W weekend 26-27 września wychowanki z naszej ośrodkowej drużyny harcerskiej "Ostoja" wraz z wychowawcą Piotrem Wiśniewskim brały udział w 45. Mazowieckim Rajdzie Szlakami Walk nad Bzurą. Orgaznizatorem spotania jak co roku był Hufiec ZHP Sochaczew.
Dziewczyny przermierzyły 16 km trasę. Po drodze wykonywały zadania nawiązujące do zdarzeń mających miejsce podczas walk. Nabywały umiejętności z zakresu technik harcerskich, uczyły się między innymi obsługi radiostacji, telefonu polowego, udzielania pierwszej pomocy.
Baza rajdu mieściła się w Szkole Podstawowej w Brochowie, gdzie po pierwszym dniu zmagań nocowali wszyscy uczestnicy.
Rajzd zakończyła uroczysta msza w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Harcerze złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów Bitwy nad Bzurą.
Po wakacyjnej przerwie wychowanki z naszego Ośrodka wraz z wychowawcą Sylwią Kobylińską wznowiły działanie koła wolontariatu w Grzybowie (w gospodarstwie ekologicznym państwa Ewy Smuk Stratenwerth i Petera Stratenwert). Podczas pierwszej w tym roku szkolnym wizyty zajmowały się pielęgnacją i karmieniem kóz. Odwiedziły także znajdującą się na terenie gospodarstwa ekologiczną piekarnię. W piekarni produkuje się rocznie ok. 45 000 bochenków chleba w różnych asortymentach. Do ciasta chlebowego nie dodaje się żadnych polepszaczy ani konserwantów.
W dniu 24 września 2015r. siedem uczennic Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczyło w Peregrynacji Symboli Światowych Dni Młodzieży w Sannikach. Mszę Świętą w Kościele parafialnym w Sannikach celebrował ks. bp. Andrzej Franciszek Dziuba. Po mszy św. dziewczęta mogły z bliska zobaczyć i dotknąć sumboli ŚDM - krzyża i ikony Matki Boskiej. Następnie symbole te zostały przewiezione do Mocarzewa.
W niedziele 20 września wychowanki z naszego Ośrodka uczestniczyły w Dożynkach Powiatu Sochaczewskiego, impreza odbywała się na stadnionie sportowym w Brochowie.
Spotkanie rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna. Po uroczystościach kościelny barwny korowód dożynkowy przemaszerował na pobliski stadion sportowy, na którym przywitała wszystkich Jolanta Gonta starosta sochaczewski oraz Piotr Szymański, wójt gminy Brochów. Po oficjalnym rozpoczęciu mogliśmy wysłuchać Sochaczewskiej Orkiestry Dętej oraz Kapeli Mazowieckiej z Sochaczewa. Ważnym elementem imprezy obok części rozrywkowej były, jak co roku, stoiska prezentujące i promujące dorobek powiatowych instytucji, organizacji, a także naturalne wyroby spożywcze, jak miód czy soki.
Dziewczęta na swoim stoisku zaprezentowały wykonane techniką decoupage różnorodne ozdoby; wazoniki, świeczniki, świeczki, patery. Wszystkie rzeczy sprzedawane na kiermaszu dziewczyny zrobiły samodzielnie podczas zajęć w pracowni plastycznej pod okiem wychowawców Dominiki Pruskiej oraz Moniki Barszcz. Dużym powodzeniem cieszyły się także wyroby „własne”; dynia w occie i dżem dyniowo – jabłkowy, te dziewczęta robiły w pracowni kulinarnej z pomocą wychowawcy Grażyny Ruty.
Nasze stoisko odwiedziło dużo znakomitych osób, w tym wicepremier Waldemar Pawlak, minister Wojciech Jasiński oraz kandydat do Sejmu Mirosław Adam Orliński.
W ramach cyklu zajęć „Lekcje to nie tylko szkoła” 18 września 2015r. uczennice z klasy III i II gimnazjum były na wycieczce w Warszawie. Tym razem dziewczęta zwiedzały miejsca związane z bohaterami, omówionej w ubiegłym roku szkolnym, lektury „Kamienie na szaniec”. Nasz szlak rozpoczął się w Liceum im. Stefana Batorego. Później dziewczęta zwiedziły Łazienki Królewskie, ponieważ tu często odbywały się spotkania koleżeńskie i zbiórki harcerskie Alka, Rudego i Zośki. Następnie uczestniczki wyjazdu zobaczyły główny gmach gestapo przy Alei Szucha (obecnie siedziba MEN), gdzie przesłuchiwano i katowano Rudego, a następnie zwiedziły Pawiak, w którym więziono Janka Bytnara. Punktem kulminacyjnym naszego pobytu w stolicy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Na mogiłach autora lektury i głównych bohaterów książki dziewczęta zapaliły znicze, a następnie oddały hołd poległym.
