Międzynarodowy Dzień Rodzin – święto obchodzone 15 maja. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny.
W naszym Ośrodku uroczyste obchody tego święta odbyły się w niedziele 17 maja. Na przybyłe tego dnia do naszej placówki rodziny dziewcząt czekały miłe niespodzianki. Gości przywitała dyrektor Agnieszka Ambroziak, która w ciepłych słowach mówiła jak bardzo ważne w dzisiejszych czasach są więzi rodzinne, szczególnie dla naszych wychowanek, które są daleko od swoich najbliższych. Potem odbyła się część artystyczna, dziewczyny śpiewały oraz recytowały piękne wiersze. Później wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a po krotkiej przerwie była dalsza część atrakcji. Wszyscy brali udział w konkursach, grach, łamigłówkach i zabawach ruchowych. Na zakończenie tego dnia było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Tak wspaniała zabawa i rodzinna, ciepła atmosfera była możliwa dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wychowawców Agnieszki Geras, Ewy Grzywacz oraz psycholog Edyty Furmanek.
Podziękowania należą się także naszym lokalnym sponsorom oraz niezastąpionym paniom kucharkom z naszego Ośrodka!
Zapraszamy także do obejrzenia prezentacji przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Rodziny:
W dniach 15-17 maja odbył się XXXVIII Rajd Harcerski "Wisła". Trasa prowadziła z Sochaczewa przez Młodzieszyn do Płocka.W rajdzie wzięło udział około 700 harcerzy z całej Polski. Nasza drużyna "Ostoja" wykazała się dużą znajomością topografii, historii harcerskiej, poprawnie wykonywała zadania rajdowe, dzięki czemu dziewczęta zajęły III miejsce wygrywając grilla i 12 plecaków.
W Płocku harcerze brali udział w koncercie zespołu szantowego, następnie zwiedzały Muzeum Mazowieckie, Katedrę Płocką, oglądały spektakl kabaretowy.
Rajd był bardzo udany, za rok wszyscy znów się spotkają na harcerskim szlaku.
15 maja wychowanki z grupy VI pod opieką wychowawcy Sylwii Kobylińskiej uczestniczyły w rowerowej wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego Państwa Ewy Smuk Stratenwerth i Petera Stratenwerth znajdującego się w miejscowości Grzybów. Dzięki uprzejmości gospodarzy dziewczyny mogły zobaczyć i nakarmić zwierzęta zamieszkujące gospodarstwo (kozy, krowy, konie). Miłym zakończeniem wycieczki było ognisko i pieczone kiełbaski.
28 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się apel z okazji DNIA ZIEMI oraz wiosenna akcja „Sprzątanie świata”.
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, jest to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.
Jak co roku nasze wychowanki aktywnie włączyły się w obchody tego Dnia. Hasło tegorocznych to "Z energią zmieńmy źródła" dotyczący promocji odnawialnych źródeł energii i taki temat miał apel przygotowany przez panią Krystynę Łysio-Wojnowską. Głównym tematem apelu było przybliżenie wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, zagrożeń naszej planety oraz zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.
Później zaczęło się "wielkie sprzątanie". Dziewczyny pod okiem wychowawców Moniki Barszcz oraz Adama Wylota robiły porządki na terenie Ośrodka oraz na terenach sąsiadujących. Zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki i worki zbierały śmieci znalezione na trawnikach i w przydrożnych rowach.
26 kwietnia nasze dziewczęta odwiedziły zaprzyjaźniony MOS w Kiernozi. Podczas spotkania integracyjnego młodzież grała w piłkę siatkową, nożną, było wspólne pozowanie do zdjęć. Czas upłynął miło i sympatycznie. W planach są juz kolejne wyjazdy do Kiernozi.
I Ogólnopolski Konkurs Muzyczno-Wokalny „Hip-Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów” - projekt w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych zakończony!
Celem konkursu było kształcenie umiejętności wyrażania ekspresji i aktywności twórczej poprzez muzykę, twórczość literacką. Młodzież gimnazjalna z zaangażowaniem własnym i opiekunów z ośrodków kształtowała swoje umiejętności wyrażania ekspresji i aktywności twórczej poprzez muzykę i tworzenie własnych tekstów hip-hopowych bez wulgaryzmów. Konkurs dostarczył wszystkim wielu radości i satysfakcji .
Jest nam miło ogłosić, że dwie nasze wychowanki Katarzyna Lipowska oraz Mariola Koschmieder po wczesniejszym zakwalfikowaniu sie do finału konkursu, zdobyły pierwsze miejsce w kategorii hip hopu kobiecego. Ich utwór "Przekaz" był nagrodzony gromkimi brawami. Nagrodą jest nagranie finałowego utworu w profesjonalnym studiu nagraniowym.
