Nawigacja

  • Spotkanie z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie.

    Spotkanie z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie.

    Spotkanie z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie dla wychowanek, osiągających w tym roku szkolnym pełnoletność, przygotowujących się do usamodzielnienia i opuszczenia naszej placówki w ramach programu innowacyjnego „ Ku dorosłości”.

    Celem spotkania było zapoznanie wychowanek z systemem pracy i ofertą pomocy urzędów pracy. Wychowanki zapoznały się z tendencjami na rynku pracy, oczekiwaniami ze strony pracodawcy.

    Spotkanie niewątpliwie pomoże w rozwoju osobistym wychowanek, wyposażyło je w wiedzę i w nowe umiejętności, niezbędne im do usamodzielnienia się i podjęcia współpracy ze środowiskiem w ich miejscu zamieszkania.

  • „Z kulturą mi do twarzy”.

    „Z kulturą mi do twarzy”.

       W dniach 04.12.2021r. - 09.12.21r. w naszym Ośrodku odbył się konkurs pt.„Z kulturą mi do twarzy”. Celem zajęć było kształtowanie wiedzy na temat savoir-vivre, wyrabianie i utrwalanie nawyków stosowania zwrotów grzecznościowych oraz przestrzeganie norm społecznych i zasad kultury. Każda grupa miała za zadanie przygotować plakat promujący tytułowy temat „Z kulturą mi do twarzy”. Rozstrzygnięcia konkursu dokonano w dniu 09.12.2021r. Najlepiej spisała się grupa III, IV oraz grupa II. 

           Ponownie starałyśmy się uświadomić dziewczętom, jak ważne jest właściwe zachowanie i w jaki sposób oddziałuje ono na nasze relacje z otoczeniem oraz dowieść w jakim stopniu znajomość zasad kultury i savoir vivre pomaga i ułatwia życie, przełamuje niepewność, pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach. 

                                                                                                         Autorzy innowacji.

  • Mikołajki w Załuskowie.

    Mikołajki w Załuskowie.

    6 grudnia 2021r., rozstrzygnięto szkolny konkurs literacki pt. "List do świętego Mikołaja", który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczestniczki konkursu wykazały się dużą kreatywnością, oryginalnością pomysłów w tworzeniu życzeń i próśb skierowanych do Mikołaja.  W konkursie  tym I miejsce zajęła  Marika Kawka z kl. II LO, II  miejsce zajęła Alicja Wrzalik z kl. II LO i Julia Wilbik z kl. I Br, III miejsce Wiktoria Niewiada z kl. II LO i Małgorzata Kaniowska z kl. III LO. Wyróżnienie otrzymały Iga Szymańska i Mariola Lampa. W tym dniu oprócz nagród słodkie upominki otrzymały także wszystkie wychowanki.

  • Mikołajki

    Wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć już w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały w dniu św. Mikołaja jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

    Legenda świętego Mikołaja zrodziła się na podstawie historii Mikołaja, biskupa Miry, który według źródeł cały swój majątek rozdał biednym. Jako szczodry darczyńca został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, przybywa z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6. grudnia dzieciom przynosi prezenty.

  • Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy.

    Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy.

    5 grudnia 2021r. wychowanki: Magdalena Kozłowska i Sara Lipińska z gr II z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” im. gen . Tadeusza Kutrzeby  w Załuskowie, pod opieką Agnieszka Domagały, wzięły udział w Powiatowym Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Organizatorem Kiermaszu było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, wzorem lat wcześniejszych odbył się on w Hotelu Chopin w Sochaczewie. Ze względu na ograniczenia pandemiczne było mniej stoisk niż w poprzednich latach, ale jak zawsze wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

    Celem głównym kiermaszu była promocja wystawiennicza rękodzieła i wyrobów świątecznych, sprzedaż upominków świątecznych dla najbliższych. Swoje wyroby zaprezentowali indywidualni wystawcy, ale też instytucje, w tym placówki pomocowe, oświatowe, szkoły, takie jak m.in.: Zespół Szkół Specjalnych, Warsztat Terapii Zajęciowej, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Antares, koła gospodyń wiejskich.  

    Dla naszych dziewcząt oprócz zaprezentowania swojej twórczości przygotowywanej podczas zajęć internatowych w ramach Koła Plastyczno-Dekoratorskiego, było także reprezentowanie placówki w środowisku lokalnym oraz celebrowanie zwyczajów i tradycji świąt. 

                                                                                                                        Agnieszka Domagała

  • KOŁO WOLONTARIATU

     KOŁO WOLONTARIATU

    W dniach 26.11.2021r. – 04.12.21r. wychowanki nalężące do Koła Wolontariatu włączyły się w akcje charytatywną na rzecz chorego chłopca z powiatu sochaczewskiego.    

