Konflikty rodziców z dziećmi w okresie dojrzewania są nie do uniknięcia, jak choroba wieku dziecięcego, którą trzeba po prostu przejść. Choroba może mieć przebieg łagodny albo ostry. Niestety, choruje nie tylko dziecko – rodzic też. Najczęściej z bezradności. Bo jak reagować na zarzut nastolatka – „Ty mnie w ogóle nie rozumiesz!”.
Konflikty rodziców z dziećmi w okresie dojrzewania są nie do uniknięcia, jak choroba wieku dziecięcego, którą trzeba po prostu przejść. Choroba może mieć przebieg łagodny albo ostry. Niestety, choruje nie tylko dziecko – rodzic też. Najczęściej z bezradności. Bo jak reagować na zarzut nastolatka – „Ty mnie w ogóle nie rozumiesz!”.
Będąc małymi dziećmi przyjmują punkt widzenia dorosłych – innego nie znają. Dorastając mają do dyspozycji coraz szersze spojrzenie, dostęp do wielu racji, systemów filozoficznych, religijnych, konfrontują z systemami swoich kolegów, przyjaciół. Z czasem rówieśnicy pełnią ważniejszą rolę niż rodzice, bo żyją w tym samym rytmie, w tym samym świecie, znajdują u nich zrozumienie, a u rodziców już nie. Młody człowiek weryfikuje normy i zasady wpojone przez rodziców. Niektóre normy uznaje za swoje, a inne odrzuca. Nastolatki, konfrontując to, co wynieśli z domu z postawami, które prezentują rówieśnicy, zadają sobie pytania, czy wybór drogi życiowej rodziców jest jedynym słusznym? Nabierają wątpliwości, niektóre wartości podważają, inne wręcz odrzucają. Czasami w grupie rówieśniczej rodzą się silniejsze więzy niż w rodzinie, więc to, co mówią rówieśnicy, staje się ważniejsze.
„Bo ty mnie nie rozumiesz, mamo!” – słyszymy często od dorastających dzieci. I często tak właśnie się czują – wyobcowane, niezrozumiane, traktowane wciąż jak dziecko.
Czy tylko hormony?
Zanim dziecko osiągnie dojrzałość emocjonalną, tożsamą z umiejętnością panowania nad emocjami i świadomym kierowaniem swoim zachowaniem, osiąga dojrzałość płciową, odbieraną często przez nie już jako dorosłość. Dzieci czują się jak dorośli, a dorośli wciąż widzą w nich dzieci. Konflikt gotowy.
Trudno poważnie traktować kogoś, kto ma wciąż zmienne nastroje, pyskuje, jest pobudliwy, niecierpliwy, albo uparcie milczy lub wręcz się odgraża. Nie może być przecież oznaką dojrzałości niedojrzałe zachowanie.
Młody człowiek może też czuć się dojrzały intelektualnie – jest sprawny w argumentowaniu, myśleniu, kojarzeniu faktów, budowaniu skomplikowanych struktur gramatycznych i matematycznych, a jednak trudno mu zrozumieć i zaakceptować podległość ekonomiczną i emocjonalną wobec swoich rodziców. Dojrzewa, kształtuje się jego system wartości, kodeks moralny, którym będzie się w życiu dorosłym kierować. Ten system niekiedy jest tożsamy z tym, co mu przekazali rodzice, nierzadko jednak powstaje w opozycji wobec nich. Ważne, by dziecko wiedziało, że dorosłość przejawia się również w odpowiedzialności za podjęte decyzje. A te dyktuje nam właśnie system wartości, dojrzałość moralna. Niekiedy dzieci oczekują od dorosłych sprzecznych rzeczy. Z jednej strony chciałyby mieć przywileje dorosłości, a z drugiej poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że odpowiedzialność za ich decyzje ponoszą rodzice. Opiekunowie zapewniają bezpieczeństwo materialne, a jednocześnie mają nie mieć żadnych wymagań, władzy rodzicielskiej i najlepiej, żeby się nie wtrącali. Nie da się jednak pogodzić przywilejów dorosłości z przywilejami bycia dzieckiem jednocześnie.
Ale jak zrozumieć nastolatka?
Okres dojrzewania jest pewnym etapem w rozwoju. I tak go należy traktować, jak coś, co minie, co musi się zdarzyć. Wszystkie związane z nim niepokojące objawy są naturalnym efektem zmian, jakie się toczą w ciele i psychice dziecka.
Ono samo niekiedy nie rozumie tych zmian i dojrzewanie jest dla niego czasem fizycznej i psychicznej udręki. Hormony czynią ciało niezręcznym, wrażliwym na dotyk, na bodźce, czynią nastolatków drażliwymi, buntowniczymi lub chorobliwie nieśmiałymi.
