Mamy To!
I Miejsce w konkursie "30 lat szopki bożonarodzeniowej w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą".
Jak co roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w powiatowym konkursie kulinarnym „Tradycje kulinarne ziemi sochaczewskiej”- dekorowanie pierników, organizowanym przez Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Radość tym większa, ponieważ laureatką konkursu została nasza uczennica II klasy branżowej- Vanessa. Gratulujemy również drugiej uczestniczce- Róży, która dzielnie reprezentowała naszą szkołę. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Zuzanna otrzymała wyróżnienie w VIII Powiatowym Konkursie Literackim "Jak być dobrym rodzicem - opowieść o dobrych relacjach". Serdecznie gratulujemy naszej wychowance
Również i w tym roku wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie wzięły udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą na Szopkę Bożonarodzeniową. Szczególnie w pracy wyróżniły się Wiktoria, Wiktoria oraz Róża.
Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy „Boże Narodzenie Na Mazowszu” to kolejne ważne wydarzenie dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie wprowadzające w klimat świąt. W tym roku podczas kiermaszu rozstrzygnięto także Powiatowy Konkurs Świąteczny pt.: „List do Świętego Mikołaja”.
Nasza wychowanka Natalia zdobyła I miejsce a Ewelina - wyróżnienie
Gratulujemy
W dniu 06 grudnia 2024 roku nasze wychowanki miały niezwykłą okazję spędzić dzień pełen radości i przygód w Energylandii- jednym z największych parków rozrywki w Polsce. Dzieci z radością korzystały z licznych atrakcji, a ich uśmiechy były najlepszym dowodem na to jak wiele radości przynosi im ten dzień. Wizyta w Energylandii to nie tylko czas spędzony na zabawie, ale również doskonała okazją do integracji i budowania relacji. Dziękujemy Energylandii za stworzenie takiej możliwości oraz za dbałość o uśmiech każdego dziecka. Mamy nadzieję że w przyszłości będziemy mieli okazję ponownie odwiedzić ten magiczny świat rozrywki.
Ewa Jasińska
Damian Bednarski
Nowa galeria Spotkanie z Mikołajem została dodana do albumu fotograficznego
„Kolędujmy wszyscy wraz”, to impreza która na stałe weszła już do kalendarza uroczystości wychowanek Młodzieżowej Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Klaudia, Wiktoria i Kinga reprezentowały nasz Ośrodek śpiewając nową kolędę pt.: „Bliżej stajenki”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Środowiskowemu Domu Samopomocy w Sochaczewie. Wspólne kolędowanie rozpoczęło szczególny okres oczekiwań na Święta Bożego Narodzeni
W dniu 01.12.2024r., w ramach innowacji pedagogicznej "Droga do sukcesu czyli jak wybrać dobry zawód" odwiedził nas pan Łukasz Ziębiński ratownik medyczny, który ciekawie opowiedział całej społeczności o swoim zawodzie.
Najczęściej to ratownicy medyczni pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia – wypadku, katastrofy czy innego zdarzenia, w którym zagrożone jest życie. To oni jako pierwsi oceniają stan pacjenta i udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym. W zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdują, zakres ich zadań może być odmienny i jednocześnie naprawdę szeroki – pojawiają się na miejscu zdarzenia od zasłabnięć przez wypadki drogowe po, przykładowo, porażenia prądem. Muszą być więc gotowi na wszystko.
Zadaniem ratownika medycznego, oprócz udzielania czynności ratunkowych, jest odpowiednie przeprowadzenie wywiadu z poszkodowanym, jeśli oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia go. Nie da się ukryć, że konieczna jest do tego komunikatywność i umiejętność porozumienia z pacjentem.
Ratownik musi mieć nerwy na wodzy, trzeźwo oceniać sytuację i stan pacjenta oraz zakres pomocy, jakiej może udzielić. Zdarza się, że jest świadkiem ogromnych tragedii, jednak w każdej sytuacji powinien opanowywać emocje i działać jak najskuteczniej. Ciąży na nim ogromna odpowiedzialność, dlatego ważne, aby był on maksymalnie skoncentrowany na swojej pracy i szybko potrafił podejmować istotne decyzje.
Dodatkowo, co oczywiste, ratownik medyczny musi obsługiwać sprzęt medyczny, szkolić się i udoskonalać.
Poza tym ważna jest odpowiedzialność, umiejętność pracy w ekstremalnych warunkach, zdecydowanie, przygotowanie do wysiłku fizycznego, umiejętność pełnej koncentracji, dobra kondycja fizyczna, trzeźwe spojrzenie na sytuację czy odwaga.
