Historia Ośrodka Nasz Patron

 

           Historia Ośrodka     


Teren na którym znajduje się nasz Ośrodek to dawna siedziba ziemiańska. Od kilku pokoleń mieszkali w tutejszym dworze ziemianie do których należał Załusków. 

W XX wieku była to rodzina Radoszewskich. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę (było to w 1918 roku) dziedzic Załuskowa Paweł Radoszewski założył pierwszą szkołę. Sprowadził nauczyciela – Mariana Skwierczyńskiego, aby nauczał jego syna. Syn dziedzica uczył się w pałacu, czyli dzisiejszym internacie. Nauczyciel zamieszkał w dwuizbowym lokalu w ciągu budynków, w których mieszkali pracownicy majątku, znajdujących się przy ówczesnej bramie wjazdowej do majątku (czyli na terenie parku, przy drodze asfaltowej; o tym, że kilkadziesiąt lat temu stały tam budynki świadczą chociażby niewielkie zagłębienia terenu i duże kamienie będące elementami konstrukcyjnymi budynków). Jakby przy okazji nauczania syna dziedzica, w jednej z izb urządzono salę do nauczania dzieci i młodzieży ze wsi Załusków, Przejma, Brzozowiec, Emilianów, Wszeliwy oraz Kaptury. Ogółem do szkoły zapisanych było około 60 uczniów. Była to trzyklasowa Szkoła Podstawowa w Załuskowie. 

  W 1924 roku szkołę przeniesiono do Emilianowa (wciąż przybywało uczniów a pomieszczenie było jedno), a następnie do Kaptur.

  Po II wojnie światowej pałac w Załuskowie został opuszczony przez właścicieli. Obiekty zostały znacjonalizowane. Niekiedy urządzano tu kolonie letnie dla dzieci. Ogólnie jednak budynki nie były wykorzystane i ulegały stopniowej dewastacji. Tak było do 1969 roku. Za zgodą Ministerstwa Oświaty z dnia 18 września 1969 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego 1 października powołało do życia Państwowy Zakład Wychowawczy w Załuskowie ze Szkołą Podstawową. W czerwcu 1975 roku PZW został przekształcony w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Szkołą Zawodową o specjalności mechanik maszyn rolniczych. Uczniowie i wychowankowie zapewnione mieli praktyki zawodowe w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Iłowie. Ciekawostką dla obecnych wychowanków będzie zapewne fakt, że podróż na owe zajęcia odbywała się zaprzęgiem konnym. W 1994 roku placówka otrzymuje nazwę Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Załuskowie. Organem prowadzącym było wówczas Kuratorium Oświaty w Płocku. Nowy podział administracyjny kraju dokonany w roku 1999 zmienił podległość placówki. Organem prowadzącym placówkę stało się Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie.

Od września 1999 roku dotychczasową ośmioklasową szkołę podstawową przekształcono w sześcioletnią oraz powołano trzyletnie Publiczne Gimnazjum w Załuskowie. 

Jesienią 2002roku rozpoczął się kapitalny remont internatu. Inwestorem było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie a wykonawcą, wyłoniona w drodze przetargu firma, ZURiP Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczy (woj. świętokrzyskie). Uroczyste otwarcie nowego internatu odbyło się w październiku 2003r. Od tej chwili warunki pracy i pobytu wychowanków znacznie się poprawiły.

24 listopada 2004r. obchodziliśmy jubileusz 35-lecia istnienia placówki. Z tej okazji wmurowana została tablica pamiątkowa, a Uchwałą Pady Powiatu placówce zmieniono nazwę i nadano imię : Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby.

Od 01 września 2006r. do 31 sierpnia 2007r. placówka funkcjonowała jako Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. W skład ośrodka wchodziło wyłącznie gimnazjum. Ośrodek przeznaczony był dla dzieci i młodzieży – dziewcząt i chłopców zagrożonych demoralizacją i uzależnieniem.

Od 01 września 2007r. placówka została przekształcona w Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • Tel 24 277 46 15
    Fax 24 277 41 53