Nawigacja

  • Światowy Dzień walki z HIV/AIDS

    Światowy Dzień walki z HIV/AIDS

    1 grudnia jak każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Aids. W naszej placówce z tej okazji odbyło się spotkanie z przedstawicielką Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Sochaczewa. Dziewczęta wzięły udział w prelekcji poświęconej powyzszej tematyce oraz przekazała nam broszurki dla wychowanek, z którymi będą mogły zapoznać się w dowolnej chwili. Dziękujemy za przekazana wiedzę.

  • Andrzejki

    Andrzejki

    Wróżby i Zabawy Andrzejkowe zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

  • Pierwszy śnieg...

    Pierwszy śnieg...

    Załuskowski, zimowy pejzaż

  • „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”

    „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”

    30 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnej już edycji kulinarnego konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”, na szczeblu powiatowym. Radość była tym większa, gdyż nasze uczestniczki zdobyły kolejno: Vanessa Hornowska- Ważyńska II miejsce i Maja Kowalczuk wyróżnienie. Jak zawsze panowała przyjazna atmosfera, a poziom prac coraz to wyższy. Czekamy kolejnych edycji.

  • Andrzejki w Mocarzewie

    Andrzejki w Mocarzewie

    Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Także grupa naszych Wolontariuszek, uczestniczyła w zabawie Andrzejakowej razem z podopiecznymi  Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie. Dziewczęta świetnie się bawiły. Brały udział we wróżbach Andrzejkowych, grach zespołowych. Zabawę uświetniły również przeboje muzyczne, podczas których wszyscy, dzieci, młodzież, dorośli mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi.  

    Było to bardzo udane spotkanie. Spędzony wspólnie czas przepełniony był dużą dawką uśmiechu i był wspaniałą okazją do integracji wszystkich przybyłych uczestników zabawy.

    Warto wspomnieć, że z Andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Oto kilka z nich:

    • Której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie.
    • Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.
    • Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
    • W dniu Andrzeja świętego, wypatruj we wróżbach ukochanego.
  • Samoobrona

    Samoobrona

    Podstawowe zasady samoobrony powinna znać każda kobieta aby wzmocnić pewność siebie i  czuć  się bezpiecznie. W dniu 28 listopada nasze wychowanki w ramach koła sportowego poznały mocne strony swojego ciała, uczyły się podstawowych technik samoobrony a przede wszystkim jak radzić sobie w sytuacjach kiedy musiałyby walczyć o swoje życie. Dziękujemy trenerowi sportów walki Mateuszowi Samborskiemu za super trening.

  • "Droga do sukcesu - czyli jak wybrać dobry zawód"

    "Droga do sukcesu - czyli jak wybrać dobry zawód"

    W dniu 26.11.2023r. w ramach innowacji pedagogicznej "Droga do sukcesu - czyli jak wybrać dobry zawód" odwiedził nas fizjoterapeuta Andrzej Czyżewski, który opowiedział nam o swojej profesji. Rehabilitacja Pourazowa to działalność, którą prowadzi od 2012 roku. Zajmuje się wykonywaniem zabiegów z zakresu terapii manualnej, a dodatkowo prowadzi gabinety z medycyną estetyczną.

    Pan Andrzej zrobił nam niespodziankę i zabrał ze sobą swoich przyjaciół, którzy również chętnie opowiedzieli nam o swojej pracy, która zarazem jest ich pasją.

    Jako pierwszy głos zabrał

    Marcin Krzysztof Najman – polski pięściarz, kick-bokser, freak fighter, a także promotor boksu, dwukrotny wicemistrz Polski juniorów w kick-boxingu. W 2001 roku zadebiutował w boksie zawodowym.

    Następnie wystąpił

    Dominik Pudzianowski znany jako utalentowany zawodnik sportów siłowych. W 2023 roku postanowił rozszerzyć swoje horyzonty i zadebiutował w sporcie walki. Jego pierwszy pojedynek odbył się na gali Wotore 7, gdzie zmierzył się w starciu na gołe pięści.

    Bardzo dziękujemy za przybycie do naszego ośrodka, by opowiedzieć o swoim zawodzie. Dzięki Panom nasze wychowanki poznały tajniki Waszej pracy i z pewnością wyniosły z tej prelekcji dużo ciekawych informacji. Taka wizyta przyniosła same korzyści dla nas i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zaszczycicie nas swoją obecnością.

