W ramach programu ZUL nasze wychowanki wzięły udział w kolejnych zajęciach, które prowadziła absolwentka szkoły japońskiej. Podczas spotkania poznałyśmy kulturę japońską. Ponadto uczyłyśmy się kaligrafii japońskiej, co nie jest łatwe i wymaga przestrzegania wielu ważnych zasad. Dla przykładu podczas pisania bardzo ważna jest postawa ciała, ułożenie nóg i rąk. Dziewczęta były pod dużym wrażeniem. Chętnie przystąpiły do pracy. Spotkanie było bardzo ciekawe i uczyło skupienia i cierpliwości. Na koniec odwiedziliśmy nasze kochane kózki, które podrosły od ostatniego spotkania.
Ewa Grzywacz
Udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2024" upamiętniającej 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim
Sonia trafiła do naszej placówki jako kilku miesięczne szczenię. Od razu stała się przyjacielem niemalże wszystkich. To w jej towarzystwie czujemy się lepiej, bo kontakt z psem powoduje wydzielanie endorfin- hormonów szczęścia.
Za to szczęście, którego doświadczamy codziennie postanowiliśmy podziękować obchodząc jej 7 urodziny.
Na początku były wspomnienia w postaci zdjęć z psiego dzieciństwa: udział Sonii w rajdzie z harcerzami, zabawy i psoty w placówce, ale też wizyty u weterynarza. Następnie smaczny torcik dla jubilatki i jej specjalnego gościa - siostry Luny. To był bardzo smaczny tort mięsno - warzywny ( miski były wylizane kilkakrotnie)
Dla nas był słodki tort- też pyszny Obydwa torty wykonały uczennice Szkoły Branżowej pod bacznym okiem pani Moniki Boluk i pani Ewy Jasinskiej. Figurka na torcie to inwencja twórcza naszej wychowanki Julii Ogińskiej. Później przyszedł czas na zdjęcia pamiątkowe, prezenty a następnie wspólną zabawę. Nasza psina była zadowolona, a my razem z nią.
W dniu 7 urodzin życzymy Soni radości i zabawy, miski pełnej smacznego jedzenia, wygodnego posłania i wiele spacerów, które będą niezapomnianą frajdą
Warszawa jest miastem pełnym kontrastów i niezwykłych miejsc. W dniu 15.04.2024r., nasze wychowanki miały okazję wyruszyć w niezapomnianą podróż, która pozwoliła doświadczyć magii miasta w niezwykłych miejscach na PGE Narodowym oraz na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki. Wizyta na jednym z największych stadionów w Polsce, była dla wychowanek niezwykłym przeżyciem. Podczas zwiedzania obiektu mogły z bliska przyjrzeć się tajnikom organizacji wielkich wydarzeń sportowych oraz odkryć kulisy pracy na tak ogromnej arenie. Następnym punktem programu był taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z wysokości można było dostrzec piękną panoramę miasta. Wspólne przeżycie tych chwil sprzyjało integracji grupy oraz rozwijaniu nowych pasji i zainteresowań.
Damian Bednarski
Oliwia Boguszewska
W dniu 14.04.2024r. w ramach innowacji „Projekt Lady XS” odbył się konkurs na film fabularny, dokumentalny, pt„ Trzy minuty z życia kobiety”.
Celem konkursu było:
W konkursie brała udział każda grupa wychowawcza. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie filmu fabularnego lub dokumentalnego zatytułowanego „Trzy minuty z życia kobiety”. Chodziło o ukazanie wizerunku kobiety w aspekcie życia kulturalnego i społecznego ze szczególnym akcentem idei savoir –vivre.
Rozstrzygnięcie konkursu włącznie z prezentacją filmów przed całą społecznością Ośrodka odbyło się 14.04.2024r.
I miejsce zajęła grupa V,
II miejsce zajęła grupa II,
III miejsce zajęła grupa I
Zajęcia przeszły oczekiwania organizatorów. Dziewczęta wykazały się zaangażowaniem, a zadanie konkursowe dostarczyło im wiele pozytywnych emocji.
Autorzy innowacji „Projekt Lady XS”
W piątek 12.04.2024r., odbyły się ćwiczenia i symulacje z „ Pierwszej Pomocy Przedmedycznej „. Nasze uczennice w praktyczny sposób wykorzystały swoją wiedzę i zdobyte umiejętności. Dziewczęta wykonały nosze, przenosiły rannych, wykonały RKO i układały poszkodowanych w pozycji bocznej bezpiecznej.
Zapewne wiedza i zdobyte umiejętności przydadzą się w codziennym życiu gdy zajdzie potrzeba niesienia pomocy rannym osobom. Szczególnie dziękuję uczennicom klasy pierwszej za pomoc i przygotowanie rekwizytów.
Ewa Grzywacz
W dniu 11 kwietnia 2024r. wychowanki grupy III w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, uczestniczyły w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na sztukę „ Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”.
Po doznaniach kulturalnych grupa szybkim spacerem podziwiała najstarszą, usytuowaną zabudowę w Płocku na szczycie skarpy Wzgórza Tumskiego oraz panoramę Wisły.
Organizatorzy.
W dniach 10-12 kwietnia koło teatralne „Teatr na Szlaku” działające przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie uczestniczyły w Ogólnopolskich Spotkaniach Małych Form Teatralnych w MOW Strażacka. Zmagania aktorów oceniali: Podsekretarz Stanu MEN Pani Minister Paulina Piechna-Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki MEN Pani Iwona Krop - Machalica, Naczelnik Wydziału Kształcenia Specjalnego i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Biura Edukacji m.st. Warszawa Pani Katarzyna Stępniak, Aleksander Lesiński Zastępca Burmistrza - Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Rembertów, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Rembertów Pan Tomasz Grabowski, Pani Dyrektor Elżbieta Katolik, Pani Grażyna Sobieska - Szostakiewicz, Pani Anna Sadowska, Dyrektor Domu Kultury Rembertów Pan Robert Jasiński, Pani Marzena Kosowska Dom Kultury "Rembertów", Pan Roman Holc i Pani Katarzyna Uhma - Teatr Lalka, Pan Marek Kowalski - Teatr Akt, Pan Wiesław Rudzki, Pan Adam Dowgird - MOW Łódź, Pan Roman Kalinowski. Razem z nami udział w OSMFT brali: MOW Podgłębokie, MOW ZAŁUSKÓW, MOS Osowska Warszawa, MOS Radość Warszawa, MOS Zielonka, MOW Łódź, MOS Jędruś Józefów, MOW Strażacka.
W pierwszym dniu było przedstawienie obowiązkowe „Czarownica w świecie ludzi” na podstawie książki "Plaster czarownicy i inne baśnie" Małgorzaty Strzałkowskiej. Później odbyły się warsztaty taneczne z Dominiką Woźniak z MOW 2, warsztaty cyrkowe z Markiem Kowalskim z Teatru Akt, "łupanie" i malowanie totemów, ognisko, dyskoteka. W drugim dniu wystawialiśmy przedstawienie „Anioł Serduszko”, A następnie brałyśmy udział w warsztatach z animacji oraz byłyśmy w Teatrze Roma na spektaklu We Will Rock You. Ostatniego dnia były podsumowanie, wręczenie nagród oraz przepyszny tort. Nasze dwie aktorki Zofia Osowska i Lena Korc zostały wyróżnione oraz dostałyśmy nagrodę za scenografię do przedstawienia Czarownica w świecie ludzi.
Bardzo dziękujemy za spędzenie cudownego czasu Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu nr 2 ze Strażackiej.
Renata Załuga
Izabela Durka
31 marca 2024r., zgodnie z piękną tradycją, wychowanki i wychowawcy zgromadzili się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. To niezwykłe wydarzenie, przesiąknięte duchem wspólnoty i pielęgnowaniem tradycji, już od lat stanowi ważny moment integracji dla społeczności placówki.
Na stole nie mogło zabraknąć świątecznego żurku, sałatek, wędlin, jajek i tradycyjnej świątecznej babki. Śniadanie odbyło się w ciepłej, przyjaznej i rodzinnej atmosferze sprzyjającej integracji społecznej oraz skłaniającej do refleksji przed nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy.
Gospodarstwo ekologiczne w Grzybowie to jedno z ulubionych miejsc do których chętnie się wraca. Spotkane tam zwierzęta gospodarskie skradły nasze serca W dniu 26.03.2024 roku przyglądałyśmy się ich życiu uczestnicząc w zabiegach pielęgnacyjnych i karmieniu.
W dniu 21.03.2024r w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie miała miejsce gala finałowa tegorocznej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu wspaniałych”.
To wydarzenie, którego głównym celem jest dostrzeżenie i docenienie najwspanialszych wolontariuszy w naszym powiecie.
W kategorii indywidualnej „ósemki” nagrodzono nasze wolontariuszki z koła wolontariatu "SUPER POMOCNI": Anitę Łaczkowską, Zofię Ossowską, Maję Żukowską oraz Darię Wirkus. Gratulujemy !!!
Izabela Durka
Piotr Wiśniewski
Edyta Górecka
Daniel Wróblewski
Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej społeczności szkolnej różnego rodzaju konkursy oraz gry i zabawy sportowe, które uatrakcyjniły uczestnikom ten wiosenny czas.