K. Wojnowska – Łysio
M. Włodarczyk
W dniu 14 września 2015r. w Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się wizytacja kanoniczna Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie.
o godz. 9.30 Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z Dyrekcją, nauczycielami i społecznością Wsi Załusków powitały ks. bp. Józefa Zawitkowskiego na progu naszej parafii. Najpierw Pani Dyrektor skierowała słowa powitania, a następnie po staropolsku, chlebem i solą przywitaliśmy ks. biskupa.
Ks. bp. Józef Zawitkowski był bardzo wzruszony tak serdecznym powitaniem. Przy kapliczce w Załuskowie udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.
W naszym Ośrodku odbyły się zajęcia dla wychowanek z profilaktyki narkotykowej w ramach projektu "Weź nie bierz" prowadzone przez pracowników Fundacji po DRUGIE. Celem akcji jest zapobieganie zażywaniu narkotyków przez młodzież z placówek resocjalizacyjnych na Mazowszu. W ramach projektu młodzież bierze udział w warsztatach, których celem jest wyposażenie jej w wiedzę umożliwiającą zrezygnowanie z używek. Znaczna część zajęć jest poświęcona omawianiu konsekwencji jakie wiążą się z braniem narkotykow.
W sobotę 4 lipca odbył się X Rodzinny Rajd Rowerowy „Śladami Olendrów” w którym brały udział nasze wychowanki. Rajd rozpoczął się o godzinie 11 przed kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Iłowie. Po błogosławieństwie i poświęceniu pojazdów uczestnicy przemieścili się na Plac Kasztanowy,skąd wyruszyli na trasę. Rozwiązanie i podsumowanie 36 kilometrowego Rajdu nastąpiło na terenie parku w okolicach Pałacu w Słubicach. Na uczestników czekał poczęstunek, odpoczynek umilała im strażacka orkiestra dęta ze Słubic.
Pożegnania czas…
Pod takim hasłem odbyło się zakończenie roku szkolnego w naszym Ośrodku. Najpierw była część oficjalna, na której Pani Dyrektor wręczyła nagrody dla wyróżniających się pod względem nauki i zachowania uczennicom. Później głos zabrała Pani Wanda Dragan, przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Sochaczewie i wręczyła nagrody dla najlepszej uczennicy w szkole podstawowej – Natalii Świegockiej i gimnazjum - Dominiki Gotowalskiej. Natomiast, zgodnie z tradycją placówki, część artystyczną przygotowały trzecioklasistki. Nie obyło się bez łez. Okazało się, że jednak rozstania są trudne.
Dwie uczennice MOW w Załuskowie pod opieką wychowawcy Grażyny Ruta wzięły udział w IV Sochaczewskim Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Ślewińskiego "Kocham Polskę...Pejzaż Ojczysty". Z ponad 500 nadesłanych na konkurs prac, dyplom i nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w kategorii szkoły średnie zdobyła Paulina Bujakowska, uczennica gimnazjum w Załuskowie. W tej samej kategorii nagrodę zdobyła druga nasza uczennica Paulina Zuba, dyplom i nagrodę dla niej ufundował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Niezmiernie cieszy nas fakt, że uzdolnienia i talenty wychowanek pod okiem i profesjonalną opieką pani Grażyny Ruta przyniosły tak wielki sukces.
Dnia 01.06.2015 r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pod hasłem ,,Zdrowe odżywianie”.
Dziewczęta różnymi metodami przekazywały informacje na ten temat. Wykonały gazetkę, plakaty, prezentację multimedialną pt. ,,Bez wody nie ma życia” itp.,a także zrobiły pyszną sałatkę owocową, którą degustowali wszyscy obecni.
Podczas obchodów Dnia Dziecka zdobyliśmy wiedzę o zasadach zdrowego żywienia i skutkach niezdrowego odżywiania.
Krystyna Wojnowska - Łysio
W niedzielę 31 maja zostaliśmy zaproszeni do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Razem z wychowankami tamtejszego Ośrodka świętowaliśmy Dzień Dziecka. Na nasze wychowanki czekało mnóstwo atrakcji: MOS odwiedzili kibice Widzewa z Łowicza, członkowie stowarzyszenia historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Nasze dziewczyny zaprezentowały swoje umiejętności w pokazie Zumby. Na zakończenie dla wszystkich została zorganizowana dyskoteka. Dziękujemy za zaproszenie, bawiliśmy się wysmienicie.
29 maja 2015r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego pt. „Jest taka miłość…”. Na poziomie gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych wzięło udział ponad czterdziestu uczestników. Wśród nich były nasze dwie koleżanki: Klaudia Zakowicz z klasy III b i Ania Nawrocka z klasy I. W swoich prezentacjach wypadły dobrze, choć nie otrzymały nagród. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie więcej szczęścia. Obie uczennice do konkursu przygotowywała Pani M. Włodarczyk.
Po raz szósty Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie zorganizował Gminny Turniej Gier i Zabaw pod hasłem ,,Duże dzieci małym dzieciom”.
Głównym celem tej imprezy było rozpowszechnianie sportu i rekreacji wśród dzieci, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja uczniów szkół z gminy Iłów.
Młodzi zawodnicy reprezentowali szkoły podstawowe z Iłowa, Kaptur i Brzozowa. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, do której niewątpliwie przyczyniło się duże zaangażowanie uczestników, co bardzo cieszyło organizatorów. W klasyfikacji ogólnej szkół puchar otrzymała Szkoła Podstawowa w Brzozowie.
Po konkurencjach sportowych najmłodsi uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów artystycznych w konkursie pt. ,,Mali giganci”.
Dzieci wykazały się niezwykłymi talentami muzycznymi, akrobatycznymi i recytatorskimi, które były wysoko oceniane przez jury i zgromadzoną publiczność.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju, tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez MOW w Załuskowie i wyrażamy nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniami.
21 maja 2015 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym obchodziliśmy Święto Placówki. Dla uczczenia pamięci o naszym Patronie gen. Tadeuszu Kutrzebie wychowanki wraz z opiekunkami udały się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Walk nad Bzurą, by tam zobaczyć wystawę poświęconą Kampanii Wrześniowej oraz zwiedziły Jednostkę Wojskową w Bielicach. Dzięki uprzejmości dowództwa jednostki dowiedziały się o roli i przeznaczeniu dywizjonu rakietowego i na czym polega obrona przeciwlotnicza kraju. Ponadto sprawdziły swoją sprawność w posługiwaniu się przeciwlotniczymi armatami rakietowymi i w strzelaniu do celu. Na sali wykładowej wysłuchały prelekcji nt. „Obrona przeciwlotnicza kraju”, a następnie obejrzały film pt. „Siła armii” z poligonu w Mrzeżynie i Nadarzycach, gdzie pokazane było bezpośrednie zastosowanie rakiet przeciwlotniczych o większym zasięgu. Po powrocie z wycieczki była zorganizowana dyskoteka. Święto Placówki zwieńczył konkurs wiedzy o gen. T. Kutrzebie. Za tak interesująco spędzony czas w tym dniu Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i wychowanki dziękują Panu Romanowi Kujawie Wójtowi Gminy w Iłowie, który opłacił przewóz dzieci, Panu dr Pawłowi Rożdżestwińskiemu dyrektorowi Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Walk nad Bzurą za wspaniałą lekcję historii w muzeum oraz Panu pułk. Andrzejowi Stachurzewskiemu dowódcy jednostki wojskowej w Bielicach za umożliwienie zwiedzenia jednostki oraz Panu st. chor. sztab. Dariuszowi Selerskiemu za sprawowanie opieki nad zwiedzającymi.
W dniu 16 maja wychowanki z MOW w Załuskowie uczestniczyły w VII Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOW nr.2 w Warszawie.
Po zaciętych eliminacjach grupowych dostały się do półfinałów razem z drużynami z MOW Strażacka, z MOW Samostrzel oraz MOW Podgłębokie. Ostatecznie zajęły IV miejsce. Duże brawa za ładną grę i dobrą postawę na boisku.
Po wspólnym grillu zmęczone wróciły do ,,Domu na Szlaku”
W dniu 14 maja Drużyna Pożarnicza z MOW w Załuskowie wzięła udział w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych organizowanych przez Gimnazjum w Iłowie. Dziewczęta wystartowały w dwóch konkurencjach: biegu sztafetowym oraz ćwiczeniu bojowym. Po zażartych zmaganiach z przeszkodami i dzielnej walce z wężami strażackimi zajęły III miejsce. Do Ośrodka wróciły jak przystało na drużynę pożarniczą wozem strażackim.
Wychowanki z grupy VI wraz ze swoimi wychowawcami założyły nowe ośrodkowe koło wolontariatu. Nazywa się "NIESIEMY POMOC". Dziewczęta zaangażowały się w pomoc przy gospodarstwie ekologicznym państwa Ewy i Petera Stratenwert w Grzybowie.
Wychowanki będą pomagać w pracach porządkowych w gospodarstwie, opiekować się zwierzętami, sprzątać teren. W zamian za pomoc będa mogły korzystać z placu zabaw, organizować ogniska, wraz z gospodarzami wypiekać chleb, pomagać przy produkcji sera.
Wychowanki: Okuszko R., Modzelan S., Pawłowska M., Masalska P., Gotowalska D., Dołęgowska D., Hanasz K., Pikała K., Karasińska N., Rak W.
Wychowawcy: Ewa Grzywacz, Sylwia Kobylińska, Dominika Pruska