Nawigacja

  • Dzień Europejski.

    Dzień Europejski.

    W piątek, 26 maja, po raz kolejny odbył się w naszej placówce Dzień Europejski. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczennic na temat państw europejskich, ich kultury oraz tradycji. W ramach obchodów zostały przeprowadzone konkursy leksykalno-gramatyczne z języka angielskiego oraz języka rosyjskiego. Laureatkami konkursu z języka rosyjskiego zostały: Wiktoria Raduszewska – I miejsce oraz Halyna Kulish – II miejsce. W konkursie z języka angielskiego zwyciężyła Lena Korc, II miejsce zajęła Oliwia Chęcik, III – Maja Piechocka. Następnie wysłuchaliśmy w kilku językach bajki Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa śniegu”. W języku polskim czytała Maja Płatos, w języku angielskim – Amelia Kiwka oraz Lena Korc, w języku rosyjskim – Wiktoria Raduszewska, w języku ukraińskim – Halyna Kulish, w języku migowym bajkę „opowiedziała” Oliwia Wąsowicz. Ponadto uczennice klasy III LO przygotowały oraz przedstawiły prezentację multimedialną na temat państw Europy.

     Martyna Załuga

    Żaneta Kamińska

  • ZAPROSZENIE

  • 105. Rocznica Odzyskania Niepodległości oraz Dzień Patrona

    105. Rocznica Odzyskania Niepodległości oraz Dzień Patrona

    16 listopada był ważnym dniem dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Świętowano 105. rocznicę odzyskania Niepodległości oraz upamiętniono postać generała Tadeusza Kutrzeby – Patrona Ośrodka. Gości, kadrę pedagogiczną, pracowników placówki oraz uczennice w Załuskowie przywitała Agnieszka Ambroziak, dyrektor Ośrodka.

    Wychowanki MOW przygotowały akademię słowno-muzyczną, która przypomniała drogę do wolności naszego kraju. Jedna z uczennic zaprezentowała nawet wiersz swojego autorstwa, co spotkało się z gromkimi brawami zebranych. Następnie dziewczęta przedstawiły prezentację multimedialną o gen. Tadeuszu Kutrzebie. Rozstrzygnięto również wewnątrzszkolny konkurs pt. „PORTRET MOJEGO PATRONA” oraz wręczono nagrody.

    Po części artystycznej, cała społeczność Ośrodka, a także zaproszeni goście zasiedli przy wspólnym stole. Podano obiad przygotowany przez panie kucharki oraz uczennice szkoły branżowej, które ugotowały pyszną zupę dyniową i przyrządziły znakomity deser bezowy. Cała impreza przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze.

  • Ogólnopolski Dzień Biblioterapii -14.11.2023r.

    Ogólnopolski Dzień Biblioterapii -14.11.2023r.

    W naszym ośrodku od lat odbywają się zajęcia Biblioterapii, podczas których odpowiednio dobrana książka wskazuje sposoby radzenia sobie z problemami, wskazuje pozytywne wzorce do naśladowania, pozwala na identyfikowanie się z bohaterem. Nasza placówka włączyła się w obchody Tygodnia Biblioterapii organizowanego przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, pod hasłem "Czytanie daje siłę!". Poprzez swoje przedsięwzięcia pokazujemy i odkrywamy, że odpowiednio dobrana książka może działać terapeutycznie.

    Jolanta Ziółkowska

  • Fundacja Po DRUGIE

    Fundacja Po DRUGIE

    Minęły 2 tygodnie udziału naszych wychowanek w projekcie przygotowującym do macierzyństwa realizowanym w naszej placówce przez Fundację Po DRUGIE. Nie były to łatwe tygodnie - przepełnione mieszanką różnych emocji, trudu i refleksji. Dzięki opiece nad e-symulatorami dziewczęta mogły doświadczyć namiastki macierzyństwa. Często zmęczone, czasem zrezygnowane prosiły o pomoc w opiece nad "swoim dzieckiem". Z ich relacji wynika, że macierzyństwo jest ciekawym doświadczeniem, ale trudnym. Wymagającym poświęcenia, cierpliwości, zaangażowania itp. Niektóre z nich doszły do wniosku, że warto być MAMĄ, ale do tej roli należy się odpowiednio przygotować. Dziękujemy Fundacji Po DRUGIE za możliwość zdobycia opisanych doświadczeń.

  • PROJEKT LADY XS

    PROJEKT LADY XS

            W dniu 12.11.2023r. w ramach innowacji „Projekt Lady XS” przeprowadzono konkurs pt. „Alfabet dobrych manier”.

           Cała społeczność Ośrodka spotkała się na stołówce szkolnej. W konkursie brała udział każda grupa wychowawcza. Zadanie konkursowe polegało na miarę możliwym przyporządkowaniu do każdej litery alfabetu wyrazu z zakresu kultury osobistej i szeroko rozumianego savoir vivre. Każda grupa swoje pomysły zapisywała na brystolach, następnie liderki grup prezentowały wyniki  pracy przed społecznością Ośrodka. Według Regulaminu miała wygrać grupa, która przedstawi największą ilość wyrazów z zakresu dobrego wychowania. Komisja konkursowa oceniała również: atrakcyjność formy przekazu pod względem artystycznym, jego oryginalność oraz ujęcie perspektywy. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się bezpośrednio w dniu jego przeprowadzenia. Do zadania najsumienniej przyłożyła się grupa  IV. Zwycięzcom gratulujemy.

                                                                                                            Autorzy innowacji.

  • Dzień Niepodległości

    Dzień Niepodległości

    Udział w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości w Iłowie.

  • Koło Teatralne

    Koło Teatralne

    09.11.2023roku  koło teatralne "Dom na Szlaku" wystawiało przedstawienie "Bocian Kalif" w przedszkolu Entliczek Perliczek w Płocku oraz w Specjalnym Ośrodku w Mocarzewie. Przedstawienie bardzo się podobało. Dziękujemy za zaproszenia.

  • Dzień Zaduszny

    Dzień Zaduszny

    Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, obchodzimy 2 listopada – i warto pamiętać, że to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych, a nie święto Wszystkich Świętych, przypadające na 1 listopada. Tak się jednak złożyło, że dniem wolnym od pracy został 1 listopada i dlatego powszechne obchody właściwego Święta Zmarłych przesunęły się na ten dzień. Ani dla obyczajowości jako takiej, ani dla nas samych czy dla naszych zmarłych nie ma chyba większego znaczenia, kiedy chodzimy na cmentarze, ważne jest natomiast co innego: by nie robić z tego „Akcji Znicz”, nie biegać z szaleństwem w oku i chryzantemami pod pachą od jednego grobu do drugiego, by jak najszybciej mieć to za sobą albo w jak najkrótszym czasie „obrobić” jak najwięcej grobów (tak jakbyśmy obrabiali kolejne grządki w ogródku). Grób jest tylko symbolem, podobnie jak kwiaty i światełka, które zapalamy, a zmarli żyją w nas, w naszej pamięci – dopóty, dopóki ich wspominamy…

    Źródło: [SO PWN; SJP PWN; USJP; NSPP; WSPP; Baza CKS]

  • Uroczystość Wszystkich Świętych

    Uroczystość Wszystkich Świętych

    Kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

  • Udział w akcji #SzkołaPamięta

    Udział w akcji #SzkołaPamięta

    Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.

  • Wyjazd do kina

    Wyjazd do kina

    Wyjazd do kina na film ,, Chłopi " dziewczęta z liceum i szkoły branżowej obejrzały adaptacje powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem . Nowatorska animacja filmowa bardzo im się podobała .

  • Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

    Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

    W naszej placówce odbyły się obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność gościć Panią Joannę Garnier-przedstawicielkę Fundacji La Strada, która działa na rzecz poszanowania praw człowieka, zwalczania handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej oraz przeciwdziałania eksploatacji prostytucji, a także przestępstwem przeciwko wolności i zdrowiu jednostki. Pani Joanna Garnier podczas spotkania z naszymi wychowankami uwrażliwiła dziewczynki na problem handlu ludźmi. Wychowanki oprócz podstawowych informacji dotyczących problemu mogły uzyskać wiedzę o możliwościach pomocy dla osób, które znalazły się w sytuacji ofiary oraz uzyskały cenne podpowiedzi pomagające rozpoznać sytuację, które mogą być związane z przestępstwem handlu ludźmi i jak odpowiednio na nie zareagować. Dziewczęta były bardzo zainteresowane tematem i podejmowały żywą dyskusję z naszym gościem. Serdecznie dziękujemy Fundacji La Strada oraz Pani Joannie Garnier za wizytę w naszej placówce.

  • Wolontariat

    W dniu 25.10.2023 roku, nasze wychowanki wraz z opiekunami panem Piotrem Wiśniewskim oraz panem Danielem Wróblewskim uczestniczyły w zajęciach Wolontariatu w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie.

    W czasie wyjazdu, mieliśmy okazję pomagać w opiece dzieci i młodzieży wymagających specjalnej opieki. Wzięliśmy także udział w spotkaniu różańcowym zorganizowanym dla całej społeczności placówki.  

    Bezinteresowna pomoc to coś pięknego i dobrego a sam wolontariat to bardzo miłe i ciekawe spędzanie czasu.

  • JESIENNE IMPRESJE I POEZJA SZYMBORSKIEJ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SOCHACZEWIE

    JESIENNE IMPRESJE I POEZJA SZYMBORSKIEJ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SOCHACZEWIE

    W piątek 20 października w ramach spotkania "Jesienne impresje  w poezji polskiej" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut odbył się konkurs recytatorski, którego tematem zmagań były wiersze Wisławy Szymborskiej. Nasze uczennice zaprezentowały świetnie swój kunszt recytatorski, prezentując wybrane wiersze poetki. Lena Korc została wyróżniona przez jury.

  • Gość

    Gość

    20.10.2023r., mieliśmy niecodziennego gościa . Po 28 latach odwiedziła nas nasza absolwentka Pani Eliza Multon. To była miła niespodzianka dla pracowników placówki - moc wspomnień i pozytywnych emocji oraz lekcja profilaktyki dla naszych wychowanek😀.

  • Dzień Papieski

    Dzień Papieski

    W dniu 18 października 2023r społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczym im. gen. T. Kutrzeby „DOM NA SZLAKU” w Załuskowie przeżywała  Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszy hasło: "Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

     Pani Dyrektor Agnieszka Ambroziak rozpoczęła uroczystość  krótką refleksją dotyczącą osoby Naszego Wielkiego Świętego. Zaraz potem nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczennice naszej szkoły pod kierunkiem p. katechetki Katarzyny Krzemińskiej. Scenariusz montażu słowno-muzycznego  przybliżył zgromadzonym wydarzenia z życia Karola Wojtyły oraz przypomniał o ogromnym dziedzictwie chrześcijańskich wartości, które Jan Paweł II po sobie pozostawił. Po apelu nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II, wręczenie dyplomów i nagród. Następnie głos zabrał ks. Proboszcz Krzysztof Tempczyk, który poprowadził modlitwę do Świętego Jana Pawła II. Punktem kulminacyjnym Dnia Papieskiego było wspólne odśpiewanie „Barki” . Uroczystość została zwieńczona poczęstunkiem. Nie mogło przecież zabraknąć w tym dniu kremówek papieskich, przygotowanych przez uczennice naszego ośrodka pod kierunkiem p. Ewy Jasińskiej i p. Moniki Boluk.

  • Wyjazd do Sannik.

    Wyjazd do Sannik.

    17 października uczennice naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu poetycko-muzycznym zorganizowanym przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Podczas tego spotkania miały możliwość posłuchania jednej z czołowych pianistek Marii Baki-Wilczek, która zagrała znane utwory Chopina oraz wysłuchania prelekcji poety prozaika i eseisty p. Mariusza Olbromskiego, który zaprezentował swoje wiersze, opowiedział i przedstawił również krótki film o Muzeum im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie.

  • Fundacja Po DRUGIE

    Fundacja Po DRUGIE

    Kochani od 16.10. 2023roku, Fundacja Po DRUGIE realizuje w naszej placówce projekt " Ja nie piję". Celem projektu jest podniesienie świadomości dziewcząt w zakresie spożywania alkoholu w czasie ciąży. Projekt składa się z czesci praktycznej i warsztatów edukacyjnych podczas których nasze wychowanki nabyły wiedzę i umiejętności związane z prawidłowym postępowaniem ciężarnej kobiety w szczególności rezygnacją z alkoholu. W projekcie udział wzięło 14 dziewcząt. Do części praktycznej projektu wykorzystano e - symulatory.

  • Dzień Edukacji Narodowej

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15