            Dziewczęta w ramach pomocy wykonywały rękodzieła o symbolice świątecznej, które zostały przekazane na Kiermasz, z którego dochody przeznaczono na leczenie chorego dziecka.

    Celem przedsięwzięcia było:

    • wdrażanie do udzielania pomocy ludziom potrzebującym, kształtowanie empatii,
    • rozwijanie osobistego potencjału poprzez bezinteresowne zaangażowanie w różnorodne formy pracy na rzecz innych,
    • kształtowanie postawy życzliwości, tolerancji i chęci pomocy potrzebującym.

         Nasze Koło Wolontariatu skierowane jest do wychowanek, które chcą pomagać innym,

    reagować czynnie oraz inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

    A. Stenborowska,

    J.Ziółkowska,

    I.Durka,

    E.Wawrzyńczak.

  • Andrzejki 2021

    Andrzejki 2021

    Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji 29.11.2021r., odbyła się w naszej placówce zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy sala zamieniła się w ,,salę wróżb”. Wychowanki mogły dowiedzieć się co czeka je w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka.Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

    Edyta Górecka,

    Monika Ciołkowska - Boluk

  • Nasze prace

  • Wycieczka do Czerwińska nad Wisłą

    Wycieczka do Czerwińska nad Wisłą

    W dniu 21.11.2021r. odbyliśmy wycieczkę do klasztory w Czerwińsku nad Wisłą, który jest prowadzony przez ojców Selezjan. Dzięki uprzejmości ks. Jacka mogliśmy zapoznać się z bogatym zbiorem różnego rodzaju eksponatów, które zostały przywiezione do naszego kraju z podróży misyjnych. Zapoznaliśmy się także z historią klasztoru i poznaliśmy jego najstarsze zabytki. Wycieczka pozwoliła nie tylko na wzbogacenie wiedzy historycznej wychowanek ale także umożliwiła im pogłębienia życia duchowego.

    Damian Wasilewski

  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dnia 20.11.2021r., w naszej placówce zorganizowaliśmy spotkanie  dla całej społeczności, którego celem było uwrażliwienie naszych wychowanek  na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Dlatego świętujemy dziś i przenośmy życzliwość na każdy dzień.

    Koło wolontariatu:

    Agnieszka Stenborowska

    Jolanta Ziółkowska

    Edyta Górecka

  • Wystawa Aleksandra Sochaczewskiego

    Wystawa Aleksandra Sochaczewskiego

    18 listopada 2021r.  odbyła się, prelekcja  dla zaproszonych gości, Kustosza  X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, który przybliżył nam postać i twórczość Aleksandra Sochaczewskiego. Artysta był mieszkańcem Iłowa, dzieła ukazują jego okres zesłania na Syberię. Tematyka dzieł jest smutna i przygnębiająca dzieła ukazują życie i pracę katorżniczą w kopalniach jak również, drogę ucieczki z niewoli. Dziewczęta  w naszej placówce, przygotowały krótką prelekcję dla wszystkich uczennic, na temat życia i twórczości Aleksandra Sochaczewskiego. Następnie po prelekcji w szkole, dziewczęta pojechały do Straży Pożarnej w Brzozowie gdzie obejrzały wystawę artysty, wysłuchały krótkiej wzmianki o projekcie  przedstawionej  przez panią z urzędu gminy w Iłowie. Na zakończenie zaproszono nas, na poczęstunek który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bud.

                                                                                                                            Urszula Olkiewicz

                                                                                                                             Ewa Grzywacz

                                                                                                                             Martyna Załuga

  • 19 Dni Przeciwko Przemocy

    19 Dni Przeciwko Przemocy

    W ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, nasza placówka zorganizowała zajęcia dotyczące przemocy. Wychowanki zdobyły wiedzę na temat rodzajów przemocy, sposobów zapobiegania oraz adresów pod którymi można szukać pomocy i wsparcia. Ponadto rozstrzygnięto konkurs na plakat i film o powyższej tematyce.Symbolem 19 dni była pomarańczowa wstążka, którą nosiliśmy na znak solidarności z ofiarami przemocy oraz w celu braku zgody na tego typu działania.

  • Z PASJĄ DO PTAKÓW!

    Z PASJĄ DO PTAKÓW!