     

    Izabela Durka

    Edyta Górecka

    Żaneta Kamińska

    Damian Wasilewski

  • Wyjazd na Baseny Termalne i Gorące Źródła w Uniejowie.

    Wyjazd na Baseny Termalne i Gorące Źródła w Uniejowie.

    W dniu 24.11.2023r., nasze wychowanki miały możliwość przeżyć niezapomnianą przygodę pełną radości i relaksu na Basenach Termalnych i Gorących Źródłach w Uniejowie. Termy Uniejów położone są w malowniczej okolicy, są jednym z najpopularniejszych miejsc w województwie łódzkim, które oferuje nie tylko baseny termalne, ale także wiele innych atrakcji. To wydarzenie nie było tylko relaksujące, ale także edukacyjne, ponieważ nasze wychowanki mogły dowiedzieć się więcej o wodzie termalnej, jej właściwościach i korzyściach dla zdrowia. Cały wyjazd był doskonałą okazją do spędzenia czasu z rówieśnikami, oraz wspólnego odkrywania nowych atrakcji. Wychowanki miały okazję dzielić się swoimi wrażeniami, radością i emocjami, co tylko wzmocniło więzi między nimi.

    Damian Bednarski

  • Dzień Tolerancji

    Dzień Tolerancji

    Na całym świecie w listopadzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

    „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

     

    Również dziewczęta naszej placówki obchodziły Dzień Tolerancji. Podczas spotkania miały okazję dowiedzieć się czym jest tolerancja oglądając i słuchając pokazu slajdów przygotowanego i wygłoszonego przez Zuzannę oraz Maję. Obejrzały film który nagrały Daria, Monika oraz Roksana pod kierunkiem pana Daniela Wróblewskiego i Piotra Wiśniewskiego. Mamy nadzieję, że obchody Dnia Tolerancji w naszej placówce pozostawią w dziewczętach chęć bezinteresownej pomocy osobom w potrzebie, pochylenia się nad problemami innych osób a nie dbania tylko o własny interes i wygodę.

  • Wolontariat

    Wolontariat

    W dniu 22.11.2023 roku, nasze wychowanki kolejny raz miały możliwość udziału w zajęciach Wolontariatu w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie.

    W czasie wyjazdu, mieliśmy okazję pomagać w opiece nad dziećmi i młodzieżą wymagającą specjalnej opieki. Dziewczęta grały w gry planszowe, układały puzzle, bawiły się w chowanego , a także uczestniczyły w spacerze.

    Bezinteresowna pomoc to coś pięknego i dobrego a sam wolontariat to bardzo miłe i ciekawe spędzanie czasu.

  • Piernikowy konkurs

    Piernikowy konkurs

    Dekorowanie nie należy do łatwych zajęć. W naszej szkole ogłoszono konkurs międzyklasowy na dekorowanie pierniczków. Oceńcie sami😀

  • Festyn z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki.

    Festyn z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki.

    W dniu 04.06.2023r.   Dziewczęta z MOW „Dom na Szlaku” im. Gen Tadeusza Kutrzeby, uczestniczyły w festynie zorganizowanym przez Sołtysa wsi Załusków,  z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki. Dziewczyny recytowały wiersze i śpiewały  piosenki. Opiekunem grupy był P. Mariusz Lewandowski.  Po występie  było ognisko i zabawa przy muzyce. 

    Lewandowski M.

  • ,,Polscy Olimpijczycy Dzieciom".

    ,,Polscy Olimpijczycy Dzieciom".

    2 czerwca nasza 6-osobowa ekipa z Załuskowa wyjechała do Kruszwicy by wziąć udział w XVI edycji imprezy ,,Polscy Olimpijczycy Dzieciom". Część sportowa rozpoczęła się tradycyjnie ceremoniałem olimpijskim z wciągnięciem flagi olimpijskiej i zapaleniem znicza. W tym roku spotkali się i wspólnie z młodzieżą rywalizowali olimpijczycy: Mirosław Piesak, Ludwika Chewińska, Urszula  Kielan,  Beata Sokołowska, Tomasz Kucharski, Grzegorz Krejner, Sławomir Kruszkowski. Po zaciętych zmaganiach w pięciu konkurencjach sprawnościowych nasza drużyna z Załuskowa zajęła II miejsce. Kapitanem naszej ekipy była Ludwika Chewińska - znana lekkoatletka, kulomiotka.  Po emocjach związanych z rywalizacją sportową nasze wychowanki zwiedziły uroczą Kruszwicę położoną nad najdłuższym jeziorem w Polsce - Gopło.

    Izabela Szczechowicz - Kasza

  • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

    Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

    W dniu 01.06.2023 roku w naszym ośrodku odbyła się wycieczka  z okazji Dnia dziecka pod hasłem „ zwiedzamy kraj i zabytki regionu świętokrzyskiego w życzliwej i miłej atmosferze dla wszystkich”. W naszą podróż wyruszyliśmy już z samego rana. Podczas podróży śpiewaliśmy wspólnie różne znane piosenki, także zatrzymaliśmy się na wspólny piknik na świeżym powietrzu. Na miejscu w Górach Świętokrzyskich czekała na nas pani przewodnik, która prowadziła nas po szlaku gór. Zwiedziliśmy dużo fajnych miejsc. Na samym początku doszliśmy do klasztoru Świętej Katarzyny. Gdy doszliśmy na miejsce pani przewodnik opowiedziała nam, że ten klasztor założono w XV wieku i należał do Zakonu Benedyktynów. Znajdowało się w nim również muzeum i były sławne na cały świat Kazania Świętokrzyskie, o których opowiadała nam pani przewodnik. Następnie przeszliśmy na taras widokowy na Łysej Górze. Tam dowiedziałyśmy się o legendzie tego miejsca, która mówio czarownicach i powstaniu gołoborza. Po wysłuchaniu historii wróciliśmy się do autokaru i pojechaliśmy do Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Na miejscu czekał na nas pracownik Muzeum, który opowiadał o przeróżnych kamieniach, na przykład takich jak diament lub bursztyny w których były zatopione owady. Potem pokazywał nam jak się szlifuje właśnie te kamienie. Następnie poszliśmy do źródełka u stóp Łysicy. Było to źródełko Św. Franciszka. Gdy stanęliśmy wokół tego źródełka pani przewodnik opowiedziała nam o kolejnej legendzie, która mówiła o tym, że to źródełko powstało przez wylane łzy jednej z sióstr z zamku. Mieliśmy możliwość nalania sobie wody z tego źródełka. Woda z tego źródełka miała właściwości lecznicze o czym nam również nasza pani przewodnik. Na samym końcu poszliśmy do kapliczki Żeromskiego, gdzie usłyszeliśmy historie tego miejsca. Po zakończeniu pożegnaliśmy się z przewodniczka i wróciliśmy do ośrodka.

     

    Za pomoc w zorganizowaniu wycieczki dziękujemy panu Marcinowi Górnemu z firmy DlaMagazynu.pl.                                      

    Wychowanki i organizatorzy.

  • Dzień Dziecka

  • Wyjątkowa lekcja

    Wyjątkowa lekcja

    Nasze uczennice Szkoły Branżowej odbyły nieco nietypowa lekcje, gdyż była to lekcja w terenie😀

  • Festiwal Sztuk Wszelakich w Erminowie.

    Festiwal Sztuk Wszelakich w Erminowie.

    W środę, 31 maja, po raz kolejny gościliśmy w Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie na Festiwalu Sztuk Wszelakich. Celem festiwalu była wymiana doświadczeń artystycznych osób z niepełnosprawnościami, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz włączanie się w życie społeczne. Wychowanki naszej placówki zaprezentowały przedstawienie teatralne pt. „Muminki”. Serdecznie dziękujemy organizatorom na zaproszenie, wspaniała atmosferę oraz miło spędzony czas.

    Renata Załuga

    Żaneta Kamińska

  • Kampania 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

    Kampania 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

    Co roku przez 19 pierwszych dni listopada organizowana jest Kampania 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży, w trakcie której podejmowane są działania profilaktyczne. Nasza placówka nawiązała współpracę z Fundacją Po Drugie i została partnerem kampanii, w ramach której w ośrodku odbyło się wiele przedsięwzięć: przeprowadzono zajęcia profilaktyczne, powstała gazetka szkolna, odbył się konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy, zorganizowana zajęcia otwarte oraz spotkanie z pracownikiem MOPS, nagrano na potrzeby ogólnopolskiego konkursu video-spot 10 sekund oraz wiele, wiele innych. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii jest #10 sekund, to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. Co możesz zrobić w 10 sekund, by powstrzymać przemoc? Nie odchodź, nie odwracaj wzroku, bądź uważny, obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji.

