Pomimo, że w kalendarzu jeszcze jesień wychowanki naszego Ośrodka rozpoczęły sezon zimowy. 05 grudnia uczennice klasy IIIa wraz z opiekunem pojechały po raz pierwszy w tym roku szkolnym na lodowisko do Sochaczewa. Dziewczętom dopisywał humor i świetnie bawiły się na lodzie.
W dniu 30.11.2017r. wychowanki MOW w Załuskowie spędziły szalony wieczór Andrzejkowy bawiąc się wspólnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną w Ośrodku Specjalnym w Mocarzewie. Szaleństwom nie było końca. Dziewczęta brały udział we wspólnej zabawie tanecznej, grach i wróżbach. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom zabawy. Szkoda, że wieczór tak szybko minął i nadszedł czas na powrót do Załuskowa i wieczornych obowiązków.
E. Furmanek
Andrzejki to wspaniała okazja do wspólnej zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Nasze uczennice kultywujące tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby, a piękne wróżki z magiczną kulą przepowiadały przyszłość.
Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało!
Samorząd Uczniowski zorganizował wiele ciekawych zabaw oraz zadbał o odpowiednią oprawę muzyczną tej imprezy.
Samorząd Uczniowski
W ramach światowej kampanii 19 dni bez przemocy organizowanej przez Fundację Po Drugie pani Izabela Kubiak zorganizowała spotkanie dla wychowanek MOW w Załuskowie z przedstawicielami Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie z Wydziału do Spraw Nieletnich mające na celu przeprowadzenie pogadanki na temat przemocy. Policjanci tj. pani Izabela Pajek i pan Paweł Rynkiewicz omówili zjawisko przemocy. Dostarczyli wychowankom niezbędnych informacji na temat krzywdzenia innych, stosowania kar według Kodeksu Karnego oraz odpowiadali na pytania dziewcząt.
Ponadto tego samego dnia tj. 21.11.2017 roku w Gminnej Bibliotece w Słubicach wychowanki zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie przedstawiając uczniom miejscowego gimnazjum spektakl przygotowany pod kierunkiem pani Renaty Załuga - nauczycielki MOW pt. „Anioł i diabeł”. Tematyka przedstawienia dotyczyła przemocy rówieśniczej. Po przedstawieniu pani Edyta Furmanek - psycholog MOW w Załuskowie oraz pani Renata Załuga przeprowadziły wśród młodzieży dyskusję mającą na celu uświadomienie konsekwencji wynikających ze stosowania przemocy.
E. Furmanek
15 listopada 2017r. w bibliotece w Iłowie harcerze oraz lokalni poeci, poprowadzili wieczór poezji śpiewanej. Harcerze w ramach programu innowacji pedagogicznej "Z poezją przez Świat" wykonali utwory: W. Wysockiego, M.Wolskiego, L.Staffa, utwory muzyczne "Rotę", "Wojenko, wojenko", "Ułani". W programie udział wzięli również uczniowie ze szkoły podstawowej w Kapturach. Nasze harcerki godnie reprezentowały placówkę, otrzymały duże brawa za recytację i śpiew. Mieszkańców Iłowa reprezentowały panie Wiesława Zientara, Wanda Ligas oraz Wanda Dragan. Pan Mariusz Szymaniak wykonał utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" i wiele innych utworów o tematyce poważnej. Na zakończenie uroczystości wszyscy razem zaśpiewaliśmy "Marsz Marsz Polonia".
Pani Elżbieta Idzikowska w podziękowaniu za przygotowanie i poprowadzenie uroczystości patriotycznej wręczyła naszym dziewczętom słodkie upominki i zaprosiła na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 listopada.
phm Ewa Grzywacz
Czy ciasto warzywne może być smaczne? Owszem. Mogliśmy się o tym przekonać podczas rozstrzygnięcia konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze ciasto warzywne. Grupy wychowawcze miały za zadanie zrobić deser, którego głównym składnikiem miało być warzywo. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia bo ciasta były przepyszne. Po burzliwej naradzie przyznano dwa pierwsze miejsca. Konkurs organizowany był w ramach programu innowacyjnego "Czas na zdrowie". Dziękujemy bardzo wszystkim grupom i ich opiekunom za udział.