18 .03.2024r. tradycyjnie jak co roku obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Wychowanki przygotowały część artystyczną, wiersze i informacje o liczbie Pi. Przedstawiły prezentację o obchodach święta Liczby Pi i o ciekawostkach tej wyjątkowej liczby. Wręczono nagrody laureatkom konkursu matematycznego. Mistrzami rachunku pamięciowego zostały: I miejsce - Daria W. klasa II Br.
II miejsce – Kinga W. z klasy I LO
III miejsce – Lena K. . z klasy I LO Gratulujemy!
Chętne uczennice ze wszystkich klas wzięły udział w grach i zabawach sportowo- matematycznych. Podczas zabawy i rywalizacji ćwiczyły spostrzegawczość , rachunek pamięciowy i logiczne myślenie. Nagrodami były słodycze. To był słodki i wesoły Dzień.
Izabela Szczechowicz - Kasza
Krystyna Wojnowska - Łysio
Renata Załuga
W ramach programu "Kulturalna Szkola na Mazowszu" wychowanki MOW obejrzały sztukę Aleksandra Fredry pt. "Damy i Huzary" w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
Udział w Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej "Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem.
MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”
im. GEN. TADEUSZA KUTRZEBY W ZAŁUSKOWIE
ZAPRASZA DO UDZIAŁU W
POWIATOWYM KONKURSIE NA PREZENTACJE MULTIMEDIALNĄ
pt. „BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ… .- PORADNIK MULTIMEDIALNY”
KONKURS ODBYWA SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM STAROSTY SOCHACZEWSKIEGO
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu zawarte są w Regulaminie Konkursu dostępnego na stronie internetowej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie w zakładce Konkursy.
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Dyrekcja oraz autorzy programu innowacji pedagogicznej „Projekt Lady XS” realizowanego w MOW w Załuskowie.
REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU
NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
pt.: „BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ…..-
PORADNIK MULTIMEDIALNY”
1.ORGANIZATOR KONKURSU:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie pod honorowym patronatem Starosty Sochaczewskiego.
2. TEMATYKA KONKURSU: „Być kobietą, być kobietą.…- poradnik multimedialny.
3. CELE KONKURSU:
4. UCZESTNICY KONKURSU:
Konkurs jest skierowany do uczniów klas VI/VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powiatu sochaczewskiego.
5. KATEGORIE WIEKOWE:
A - klasy VI - VIII szkół podstawowej
B- klasy wszystkich typów szkół ponadpodstawowych
6. WARUNKI UCZESTNICTWA
Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Być kobietą, być kobietą…- poradnik multimedialny”. Chodzi o ukazanie wizerunku kobiety w aspekcie życia kulturalnego i społecznego ze szczególnym akcentem ideii savoir –vivre.
Rozpatrywane będą tylko prace indywidualne. Każda praca powinna być opatrzona metryczką – Imię i Nazwisko, Klasa, Szkoła, Kategoria wiekowa, numer telefonu Szkoły.
Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu.
Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów i nie będą zwracane.
Fakt wzięcia udziału w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez uczestników
ich rodziców lub opiekunów na opublikowanie prac wraz z danymi osobowymi autora.
Organizator zastrzega sobie prawo do dysponowania pracami nadesłanymi na konkurs oraz
do przetwarzania i wykorzystywania wizerunków laureatów wykonanych podczas podsumowania konkursu. Zgromadzone dane osobowe uczestników będą przechowywane na czas trwania konkursu do momentu wyłonienia zwycięzców oraz przekazania nagród. Organizatorzy nie zwracają kosztów poniesionych w związku z uczestnictwem w konkursie. Organizatorzy nie odpowiadają za uszkodzenia powstałe podczas doręczania przez pocztę lub kuriera prac zgłaszanych na konkurs.
7. TERMIN SKŁADANIA PRAC KONKURSU
Prace konkursowe zapisane na płycie CD/DVD wraz z kartą zgłoszenia i oświadczeniem dotyczącym zgody na przetwarzanie danych osobowych należy dostarczyć osobiście lub przesłać drogą pocztową do dnia 14 kwietnia 2024r. do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie.
Prace bez dołączonej prawidłowo wypełnionej karty zgłoszenia oraz oświadczenia dotyczącego zgody na przetwarzanie danych osobowych nie wezmą udziału w konkursie. (zostaną zdyskwalifikowane)
8. OCENA PRAC I ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Komisja powołana przez organizatora Konkursu oceniać będzie:
· zgodność pracy z tematyką Konkursu,
· estetykę wykonania pracy,
· oryginalność,
· pomysłowość,
· kompozycję,
· dbałość o szczegóły,
· wkład pracy,
· ujęcie perspektywy.
