Nawigacja

Procedury postępowania interwencyjnego w sytuacjach nadzwyczajnych

  1. WSTĘP

       Procedury określają zasady postępowania pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku”. Celem opracowania procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym w placówce wychowankom oraz ujednolicenie postępowania wszystkich pracowników Ośrodka. Procedury określają zasady współpracy z Policją oraz zasady dokumentowania zachowań  nadzwyczajnych. W poniższej instrukcji osobami odpowiedzialnymi za zachowanie procedur są: dyrektor placówki, wychowawca/nauczyciel dyżurny                           i wychowawca/nauczyciel sprawujący opiekę nad daną wychowanką, zgodnie z regulaminem pełnienia i przekazywania dyżurów.

 

  1. Informację o zaistniałych zdarzeniach wpisywane są do rejestru wydarzeń nadzwyczajnych.
  2. Za wpisywanie informacji odpowiada osoba określona w poszczególnych procedurach. Nieudokumentowanie powyższych zdarzeń jest istotnym naruszeniem przepisów prawa.
  3. Wychowawca/nauczyciel sprawujący opiekę nad dana wychowanką odnotowuje zdarzenie nadzwyczajne w rejestrze.
  4. W sytuacji braku kontaktu z dyrektorem lub konieczności natychmiastowych decyzji o zastosowaniu procedur  podejmuje je wychowawca/nauczyciel dyżurny. 
  5. W postępowaniu wyjaśniającym, zgodnie z awartym porozumieniem, mogą uczestniczyć przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie lub inni specjaliści.
  6. W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sochaczewie prowadzone są pogadanki z wychowankami z zakresu bezpieczeństwa, przepisów prawa, konsekwencji jego nieprzestrzegania oraz spotkania z zakresu profilaktyki.
  7.  O wszystkich wydarzeniach są niezwłocznie informowani rodzice/opiekunowie wychowanek oraz zgodnie z przepisami szczegółowymi  Sąd Rodzinny i  Policja.
  8. Wychowanka w sytuacjach ujętych w Regulaminie wewnętrznym ponosi karę regulaminową.
  9.  O wydarzeniach nadzwyczajnych są informowane instytucje sprawujące nadzór nad Ośrodkiem zgodnie z przepisami szczegółowymi.
  10. Wszystkie wydarzenia nadzwyczajne szczególne są niezwłocznie omawiane przez Radę Pedagogiczną. W przypadku wydarzeń nadzwyczajnych decyzje podejmuje zespół wychowawczy.

 

§ 2. WYKAZ WYDARZEŃ NADZWYCZAJNYCH 

1. Do wydarzeń nadzwyczajnych szczególnych zaliczamy:

  1. Śmierć nieletniego lub innej osoby, albo ciężkie uszkodzenie ciała wskutek działania nieletniego lub innej osoby.
  2. Bunt, zbiorowe wystąpienie czynne lub bierne.
  3. Samobójstwo nieletniego.
  4. Groźne zakłócenie porządku i bezpieczeństwa.
  5. Zgwałcenie nieletniego.

 

2. Do wydarzeń nadzwyczajnych zaliczamy:

  1. Znęcanie się nad nieletnim.
  2. Samookaleczenia lub inne przejawy autoagresji powodujące  uszkodzenie ciała.
  3. Agresja, pobicie lub inna forma zakazanego karania, poniżającego lub nieludzkiego traktowana nieletniego.
  4.  Próba samobójcza nieletniego.
  5. Zbiorowa lub indywidualna ucieczka.
  6. Spożywanie alkoholu na terenie placówki lub przybycie do placówki pod wpływem alkoholu.
  7. Spożywanie substancji chemicznych innych niż alkohol w celu wprowadzenia się w stan odurzenia.
  8. Zakłócenie porządku na terenie Ośrodka z udziałem osób z  zewnątrz. 

 

 

§ 3. PROCEDURY REAGOWANIA W PRZYPADKU WYDARZEŃ

     NADZWYCZAJNYCH

 

  1. Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych szczególnych
  1. Wychowawca/nauczyciel dyżurny podejmuje wszelkie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wychowanek, w tym koordynuje zadania wszystkich osób będących na dyżurze.
  2.  Wychowawca/nauczyciel dyżurny niezwłocznie powiadamia o zaistniałym fakcie Policję i dyrektora Ośrodka.
  3.  Wychowawca/nauczyciel pracujący z osobą poszkodowaną zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy (przedmedycznej), bądź w przypadku kiedy ofiara doznała poważnych obrażeń wzywa lekarza.
  4.  Wychowawca/nauczyciel dyżurny jest zobowiązany zabezpieczyć miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu Policji.
  5.  W sytuacji, gdy sprawczyni jest agresywna, zagraża zdrowiu swojemu lub innych wychowanek, wychowawca/nauczyciel ma obowiązek odizolować wychowankę. Wychowawca/nauczyciel pracujący z grupą/klasą na bieżąco monitoruje zachowanie wychowanki.
  6. O zdarzeniu informowany jest niezwłocznie przez dyrektora Sąd Rodzinny oraz w dniu zdarzenia przez wychowawcę/nauczyciela dyżurnego rodzice/opiekunowie wychowanek, zarówno sprawcy jak i osób poszkodowanych.