Siła tkwi w grupie
Akceptację nastolatek odnajdzie w grupie rówieśniczej, w subkulturach, tam gdzie może się identyfikować z prezentowanymi przez innych wartościami. Tu znajdzie zrozumienie i wsparcie, przyjaciel go wysłucha i co ważne, nie skarci. Rola rodzica jest inna niż rola przyjaciela. Przyjacielowi możemy powiedzieć różne rzeczy, on to przyjmie bez oceniania, nie ma też ryzyka, że ukarze nas, lub zażąda zmiany postępowania. Może się z nami zgadzać lub nie, ale na ogół będzie tolerować, natomiast ze strony rodzica raczej nie można na to liczyć. Bo rodzic zaraz się do tego odniesie, oceni co jest dobre, a co złe, powie, jakie ma oczekiwania w związku z tym, wskaże, czym należy się kierować. Na tym m.in. polega wychowanie. Rodzic będzie próbował wpłynąć na decyzje dziecka, gdyż jest za dziecko odpowiedzialny. Przyjacielowi natomiast łatwiej zrezygnować z prób wpływania na decyzje. Raczej przyjmie je do wiadomości, gdyż nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności. Z tych powodów łatwiej zwierzyć się przyjacielowi niż rodzicom.
Grupa wyznacza kryteria, system wartości, pomaga zaakceptować siebie. „Lubią mnie, chcą być ze mną – to znaczy, że jestem wartościowy, że jestem ok.” W domu nastolatek może usłyszeć, że jest do niczego, że nic nie umie, że jest pasożytem i gębą do wykarmienia. Że muzyka, której słucha jest nie do przyjęcia, a poza tym ma się uczyć, bo to jedyne, co rodzice od niego oczekują. Jeśli za tymi komunikatami nie idzie rozmowa, akceptacja i zrozumienie, coraz trudniej będzie o kontakt i bliskość z dorastającym dzieckiem.
Nie rodzimy się rodzicami
Niewiele trzeba, by zostać rodzicem – nikt nas w tym kierunku nie kształci, nikt nie wymaga uprawnień, dyplomów. Tych ról, jak każdych innych, uczymy się w ciągu życia. Potrzebna jest cierpliwość i dobra wola. Dobrze, jeśli w grupach rówieśniczych, u których niezrozumiane w domu dziecko szuka akceptacji, nie ćpa się, nie pije, nie awanturuje i nie szuka innych „eksperymentów” ale przecież i tego typu doświadczenia nieobce są rodzicom nastolatków.
Palenie papierosów czy picie alkoholu to często synonim „dorosłego życia” – nastolatki po te atrybuty sięgają w coraz młodszym wieku i coraz częściej. Obniża się także granica wiekowa, kiedy eksperymentują z seksem. Uważają, że współżycie w ich wieku jest naturalne, a rodzice są zacofani i nie rozumieją prostych kwestii.
Niestety, rola rodzica nie jest łatwa, my dorośli też czasem zachowujemy się niedojrzale. Wypowiadamy w gniewie wiele słów, nie liczymy się ze zdaniem naszych dzieci, bagatelizujemy ich problemy i nie dostrzegamy ich wrażliwości.
Wychowanie w dobrym stylu
Zachowanie dziecka uzależnione jest od stosowanych przez opiekunów stylów wychowawczych. Można wyróżnić cztery:
Pierwsze trzy style mogą budzić u dziecka nieufność, zmienne nastroje, bunt i agresję, niedojrzałość emocjonalną i społeczną.
Styl autorytatywny natomiast, oparty na partnerstwie ale też i na autorytecie, budzi u dziecka niezależność, asertywność, zadowolenie, odpowiedzialność, chęć współpracy z dorosłymi, wiarę we własne możliwości, samokontrolę. Traktowany tak syn czy córka chętniej otworzy się przed rodzicami, będzie szukać u nich akceptacji, zrozumienia i wsparcia, bo wie, że zostanie wysłuchane bez oceniania, moralizowania i pouczania.
Mnóstwo dzieci podobnie zamyka się we własnym świecie, gdy wydaje się im, że rodzice ich nie rozumieją. A my, choćby z racji wieku i doświadczenia, patrzymy na życie inaczej niż dziecko. Wiemy, że nie zawsze wszystko kończy się szczęśliwie. W niektórych sprawach nie podzielamy ich dziecięcego zachwytu.