Ratownik medyczny musi dbać o bezpieczeństwo pacjenta, jednak nie może zapominać również o swoim bezpieczeństwie. Musi dobrze i trzeźwo oceniać sytuację.
Poza tym musi on zdawać sobie sprawę, że jego praca nie zawsze będzie tak ekscytująca, jak można to zazwyczaj zobaczyć w serialach czy filmach. Wiele przypadków najpewniej to nie będzie wcale nic spektakularnego. Jednak bez względu na wszystko każdy z nich jest niezwykle istotny i należy podchodzić do niego z pełną odpowiedzialnością.
Ten zawód z pewnością nie jest prosty i wymaga ogromu ciężkiej pracy. Może powodować zmęczenie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Poza tym trzeba stale się doszkalać i powiększać swoją wiedzę, aby jak najlepiej pomagać.
Izabela Durka
Edyta Górecka
Żaneta Kamińska
Damian Wasilewski
28 listopada 2024 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kiernozi odbyła się uroczystość patriotyczna pod hasłem „Patriotyzm w barwach folkloru”. Naszą placówkę dumnie reprezentowała uczennica klasy drugiej liceum Kinga Wołoszyk. Wydarzenie uświetniły występy zespołów ludowych z różnych okolic, które przyciągnęły uwagę i zachwyciły publiczność swoimi barwnymi prezentacjami.
Na zakończenie przeglądu wręczono statuetki i drobne upominki. Nagrody wręczała pani kurator reprezentująca Kuratorium Oświaty z delegatury w Skierniewicach . Po oficjalnej części wydarzenia uczestnicy mogli delektować się słodkim poczęstunkiem, wspólnie się integrować.
Nasza uczennica zaprezentowała się znakomicie, za co otrzymała wiele pochwał i gratulacji. Jej zaangażowanie i talent były dla naszej placówki powodem do dumy.
Ewa Grzywacz
26 listopada 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs plastyczny „Nie pal śmieci proszą dzieci”. Konkurs organizowany był przez gminę Iłów przy udziale GOK-u. Nagrody wręczał wójt gminy Jan Kraśniewski .
Laureatką konkursu została Nikola zajmując pierwsze miejsce. Otrzymała bon na 150 zł, farby szkicowniki, książki. Komisja wyróżniła również pracę Wiktorii i Julii. Gratulujemy naszym uczennicom.
Ewa Grzywacz
W dniu 24.11.2024r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odbyły się zajęcia w ramach programu "zdrowe żywienie", które przeprowadziła pani kosmetolog Joanna Maliszewska.
W trakcie spotkania wychowanki mogły zgłębić tajniki pracy kosmetyczki i kosmetologa oraz dowiedzieć się w jaki sposób jedzenie dużej ilości przetworzonych produktów wpływa na zdrowie cery.
W trakcie spotkania wychowanki posiadły gruntowną wiedzę z zakresu dbania o skórę twarzy ze szczególnym uwzględniem skóry trądzikowej.
Podczas spotkania za pomocą specjalistycznego sprzętu dokonano oględzin skóry twarzy oraz określono poziom przebarwień, nawilżenia oraz ogólnej kondycji.
U czterech wychowanek z największymi problemami skóry przeprowadzono zabiegi regenerujące. Wychowanki zostały zaopatrzone również w specjalnie dedykowane kosmetyki oraz dostały wskazówki w jaki sposób dbać o cerę trądzikową.
Cała społeczność Ośrodka była bardzo zaciekawiona omawianą tematyką w związku z powyższym zaplanowano już kolejne spotkania
Organizator: Paulina Orzech
20 listopada w MOW „Dom na Szlaku” w Załuskowie odbyły się obchody święta placówki oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Anna Pawłowska – wicestarosta powiatu sochaczewskiego, Urszula Opasiak – Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Marcin Odolczyk – Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, Michał Orliński – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Konrad Jakubowski – dyrektor DPS w Młodzieszynie, Anna Syperek – Wydział Promocji, Kultury i Sportu. Uroczystość uświetnił montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Program wzbogaciły obszerne informacje o naszym patronie – generale Tadeuszu Kutrzebie. Rozstrzygnięto również wewnątrzszkolny konkurs wiedzy pt. „TADEUSZ KUTRZEBA – PATRON NASZEGO OŚRODKA”. Laureatkami zostały: Magdalena, Oliwia, Martyna i Gabriela.
