SZKODLIWE ZWIĄZKI I SKŁADNIKI W PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH: CO KAŻDY POWINIEN WIEDZIEĆ
Chociaż jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, wiele produktów spożywczych zawiera składniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. W tym artykule, przedstawimy potencjalne zagrożenia związane z niektórymi powszechnie stosowanymi składnikami i substancjami chemicznymi oraz jakich produktów należy unikać.
Konserwanty to substancje chemiczne dodawane do produktów spożywczych w celu przedłużenia ich trwałości. Niektóre konserwanty są powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak alergie, problemy skórne i ryzyko raka. Przykłady Pozytonian sodu (E211) Benzoian sodu (E211) Nitryt sodu (E250).
Barwniki to substancje nadające pokarmom właściwą barwę.
Pokarmy o czerwonych i różowych odcieniach Mogą powodować reakcje alergiczne i ADHD.
Tarasyna E102- pokarmy o żółtym i pomarańczowym odcieniu mogą powodować reakcje alergiczne i wpływać na trawienie.
Zielony S E142- warzywa, słodycze, przekąski mogą powodować astmę, reakcje alergiczne i ADHD.
Słodziki są powszechnie stosowane w produktach niskokalorycznych lub bezkalorycznych, takich jak napoje dietetyczne i gumy do żucia. Chociaż ich stosowanie może pomóc w utracie wagi, wiele z nich ma negatywny wpływ na zdrowie.
1 Sukraloza -najpopularniejszy słodzik sztuczny. Nie została udowodniona szkodliwość dla zdrowia, ale niektóre badania sugerują, że może ona wpływać na poziom cukru we krwi i florę bakteryjną jelit.
2 Aspartam - jest jednym z najczęściej stosowanych słodzików sztucznych. Jest powiązany z problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle głowy, problemy trawienne i problemy z równowagą hormonalną.
3 AcesulfamK- Słodzik syntetyczny, który jest powszechnie używany w produktach spożywczych. Ma niską kaloryczność, ale może wpłynąć na równowagę hormonalną i zwiększyć apetyt.
Emulgatory Carboxymetyloceluloza – są stosowane w sosach i daniach gotowych jako zagęszczacz. Mogą prowadzić do problemów z trawieniem i jelitami.
Polisorbaty - powszechnie stosowane do produkcji mlecznych napojów w proszku. Mogą wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.
Glicerol- stosowany w słodyczach i przekąskach jako zagęszczacz. Może prowadzić do problemów z trawieniem i osłabienia układu immunologicznego.
Monoglicerol - stosowany w piekarnictwie jako emulgator. Może wpłynąć na poziom cholesterolu i ryzyko chorób serca.
Gluten -jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu i życie. Może powodować problemy trawienne u osób z nietolerancją glutenu.
Laktoza -to cukier znajdujący się w mleku. Osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie trawić go poprawnie, co może prowadzić do problemów trawieniem i nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia.
Czynniki alergiczne
Orzeszki – to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych. Może powodować reakcje anafilaktyczne i problemy z oddychaniem u osób z alergią.
Truskawki- mogą one powodować problemy zdrowotne u osób z alergią na nie.
Podsumowanie- Wszystkie opisane rzeczy są szeroko stosowane w produktach spożywczych i związane są z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia człowieka. Przed zakupem produktów spożywczych, warto przeczytać etykietę i zwrócić uwagę na skład oraz konserwanty i inne chemikalia, które zostały dodane do produktu.
M. Lewandowski