  • Święto Placówki w Załuskowie

    Święto Placówki w Załuskowie

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „ Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie rokrocznie w maju obchodzi swoje święto. W tym roku dzień ten przypadł na 30 maja. Na uroczystości pierwsza głos zabrała dyrektor Agnieszka Ambroziak , która powitała przybyłych gości. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsza instytucja oświatowa w Załuskowie powstała w 1969roku. W 2007 roku utworzono Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt , który funkcjonuje do dzisiaj i stanowi miejsce pobytu, opieki, wychowania i nauki dla 60 dziewcząt. W ośrodku funkcjonują trzy szkoły : Szkoła Podstawowa ( klasa VII i VIII ), Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Branżowa I stopnia o specjalności kucharz i cukiernik, można stwierdzić, że jest to bogata oferta dydaktyczna. Ośrodek nosi nazwę „Dom na Szlaku” i imię gen. Tadeusza Kutrzeby, który stacjonował w Załuskowie w czasie Bitwy nad Bzurą.

    Na uroczystość placówki przybyli: Urszula Opasiak – Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, Daniel Janiak – Radny Powiatu Sochaczewskiego i Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Kultury Sportu i Turystyki, Renata Karaś – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, Aleksandra Siekiera – Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sochaczewie, Małgorzata Kunz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie i Konrad Jakubowski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie

    Z tej okazji wychowanki, pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców, przygotowały montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „ KOCHAJ ŻEBY ŻYĆ, ŻYJ ŻEBY KOCHAĆ”. Dziewczęta podkreśliły swoim występem, że spośród wielu w życiu wartości, miłość jest najważniejsza. Oliwia Chęcik zaprezentowała piosenki Zbigniewa Wodeckiego i Czesława Niemena, a Oliwia Maślanka zadebiutowała piosenką Edyty Geppert - Życie. Występ wychowanek nagrodzono gromkimi brawami. Potem przyszedł czas na przemówienia i gratulacje. Jako pierwsza przekazała je Urszula Opasiak -  Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie.

    Następnie życzenia i piękny bukiet przekazał Daniel Janiak, który podkreślił, że dzięki dobrej współpracy i inicjatywy Ośrodka oraz Powiatu Sochaczewskiego na terenie Ośrodka w Załuskowie powstała siłownia, z której w najbliższym czasie będą mogły korzystać wychowanki.

    Po przemówieniach przyszedł czas na drugą część artystyczną w wykonaniu zaproszonych gości. Wyjątkowy koncert przeplatany śpiewem i poezją przedstawili: Robert Grudzień, Jerzy Seklecki, Andrzej Pachnicki i Barbara Jachimowicz. W koncercie dominowały nuty polskich kompozytorów,   w szczególności koncert był poświęcony takim twórcom jak: Fryderyk Chopin oraz Stanisław Moniuszko. Barbara Jachimowicz w części artystycznej przedstawiła swoje autorskie obrazy i opowiedziała krótką historię o każdym z nich.

    Pani Dyrektor podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia , artystom za uświetnienie swoim występem święta placówki oraz zaprosiła na obiad przygotowany przez nasze kucharki oraz degustację deseru wykonanego przez uczennice Szkoły Branżowej pod okiem Ewy Jasińskiej oraz Moniki Ciołkowskiej-Boluk.

     

    Joanna Drużna

    Ilona Adamkiewicz-Kuza

    Izabela Durka

  • „Z pieśnią ku wolności”.

    „Z pieśnią ku wolności”.

    16 listopada wychowanki naszej placówki wzięły udział w Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Z pieśnią ku wolności”. Festiwal organizowany był w Szkole Podstawowej w Kapturach . Naszą placówkę reprezentowały Kinga Wołoszyk, która zajęła II miejsce oraz Maja Filipkowska - wyróżnienie.

    Ewa Grzywacz

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15