Jak rodzic może przywrócić wiarę w siebie i chęć do nauki zniechęconemu dziecku.
Każde dziecko ma naturalną motywację do uczenia się, jednak z czasem ten entuzjazm słabnie. Dlatego w dużej mierze od rodziców zależy, jak dziecko poradzi sobie w środowisku oraz czy będzie miało motywację do nauki. Wpływ rodziców na to, w jaki sposób widzimy siebie, jest bardzo znaczący. Nawet utalentowane dziecko może zaprzepaścić swoje możliwości. Jeśli jest przesadnie krytykowane przez rodziców, rośnie w przekonaniu: ja nie potrafię, ja się do tego nie nadaję. Jeśli jest chronione i nie ma okazji podejmować ryzyka, nie doświadcza. Pamiętajmy o ważnych słowach Alberta Einsteina: „Wszyscy jesteśmy geniuszami, lecz jeśli będziesz osądzać rybę po jej zdolnościach względem wspinania się po drzewie, będzie dorastać całe życie w przekonaniu, że jest głupia”.
Jakie błędy, popełniane przez rodziców, powodują, że dziecko nie wykorzystuje swoich potencjalnych możliwości i trwoni talenty?
Pewne sytuacje sprawiają, że dzieci nie znajdują motywacji do tego, żeby uczyć się
i mierzyć się ze szkolnymi wyzwaniami. Poprzestają na dwójkach i trójkach. Po prostu im się nie chce. Wpływom takim podlegają najbardziej:
Co powinni robić rodzice, aby pomóc swoim dzieciom?
Nigdy nie należy odrabiać za dziecko prac domowych!
Czego powinni unikać rodzice, aby nie wpływać negatywnie na motywację dziecka do nauki?
Rodzicu, jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:
Pamiętaj, że nawet najlepsze metody i najbardziej usilne próby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości.