W dniu 18 listopada 2015r. w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Przygotowano ją w formie lekcji historii. Uczennice prowadzące uroczystość zwróciły uwagę obecnych na wydarzenia historyczne, które doprowadziły do utraty wolności przez Polskę. Począwszy od pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku poprzez 123 lata niewoli, aż do odzyskania niepodległości, została, w montażu słowno- muzycznym, ukazana historia Naszej Ojczyzny. W treść narracji włączono wiersze patriotyczne, odezwę Józefa Piłsudskiego do żołnierzy oraz przepiękne polskie piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.
Celem tej uroczystości było uczczenie narodowego święta, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością, zachodzącymi w niej procesami i wydarzeniami, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej oraz pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu. Uświadomienie znaczenia takich wartości, jak: wolność, niepodległość i suwerenność.
Marianna Włodarczyk i Cezary Szymczak
W dniu 25 listopada 2015r. uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie gościły w DPS w Młodzieszynie. Celem tej wizyty było wystawienie przedstawienia z okazji Święta Niepodległości przygotowanego przez p. E. Grzywacz, C. Szymczaka i M. Włodarczyk. Zarówno pensjonariusze jak i pracownicy Domu Pomocy ze wzruszeniem przypomnieli sobie historię Naszej Ojczyzny.
Emocjonalne zaangażowanie widzów pokazało, że w naszym narodzie jest ogromne przywiązanie do tradycji i wartości, o które walczyli nasi przodkowie. Uroczystość, przez swoją treść, była atrakcyjnym widowiskiem, za którego przygotowanie wszyscy obecni serdecznie dziękowali, zapraszając nas na przyszłość.
M. Włodarczyk
01.11.2015r. ruszyła Kampania 19 Dni przeciwko przemocy rówieśniczej w której nasza placówka wzięła czynny udział.
Honorowy patronat nad Kampanią 19 Dni objęli: Minister Sprawiedliwości i Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Działania podjęte przez naszą placówkę koordynowała Fundacja po DRUGIE.
W ramach kampanii dziewczęta będące w naszym ośrodku przygotowały kilka działań mających na celu przeciwstawienie się przemocy rówieśniczej. Wychowanki uświadomiły sobie, że przemoc jest zła i żadne usprawiedliwienie jej nie tłumaczy.
W dniu 16.11.2015r. w ramach tej kampanii pod kierunkiem pani Agnieszki Geras i Edyty Furmanek zorganizowano uroczyste obchody Dnia Tolerancji.
W uroczystości udział wzięły wychowanki MOW w Załuskowie wraz z pracującą kadrą oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Mocarzewie z opiekunami. Uroczystość otworzyła pani Dyrektor Agnieszka Ambroziak, która serdecznie powitała przybyłych gości i zaprosiła do wspólnego świętowania. W ramach uroczystości wychowanki ośrodka pod kierunkiem pani Renaty Załuga i Urszuli Olkiewicz przygotowały przedstawienie pt. Taniec życia, dotyczące przemocy rówieśniczej. Ponadto zorganizowano słodki poczęstunek i wspólną zabawę przy muzyce podczas której wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Kolejnym przedsięwzięciem wychowanek było pokazanie wyżej wymienionego przedstawienia uczniom Gimnazjum w Słubicach. Z relacji wychowanek wynika, że ich wystąpienie bardzo podobało się gimnazjalistom ze Słubic. Uczniowie trafnie odczytali przesłanie prezentowanego przedstawienia.
Następnym działaniem skierowanym przeciwko przemocy rówieśniczej była wystawa plakatów przygotowanych przez wychowanki. Wystawę zorganizowano na rynku w Iłowie. Następnie plakaty umieszczono w miejscach publicznych powyższej miejscowości.
E.Furmanek
11 listopada zostaliśmy zaproszeni na Uroczystość Patriotyczną z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości, spotkanie odbywało się w O.S.P. Nowe Mostki.
Program uroczystości obejmował: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, występ Chóru Seniorów z Wyszogrodu,występ uczniów z Nowych Mostek, wspomnienia weteranów oraz występ naszych wychowanek.
Po oficjlanych wystąpieniach na zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna.
M.Barszcz
W dniu 11.11.2015r. odbyła się uroczysta msza w kościele z udziałem organizatorów III „Rajdu Niepodległościowego” z Iłowa do Słubic. Nasze harcerki brały udział w tych uroczystościach, asystowały panu posłowi Małeckiemu w składaniu hołdu przy tablicach upamiętniających bohaterów walk o niepodległość. Następnie przeszłyśmy niosąc sztandary w marszu pieszym do Słubic, tam przy 96 dębach zostały złożone kwiaty, oraz zapalone znicze. W asyście orkiestry straży pożarnej, przeszłyśmy z kościoła do kopca powstańców styczniowych którzy zostali pochowani w lesie . Tam stanęłyśmy w uroczystej warcie łącznie ze strażakami zostały przedstawione dzieje walk, zaśpiewano pieśni patriotyczne, następnie przeszłyśmy w kolumnie do lasu gdzie przygotowano wojskową grochówkę. Po zakończeniu pan Wójt Dylicki zorganizował nam, transport i zostałyśmy przywiezione przez jednostkę straży pożarnej z Wiączemina do Załuskowa.
E.Grzywacz
10 listopada tradycyjnie jak co roku wzięłyśmy udział w uroczystej warcie z okazji „Dnia Niepodległości”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, modlitwą, apelem poległych żołnierzy, następnie złożeniem kwiatów przy obelisku. Nasze harcerki stały na warcie łącznie z żołnierzami z jednostki z WAT-u w Warszawie. Młodsze harcerki trzymały pochodnie i flagi. W uroczystościach wzięła również udział pani Anna Anders córka generała Andersa. Wspominała czasy w których walczył i czekał na wolną ojczyznę. W drugiej części uroczystości przeszliśmy do auli w gimnazjum tam , odbyła się część artystyczna z udziałem aktorów, muzyków. Warto nadmienić że była to swoista lekcja historii dla naszych harcerzy.
E.Grzywacz
Od 1.11.2015r. rusza Kampania 19 Dni - przeciwko przemocy rówieśniczej w której nasza placówka weźmie czynny udział.
Honorowy patronat nad Kampanią 19 Dni objęli: Minister Sprawiedliwości i Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Działania podjęte przez naszą placówkę będzie koordynować Fundacja po DRUGIE. Dziewczęta będące w naszym ośrodku przygotowały kilka działań mających na celu przeciwstawienie się przemocy rówieśniczej. Wychowanki pragną pokazać, że przemoc jest zła i żadne usprawiedliwienie jej nie tłumaczy. Realizowane działania będziemy prezentować na naszej stronie internetowej.
E.Furmanek
Pierwszy raz w historii naszej szkoły zawitało u nas święto Halloween.
O nową atrakcję zadbał jak zwykle niezawodny samorząd uczniowski, który zorganizował 30 października konkurs na "Najlepsze przebranie z okazji HALLOWEEN". Uczennice tego dnia przyszły do szkoły w ciekawym przebraniu, związanym tematycznie z obchodami święta. Liczyła się głównie kreatywność pomysłowość oraz tematyka przebrania.
Wszystkie dziewczęta, które tego dnia przebrały się w odpowiedni strój nie musiały obawiać się, że zostaną zapytane na lekcji, a najlepsze kreacje HALLOWEENOWE zostały nagrodzone.
Samorząd Uczniowski
Dnia 28 października członkowie samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem wybrali się na cmentarz parafialny w Iłowie, aby posprzątać i uczcić pamięć poległych żołnierzy, a także porządkować opuszczone i zaniedbane groby, o których nikt nie pamięta.
Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się od wielu lat, dzięki niej oddajemy cześć zmarłym i uczymy się szacunku dla tradycji.
Takie momenty skłaniają nas do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.
Samorzą Uczniowski
W dniu 24 października 2015r. odbył się bardzo ważny dzień dla naszej drużyny „Tygrysic”. Pierwszy raz zagrałyśmy na prawdziwym boisku z drużynami z całej Polski. O godz. 10.00 rano rozegrałyśmy pierwszy mecz z najlepszą drużyną ze śląską „Diablicami”. Kolejne mecze były z „Syrenkami” z AWF Warszawa oraz zawodniczkami z Legi Warszawa. Nasz trener Krzysztof Ciesielski bardzo nas motywował i dopingował mimo braku sukcesu. Spotkanie tylu drużyn i zawodniczek bardzo nas wzmocniło i dodało sił do dalszego treningu. Udział w zawodach wzięły następujące zawodniczki: opiekun Ewa Grzywacz, Joanna Dunisławska, Olga Jesionowska, Klaudia Pikała, Weronika Kleczkowska, Klaudia Struk, Wiktoria Rak, Żaneta Jabłońska. Kolejny turniej zagramy w warszawie na AWF 07 listopada 2015r.
W dniu 22 października 2015 roku o godz. 11.00 w Ośrodku odbyło się spotkanie całej społeczności Ośrodka z okazji XV Dnia Papieskiego.
Na spotkaniu obecni byli:ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy administracji i obsługi. Głównym celem spotkania było przybliżenie osoby Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II, przypomnienie Jego nauczania o rodzinie i umocnienie więzi społeczności Ośrodka poprzez wspólne przygotowanie i przeżywanie uroczystości. Dziewczęta pod kierunkiem p. Katarzyny Krzemińskiej przygotowały przedstawienie pt.: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Wykonały dekorację do przedstawienia oraz nakrycia i wystrój stołów. Doskonale wcieliły się w aktorskie role. Przygotowały kilka tematycznych prezentacji i zaśpiewały piosenki o rodzinie.
Po przedstawieniu pani dyrektor Agnieszka Ambroziak i ksiądz Krzysztof Borucki ogłosili wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.: „Jan Paweł II – Patron Rodziny” i wręczyli laureatkom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Ksiądz proboszcz wręczył indeksy kandydatkom do Sakramentu Bierzmowania. Następnie wszyscy zasiedli do stołu i przystąpili do konsumpcji papieskich kremówek. Zwieńczeniem obchodów XV Dnia Papieskiego było wspólne obejrzenie filmu pt.: „Bóg nie umarł”. Spotkanie z okazji XV Dnia Papieskiego upłynęło w atmosferze radości, ciepła, serdeczności.
W dniu 20 października wychowanki Emilia Rekiel, Joanna Dunisławska i Olga Jesionowska w ramach udziału w konkursie plastycznym „Barwy jesieni wokół nas”. Dziewczęta zajęły pierwsze trzy miejsca. Wychowanki w ramach nagrody za trud włożony w wykonanie prac miały możliwość obejrzenia seansu filmowego w jednym z płockich kin. Dziewczęta wybrały film „Obce niebo”. Po seansie emocje towarzyszyły nam do samego powrotu do placówki.
„Obce niebo”
Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) mieszkają w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzicom zastępczym. Miłość córki do matki zostaje wystawiona na próbę. Rodzice muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.
„Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, autora obsypanej nagrodami „Warszawy”, to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, trzymająca w napięciu niczym najlepszy thriller. Na ekranie obok rewelacyjnych Agnieszki Grochowskiej i Bartłomieja Topy, występują znakomita dziewięcioletnia debiutantka Basia Kubiak oraz legenda skandynawskiego kina Ewa Fröling.
J.Tomaszewska
W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce ruszyła nowa sekcja wolontariatu.Wychowanki wraz z wychowawcą Joanną Tomaszewską rozpoczęły działanie koła wolontariatu w Nieborowie – Stajnia u „Kowala”. Podczas działań wolontariatu dziewczęta mają możliwość zobaczenia stajni, zapoznania się ze zwierzętami tam zamieszkującymi. Podopieczne karmią konie, czyszczą je, a także mają możliwość jazdy konnej w siodle typu western na koniach dużych i na kucykach, przejażdżki bryczką, wozem traperskim.
W ramach wolontariatu wychowanki mają możliwość nauki i doskonalenia jazdy konnej pod okiem doświadczonych, uprawnionych instruktorów.
Miłym zakończeniem każdej wizyty jest ognisko i pieczone kiełbaski.
J.Tomaszewska
W dniu 15.10.2015r. nasze wychowanki z pocztami sztandarowymi (Ośrodkowym i ZHP) uczestniczyły w uroczystościach odsłonięcia tablicy upamietniającej "Tajne Nauczanie" na terenie gminy Iłów. Uroczystość odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej im. im . Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.
M. Lewandowski
14 października 2015r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczennice Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Załuskowie "BEZMIERNY NASZ DŁUG WDZIĘCZNOŚCI..." Te słowa towarzyszyły obchodom tego święta w naszej szkole i były podziękowaniem złożonym wszystkim nauczycielom za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie młodzieńczych serc i umysłów.
Dziekując za trud i poświęcenie każdego dnia wychowanki obdarowały wszystkich pracowników naszej placówki własnoręcznie robionymi bukiecikami.
U. Olkiewicz
G. Ruta
W dniu 12 października w naszym Ośrodku mieliśmy możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego „ Nad przepaścią”. Dwójka aktorów z Agencji Artystycznej GALANA opowiedziała nam historię pewnej Agaty, która chcąc zdobyć pieniądze na leczenie swojego chłopaka wplątała się w poważne tarapaty i konflikt z prawem.
8 października w ośrodku gościliśmy przedstawicielkę fundacji La Strada. Fundacja walczy z handlem ludźmi i niewolnictwem.
Celem spotkania było uświadomienie i uchronienie wychowanek przed staniem się ofiarami handlu ludźmi lub wykorzystania seksualnego. Poprawienie umiejętności ocenienia sytuacji w jakiej się znalazły oraz umiejętność obrony przez przemocą – także seksualną. Dziewczyny dowiedziały się jakie prawa im przysługują, jak Polska chroni prawa dziecka oraz jak bezpiecznie szukać pracy za granicą.
W sobotę 3 października na stadionie MOSiR w Sochaczewie odbył się II Turniej Grand Prix Kobiet o Mistrzostwo Polski w Rugby 7. Wśród 12 zespołów walczących o najwyższe trofea znalazły sie także sochaczewskie Tygrysice Orkan. Na Turniej pojechały nasze wychowanki. Doping z Załuskowa był bardzo gorący.
Mimo, iż w klasyfikacji końcowej rugbistki, zajęły drugie miejsce, ulegając w finale wielokrotnym Mistrzyniom Polski Biało-Zielonym Ladies Gdańsk zabawa była znakomita.
Upamiętniając 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej dnia 30.09.2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pt. "W hołdzie ofiarom II wojny światowej". Uczennice z gimnazjum i szkoły podstawowej poprzez recytację oraz śpiew pieśni patriotycznych przypomniały nam wydarzenia wojenne, w których uczestniczyli i ginęli Polacy.
U. Olkiewicz
W ostatnie ciepłe wrześniowe dni dziewczęta skorzystały z zaproszenia Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Dziewczyny wzięły udział w turnieju siatkówki, stoczyły zażartą walkę z chłopakami. Wizyta w Kiernozi upłynęła jak zwykle bardzo szybko i pozostawiła miłe wspomnienia.