Bunt w wieku nastoletnim nie jest żadną patologią, choć może przybrać taką formę. Najczęściej jednak jest stanem naturalnym, dobrze poznanym i opisanym w literaturze. Można wyróżnić kilka jego poziomów:
I poziom buntu – we wczesnym okresie dojrzewania młody człowiek zaczyna postrzegać się jak osobę dorosłą, znamionami dorosłości dla niego są zmiany zewnętrzne – zarost, zmiany w fizjologii, pobudzona seksualność. Nastolatek uważa się wtedy za równego z dorosłymi członkami rodziny i otoczenia, domaga się więc tych samych praw – wolności, równości, decydowania o sobie pomimo, że wciąż jest zależny ekonomicznie i prawnie od swoich rodziców. Sprzeciw rodziców i stawianie przez nich granic wywołuje u niego poczucie niezrozumienia i ograniczenia.
II poziom buntu - wiąże się już z procesami tożsamościowymi. Jest reakcją na zagrożone poczucie własnej tożsamości. Często związane jest to z naciskami ze strony rodziców, szkoły, grup i podgrup społecznych. Nakazy i zakazy są ze sobą sprzeczne (inne od rodziców, a inne np. od grupy rówieśniczej) z czym młody człowiek z trudem sobie radzi, bo jeszcze sam nie sprecyzował własnego światopoglądu. Reakcją może tu być bunt radykalny, totalna negacja ludzi i zjawisk, dzięki której może zostać odkryta własna tożsamość nastolatka (Nie jestem taki jak wy! Nie chce być jednym z was!).
III poziom buntu - wiąże się z odroczeniem odpowiedzialności za podejmowane w życiu decyzje. Jest to czas na eksperymentowanie z różnymi postawami i poglądami, szukaniem własnej ścieżki. To postawa egocentryczna, która zasadza się na dwóch zjawiskach – pragnieniu odróżniania się oraz przypisywaniu swoim marzeniom nieograniczonych możliwości. Ten idealistyczny, wytworzony przez młodego człowieka świat, często nijak się ma do rzeczywistości, bo w świecie realnym toczą się wojny, rozwodzą ludzie, istnieje ubóstwo i cierpienie. W nastolatku rodzi się bunt przeciwko takiej rzeczywistości – najczęściej będzie się wyrażał w ubiorze, identyfikowaniu się z poglądami outsiderów, protestujących ekologów czy obrońców praw mniejszości. To bunt konstruktywny.
IV poziom buntu - dotyczy tylko tych osób, które przyjęły tożsamość negatywną, często utożsamiając się z grupami czy środowiskami destrukcyjnymi. Jeśli zabrakło autentycznych uznanych przez młodzież autorytetów, zabrakło akceptacji i wsparcia, dorastający człowiek może przyjąć postawę odwetową (nawet przestępczą) lub uznać swoją niższość i podległość (grupy mniejszościowe, grupy dyskryminowane).
Bunt młodzieńczy to komunikat – „Halo! Jestem tu! Wyrosłam/em między wami, ale jestem odrębną, samodzielnie myśląca jednostką. Nie mówcie mi co mam robić, nie mówcie mi, co jest dla mnie lepsze. Pozwólcie mi uczyć się na moich błędach”. To właśnie taka treść kryje się często za komunikatem: „Moi rodzice mnie nie rozumieją”.
Grupa IV
24 czerwca 2021r. Na zakończenie programu „ZUL” odbyły się w Grzybowie warsztaty z zielarstwa. Dziewczęta rozpoznawały, zioła które mają właściwości lecznicze. Po rozdaniu materiałów do pracy, zaczęłyśmy przygotowywać odmierzając bardzo dokładnie proporcje olejki do smarowania , perfumy oraz toniki oczyszczające. Precyzja i dokładność były w cenie dziewczęta starały się robić to bardzo dokładnie. Najlepsza okazała się Wiktoria Radoszewska. Po przygotowaniu preparatów, wymieszaniu udało się dobrać piękny” bukiet” zapachów. Po zakończonej pracy w nagrodę poszłyśmy się przywitać ze zwierzętami w gospodarstwie koń, kozy, krówki, małe kotki. Na koniec poczęstowano nas słodkościami i owocami, oraz wspaniałą ziołową herbatką.
Ewa Grzywacz
W dniu 15 czerwca 2021r., odbyła się wycieczka szkolna w ramach projektu ZUL. Podczas pobytu w Zamku, prowadzone były warsztaty malowania lakierem do paznokci obrazów z motywem roślin i kwiatów. Zamek okazał się warownią z czasów Potopu Szwedzkiego. Właściciel Zamku zademonstrował nam wystrzał armatni, który słyszany był w pobliskiej okolicy. Na koniec spotkania właściciele posiadłości przygotowali poczęstunek. Dziewczęta przeniosły się duchowo do czasów innej epoki. Bardzo czekamy na kolejne spotkanie z naszymi przyjaciółmi.
Ewa Grzywacz
Martyna Załuga
W ramach innowacji pedagogicznej Droga do sukcesu – czyli jak wybrać dobry zawód 14 czerwca 2021 roku odbyła się wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kiernozi. Celem spotkania było przybliżenie wychowankom zawodu bibliotekarza oraz rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem. Pani Urszula Czapnik, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kiernozi, zabrała wychowanki w podróż do świata książek, opowiedziała o swojej pracy, funkcjonowaniu biblioteki, zapoznała z księgozbiorem biblioteki.
Serdecznie dziękujemy Pani Uli za ciepłe i życzliwe przyjęcie nas w swojej bibliotece.
Izabela Durka
Edyta Górecka
Żaneta Kamińska
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, iż znamy laureatów II Międzypowiatowego Konkurs Piosenki pod hasłem „Polska Piosenka lat 70 i 80” .
Choć lata mijają, a wraz z nimi zmieniają się trendy muzyczne, lata 70 i 80 wciąż są jedną z najpopularniejszych dekad, jeżeli chodzi o polską muzykę. Polskie piosenki lat 70 i 80 wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem i to wśród coraz młodszych słuchaczy.
Komisja konkursowa stanęła przed ogromnym wyznawaniem. Na konkurs wpłynęło łącznie 22 nagrania w dwóch kategoriach wiekowych:
Każdy z wykonawców zachwycał nie tylko swoim talentem wokalnym, ale także charyzmą sceniczną.
Po wysłuchaniu wszystkich zgłoszonych nagrań wyłoniono następujących laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
kategoria wiekowa: klasy IV- VIII Szkoły Podstawowej:
I MIEJSCE
Amelia Tomaszewska
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
ex aequo
Mateusz Staniaszek
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
II MIEJSCE
Dominika Wolińska
Szkoła Podstawowa w Katach
III MIEJSCE
Amelia Starzyńska
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie
kategoria wiekowa: Szkoła Ponadpodstawowa
I MIEJSCE
Dawid Kacper Borowski
Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresie
II MIEJSCE
Natalia Modrzejewska
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
III MIEJSCE
Magdalena Cichosz
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy
Dnia 11 czerwca 2021r. nasze dziewczęta wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Była to bardzo interesująca wyprawa , podczas której mogłyśmy zobaczyć ekspozycję plenerową wokół murowanego kościoła ewangelicko- augsburskiego z 1935 r .i budynku dawnej szkoły z 1901 r.oraz domy i zagrody charakterystyczne dla osadników olenderskich. Integralną częścią ekspozycji jest zachowany dawny cmentarz z nagrobkami, którego historia sięga 2 poł. XIX wieku. Atrakcyjnym punktem wycieczki był również udział w warsztatach rękodzieła i zabawach na świeżym powietrzu.
Ewa Grzywacz
Urszula Olkiewicz
I. Kategoria wiekowa kl. V-VIII szkoły podstawowej:
I miejsce
Anna Kubiak - uczennica klasy VIII
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kozłowie Biskupim
opiekun p. Paweł Rzeczycki.
II miejsce
Hubert Ozimek – uczeń klasy VII
Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym,
opiekun p. Teresa Kupiec.
Patryk Pawłowski – uczeń klasy VI
Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie,
opiekun p. Krystyna Kozłowska.
III miejsce
Karol Krzemiński – uczeń klasy VII
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie,
opiekun p. Jolanta Kraśniewska.
Monika Krawczewska – uczennica klasy VIII
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kozłowie Biskupim,
opiekun p. Paweł Rzeczycki.
WYRÓŻNIENIA:
Maria Magda – uczennica klasy V
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie,
piekun p. Marta Magda.
Blanka Bluczak – uczennica klasy VII
Szkoła Podstawowa Nr. 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie,
opiekun p. Beata Tymińska - Malinowska.
Amelia Jarota – uczennica klasy VII
Szkoła Podstawowa Nr. 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie,
opiekun p. Beata Tymińska – Malinowska.
Izabela Chłystek – uczeń klasy VIII
Szkoła Podstawowa Specjalna im Ks. Jana Twardowskiego w Erminowie,
opiekun p. Agnieszka Grabarek
II. Kategoria wiekowa szkoły ponadpodstawowe :
I miejsce
Maria Lica – uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego,
Liceum Ogólnokształcące w Sochaczewie im. Fryderyka Chopina,
reprezentantka POW Atria Giżyce,
opiekun p. Anna Krajewska.
WYRÓŻNIENIA:
Marika Wiśniewska – uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego,
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” w Załuskowie,
opiekun p. Dominika Kaźmierczak.
Natalia Ludwiczak – uczennica klasy 1-2-3 PP
Zespół Szkół Specjalnych im Ks. Jana Twardowskiego w Erminowie,
opiekun p. Iwona Stachlewska.
