ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW Z NASTOLATKIEM.
W wychowywaniu nie da się uniknąć konfliktów. Zwykle najbardziej burzliwy okres dla rodziny to okres dorastania dziecka. Nastolatek podważa autorytet, sprawdza zasadny i granice stawiane przez rodziców, próbuje wywalczyć dla siebie określone przywileje.
W sytuacjach konfliktu z nastolatkiem rodzice mają trzy możliwości postępowania:
1) Narzucenie swojego zdania – dorośli oczekują, że dziecko się podporządkuje, ale gdy opiekunowie narzucają coś siłą nastolatkowi, ten zwykle reaguje złością, buntuje się lub wykonuje polecenie niedbale. Nawet jeśli w konkretnej sprawie opór dziecka zostanie przełamany, konflikt będzie narastał.
2) Ustępowanie – dorośli liczą, że ustępowanie dziecku zapobiegnie konfliktowi. Przyzwyczajony jednak do ciągłych ustępstw nastolatek wymusza, wybucha histerią lub wściekłością zawsze gdy pojawią się trudności. W efekcie nie liczy się z uczuciami i potrzebami innych, co prowadzi do odrzucenia go przez rówieśników.
3) Wspólne rozwiązanie problemu – daje możliwość ustalenia satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich. Nastolatek ma większą motywację do wywiązywania się z umowy, gdy bierze udział w podejmowaniu decyzji i zwykle trzeba rzadziej przypominać mu o czymś czy pilnować go. W ten sposób z rodzicami ćwiczy rozwiązywanie problemów, co może wykorzystać w innych przypadkach. Istnieją wyjątkowe sytuacje, gdy młody człowiek musi podporządkować się autorytetowi rodziców. Dotyczy to sytuacji zagrażających zdrowiu lub bezpieczeństwu nastolatka. W takich chwilach dorośli powinni jasno i stanowczo przedstawić swoje zdanie i uzasadnić je. Dzieci, które z reguły są włączane w omawianie konfliktów przejawiają mniejszą złość i agresję, są spokojniejsze, mają większe poczucie kontroli i własnej wartości.
Wydaje się proste, ale jak to skutecznie i efektywnie zrobić? Należy pamiętać o kilku istotnych sprawach:
Powyższa metoda rozwiązywania konfliktów wymaga wielokrotnego przećwiczenia. Na początku może ona wydawać się nienaturalna, ale z czasem będzie wychodzić „automatycznie”.
Wychowawcy gr III