 

  1.  Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych - znęcanie się nad nieletnim; samookaleczenia lub inne przejawy autoagresji powodujące  uszkodzenie ciała; agresja, pobicie lub inna forma zakazanego karania, poniżającego lub nieludzkiego traktowana nieletniego; próba samobójcza nieletniego.
  1. Wychowawca/nauczyciel pracujący z osobą poszkodowaną zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy (przedmedycznej), bądź w przypadku kiedy ofiara doznała poważnych obrażeń wzywa lekarza.
  2. Wychowawca/nauczyciel  dyżurny niezwłocznie powiadamia o zaistniałym fakcie dyrektora Ośrodka, który określa dalsze działania.
  3.  W sytuacji, gdy sprawczyni jest agresywna, zagraża zdrowiu swojemu lub innych wychowanek, wychowawca/nauczyciel ma obowiązek odizolować wychowankę. Wychowawca/nauczyciel pracujący z daną grupą/klasą na bieżąco monitoruje zachowanie wychowanki. 

 

  1. Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych - zbiorowa lub indywidualna ucieczka, samowolne oddalenie się z placówki. 

 

  1. W przypadku stwierdzenia ucieczki, samowolnego oddalenia się z placówki wychowawca/nauczyciel pracujący z daną grupą/klasą informuje o tym fakcie  wychowawcę/nauczyciela dyżurnego oraz  dyrektora.
  2.  Wychowawca/nauczyciel pracujący z grupą/klasą informuje telefonicznie Policję w Sochaczewie lub posterunek Policji  w Iłowie, a  następnie przesyła faxem  protokół powiadomienia o ucieczce (załącznik nr 1). Następnie informacja jest wysyłana do Sądu, rodziców/opiekunów prawnych, placówek opiekuńczych.
  3. W przypadku doprowadzenia wychowanki, wychowawca/nauczyciel pracujący z grupą/klasą sprawdza ogólny stan zdrowia wychowanki i podejmuje decyzję o ewentualnym doprowadzeniu nieletniej do lekarza i/lub ewentualnym  przeniesienie do izolatki lekarskiej.

 

  1. Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych -  spożywanie alkoholu na terenie placówki lub przybycie do Ośrodka pod wpływem alkoholu;  spożywanie substancji chemicznych innych niż alkohol, w tym lekarstw w celu wprowadzenia się w stan odurzenia lub przybycia w tym stanie do Ośrodka.

 

  1. W przypadku stwierdzenia zachowania wskazującego na możliwość spożycia alkoholu lub substancji odurzających, wychowawca/nauczyciel opiekujący się daną wychowanką przeprowadza z nią rozmowę. W przypadku potwierdzenia powyższego faktu na podstawie wywiadu lub obserwacji powiadamia o tym fakcie dyrektora.
  2.  W zależności od stanu zdrowia i zachowania wychowanka pozostaje w pokoju lub jest umieszczana w izolatce lekarskiej.
  3.  Gdy wychowanka jest agresywna, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób, wychowawca dyżurny może podjąć - po konsultacji z dyrektorem - decyzję o wezwaniu Policji.
  4.  Osoba pracująca z daną grupą/klasą na bieżąco kontroluje stan zdrowia wychowanki i jej zachowanie. W sytuacjach koniecznych wychowanka jest przewożona na Pogotowie Ratunkowe. Decyzje w tej sprawie podejmuje wychowawca/nauczyciel pracujący z daną grupą/klasą.  
  1. W przypadku, gdy wychowawca/nauczyciel znajduje na terenie placówki substancję przypominającą wyglądem narkotyk powinien podjąć następujące kroki: 
  1. Wychowawca/nauczyciel zachowując środki ostrożności, zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu Policji.
  2.   Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora i  wzywa Policję.
  3.   Po przyjeździe Policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia. 
  1. Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych-próba samobójcza, samookaleczenia lub inne przejawy autoagresji.
  1. Wychowawca/nauczyciel pracujący z wychowanką, która dokonała samookaleczenia w pierwszej kolejności zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy (przedmedycznej), bądź wezwania lekarza.
  2. W sytuacji, gdy wychowanka jest agresywna, zagraża zdrowiu swojemu lub innych wychowanek, wychowawca/nauczyciel ma obowiązek umieścić ją w izolatce lekarskiej. Wychowawca/nauczyciel na bieżąco monitoruje zachowanie i stan zdrowia wychowanki.
  3.  W jak najszybszym terminie rozmowę z wychowanką przeprowadza psycholog lub pedagog.
  4.   Wychowanka, która dokonała autoagresji, w uzasadnionych wypadkach jest dowożona na konsultację psychiatryczną. Za konsultacje psychiatryczne odpowiada psycholog. 
  1.  Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych- kradzież.
  1. Wychowawca/nauczyciel dyżurny zarządza przeszukanie pomieszczeń placówki i rzeczy osobistych wychowanek.
  2. W przypadku wykrycia sprawcy ma on obowiązek zwrócić skradzioną rzecz lub kwotę pieniężną stanowiącą równowartość powyższej rzeczy. 
  1. Procedury reagowania w przypadku wydarzeń nadzwyczajnych- zakłócenie porządku na terenie Ośrodka z udziałem osób zewnętrznych .

      W przypadku stwierdzenia zakłócania porządku na terenie placówki wychowawca dyżurny zwraca się do osób z prośbą o opuszczenie terenu placówki a w przypadku braku reakcji powiadamia Policję. 

9. Procedury kontroli osobistej 

W przypadku odmowy kontroli, wychowawca może wezwać Policję.

Załączniki

Nr 1- zgłoszenie ucieczki na Policję

Nr 2 - rejestr wydarzeń nadzwyczajnych

Nr 3 - rejestr użycia środka przymusu bezpośredniego

Nr 4 – protokół zastosowania środka przymusu bezpośredniego

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15