Robert Dąbrowski – uczeń klasy 2-3 Pon
Zespół Szkół Specjalnych im Ks. Jana Twardowskiego w Erminowie,
opiekun p. Iwona Stachlewska, Kamila Karasek.
Mateusz Klocek – uczeń klasy 3 PPn
Zespół Szkół Specjalnych im Ks. Jana Twardowskiego w Erminowie,
opiekun p. Iwona Stachlewska, Agnieszka Szlacheta.
Informujemy , że nagrody dostarczymy do szkół, do których uczęszczają laureaci konkursu.
Organizatorzy
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
„DOM na SZLAKU”
im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
zaprasza
do udziału w II edycji
Międzypowiatowego Konkursu Piosenki
pod hasłem
„POLSKA PIOSENKA LAT70 i 80”.
ZAPRASZAMY
Dyrekcja i Organizatorzy
Konkurs organizowany
pod Patronatem Honorowym Starosty Sochaczewskiego.
REGULAMIN
II EDYCJI
MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI
pod hasłem „POLSKA PIOSENKA LAT 70 i 80”.
I . POSTANOWIENIA OGÓLNE
ORGANIZATOR KONKURSU
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie.
Partner – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Patronat Honorowy Starosty Sochaczewskiego.
CELE KONKURSU
TEMATYKA KONKURSU
Zadanie konkursowe polega na indywidualnym zaprezentowaniu polskiej piosenki z lat 70 i 80.
II. WARUNKI KONKURSU
UCZESTNICY KONKURSU
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych: klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych, placówek oświatowych, ośrodków kultury, itp.
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest indywidualne wykonanie utworu muzycznego,
zapisanego na nośniku (płyta CD, pendrive) w formie filmu lub przesłanie go na skrzynkę
elektroniczną Organizatora.
2. Łączny czas wykonania utworu nie może przekraczać 4 minut.
3. Uczestnicy wykonują wybrany przez siebie utwór muzyczny z zakresu „Polskiej piosenki
lat 70 i 80”.
4. Ścieżki dźwiękowe nie mogą mieć nagranego wokalu.
5. Nośniki z nagranym wykonaniem wraz z wypełnioną karą zgłoszeniową - załącznik nr 1 oraz zgodą na przetwarzanie przez Organizatorów danych osobowych na potrzeby konkursu - załącznik nr 2 należy nadesłać na adres Organizatora: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „DOM na SZLAKU“ im. gen. Tadeusz Kutrzeby w Załuskowie, (Załusków 8, 96-521 Brzozów) lub przesłać na adres poczty elektronicznej ( mow-zaluskow@wp.pl ) do dnia 4 czerwca 2021 roku.
6. W konkursie może wziąć udział dowolna liczba uczestników z danej szkoły lub placówki.
Jednakże każdy uczestnik może wykonać tylko jeden utwór muzyczny.
7. Prace konkursowe, które zostaną przesłane po wyznaczonym terminie lub które będą
przygotowane niezgodnie z Regulaminem, nie będą podlegały ocenie.
III OCENA I NAGRODY
KRYTERIA OCENY
Nadesłane zgłoszenia oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Komisja konkursowa dokona oceny według następujących kryteriów:
NAGRODY
1. Komisja powołana przez Organizatora przyzna dyplomy i nagrody rzeczowe za zajęcie
I, II i III miejsca w dwóch kategoriach:
I kategoria: klasy IV-VIII,
II kategoria: szkoły ponadpodstawowe.
2. Wyniki konkursu zawierające imiona i nazwiska autorów nagrodzonych wystąpień
oraz nazwą i adresem szkoły zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie
internetowej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie i Młodzieżowego Ośrodka
Wychowawczego w Załuskowie, na profilu Facebook każdej instytucji oraz w lokalnej
prasie.
3. Nagrody i dyplomy zostaną wysłane po konkursie pod wskazany adres bądź w miarę
możliwości dostarczone do szkół i placówek osobiście do końca roku szkolnego.
4. Nadesłane nagrania nie będą odsyłane do osób biorących udział w konkursie.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Nośnik audio z nagraniem wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową (załącznik 1) oraz oświadczeniem rodzica/opiekuna (dotyczy uczniów niepełnoletnich) lub osobistym (uczniowie pełnoletni) potwierdzającym zgodę na przetwarzanie danych osobowych (załącznik 2) należy dostarczyć na adres:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów, tel.: 24 277 46 15 z dopiskiem „Konkurs- „Polska Piosenka lat 70 i 80“.
lub przesłać na adres skrzynki elektronicznej: mow-zaluskow@wp.pl
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez osoby biorące w nim udział na przetwarzanie przez Organizatorów ich danych na potrzeby konkursu, w szczególności na podanie imion i nazwisk, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. nr 922). Uczestnik konkursu zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. o w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych ma prawo do żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania jego danych. Administratorem danych osobowych zbieranych od uczestników jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów.