Nagrody rzeczowe zostaną przyznane za zajęcie I,II,i III miejsca. Komisja konkursowa oceni prace w dwóch kategoriach wiekowych
Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu bieżącego roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie. O terminie tym organizatorzy powiadomią telefonicznie.
Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na stronie internetowej MOW w Załuskowie.
9.POSTANOWIENIA OGÓLNE
Prace zapisane na płycie CD/DVD z metryczką (Imię i nazwisko , Klasa, Szkoła – Załącznik 1) wraz z oświadczeniem rodzica/opiekuna(dotyczy uczniów niepełnoletnich szczególnie tych którzy nie ukończyli 16 roku życia) lub osobistym (uczniowie pełnoletni) potwierdzającym zgodę na przetwarzanie danych osobowych (według wzoru oświadczenia – załącznik 2) należy dostarczyć na adres:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów.tel 242774615
z dopiskiem Konkurs - „Być kobietą, być kobietą…- poradnik multimedialny”.
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez osoby biorące w nim udział na przetwarzanie przez Organizatorów ich danych na potrzeby konkursu, w szczególności na podanie imion i nazwisk, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. nr 922). Uczestnik konkursu zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016r. o w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych ma prawo do żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania jego danych. Administratorem danych osobowych zbieranych od uczestników jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać: telefonicznie pod numerem telefonu 605157961 lub 693655347 oraz drogą elektroniczną e-mail: asten@op.pl , jolantaziolkowska13@wp.pl
Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.
Co roku w naszym Ośrodku Święto Pań obchodzi się z niezwykłym rozmachem. Tak też było i tym razem. Wychowanki pod okiem p. Mariusza Lewandowskiego przygotowały program artystyczny będący ukłonem w stronę wszystkich PAŃ. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek dla wychowanek oraz wszystkich pracowników placówki. W tym miejscu organizatorzy pragną podziękować panu Marcinowi Górnemu „DlaMagazynu.pl. Bez wsparcia pana Marcina impreza nie udałaby się tak wspaniale. Dziękujemy dziewczynom i Paniom, które w czasie zajęć praktycznych przygotowały ciasta i słodkie upominki. Pani Ewo i Pani Moniko -DZIĘKUJEMY!
Organizatorzy.
04 marca 2024 roku odbyły się dwa konkursy wiedzy – konkurs wiedzy o Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Celem konkursów było zainteresowanie wychowanek uczących się języka angielskiego i rosyjskiego kulturą, historią i tradycjami Rosji i USA. W konkursie wzięło udział 15 uczennic. Laureatkami konkursu wiedzy o USA zostały: I miejsce – Magdalena Świeca, II – Katarzyna Małycha i Roksana Bytner, III – Lena Korc. W konkursie wiedzy o Rosji I miejsce zajęła Oliwia Tylkowska, II – Monika Skalińska oraz Halyna Kulish, III – Lena Korc.
Strój zawsze powinien być dopasowany do okoliczności. Inaczej bowiem będziemy ubrani w czasie weekendu, na wycieczce, a inaczej w biurze, na spotkaniu towarzyskim czy oficjalnym przyjęciu. Także pora dnia i roku decyduje o naszym wyglądzie.
„Kulturę wybieram więc stosownie się ubieram”- tak zatytułowano ośrodkowy pokaz mody, który odbył się w naszej placówce w dniu 03.03.2024r. Pokaz poprzedził wykład o dobrych manierach przygotowany przez wychowanki.
Dziewczęta musiały zmierzyć się z zadaniem polegającym na zaprezentowaniu stroju do wylosowanej wcześniej okoliczności: imieniny u Cioci, przyjęcie weselne, rozmowa o prace, zajęcia w szkole, praca biurowa.
Stosowność stroju, makijażu oraz fryzury do wylosowanej okoliczności oceniało specjalnie powołane Jury. Najlepiej spisała się grupa III oraz grupa I.
Celem przedsięwzięcia było uświadomienie dziewczętom, jak ważne jest właściwe zachowanie i w jaki sposób oddziałuje ono na nasze relacje z otoczeniem oraz ukazanie w jakim stopniu znajomość zasad kultury i savoir - vivre pomaga i ułatwia życie, przełamuje niepewność, pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach.
Osoby odpowiedzialne:
Autorzy innowacji „Projekt Lady XS”
1 marca uczciliśmy w naszej szkole pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uczennice przygotowały apel słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną o życiu i działalności żołnierzy niezłomnych. Ogłoszony został również szkolny konkurs historyczny pod hasłem "Żołnierze Wyklęci Obudźcie Polskę!", w którym wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły.