Nawigacja

  • Irlandzkie pląsy dla dziadków

    23.01.2015

    Iłów. Takiej fety iłowscy seniorzy dawno nie mieli. Ich wnuczęta zadbały, by dziadkowie dobrze się bawili w dniu swego święta. Uroczysta impreza odbyła się w piątek 23 stycznia 2015, w siedzibie biblioteki w Iłowie. Po wierszach zadedykowanych przez wnuczęta dziadkom, wszystkie porwały dynamiczne rytmy irlandzkie w wykonaniu harcerek „Dom na Szlaku”- Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Do występu harcerki przygotowała Ewa Grzywacz, która od 2009 r. prowadzi w Załuskowie wielopoziomową drużynę harcerską „Ostoja”.  Harcerki zaśpiewały kilka piosenek oraz zaprezentowały taniec irlandzki.

  • Sylwester

    31.12.2014

    Wychowanki, które zostały w placówce spędziły ten szczególny wieczór na zabawie. Przy dźwiekach muzyki dziewczęta bardzo dobrze się bawiły i w wyśmienitych humorach przywitały nowy 2015 rok.

  • Wigilia

    16.12.2014

    „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...” - w dzień Wigilii Szkolnej, kiedy wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spotkali się przy wspólnym stole słowa świątecznej piosenki zabrzmiały wyjątkowo uroczyście.

    W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie  16 grudnia odbyła się Wigilia. Wychowanki, wychowawcy oraz pracownicy nauczyciele, spędzili ten dzień w prawdziwie świątecznej atmosferze. Pani wicedyrektor Marzena Dybiec powitał wszystkich i złożył życzenia świąteczno-noworoczne.

    Na tle przepięknej scenografii wychowanki  przedstawiły montaż słowno-muzyczny o narodzeniu Chrystusa. W ślicznych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem dziewczęta przeuroczo odegrały swoje role w Jasełkach.

  • Wycieczka do Warszawy

    19.10.2014

    19 października 2014r. uczennice klasy drugiej gimnazjum pojechały na wycieczkę do Warszawy pod opieką p. Marianny Włodarczyk – nauczycielki języka polskiego oraz p. Adama Włodarczyka – wychowawcy grupy I. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Pogoda tego dnia dopisywała, dlatego dziewczęta skorzystały z dodatkowych atrakcji, jakie spotkały je na Starym Rynku, Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu

  • Dzień Nauczuciela

    14.10.2014

    14 października stanowi rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej (KEN) przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie to miało miejsce w 1773 roku. Pomysł zainicjowana święta upamiętniającego ten fakt narodził się w środowisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1952 roku. Oficjalnie Dzień Nauczyciela ustanowiono w 1972 roku wraz z opracowaniem Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela. W 1982 roku nazwę święta zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej, który obejmuje nie tylko samych nauczycieli, ale „wszystkich pracowników oświaty”. 

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    01.09.2014

    Nowy rok szkolny zaczął się 1 września, a zakończy 26 czerwca. Nie będzie jednak tak źle. W międzyczasie uczniowie będą mogli liczyć na przerwy w nauce, m.in. zimową i wiosenną przerwę świąteczną, ferie, a także kilka dni ustawowo wolnych, nie licząc oczywiście weekendów.

  • Dzień Sportu

    11.06.2014

                  W naszej placówce odbył się coroczny Dzień Sportu organizowany przez Panią Urszulę i Izę . Przyjechały do nas dzieci  ze Szkół Podstawowych z okolic Załuskowa . Dzieci z dużym zaangażowaniem  walczyły o zwycięstwo w turnieju. Dziewczęta z naszej placówki zajmowały się dziećmi i przyrządzały znakomite przekąski.  Dzieci brały udział w wielu konkurencjach. Prowadzącymi naszego Dniu Sporu były  Magdalena Przybylska, Ewelina Węzyk, Patrycja Nalepa.II miejsce zdobyła szkoła z Iłowa, II miejsce szkoła z Kaptur a miejsce III szkoła z Giżyc.

      

  • Wycieczka do Sandomierza

    30.05.2014

    Z okazji Dnia Dziecka wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego udały się w jednodniową wycieczkę autokarową do przepięknego miasta Sandomierz. Dziewczęta w tym dniu wstały wcześnie rano. Po kilkugodzinnej jeździe dotarliśmy do celu. Na miejscu czekał na nas pan przewodnik, który oprowadził nas po przepięknym starym mieście. Do najważniejszych atrakcji, które na nas czekały musimy zaliczyć zwiedzanie Bramy Opatowskiej, Katedry Sandomierskiej, rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzania  słynnych podziemi sandomierskich. W drodze powrotnej czekała na nas jeszcze jedna atrakcja poczęstunek w McDonaldzie. 

  • Sprzątanie Świata

    29.04.2014

               Wychowanki MOW Załusków w tym dniu uzbrojone w worki posprzątały z śmieci okoliczne rowy. Efektem pracy były pełne worki śmieci. Dziewczęta z dużym zangażowaniem i zapałem wykonywały swoje zadanie. Dzięki ich zaangażowaniu tereny w okolicach Załuskowa stały się ładniejsze. Akcja nie obyłaby się bez pomocu Urzędu Gminy Iłów, który dostarczył potrzebny sprzęt i zabrał pozostawione worki

    Adam Wylot

  • 22 kwietnia 2014 roku - Międzynarodowy Dzień Ziemi

    22.04.2014

               Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych. 

               Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 na czele sztabu ekologów, którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Oświadczenie poselskie w sprawie Dnia Ziemi ogłoszone przez dr Jana Rzymełkę, rozpoczęło przebudzenie ekologiczne w Polsce. W Polsce święto przypada 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI wieku Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko naturalne.  
               Z tej okazji pan Adam Włodarczyk zorganizował zajęcia związane z tematem Dnia Ziemi. Również jak co roku wszystkie wychowanki pod nadzorem wychowawców porządkowały z podrzuconych śmieci najbliższy teren Ośrodka w okolicach Załusków- Wszeliwy, okolice przystanku oraz Kapliczki.  

  • 20 kwietnia 2014r. – Śniadanie Wielkanocne

    20.04.2014

    W dniu 20.04.2014 roku w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Dziewczęta które pozostały w placówce zasiadły do tradycyjnie nakrytego stołu. Znalazły się na nim smaczne potrawy, wędliny i ciasta oraz stosowne dekoracje. Uroczystość przebiegła w przyjaznej świątecznej atmosferze i była okazją dla naszych wychowanek do poznawania i kultywowania pięknych polskich tradycji.

  • 13 kwietnia 2014r. – Kiermasz wielkanocny w Chabrowym Dworku

    13.04.2014

                        W  niedzielę – 13 kwietnia Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz hotel Chabrowy Dworek było organizatorem IX edycji imprezy promocyjno-wystawienniczej „Wielkanoc na Mazowszu”. Dla zwiedzających była  to kolejna okazja do podziwiania i zakupu m.in. pisanek i palm wielkanocnych, dekoracji wielkanocnych, koszyczków, wyrobów cukierniczych. Nasze koleżanki K. Ochab, A. Rydel, K. Szelerska, A. Wala wraz z panią Anną Rozmarynowską również tam były.

                       W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, można było kupić wiele świątecznych dekoracji. Były m.in. pisanki, palmy, baranki, serwety oraz inne wyroby, jak choćby rzeźby, obrazy czy biżuteria. Nie mogło też zabraknąć prezentacji stołu świątecznego zastawionego tradycyjnymi potrawami regionalnymi oraz możliwości ich degustacji. Można było spróbować takich dań, jak żur wielkanocny, schab pieczony z jabłkami, rolady z indyka, pasztet z zająca, jaja faszerowane w sosie tatarskim. Był też chleb domowy i ciasta, a także produkty ekologiczne, jak czosnek z ziołami w oleju, buraczki ćwikłowe w zalewie czy podgrzybki marynowane. Atrakcją dla wystawców, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich wyrobów, był organizowany konkurs na najładniejszą palemkę, dekorację wielkanocną, koszyczek oraz najciekawsze stoisko wystawiennicze. Puchar starosty trafił do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie za koszyczek wielkanocny. 
                Starosta Tadeusz Koryś wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Haliną Pędziejewską każdemu z wystawców wręczył podziękowania za udział w imprezie, zapraszając tym samym do udziału w kolejnym.

  • 10 – 12 kwietnia 2014r. - Przegląd Małych Form Teatralnych w Warszawie

    12.04.2014

               W przygotowanie przedstawień na XXIV Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie wychowanki włożyły mnóstwo pracy, stresów, nerwów ale i radości, zabawy. Ćwiczyły pod czujnym okiem pani: Renaty, pomoc w dekoracajach zaoferowały panie: Beata i Kasia oraz Iza.

               9 kwietnia, na dzień przed wyjazdem do Warszawy wystawiłyśmy nasze spektakle: "Wielkie Halo" i "Dwa Szczury" dla całej społeczności Ośrodka. Bardzo ucieszył nas pozytywny odbiór, a słowa pochwały dodały nam otuchy i pewności siebie.

              10 kwietnia uroczyście otwarto XXIV OSMTF, przedstawiono jury, wszystkich przybyłych gości, grupy teatralne i ich opiekunów. Następnie odbyły się przedstawienia obowiązkowe, czyli Wielkie Halo na podstawie wiersza Kaliny Jerzykowskiej. Interpretacje utworu były przeróżne, wszystkie spodobały się publiczności. Po południu nasza grupa udała się do Teatru Powszechnego na monodram Sebastian X oraz spotkanie z moderatorami z Wyższej Psychologii Społecznej oraz aktorem Tomaszem Błasiakiem. Ostatnią atrakcją tego dnia był spektakl w Klubie 1500M2 pt.: Dwoje na huśtawce, w reżyserii Adama Wojtyszki, w wykonaniu Magdaleny Górskiej i Michała Maciejewskiego, po którym odbyła się rozmowa z aktorami.

              Drugiego dnia każda grupa teatralna zaprezentowała swoje przedstawienie dowolne. Popołudniu wychowanki brały udział w przeróżnych warsztatach takich jak: Relaks dźwiękiem - dzwonki, misy tybetańskie, warsztaty literackie - Róbcie to co kochacie i kochajcie to, czym się zajmujecie. Następnie odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich uczestników festiwalu. Wieczorem miałyśmy okazję obejrzeć spektakl Małgorzaty Szyszki Listy do Skręcipitki, Monodram Zachariasza Muszyńskiego. Ostatni dzień przeglądu rozpoczął się od spektaklu "Wyjowisko" Teatru Pijana Sypialnia. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się podsumowanie XXIV OSMFT oraz wręczenie wyróżnień.
              Nasz Ośrodek zdobył wyróznienie za plakat do przedstawienia Wielkie Halo oraz za grę w tym samym przedstawieniu. Dwie wychowanki Mariola Koschmieder i Joanna Dunisławska otrzymnaly wyróznienia indywidualne

  • Wycieczka do Warszawy

    19.10.2014

    19 października 2014r. uczennice klasy drugiej gimnazjum pojechały na wycieczkę do Warszawy pod opieką p. Marianny Włodarczyk – nauczycielki języka polskiego oraz p. Adama Włodarczyka – wychowawcy grupy I. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Pogoda tego dnia dopisywała, dlatego dziewczęta skorzystały z dodatkowych atrakcji, jakie spotkały je na Starym Rynku, Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu

  • 2 kwietnia 2014r. – wycieczka do teatru w Warszawie

    02.04.2014

                 2 kwietnia 2014r. siedmioosobowa grupa dziewcząt z klasy I gimnazjum z nauczycielką języka polskiego p. Marianną Włodarczyk, dzięki uprzejmości Dyrekcji Teatru Powszechnego w Warszawie, obejrzała spektakl „Romeo i Julia”, najbardziej znaną tragedię miłosna świata i jedną z najczęściej wystawianych sztuk Szekspira. Sztuka ta w reżyserii G. Kani to zderzenie klasycznego tekstu z nowoczesną inscenizacją. Pokazuje jej niezwykłą uniwersalność, każe widzowi zadawać pytania o reguły rządzące naszymi uczuciami i codziennym życiem. Kolejny raz dziewczęta mogły przyjrzeć się na żywo grze aktorów i poczuć atmosferę teatru. Było super! 

  • 22 marca 2014r. – rajd rowerowy harcerzy do Sochaczewa

    22.03.2014

            Już poraz trzeci harcerze spotkali się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Boryszewie, by wziąć udział w Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Spirala”. 
            W tym roku uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych w piosenkach turystycznych. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 13 drużyn. Każda z nich miała za zadanie przygotować dwa utwory - wybraną z listy organizatorów piosenkę turystyczną oraz dowolną piosenkę harcerską. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe statuetki - gitary wyrzeźbione w drewnie przez sochaczewskiego artystę Jana Piątkowskiego - dyplomy oraz śpiewniki do rozpowszechniania mniej znanych piosenek turystycznych. Podsumowaniem imprezy był wspólny występ z piosenką na pożegnanie „Hej przyjaciele”. 

  • 21 marca 2014 roku - Pierwszy dzień wiosny...

    21.03.2014

                      21 marca 2014 roku jest takim specjalnym dniem, który przypada w czasie równonocy wiosennej i stanowi symboliczne przepędzenie zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny. Z pierwszym dniem wiosny związane są specjalne obrzędy takie jak np. topienie Marzanny czy (bliżej Wielkanocy) malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny.

                  Z tej okazji pani Ewa Grzywacz wraz z  dziewczętami  z naszego Ośrodka przygotowały szereg atrakcji, takich jak szereg konkursów między innymi  wybory najładniejszej Marzanny. Był też konkurs ucznia lizusa, ucznia lenia, konkurs taneczny, dziewczynę roku, chłopaka roku. Wszystkie wychowanki biorące udział w konkursach zostały nagrodzone słodkościami

  • 8 marca 2014r. – Dzień Kobiet w iłowskiej bibliotece.

    08.03.2014

                W dniu 8 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. W uroczystości wzięli także udział nieliczni panowie. Tego dnia nie zabrakło oczywiście kwiatów, które otrzymała każda kobieta obecna na spotkaniu. Inną niespodzianką były wiersze i fraszki o paniach, które były recytowane przez obecnych panów. Tego dnia dyrekcja biblioteki zadbała również o interesujący program artystyczny, który zgromadzonej publiczności zaprezentowały nasze harcerki. Do występu harcerki przygotowała pani Ewa Grzywacz. Całości dopełniała „dama z łasiczką” – nasza koleżanka Olga J, która ubrana w czerwoną, zwiewną suknię z maleńkim pieskiem na ręku przechadzała się po Bibliotece podczas występu harcerz. Po obejrzeniu programu artystycznego wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez dyrekcję Biblioteki.

  • "Jeśli nie chcesz mojej zguby..."

    19.02.2014

    W dniu 19 lutego 2014r. 14 dziewcząt z naszego Ośrodka wraz z Paniami I. Kubiak i M. Włodarczyk miało możliwość obejrzenia „Zemsty”  wg A. Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie. Spektakl to nie byle jaki, bo aktorami stojący. Daniel Olbrychski jako Cześnik jest ostry, krewki, Andrzej Seweryn (Rejent) ma przemyślaną charakteryzację, a Paweł Krucz (Wacław), i Lidia Sadowa (Klara) mają w sobie mnóstwo humoru i wdzięku, zaś Joanna Trzepiecińska bawiła rolą Podstoliny jako kresowej szlachcianki. Natomiast Jarosław Gajewski pokazał nam nowe, odkrywcze odczytanie postaci Papkina. W "Zemście" jaką obejrzano w Polskim  jest to przeżywający swoje klęski inteligent. Wrażenia ogromne. Możliwość przyjrzenia się grze aktorów, a po spektaklu spotkanie z samym Andrzejem Sewerynem i zwiedzanie teatru pozostaną na długo w pamięci.

  • 18 luty 2014 - Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

    18.02.2014

               W dniu 18.02.2014 wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „DOM na SZLAKU” im. gen Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie. Wychowanki z dużym zaciekawieniem oglądały prezentowane w muzeum wystawy m.in. Galerię Sztuki Średniowiecznej, Galerię Malarstwa Polskiego z XIX i XX wieku oraz Galerię Dawnego Malarstwa Europejskiego.

              Po zwiedzaniu muzeum dziewczęta odbyły spacer ul. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w kierunku Kolumny Zygmunta i Pałacu Królewskiego.

              Wychowanki następnie przechadzały się wąskimi i stromymi uliczkami warszawskiej starówki. Wycieczce niewątpliwie sprzyjała słoneczna aura.

     

     

     

    Adam Wylot

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15