W dniu 16.10.2024r społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „DOM NA SZLAKU” w Załuskowie uroczyście obchodziła XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia .”Uczennice naszej szkoły przygotowały montaż słowno-muzyczny,poprzez który przypomniały wszystkim zebranym nauczanie Świętego Jana Pawła ll na temat starości i cierpienia. Dziewczęta wzbogaciły swój występ piosenkami i scenką o miłosiernym samarytaninie. Nie zabrakło też ulubionej pieśni Jana Pawła ll - „Barka”. Zwieńczeniem całej uroczystości był poczęstunek - kremówki papieskie.
Katarzyna Krzemińska
Agnieszka Domagała
9 października 2024 roku uczennice klasy pierwszej liceum przygotowały symulację z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziewczęta bardzo się zaangażowały przygotowały plakaty charakteryzację i rekwizyty. Praktyczne ćwiczenia utrwaliły poprzez symulacje . Wiedzę teoretyczna zdobyły podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. Najbardziej przygotowane do zajęć były Wiktoria, Julka i Oliwa . Brawo za wiedzę i umiejętność przeprowadzenia ćwiczeń, przenoszenia rannych, zaopatrzenia, zabezpieczenia ran, wsparcia psychicznego poszkodowanych. W zajęciach udział brała cała społeczność szkolna.
Ewa Grzywacz
Pies i kot - najlepsi przyjaciele człowieka
W dniu 28.09.2024r w ramach programu innowacyjnego
,,Droga do sukcesu czyli jak wybrać dobry zawód”, gościliśmy trenera judo Marcina Niemca.
Marcin Niemiec jest trenerem w jednym z największych klubów judo w Polsce - "Klub Judo Lemur". Klub założony przez Mariusza Rowickiego i Mateusza Pacholaka w 2009 roku. Wizją Klubu jest wychowanie i wytrenowanie Mistrza Olimpijskiego w Judo. Ten cel przyświeca im od samego założenia!
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wspaniałą prelekcje oraz ofiarowany naszym wychowankom podarunek.
Izabela Durka,
Edyta Górecka,
Żaneta Kamińska,
Damian Wasilewski.
Święto Michała jest cykliczną uroczystością którą miała miejsce 29 września w Grzybowie. Podczas tych uroczystości nasze wychowanki miały wystawić sztukę „Gruszki na Wierzbie „.
Do spektaklu przygotowała je pani Urszula z teatru lalek w Siedlcach. Pani reżyser była wymagająca i sztuka przygotowana została na wysokim poziomie. Dziewczęta bardzo przeżywały swoje wystąpienie które okazało się dużym sukcesem. Zaproszeni goście gratulowali występu zarówno reżyserowi jak i aktorom. Pani dyrektor Agnieszka Ambroziak również złożyła gratulacje naszym uczennicą. Dziewczęta brały również udział w wielu warsztatach tkackich, wypiekania pieczywa, zielarskich.
Czekamy na kolejny projekt który już się krystalizuje na wiosnę.
Ewa Grzywacz
W dniu 30 września 2024 roku nasze wychowanki miały okazję uczestniczyć w meczu 1 ligi piłki nożnej pomiędzy drużynami ŁKS Łódź a Wisłą Płock. Wyjazd na stadion był nie tylko sportową atrakcją, ale także okazją do integracji, rozrywki i poznania atmosfery wydarzenia sportowego. Dziewczyny z entuzjazmem obserwowały zmagania na boisku, uczestnicząc w sportowych emocjach. Dla wielu był to pierwszy raz, kiedy miały szansę uczestniczyć w takim wydarzeniu na żywo, co sprawiło, że wyjazd na długo zostanie w ich pamięci. Dziękujemy klubowi ŁKS Łódź za możliwość uczestniczenia w sportowym wydarzeniu.
Damian Bednarsk
Zapamiętane chwile powracają do nas w formie wspomnień, które niczym kotwice pozwalają nam przybijać do różnorodnych portów z naszej przeszłości. Pobyt w "Domu na Szlaku" jest takim portem do którego po latach ponownie przybiła Klaudia ze swoją córeczka Julią.
Miło było widzieć się po kilku latach i spędzić czas na piciu kawy, wspomnieniach i rozmowie z obecnymi wychowankami celem uświadomienia im, że czas spędzony w Ośrodku to szansa na zmianę.
Życzymy Ci Klaudio samych trafnych decyzji życiowych, szczęścia i pogody ducha. Pielęgnuj dobre wspomnienia
Powiatowe Dożynki w Iłowie za nami
Gratulujemy uczennicom Szkoły Branżowej w Załuskowie za wyróżnienia w Powiatowym Konkursie na „Swojski Smalec”
Nasza Placówka przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego, Wiktoria Błonk odczytała okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcający do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.
Monolog Kordiana na szczycie Mont Blank został przeczytany przez Adę Wolf, uczennicę klasy I Szkoły Branżowej.
Wysłuchaliśmy również krótkiego streszczenia utworu oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną.
To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego poznaliśmy bogatą kulturę i tradycje olenderskie. Festiwal odbył się na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Jastrzębiem". Nasi harcerze byli poproszeni o przygotowanie animacji dla dzieci. Z przydzielonego zadania wywiązały się wzorowo. Chętnych do malowania buzi nie brakowało. Ponadto dziewczęta zaplatały warkocze, bawiły się z dziećmi chustą „klanza „. Gospodarze i organizatorzy dziękowali nam za podjęcie zadania. Poznałyśmy również pracę na wielu stoiskach warsztatowych np.kowalstwo artystyczne , lepienie z gliny ,wyplatanie z wikliny , malowanie na szkle.
Zostałyśmy zaproszeni na kolejne spotkanie i uroczystości patriotyczne.
Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj
W dniu 07 września 2024 roku wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie wzięły udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji trzech ważnych rocznic, a mianowicie z okazji 800 lecia istnienia Parafii Iłów , 575- lecia miejscowości Załusków oraz 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dziewczyny miały okazję uczcić te istotne momenty historyczne. Uroczystość zgromadziła również lokalną społeczność, oraz gości, którzy wspólnie oddali hołd historii regionu. Obecność młodzieży podkreśliła znaczenie edukacji historycznej i pamięci o wydarzeniach, które kształtowały tożsamość lokalną i narodową.
Ewa Grzywacz,
Damian Bednarsk
Nowa galeria Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025 została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 5 czerwca 2024r. wychowanki MOW w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, podczas, której, dalej, wspólnie świętowały Dzień Dziecka pod hasłem „ Zwiedzamy Mazowsze i zabytki regionu w życzliwej i miłej atmosferze dla wszystkich”.
Wychowanki podczas wycieczki zwiedziły starą wieś mazowiecką, poznały historię regionu, elementy jego kultury, dziedzictwa materialnego i duchowego ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze. W trakcie pobytu w muzeum odbyły się warsztaty ,,Uczymy się kaligrafii’’ oraz warsztaty ,,Tajemnice krosna tkackiego. Moja własna tkanina”. Na koniec odbyło się ognisko.
Konkurs powiatowy "Być kobietą, być kobietą – poradnik multimedialny" został rozstrzygnięty! Konkurs zorganizowano pod honorowym patronatem Starosty Sochaczewskiego, w ramach programu innowacji pedagogicznej „Projekt Lady XS”, którego celem jest kształtowanie zasad savoir-vivre, przestrzegania norm społecznych oraz zasad kultury.
Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej ukazującej wizerunek kobiety w aspekcie życia kulturalnego i społecznego ze szczególnym akcentem idei savoir-vivre. Prace cechowały ogromna staranność i pomysłowość za co chcielibyśmy podziękować zarówno biorącym udział jak i opiekunom oraz rodzicom.
Specjalnie powołane Jury w składzie: Agnieszka Stenborowska, Jolanta Ziółkowska, Edyta Górecka zapoznało się ze wszystkimi pracami, które wpłynęły na konkurs i wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii.
W KATEGORII A: KLAS VII/VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH :
I miejsce - Julia Malinowska - SP Nr 1 w Sochaczewie
II miejsce - Aleksandra Jaśkieiwcz - SP Nr 3 w Sochaczewie
III miejsce - Zuzanna Durzyńska - SP w Młodzieszynie
Wyróżnienie – Katarzyna Prokop – ZSS w Erminowie
W KATEGORII B: SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:
I miejsce - Aleksandra Wasilewska - ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie
II miejsce - Zoryana Pakhnii - ZS im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie
III miejsce - Małgorzata Feliniak - - ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie
Wyróżnienie- Kinga Wołoszyk – MOW Załusków
Uroczyste wręczenie nagród, ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie odbyło się 09.05.2024 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie, gdzie zebrali się laureaci konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami. Dyplomy oraz nagrody rzeczowe, dla laureatów wręczyły: Pani Agnieszka Ambroziak - dyrektor MOW w Załuskowie oraz Pani Beata Duda- wicedyrektor MOW w Załuskowie.
Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom pogratulowano oraz zachęcono do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach.
Organizatorzy
MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”
im. GEN. TADEUSZA KUTRZEBY W ZAŁUSKOWIE
ZAPRASZA DO UDZIAŁU W
POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
pt. „ŻYJĘ ZDROWO, KOLOROWO”
KONKURS ODBYWA SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM STAROSTY SOCHACZEWSKIEGO
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu zawarte są w Regulaminie Konkursu dostępnego na stronie internetowej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie w zakładce Konkursy.
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Dyrekcja oraz autorzy programu innowacji pedagogicznej „Załuskowskie smaki” realizowanego w MOW w Załuskowie.
Żyję zdrowo, kolorowo
ORGANIZATOR:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów. Partnerem zaś i sponsorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Telefon: 24 277 41 53 (MOW)
CELE:
WARUNKI KONKURSU:
- przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie plakatu, dowolną techniką plastyczną, który będzie promował zdrowy tryb życia,
- plakaty mogą obrazować powszechnie znane zasady zdrowej diety, przyrządzanie zdrowych potraw, możliwe sposoby przeciwdziałania chorobom wynikającą ze złego odżywiania , szeroko rozumiany zdrowy tryb życia, rolę zdrowego jedzenia w życiu człowieka.
- każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę konkursową,
- praca powinna być wykonana samodzielnie, opatrzona imieniem i nazwiskiem autora,
- do każdej pracy powinien być dołączony czytelnie wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest Załącznikiem Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- uczestnik jest zobowiązany dołączyć do pracy pisemną zgodę na uczestnictwo rodzica lub opiekuna prawnego, która stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- prace należy dostarczyć do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie do dnia 21 maja 2024 roku.
- prace, które zostaną przesłane po wyznaczonym terminie lub które będą przygotowane niezgodnie z Regulaminem, nie będą podlegały ocenie.
- dostarczone prace stają się własnością organizatora i nie podlegają zwrotowi.
UCZESTNICY:
Prace będą oceniane w kategoriach wiekowych:
Szkoły podstawowe klasy I- IV
Szkoły Podstawowe kl. V-VIII
Konkurs dla uczniów szkół z powiatu sochaczewskiego.
OCENAPRAC: Przy ocenie prac komisja zastosuje następujące kryteria :
- estetyka,
- pomysłowość,
- oryginalność,
- wkład pracy,
- dbałość o szczegóły,
- atrakcyjność plastyczna pracy,
- zgodność z tematem.
SPOSÓB ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU:
1. O wyłonieniu zwycięskiej pracy zadecyduje specjalnie powołana Komisja.
2. W skład Komisji wchodzić będą: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie oraz wyznaczeni przez niego pracownicy pedagogiczni MOW.
3. Konkurs przewiduje nagrodę główną i wyróżnienia.
4. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
5. Komisja zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia Konkursu.
6. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 29.05.2024 r.
7. Nagrody zostaną wręczone laureatą podczas pikniku „Załuskowskie smaki”
w dn. 29.05.2024r.
8. Lista uczestników i laureatów Konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej placówki oraz Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.
UWAGI KOŃCOWE:
Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami autorskimi, nigdy wcześniej
nie publikowanymi oraz nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie pracy na konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
ZAŁĄCZNIK NR 1
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
do udziału w Konkursie „ŻYJĘ ZDROWO, KOLOROWO” organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
.
1.Imię i nazwisko ucznia ………………………………………………………………………
2. Wiek/ klasa ………..………….
3. Nazwa i adres szkoły…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
4. Imię i nazwisko nauczyciela/ opiekuna nadzorującego pracę nad powstawaniem projektu:
…………………………………………………………………………………………………..
Oświadczam, iż znam postanowienia regulaminu konkursowego i w pełni go akceptuję. Oświadczam, iż jestem jedynym autorem pracy konkursowej.
………………………………………. ……………………………………………
Czytelny podpis uczestnika konkursu Czytelny podpis
nauczyciela/instruktora
…………………………………………………………………………………………………
ZAŁĄCZNIK NR 2
PISEMNA ZGODA RODZICÓW/OPIEKUNÓW OŚWIADCZENIE
Należy wypełnić w przypadku nieletniego ucznia:
Ja niżej podpisana/ny wyrażam zgodę na uczestnictwo mojego dziecka:
……………………………………………………………..
(Imię i nazwisko dziecka)
w konkursie plastycznym „ŻYJĘ ZDROWO, KOLOROWO” organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem konkursu
i akceptuję jego warunki.
……………………………… ……….….…………………………………….
(miejscowość i data) (imię i nazwisko oraz podpis rodzica/opiekuna)
7 maja 2024 roku dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w żywej lekcji historii zorganizowanej przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza, szlakiem sochaczewskich fortyfikacji z II wojny światowej. Obejrzały wnętrza schronów oraz ciekawe kolekcję militariów z tego okresu, wysłuchały ciekawej prelekcji na temat mieszkańców ziemi sochaczewskiej zmuszanych przez niemieckiego okupanta do ciężkich prac przy budowie okopów, rowów przeciwpancernych i żelbetonowych schronów w rejonie Sochaczewa. Zapaliły symboliczne znicze na cmentarzu wojennym w Trojanowie, gdzie pochowanych jest około czterech tysięcy żołnierzy armii Poznań i Pomorze oraz cywilów poległych w Bitwie nad Bzurą. Miały też okazję strzelenia z replik broni plastikowymi kulkami do celu. Organizatorzy zadbali również o to by, dziewczęta miały możliwość obejrzenia rekonstrukcji historycznej z użyciem broni hukowej ( gazowej ) z replik broni używanej na schronie Ringstand 58c typu MG - 34.
Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii.
W dniu 30.04 wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie uczestniczyły w warsztatach mydlarskich oraz zwiedzaniu Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Celem zajęć było poznanie zasad higieny w średniowieczu oraz uwrażliwienie wychowanek jak ważną rolę odgrywa higiena obecnie w życiu człowieka. W trakcie zajęć wychowanki wykonały mydło oraz wysłuchały mnóstwa ciekawych historii o brudzie. W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Stare Miasto, Ogród Botaniczny oraz McDonald.
Dzięki uprzejmości firmy DES, która podarowała nam bilety wstępu nasze dziewczęta dniu 24.04.2024r. miały przyjemność odwiedzić Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda Bednary”. Na zorganizowanych warsztatach wychowanki miały możliwość zobaczenia pierwszych zabawek jakie powstały z użyciem jedynie własnych rąk oraz wykonania własnej lalki z sitowia. Wychowanki poznały tajniki pracy bednarza, próbowały swoich sił w składaniu beczki. Warsztaty dały im możliwość zobaczenia wszystkich narzędzi którymi pracowali bednarze oraz zobaczenia gotowych już produktów. Podczas trwania warsztatów dziewczęta miały okazję obejrzeć i poznać historię ludowych strojów Łowickich. Dziewczęta próbowały swoich sił w ubijaniu masła w tzw. kierzynce oraz próbowały swojego wyrobu. Słodkim zakończeniem warsztatów było wspólne wykonanie lizaków staropolskim przepisem z wody, kwasku cytrynowego oraz białego cukru.
Dziękujemy również Wójtowi Gminy Iłów za udostępnienie autokaru.
Anna Denst
Anna Przewoźna
Joanna Drużna
22.04. 2024r. obchodziliśmy Dzień Ziemi pod hasłem ,,Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Hasło to ma na celu uświadomienie społeczeństwu konieczność ograniczenia produkcji i korzystania z tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i naszej planety. Wychowanki różnymi metodami przekazały informacje o zagrożeniach ,jakie stoją przed naszą planetą, a także wskazały działania, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony środowiska naturalnego i niwelować nasz negatywny wpływ na ziemię. Uczennice przygotowały akademię , prezentację multimedialną , wykonały prace plastyczne o tematyce proekologicznej . W Święto Ziemi został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny: I miejsce zajęła Malwina M. z KL. II LO , II miejsce - Zuzanna P. klasa II LO , III miejsce - Vanessa H . klasa I S Br. Laureatkom gratulujemy !!! Uczennice z klasy I szkoły branżowej upiekły specjalnie na Dzień Ziemi ciastka , którymi poczęstowały wszystkich przybyłych.
Izabela Szczechowicz- Kasza
Krystyna Wojnowska-Łysio