady Pozytonian sodu (E211) Benzoian sodu (E211) Nitryt sodu (E250).

Barwniki to substancje nadające pokarmom właściwą barwę.

Pokarmy o czerwonych i  różowych odcieniach Mogą powodować reakcje alergiczne i ADHD.

Tarasyna E102- pokarmy o żółtym i pomarańczowym odcieniu mogą powodować reakcje alergiczne i wpływać na trawienie.

Zielony S E142- warzywa, słodycze, przekąski mogą powodować astmę, reakcje alergiczne i ADHD.

Słodziki są powszechnie stosowane w produktach niskokalorycznych lub bezkalorycznych, takich jak napoje dietetyczne i gumy do żucia. Chociaż ich stosowanie może pomóc w utracie wagi, wiele z nich ma negatywny wpływ na zdrowie.

1 Sukraloza -najpopularniejszy słodzik sztuczny. Nie została udowodniona szkodliwość dla zdrowia, ale niektóre badania sugerują, że może ona wpływać na poziom cukru we krwi i florę bakteryjną jelit.

2 Aspartam - jest jednym z najczęściej stosowanych słodzików sztucznych. Jest powiązany z problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle głowy, problemy trawienne i problemy z równowagą hormonalną.

3 AcesulfamK- Słodzik syntetyczny, który jest powszechnie używany w produktach spożywczych. Ma niską kaloryczność, ale może wpłynąć na równowagę hormonalną i zwiększyć apetyt.

Emulgatory Carboxymetyloceluloza – są stosowane w sosach i daniach gotowych jako zagęszczacz. Mogą prowadzić do problemów z trawieniem i jelitami.

Polisorbaty - powszechnie stosowane do produkcji mlecznych napojów w proszku. Mogą wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

Glicerol- stosowany w słodyczach i przekąskach jako zagęszczacz. Może prowadzić do problemów z trawieniem i osłabienia układu immunologicznego.

Monoglicerol - stosowany w piekarnictwie jako emulgator. Może wpłynąć na poziom cholesterolu i ryzyko chorób serca.

Gluten -jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu i życie. Może powodować problemy trawienne u osób z nietolerancją glutenu.

Laktoza -to cukier znajdujący się w mleku. Osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie trawić go poprawnie, co może prowadzić do problemów trawieniem i nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia.

Czynniki alergiczne

Orzeszki – to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych. Może powodować reakcje anafilaktyczne i problemy z oddychaniem u osób z alergią.

Truskawki- mogą one powodować problemy zdrowotne u osób z alergią na nie.

Podsumowanie- Wszystkie opisane rzeczy są szeroko stosowane w produktach spożywczych i związane są z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia człowieka. Przed zakupem produktów spożywczych, warto przeczytać etykietę i zwrócić uwagę na skład oraz konserwanty i inne chemikalia, które zostały dodane do produktu.

M. Lewandowski