Przesłane nagrania wraz z załącznikami przechowywane będą przez Organizatora do dnia 31.08.2021 r., po czym komisyjnie zostaną zniszczone.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu: 24 277 46 15.
Osoby odpowiedzialne za realizacje konkursu: Aneta Gąsior, Izabela Kubiak, Ewelina Żabka
Załącznik nr 1
KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNIKA
MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI
pod hasłem „POLSKA PIOSENKA LATA 70 I 80”
Imię i nazwisko uczestnika: ……………………………………………………..……..……
Klasa: ……………………………
Adres i numer telefonu placówki: ……………………………………………………………..
……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………….
E-mail szkoły: ………………………………………………………
Klasa: ………………………………………………………………………………………...
Wykonawca i tytuł reprezentowanego utworu: …………………………………………………
………………………………………………………………………………
Imię i nazwisko opiekuna merytorycznego: ……………………………………………………
Załącznik nr 2
OŚWIADCZENIE
ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Wyrażam zgodę na mój udział/ udział mojego dziecka* …………………………………………….. w Międzypowiatowym Konkursie Piosenki pod hasłem „Polska Piosenka lat 70 i 80 XX”, organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów, pod Patronatem Starosty Sochaczewskiego.
Zapoznałam/em się i akceptuję postanowienia Regulaminu. Oświadczam, że zostałam/em poinformowany o nazwie i siedzibie administratora danych osobowych, celu zbierania danych oraz przysługującym mi prawie wglądu do danych i ich aktualizacji.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z konkursem: podawanie do wiadomości publicznej imienia i nazwiska oraz nazwy szkoły, w związku z udziałem w wyżej wymienionym konkursie, we wszelkich ogłoszeniach, zapowiedziach i informacjach o konkursie i jego wynikach.
* niepotrzebne skreślić
…………………………………. ………………..………………………………
czytelny podpis uczestnika konkursu czytelny podpis rodzica/ opiekuna prawnego
(dotyczy osób niepełnoletnich)
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest udzielona dobrowolnie na podstawie art. 6 ust.1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO).
20 maja 2021r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym obchodziliśmy Święto Placówki, której patronem jest gen, Tadeusz Kutrzeba. Celem uroczystości było uczczenie pamięci Bohatera i zainteresowanie wychowanek historią Naszej Ojczyzny. Uroczystość, przez swoją treść, oddziaływała na sferę intelektualną i emocjonalną uczennic, stała się widowiskiem, które pozostawiło w postawach wychowanek trwałe wartości takie jak m.in.: kształtowanie dumy narodowej, patriotyzmu, szacunku.
Scenariusz części artystycznej został napisany na bazie biografii Patrona i urozmaicony utworami poetyckimi oraz piosenkami z czasów II wojny światowej.
Po akademii dziewczęta obejrzały filmy fabularne nawiązujące tematycznie do II wojny światowej.
Urszula Olkiewicz
Marianna Włodarczyk
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
18 maja 2021 roku odbył się w naszej placówce Dzień Europejski. Celem uroczystości było wzbogacanie wiedzy uczennic na temat Unii Europejskiej, kultury i tradycji państw wchodzących w jej skład. W ramach obchodów zostały przeprowadzone konkursy leksykalno-gramatyczne z języka angielskiego oraz języka rosyjskiego. Laureatkami konkursu z języka rosyjskiego zostały: I miejsce – Wiktoria T., II miejsce – Katarzyna B., III miejsce – Alicja K.
W konkursie z języka angielskiego I miejsce zajęła Alicja K., II miejsce – Iga Sz. oraz Maja S., III miejsce – Maja F. oraz Olga B.
Ponadto wychowanki przygotowały prezentacje multimedialne nt. Unii Europejskiej oraz pozycji Polski w Unii Europejskiej. Na zakończenie został przeprowadzony quiz wiedzy dotyczący państw członkowskich Unii Europejskiej. Jury wyłoniło zwycięzców, pierwsze miejsce zajęła grupa III, drugie – grupa V.
Żaneta Kamińska
Martyna Załuga
W dniu 17 maja 2021roku. Odbyły się warsztaty w ramach programu „ZUL”. Organizator zakupił materiały plastyczne dla każdej wychowanki, biorącej udział w warsztatach. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka z Poznania, która kaligrafią zajmuje się od dziewięciu lat. Pani przedstawiła cel spotkania, zachęcała i motywowała dziewczęta do pracy w kierunku kaligrafii. Dziewczęta chętnie podjęły trud artystycznego pisania liter. Uczennice zostały zapoznane z trudną techniką pisania pod odpowiednim naciskiem nachyleniem piórem, patykiem stalówką
Efektem końcowym pracy było napisanie własnego tekstu ciekawą wybraną techniką.