Trzymamy kciuki i jeszcze raz gratulujemy:)
W niedzielę 19 kwietnia harcerki z naszego ośrodka przy pomocy p. Ewy Grzywacz wzieły udział w „Akcji Pomoc Ukrainie”. Akcja była prowadzona w dwóch parafiach: w Słubicach i w Kiernozi. Miejscowa ludność okazywała wiele wdzięczności naszym podopiecznym , które brały udział w zbiórce pieniędzy, nie zważając na warunki pogodowe (deszcz). Harcerki pokonały wiele kilometrów na rowerach by okazać swoja solidarność z ludnością Ukrainy. Zebrane środki zostały przekazane na konto fundacji.
Wychowanki MOW w Załuskowie po raz pierwszy przystąpiły do udziału w obchodach rocznicy Powstania w Getcie warszawskim organizowanej przez Muzeum Historii Żydów POLIN. Żonkile symbolizują pamięć , szacunek i nadzieję. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej organizacji Bojowej, który w każdą rocznice powstania w getcie dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. 19.04.2015r. na ulicach Warszawy wolontariusze rozdawali papierowe żonkile. Nasze wychowanki również włączyły się aktywnie w akcję Muzeum POLIN. Akcja Żonkil była doskonałym sposobem aktywizacji, aż 24 podopiecznych w jej ramach podjęto następujące działania:
-wykonanie żonkili przez wychowanki;
-przeprowadzenie lekcji historii „Dym nad Gettem”;
- wykład nauczyciela historii zawierający informację o wydarzeniach z okresu II wojny światowej oraz powstaniu w getcie;
- przygotowano prezentacje multimedialną o akcji przygotowanej przez Muzeum POLIN;
-wykonano gazetkę tematyczną.
W dniach 10.04.2015r. oraz 19.04.2015r. nasze wychowanki i harcerki rozdawały żonkile.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie uczestniczyły w spotkaniu z córką generała Władysława Andersa panią Anną Marią Anders Costa. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia w Grzybowie podczas uroczystości patriotyczno- religijnych upamiętniających katastrofę w Smoleńsku. W Grzybowie w 2010, miesiąc po tragicznych wydarzeniach, okoliczni mieszkańcy posadzili 96 dębów. Wśród uczestników byli także: parlamentarzyści, działacze organizacji społecznych, duchowieństwo. Organizatorami obchodów była miejscowa Fundacja "Wieś Ekologiczna im. św. Franciszka z Asyżu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.
6 kwietnia w naszym ośrodku odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Wzięły w nim udział wychowanki, pani Dyrektor oraz Wicedyrektor i wychowawcy. Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Później dziewczęta zasiadły przy odświętnie nakrytych stołach i tradycyjnych potrawach przygotowanych przez niezastąpione panie kucharki. Na stole nie mogło zabraknąć potraw wielkanocnych: jaj, białej kiełbasy, żurku, babek i serników oraz miłej, radosnej atmosfery i życzliwości.
W dniu 21 marca 2015 "Pierwszy Dzień Wiosny" wychowanki VI grupy wraz z wychowawcą Ewą Grzywacz brały udział w rajdzie rowerowym, którego trasa prowadziła z Iłowa do Władysławowa nad Wisłą. Tam zorganizowano wiele konkursów, pokazów (kaskaderskich na motorach, pokaz ptaków). Zaprezentowano dwie "Marzany" nad, którymi odbył się sąd, następnie podpalono je i popłynęły z nurtem Wisły. Na koniec zorganizowano ognisko, pieczono kiełbaski a strażacy częstowali grochówką. Rajd był bardzo udany pogoda dopisała humory również mimo, że wychowanki pokonały ponad 30 km.
20 marca grupa uczennic z klasy I gimnazjum z nauczycielką języka polskiego p. Marianną Włodarczyk była w Warszawie w Teatrze Polskim na „ Zemście” A. Fredry. Obejrzenie sztuki było podsumowaniem lekcji poświęconych omówieniem tej lektury.
Spektakl zrobił na dziewczętach ogromne wrażenie. Niektóre z nich były po raz pierwszy w teatrze i miały bezpośredni kontakt z aktoramem.
Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Seweryna – dyrektora teatru- uczennice zwiedziły zaplecze teatru.
Był to kolejny wyjazd z cyklu „ Lekcje to nie tylko szkoła”
W dniach 19-21 marca nasze wychowanki uczestniczyły w XXV Ogólnopolskim Spotkaniu Małych Form Teatralnych w warszawskim MOW-ie przy ul. Strażackiej 57. Poniżej relacja dziewcząt z przebiegu przeglądu:
Pierwszego dnia wszystkie ośrodki przedstawiły przygotowane przez siebie występy.Następnego dnia odbyły się warsztaty teatralne z aktorem występującym na deskach TEATRU LALKA. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przedstawienie przygotowane przez aktorów TEATRU KAMIENICA. Ostatniego dnia odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Przy pożegnaniu wszyscy się wzruszyliśmy, te dni przyniosły nam dużo radości z pewnością pozostawiły wspaniałe wspomnienia na całe życie.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wyjechały pod opieką p.Agnieszki Stenborowskiej do Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie w celu otoczenia opieką podopiecznych tamtejszej placówki. W ramach wyjazdu dziewczęta pomagały dzieciom w wykonywaniu ich codziennych czynności, zorganizowały również zajęcia manualne.
W naszej placówce w dniu 12.03.2015 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Wychowanki przygotowały pod opieką wychowawców humorystyczną wersję wiadomości. Wszyscy dobrze się bawili. Po akademii społeczność plaówki udała się na słodki poczęstunek, który ośrodek pozyskał od lokalnego sponsora.
W lokalnej prasie ukazał się artykuł o spotkaniu w Gminnej Bibliotece Publicznej z okazji Dnia Kobiet. Nasze wychowanki przygotowały i zaprezentowały występ artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami.
Wychowanki mogły obejrzeć w kinie Helios w Płocku film pt "Disco polo". Podopieczne z seansu kinowego powróciły w bardzo dobrych humorach ciesząc się z miło spędzonego czasu.
Coś dla ciała…
12 lutego naszej placówce odbył się Bal Karnawałowy. W tym roku wypadł on w Tłusty Czwartek, dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Według przesądów, kto tego dnia nie zje chociaż jednego pączka będzie miał do końca roku pecha. Nie jesteśmy przesądni, ale dzięki naszym sponsorom nie musimy się martwić o pecha już do końca roku. Dobrą zabawę zapewniły konkursy zorganizowane przez pomysłodawczynie Balu, Sylwię Kobylińską i Joannę Tomaszewską, wychowawczynie w placówce. Nad wyborem muzyki czuwały wychowanki, skomponowały listę najpopularniejszych przebojów. Dziewczyny same udekorowały sale taneczną, pomagały także przy przygotowaniu poczęstunku. Zabawa upłynęła w dobrej atmosferze co udokumentowano na pamiątkowych zdjęciach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza zabawa karnawałowa się udała.
Dziękujemy naszym sponsorom, bez których ta wspaniała zabawa by się nie udała:
- Zakładowi Cukierniczemu „Jeznach” z Sochaczewa
- Markowi Nowakowskiemu z iłowskiej piekarni
- Gospodarstwu Sadowniczemu Wasilewscy ,, Tęczowy ogród” z Brzozowca
„Urokliwy Szanghaj. Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku” to przedstawienie zorganizowane w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku – Roku Kozy. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej dziewczęta mogły podziwiać artystów z Szanghaju. Przed występami życzenia dobrego roku oraz wyśmienitej zabawy złożyli ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi oraz Małgorzata Omilanowska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na scenie w tle muzyki granej na tradycyjnych chińskich instrumentach artyści wykonywali m. in. akrobacje gimnastyczne, żonglerkę, pokazy iluzjonistyczne.
Po występie dziewczyny poszły na spacer po Starym Mieście, były przy pomniku Małego Powstańca, zwiedzały kościół św. Anny, przeszły Krakowskim Przedmieściem pod Grób Nieznanego Żołnierza podziwiały także Ogród Saski oraz Zachętę. Przewodniczkami po stolicy były wychowawczynie z Ośrodka - Ewa Grzywach i Izabela Kubiak.
9 lutego 2015r. grupa dziewcząt z naszego Ośrodka wraz z nauczycielką języka polskiego p. Marianną Włodarczyk pojechała do Warszawy do Teatru Kamienica, by tam obejrzeć spektakl „My, dzieci z dworca ZOO”. Sztuka została wyreżyserowana w oparciu o znaną większości nastolatków książkę pod tym samym tytułem. Spektakl ten jest opowieścią o uzależnieniu od narkotyków i jego skutkach, ale również o tym, jak cienka jest granica miedzy zabawą a tragedią. Ponadto przedstawiono w nim problem młodych ludzi pozostawionych bez wsparcia najbliższych. Ku przestrodze!
Należy dodać, że wyjazd ten był nagrodą dla wyróżniających się pod względem zachowania dziewcząt.
Marianna Włodarczyk