    Dnia 15.11.2021r, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie w ramach innowacji pedagogicznej „Droga do sukcesu, czyli jak wybrał dobry zawód gościliśmy doświadczonego sokolnika Igora Kowalskiego, mieszkańca Iłowa pasjonata i miłośnika dzikich ptaków, które są̨ ważną̨ częścią̨ jego życia. Swoją pasją pragnie zarażać́ młodych ludzi, dlatego bez wahania przyjął nasze zaproszenie, i przeprowadził dla naszych wychowanek mini prelekcje z udziałem skrzydlatych przyjaciół. Udzielił nam wskazówek jak zostać́ sokolnikiem i z czym to się̨ wiążę. Opowiedział jak zmieniło się̨ jego życie, oraz dlaczego warto zakochać́ się̨ w sokołach. Dowiedzieliśmy się̨, że w Polsce sokolnictwem zajmuje się̨ około 200 osób. W porównaniu do np. Czech czy Słowacji to niewiele, bo np. w Czechach te tradycje kontynuuje ok. 2 tys. osób. W Polsce dla niektórych to źródło utrzymania, ale dla wielu innych po prostu hobby, pasja. Sokolnicy jeżdżą̨ z ptakami na festyny o charakterze historycznym, biorą̨ udział w łowach z udziałem ułożonych do tego ptaków. Sokolnicy zajmują̨ się̨ też ochroną biologiczną lotnisk cywilnych i wojskowych. Metoda sokolnicza jest najskuteczniejszą formą płoszenia ptaków w rejonie portów lotniczych. Względy bezpieczeństwa spowodowały, że każde większe lotnisko cywilne czy wojskowa baza lotnicza zatrudnia sokolnika. Często ze względu na nadmierne gromadzenie się̨ ptaków z usług sokolniczych korzystają̨ też wysypiska i sortownie śmieci jak również̇ plantacje rolnicze. Sokolnictwo jest taką dziedziną życia człowieka, która jest ściśle związana z przyrodą, z naturą. Łączy się̨ też z historią człowieka, jest znana od tysięcy lat - podkreśla Igor Kowalski.

     

    Izabela Durka,

    Edyta Górecka

  • Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

    Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

    Aby skóra twarzy wyglądała zdrowo warto zacząć przygotowania już kilka dni przed rozmową. Peeling, maseczka nawilżająca oraz codzienne używanie kremu to podstawa pięknej, gładkiej cery. Czasem zdarza się jednak, że zaproszenie na rozmowę dostajemy z dnia na dzień. Wtedy na przygotowania mamy tylko jeden dzień – na czym się skupić? Przede wszystkim wyreguluj brwi – usuń zbędne owłosienie za pomocą pęsety dzień przed rozmową – nie wykonuj tej czynności tego samego dnia – okolice oczu mogą być opuchnięte po depilacji! Postawcie na delikatny, naturalny makijaż. Zrezygnuj z konturowania i przesadnego matowienia cery. Do zatuszowania niedoskonałości używamy korektora i podkładu bądź kremu BB. Muśnięte różem kości policzkowe zyskają zdrowy blask. Używajcie naturalnych kolorów do makijażu oczu i ust – odcienie brązu i delikatnego różu to najbezpieczniejszy wybór. W okresie letnim, kiedy z nieba leje się żar, zrezygnujcie z pełnego makijażu. Podróż komunikacją miejską czy nawet krótki spacer w pełnym słońcu mogą zakończyć się świeceniem skóry bądź rozmazanym tuszem. W lato warto postawić na metodę non-touring, a przed samą rozmową odwiedzić toaletę i sprawdzić, czy wyglądamy czysto i schludnie oraz poprawić makijaż i fryzurę.

     Izabela Durka,

     Edyta Górecka.

  • „RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ”

    „RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ”

    11 listopada 2021 roku odbył się „Rajd dla Niepodległej”. Tradycyjnie trasa prowadziła z Załuskowa, do Iłowa, przez Grzybów do Słubic.  W Słubicach uroczyście zostaliśmy powitani przez, organizatora rajdu pana Sławomira Ambroziaka i księdza proboszcza. Następnie w regularnej kolumnie, asyście orkiestry strażackiej przeszliśmy na miejscowy cmentarz, gdzie harcerze postawili znicze przy pomniku poległych żołnierzy. Kolejnym etapem marszu był Kopiec Powstańców Styczniowych. Harcerze wraz z organizatorem rajdu odczytali „Apel Poległych”, odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty i znicze . Na zakończenie  uroczystości,  nasza wychowanka Nikola  zaśpiewała pieśń patriotyczną „Kolęda Warszawska rok 1939”. Organizatorzy rajdu podziękowali  harcerzom za udział i duże zaangażowanie. Po uroczystości przeszliśmy na żołnierski poczęstunek, pyszna kiełbasa i tuszonka w sosie cebulowym.

                                                                                              Drużynowa

                                                                                            8WDH „Ostoja”

                                                                                             Ewa Grzywacz

  • Niepodległa -Niepokorna

    Niepodległa -Niepokorna

     10 listopada 2021 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony wyjątkowemu wydarzeniu historycznemu – kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby godnie uczcić pamięć  wydarzeń  związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach akcji „Hymn dla Niepodległej”. Społeczność naszej placówki uczestniczyła w żywej lekcji historii. Uczennice przedstawiły ciekawy rys historyczny, opowiadający o losach  udręczonej ojczyzny. Dzięki temu wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię naszego narodu. Podkreśleniem rangi tego święta było także , refleksyjne odśpiewanie pieśni patriotycznych. Myślę, że to skłoniło wiele osób do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw.

                                                                                                                               Organizatorzy

                                                                                                                             Urszula Olkiewicz

                                                                                                                             Ewa Grzywacz

  • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI W IŁOWIE

                 NARODOWE  ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI W IŁOWIE

    W dniu 10 listopada, odbyła się duża uroczystość patriotyczna w Iłowie. Nadano „Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Iłów”, zaszczyt ten przypadł  Prezydentowi  Ryszardowi  Kaczorowskiemu , oraz jego małżonce Karolinie  Kaczorowskiej. Rada Gminy Iłów z panią sekretarz,  poprosiła harcerzy by wykonali pewne zadania uświetniające tę uroczystość. Do zadań naszej drużyny należało, przygotowanie i rozdanie kotylionów, dekoracja terenu, poprowadzenie pocztów sztandarowych, rozdawanie gazetek okolicznościowych, i obsługa gości. Uroczystość tę uświetnił koncert rodziny Kaczmarków, rozstrzygnięto również konkurs plastyczny gdzie nasze wychowanki otrzymały nagrody i wyróżnienia. Na zakończenie podziękowano drużynie za dobrze wykonane zadania.

                                                                                                                          Drużynowa

                                                                                                                       8 WDH „Ostoja”

                                                                                                                       Ewa Grzywacz

  • „Moje życie w czasie pandemii”

    „Moje życie w czasie pandemii”

    W dniu 09.11.2021r., w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odbyły się interesujące zajęcia profilaktyczne pt.: „Moje życie w czasie pandemii” prowadzone przez specjalistów gdańskiej firmy PROFI-ART-EDUKACJA. Zajęcia prowadziła pani Grażyna Graszek i pan Andrzej Piasecki - psychologowie, psychoterapeuci. Temat spotkania, to trudna tematyka funkcjonowania w pandemii. Dziewczęta z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach . Padały liczne pytania, omówiono wiele tematów związanych z pandemią a jeszcze więcej zaakcentowano , aby pobudzić wyobraźnie odbiorców. Dzisiejsze spotkanie nie zahamuje fali zachorowań, ale pozwoli działać i myśleć racjonalnie oraz dostrzec drugiego człowieka.

  • „Alfabet dobrych manier”

    „Alfabet dobrych manier”

           W dniu 06.11.2021r. w ramach innowacji „Projekt Lady XS” przeprowadzono konkurs pt. „Alfabet dobrych manier”.

           Cała społeczność Ośrodka spotkała się na stołówce szkolnej. W konkursie brała udział każda grupa wychowawcza. Zadanie konkursowe polegało na miarę możliwym przyporządkowaniu do każdej litery alfabetu wyrazu z zakresu kultury osobistej i szeroko rozumianego savoir vivre. Każda grupa swoje pomysły zapisywała na brystolach, następnie liderki grup prezentowały wyniki  pracy przed społecznością Ośrodka. Według Regulaminu miała wygrać grupa, która przedstawi największą ilość wyrazów z zakresu dobrego wychowania. Komisja konkursowa oceniała również: atrakcyjność formy przekazu pod względem artystycznym, jego oryginalność oraz ujęcie perspektywy. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się bezpośrednio w dniu jego przeprowadzenia. Do zadania najsumienniej przyłożyła się grupa III.

    Autorzy innowacji.

  • Fundacja ,, Po DRUGIE''.

    Fundacja ,, Po DRUGIE''.

    W dniach 4- 5 listopada w naszym ośrodku odbyły się zajęcia profilaktyczne ,, Nie pije!'', których organizatorem była fundacja ,, Po DRUGIE''. Wychowanki placówki oprócz otrzymanej wiedzy na temat alkoholizmu zdobyły również cenne doświadczenia z zakresu rodzicielstwa. Powyższe przeżycia zapewniły im udostępnione przez fundację specjalne lalki - esymulatory, imitujące niemowlęta.. Ponadto dziewczęta doświadczyły bycia w ciąży dzięki symulatorom ciąży. Kolejnym ciekawym przeżyciem było założenie alkogogli imitujących bycie w stanie nietrzeźwym oraz sprawowanie opieki nad dzieckiem w alkogoglach.
    Bardzo dziękujemy Fundacji ,, Po DRUGIE'' za tak wspaniałą lekcję profilaktyki.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15