Ewa Grzywacz
„Piękno naszej Ojczyzny - Mazowsze"
REGULAMIN KONKURSU
ORGANIZATOR:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów. Partnerem zaś i sponsorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Telefon: 24 277 41 53 (MOW)
CELE:
WARUNKI KONKURSU:
- prezentacja powinna być wykonana za pomocą programu Microsoft Power Point
- każdy uczestnik może zgłosić jedną prezentację przedstawiającą opis najciekawszych zdaniem autora pod względem turystycznym walorów przyrodniczych, krajobrazowych lub kulturalnych Mazowsza,
- prezentacja konkursowa musi zawierać od 10 do 20 slajdów. Na pierwszym slajdzie należy zamieścić nazwę konkursu, imię i nazwisko autora pracy, nazwę szkoły. Ostatni slajd powinien zawierać bibliografię (źródła, z których korzystano przy tworzeniu prezentacji, w tym również strony internetowe).
- praca powinna być wykonana samodzielnie, opatrzona imieniem i nazwiskiem autora,
- do każdej pracy powinien być dołączony czytelnie wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest Załącznikiem Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- jeśli uczestnik nie ukończył lat 18 do momentu upływu terminu dostarczenia prac jest zobowiązany dołączyć do pracy pisemną zgodę na uczestnictwo rodzica lub opiekuna prawnego, która stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- prace należy dostarczyć do 20 maja 2021 roku. Prace oraz zeskanowane załączniki należy dostarczyć pocztą elektroniczną na adres mow-zaluskow@wp.pl
- prace, które zostaną przesłane po wyznaczonym terminie lub które będą przygotowane niezgodnie z Regulaminem, nie będą podlegały ocenie.
- dostarczone prace stają się własnością organizatora i nie podlegają zwrotowi.
UCZESTNICY:
Prace będą oceniane w kategoriach wiekowych:
Szkoły Podstawowe kl. V-VIII
Szkoły Ponadpodstawowe
Konkurs dla uczniów szkół z powiatu sochaczewskiego.
OCENA PRAC: Przy ocenie prac komisja zastosuje następujące kryteria :
- estetyka,
- samodzielność pracy,
- zawartość prezentacji,
- grafika i cała szata graficzna,
- efekt wizualny,
- przejrzystość,
- techniczna poprawność wykonania.
SPOSÓB ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU:
1. O wyłonieniu zwycięskiej pracy zadecyduje specjalnie powołana Komisja.
2. W skład Komisji wchodzić będą: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie oraz wyznaczeni przez niego pracownicy pedagogiczni MOW.
3. Konkurs przewiduje nagrodę główną i wyróżnienia.
4. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
5. Komisja zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia Konkursu.
6. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 05.06.2021 r.
7. Nagrody zostaną dostarczone do placówek laureatów.
8. Lista uczestników i laureatów Konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej placówki oraz Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.
UWAGI KOŃCOWE:
Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami autorskimi, nigdy wcześniej
nie publikowanymi oraz nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie pracy na konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
Gminna biblioteka Publiczna w Iłowie, zorganizowała konkurs plastyczny. W 230 rocznicę Konstytucji 3 maja. Celem konkursu było promowanie postaw patriotycznych, wolnościowych i demokratycznych. Technika prac była dowolna. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół z terenu gminy Iłów. Naszą placówkę reprezentowały uczennice z klasy siódmej. pierwszej i drugiej liceum. W dniu 30 kwietnia 2021r. zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nasze wychowanki zajęły bardzo dobre lokaty.
-Marika Wiśniewska – I miejsce
-Sara Lipińska-II miejsce
-Weronika Górska III miejsce.
Nagrody wręczył Wójt Gminy Iłów Pan Jan Kraśniewski.
Ewa Grzywacz
29 kwietnia 2021r.w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 230 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja , którą rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego przedstawiły montaż słowno- muzyczny , w którym przypomniały tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1971r.oraz przybliżyły znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. W trakcie występu zaśpiewano piosenki tematycznie związane z tą uroczystością: ,, Mazurek 3 Maja’’, ,, Jak długo na Wawelu ‘’, ,, Ojczyzno ma’’, ,, Taki Kraj’’, ,, Rotę’. Na zakończenie dziewczęta obejrzały prezentację multimedialną na temat faktów i ciekawostek dotyczących okoliczności powstania tego najważniejszego aktu prawnego.