W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor, Agnieszka Ambroziak, która podziękowała wychowankom za piękny występ oraz skierowała słowa wdzięczności w stronę nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie części artystycznej i poczęstunku. Kolejno głos zabrali: pani Anna Pawłowska, pani Urszula Opasiak oraz pan Michał Orliński. Pogratulowali młodzieży udanego występu, a także nawiązali do postaci naszego patrona jako wzoru godnego do naśladowania.
Następnie dokonano otwarcia sali informatycznej, która została wyposażona w nowy sprzęt komputerowy.
Po części oficjalnej, cała społeczność ośrodka, a także zaproszeni goście zasiedli przy wspólnym stole. Cała impreza przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze
16 listopada 2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji wychowanki grupy I przygotowały występ artystyczny, w którym uczestniczyła cała społeczność Ośrodka.
Dziewczęta z zainteresowaniem wysłuchały apelu i obejrzały przedstawienie dotyczące poszanowania odmienności kulturowej. Obchody podkreślały znaczenie tolerancji w budowaniu harmonijnego społeczeństwa, akceptacji różnorodności oraz szacunku dla różnych form ekspresji i stylów życia.
Obchody spotkały się z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem ze strony uczestników, co świadczy o rosnącej świadomości wagi wzajemnego szacunku i akceptacji.
Anna Denst
Oliwia Boguszewska
W dniu 6 listopada 2024 r. odbyło się rozstrzygnięcie
XII Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Książka i polskie symbole narodowe w obiektywie”, którego organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Filia w Sochaczewie.
Celem konkursu było poczucie przynależności narodowej, propagowanie postaw patriotycznych, szacunku do symboli narodowych, kształtowania kultury czytelniczej i wrażliwości artystycznej.
Miło nam poinformować że wychowanka z naszej placówki Oliwia Pierzchała otrzymała wyróżnienie w w/w konkursie. Gratulacje
Edyta Górecka
Izabela Durka
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie biorą udział w Ogólnopolskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży. Z wielkim zaangażowaniem włączają się w szereg działań związanych z akcją, m.in.: wykonały plakaty, przygotowały pomarańczowe wstążki, przeprowadziły zajęcia edukacyjne.
III Festiwal Piosenki Patriotycznej „ Z pieśnią ku Wolności” pod patronatem Wójta gminy Iłów, odbył się w szkole podstawowej w Kapturach. Naszą placówkę reprezentowała Kinga z utworem „Mury” Kinga została wyróżniona otrzymała dyplom statuetkę oraz drobne upominki.
Ewa Grzywacz
W dniu 23 października 2024 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odbył się turniej tenisa stołowego, który zgromadził młodzież z całego ośrodka. Wydarzenie to było okazją do sportowej rywalizacji, integracji, a także wspólnej zabawy. Dzięki dużemu zaangażowaniu wychowanek oraz opiekunów, turniej ten przyniósł wiele radości i sportowych emocji. W przerwach między meczami uczestniczki miały okazję porozmawiać, wspólnie dopingować swoje koleżanki, a także wymieniać się wrażeniami z gry. Klasyfikacja końcowa turnieju: Vanessa, Julia, Paulina. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju.
Damian Bednarski
Oliwia Boguszewska
Anna Dens
14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne obchody tego święta przypadły w naszej szkole na dzień 18 października.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi, podziękowała pracownikom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów zawodowych. Następnie Pani Dyrektor przekazała głos uczennicom.
Młode artystki piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pracowników naszej placówki. Uczennice doceniły i podkreśliły swoją wdzięczność za codzienny trud ich pracy, poświęcenie, czujność i troskę. Każdy z pracowników otrzymał upominek wykonany przez nasze wychowanki.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy pracownicy zostali zaproszeni do klasy na poczęstunek.
W dniu 17.102024r., mieliśmy przyjemność gościć
policjantki z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii sochaczewskiej komendy, które przeprowadziły zajęcia profilaktyczne dla naszych wychowanek. Spotkanie miało na celu wskazać jakie zagrożenia niosą ze sobą substancje niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie nazywane dopalaczami. Głównym celem tego spotkania, było zwrócenie uwagi, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przed wieloma życiowymi tragediami.
Policjantki poruszyła m.in. kwestię odpowiedzialności prawnej osób nieletnich i konsekwencji prawnych wynikających z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Tematem, który wzbudził wiele zainteresowań, był temat uzależnień oraz niosących z tym zjawiskiem zagrożeń.
Izabela Durka
Edyta Górecka