Organizatorzy Ewa Jasińska i Aneta Gąsior
Kolejny raz w dniu 11 listopada nasza drużyna 8 WDH „Ostoja” maszerowała w Rajdzie Niepodległościowym. Trasa rajdu wynosiła około 15 kilometrów. Harcerze przeszli z Załuskowa do Iłowa, gdzie zapalili znicz przy pomniku gen. Włada. Następnie trasa prowadziła przez Narty i Gilówkę do pomnika upamiętniającego tragedię Smoleńską, tam również zapaliliśmy znicz. Miejscem docelowym był kopiec Powstańców Styczniowych w Słubicach, gdzie wystawiliśmy wartę. Całą trasę rajdu pokonała z nami nasza sześciomiesięczna Sonia.
Na zakończenie poczęstowano nas wojskową grochówką. Do placówki wróciłyśmy bardzo zmęczone ale zadowolone.
phm Ewa Grzywacz, Izabela Kubiak
Nasza drużyna harcerska „Ostoja” czynnie uczestniczyła w Święcie Niepodległości. Wystawiła uroczystą wartę przy pomniku Marszałka J. Piłsudskiego w Iłowie. Na uroczystość przybyło wielu gości. Pan Sławomir Ambroziak powitał zebranych, Bractwo Kurkowe oddało honorowe salwy z armatki, a reprezentacyjna Kompania Wojska Polskiego wystawiła wartę. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem J. Piłsudskiego wszyscy przeszli do Auli Jana Pawła II na kończącą spotkanie część artystyczną.
phm Ewa Grzywacz
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada 2017 r. w MOW w Załuskowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczennice klasy VII w swoim wystąpieniu przypomniały czasy poprzedzające zakończenie I wojny światowej oraz sytuację rodaków walczących o wolność. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uroczystość była niezwykle cenną lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
I. Napieracz , M. Włodarczyk
8 listopada 2017r. w pałacu w Sannikach w ramach DDK odbyło się kolejne spotkanie z autorką książki „Dziedzictwo Fryderyka Chopina” panią dr. Bożeną Schmid-Adamczyk. Książka opisuje nieznane życie Fryderyka Chopina. Publikacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcona jest największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce w klasztorze Kartuzów. W spotkaniu wzięło udział wielu gości, również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasze wychowanki zainteresowane były opowieściami o nieznanym życiu F. Chopina zadawały wiele pytań na zakończenie spotkania autorce książki pani dr. Bożenie Schmid –Adamczyk.
Ewa Grzywacz
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Tolerancji. W naszej placówce w tym roku obchody tak ważnego święta odbyły się nieco wcześniej tj. 7.11.2017 roku. Wychowanki ośrodka wraz z zaproszonymi gośćmi tj. wychowankami Zespołu Szkół Specjalnych z Mocarzewa, wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Kiernozi i uczniami Szkoły Specjalnej z Erminowa uczcili to święto. Zorganizowano konkurs na plakat. Wyłoniono trzy miejsca i trzy wyróżnienia oraz wręczono dyplomy i nagrody w postaci książkowej jak i podziękowania za zaangażowanie dla opiekunów.
W ramach spotkania organizatorzy tj. p. Anna Sadzyńska, p. A. Geras oraz p. E. Furmanek przygotowały krótką projekcję filmu na temat tolerancji, zajęcia warsztatowe w ramach których wychowankowie sporządzili dekalog życzliwości oraz słodki poczęstunek i dyskotekę. Tak więc młodzież miała okazję do zdobycia wiedzy na temat tolerancji i wspólnej zabawy integracyjnej.
Na uwagę zasługuje fakt, że nasza placówka bierze również udział w światowej kampanii 19 dni przeciw przemocy dzieciom i młodzieży, dlatego też wszyscy uczestnicy ozdobili odzież pomarańczową wstążką symbolizującą nasz sprzeciw wobec zachowań przemocowych oraz pod kierunkiem p. Izabeli Kubiak wychowanki wykonały gazetkę ścienną. W ten sposób również propagujemy naszą postawę wobec zjawiska i zachęcamy inne placówki do podejmowania działań na rzecz walki z przemocą.
Pragniemy podziękować naszym sponsorom, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów łakociami. Dziękujemy firmie MARS za wspaniałe słodycze, ZAKŁADOWI CUKIERNICZEMU JEZNACH z Sochaczewa za smaczne ciasta, oraz firmie "TĘCZOWY OGRÓD” za pyszne, zdrowe soki i owoce.
E. Furmanek
W dniu 6 listopada 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach wolontariatu naszych wychowanek z wychowankami Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie. Wychowanki MOW zaprosiły dzieci z ośrodka z Mocarzewa na wspólne obchody Dnia Tolerancji i z tej okazji pomagały im w przygotowaniu plakatów do konkursu zorganizowanego przez naszą placówkę. Ponadto niektóre z nich odwiedziły najmłodsze dzieci w ich pokojach i spędziły z nimi czas na wspólnej zabawie.
E. Furmanek
1 listopada ruszyła światowa kampania 19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Patronem kampanii jest Fundacja po DRUGIE. Nasza placówka kolejny raz zgłosiła udział w w/w przedsięwzięciu. Wraz z innymi pragniemy budować świat BEZ przemocy, dlatego też w ciągu pierwszych 19 dni listopada będziemy podejmować różne działania mające na celu wyrażenie sprzeciwu wobec krzywdzeniu innych. Realizowanymi działaniami pragniemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, nauczyć się przeciwdziałania przemocy i uświadomić innym, że przemoc jest zła i nie sprzyja w żaden sposób rozwojowi człowieka. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, która będzie nam towarzyszyć podczas podjętych działań.
W kolejnych dniach będziemy zamieszczać dowody naszych działań w postaci zdjęć. Oto pierwsze z nich. Kilka wychowanek naszej placówki wzięło udział w konkursie plastycznym dotyczącym przemocy. Pod kierunkiem pani G. Ruta wykonały prace, które wysłaliśmy na adres Fundacji po DRUGIE. Wyniki konkursu będą ogłoszone za kilka tygodni.
E. Furmanek
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając wychowanki MOW, włączyły się do akcji czytelniczej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach „Cała Polska Czyta Dzieciom” w ramach realizowanego w naszym Ośrodku programu innowacyjnego „Wychowanie przez czytanie”.
Dziewczęta przeczytały tekst z podziałem na role „Straszne historie”. Zgromadzona młodzież z dużym zaciekawieniem oraz dreszczykiem emocji wysłuchała opowiadania. W drugiej części spotkania nasze dziewczęta poprowadziły dla zebranej młodzieży konkursy i zabawy ruchowe. Na zakończenie został wyświetlony film „Straszny dwór”.
Spotkanie należy zaliczyć do udanych ponieważ wszyscy świetnie się bawili.
I.Kubiak
M. Włodarczyk
W ramach innowacji pedagogicznej „Z poezją przez świat” w dniu 29.10.2017r. zorganizowałam wieczór poezji śpiewanej. W programie były wiersze Norwida, Wysockiego, Stachury i wielu innych poetów. Również nasze wychowanki prezentowały swoją twórczość. Bardzo ładnie recytowała swoje wiersze Wiktoria Wiecka, Anastazja Komarowa. Nastrój jaki panował podczas występów dziewcząt udzielił się wszystkim, blask świec zachęcał do rozmyślań nad przemijaniem i uciekającym czasem. Muzyka nastrajała i relaksowała widzów pozytywnie, dziewczęta opuszczały salę w zadumie i wyciszeniu.
Ewa Grzywacz
W dniu 27.10.2017 przyjechała do naszej placówki pani Iwona, osoba która tresuje naszą Sonię. Piesek przy pomocy dziewcząt uczył się skoków przez kijek. Sonia szybko pojęła wyzwanie, opanowała tę sztukę w parę minut, następnie pani Iwona pokazała nam jak należy prowadzić psa przy nodze. W nagrodę Sonia dostała smakołyki, dziewczęta wykąpały ją i wyczesały. Czekamy na kolejne spotkanie z panią treserką
Ewa Grzywacz
W dniu 26 października 2017 roku społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. gen. T. Kutrzeby "Dom na szlaku" w Załuskowie przeżywała Dzień Papieski. Uczennice pod kierunkiem katechetki Katarzyny Krzemińskiej i p. Krystyny Wojnowskiej - Łysio przygotowały montaż słowno - muzyczny pt. "Idźmy naprzód z nadzieją". Dziewczęta zaprezentowały wiersze i piosenki związane z osobą św. Jana Pawła II i jednej z cnót boskich – nadziei. W ten sposób uczennice przybliżyły główne przesłanie, jakie nam pozostawił Największy z Rodu Polaków -"Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka".
Po akademii pani dyrektor Agnieszka Ambroziak skierowała do uczennic słowa podziękowania za piękne ukazanie Osoby Świętego Jana Pawła II. Wręczyła nagrody i dyplomy laureatkom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Szkolne świętowanie uwieńczył wspólny poczęstunek – kremówki papieskie oraz seans filmowy "Popiełuszko. Wolność jest w nas".