Nie sposób oswoić się ze śmiercią. Otrzymanie wiadomości o odejściu bliskiej osoby jest jak droga w dół po znanych, lecz pogrążonych w mroku schodach. Chodziłeś nimi milion razy i wiesz, ile stopni jeszcze przed tobą, ale gdy chcesz stanąć na następnym, okazuje się, że go nie ma. Potykasz się i nie możesz w to uwierzyć. I od tej pory będziesz się tam potykał często, ponieważ, jak wszystkie rzeczy, do których przywykłeś, ten brakujący stopień stał się cząstką ciebie.
(Jonathan Carroll)
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego drogiego Kolegi Adama Grzegorza Włodarczyka, wieloletniego pracownika Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Łącząc się w żałobie i smutku z najbliższymi zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Pracownicy i wychowanki MOW
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Celem obchodów było kształcenie odpowiedzialności i potrzeby reagowania na problemy ekologiczne oraz uzmysłowienie uczennicom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze spokojne życie. Z tej okazji odbył się konkurs wiedzy ekologicznej ,,Czy jesteś Eko?”. I miejsce zajęła Ewelina N. II – Wiktoria P. III - Alicja K. Uczennice IIB liceum przygotowały i przedstawiły prezentację multimedialną pt . ,,Dzień Ziemi”, w której to m.in. przypomniały, co my możemy zrobić by ocalić naszą planetę. Wszystkie wychowanki wzięły udział w międzyklasowym konkursie plastycznym promującym ekologię. Najbardziej podobała się praca klasy IB , zajęła ona I miejsce II miejsce zajęły ex aequo IIA i IIB. Wyróżnienia otrzymały klasy IA i VII/VIII.
Wszystkim gratulujemy.
Krystyna Wojnowska- Łysio
22 kwietnia 2021r odbyło się spotkanie z panią Wiolettą w ramach projektu „ZUL” która zajmuje się ziołami. Zioła są jej bardzo bliskie kończyła studia w takim kierunku. W domu pod Częstochową uprawia wiele gatunków ziół, robi kosmetyki, herbatki, nalewki. Dziewczęta bardzo chętnie zgłębiały wiedzę, na temat możliwości i zastosowań ziół zarówno w domowych apteczkach, jak również w wyrobie kosmetyków. Pani poprowadziła warsztaty z kosmetologii. Dziewczęta zrobiły z naturalnych produktów cień do powiek oraz bardzo dobry krem. Fascynacja produktami zrobionymi przez siebie była duża, i efekt zaskakujący.
Ewa Grzywacz
19 kwietnia obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Po raz kolejny, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie włączyła się w akcję społeczno- edukacyjną, której inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Nazwa akcji związana jest z kwiatami- żonkilami, symbolizującymi pamięć, nadzieję i szacunek, które ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej ŻOB-Marek Edelman, otrzymywał od anonimowej osoby. Co roku składał on bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim, aż do roku 2009, kiedy odszedł.
Włączając się w akcję, dziewczęta przygotowały prezentację multimedialną poświęconą wybuchowi powstania w getcie warszawskim oraz samodzielnie wykonały papierowe żonkile, które podczas uroczystego apelu rozdały wszystkim dziewczętom i kadrze pedagogicznej. W ramach akcji wyświetlono projekcję filmu edukacyjnego „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” oraz wykonano tematyczną gazetkę poświęconą powstaniu.
I. Kubiak,
E. Żabka
W dniu 18.04.2021r. w ramach innowacji „Projekt Lady XS” przeprowadzono trzecią już edycje konkursu pt „Kulturę wybieram, więc stosownie się ubieram – okolicznościowy pokaz mody”
Dziewczęta musiały zmierzyć się z zadaniem polegającym na zaprezentowaniu stroju do wylosowanej wcześniej okoliczności: strój szkolny, imieniny u Cioci, przyjęcie weselne, rozmowa kwalifikacyjna o prace, wyjście do Teatru.
Każda grupa wydelegowała trzy modelki i liderkę, która opisywała styl ubrania oraz wymogi doboru stroju odnośnie wylosowanej okoliczności.
Modelki przechadzały się po wybiegu niemal, jak profesjonalistki, a w tym czasie stylistki opisywały główne zamierzenia i elementy stylizacji.
Uczestniczki bardzo zaangażowały się w pokaz mody i wykazały się niesamowitą pomysłowością i wyczuciem stylów. Stosowność stroju, makijażu oraz fryzury do wylosowanej okoliczności oceniało specjalnie powołane Jury.
I miejsce zajęła grupa IV
II miejsce zajęła grupa V
III miejsce zajęła grupa II
Ponownie starałyśmy się uświadomić dziewczętom, jak ważne jest właściwe zachowanie i w jaki sposób oddziałuje ono na nasze relacje z otoczeniem oraz dowieść w jakim stopniu znajomość zasad kultury pomaga i ułatwia życie, przełamuje niepewność, pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach.
Autorzy innowacji „Projekt Lady XS”