Czy zebra jest czarna w białe paski, czy biała w czarne paski ?
Na to i wiele innych pytań mogły znaleźć odpowiedź dziewczęta, które wraz ze swoim wychowawcą p. Adamem Włodarczykiem uczestniczyły 3 lutego w zajęciach nt. „Kopytni mieszkańcy afrykańskiej sawanny” zorganizowanych przez płocki ogród zoologiczny. Najpierw odbyło się spotkanie w Pawilonie Herpetarium, gdzie opiekunowie zwierząt opowiadali o swoich podopiecznych. Następnie dziewczęta uczestniczyły w czynnościach związanych z pielęgnacją i opieką zwierząt. Poznały też ZOO „od kuchni”. Jeszcze nigdy dotąd żadna z uczestniczek wycieczki nie karmiła np. żyrafy czy słonia. Wspaniałe zajęcia i ogromne przeżycia pozostaną na długo w ich pamięci. Tego dnia dziewczęta zwiedziły jeszcze Katedrę, Stare Miasto i zobaczyły panoramę Wisły z przepięknego Tumskiego Wzgórza. W ferie nie da się nudzić, naprawdę!
A. Włodarczyk
Wychowanki wraz z psycholog Edytą Furmanek pojechały do dzieci niepełnosprawnych przebywających w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Mocarzewie na zajęcia w ramach wolontariatu. Dziewczęta wzięły udział w zajęciach plastycznych. Wykonywały jajka wielkanocne z balonów i opiekowały się dziećmi młodszymi, mniej sprawnymi. Głównym jednak zajęciem dzisiejszego spotkania było wspólne wykonanie sałatki makaronowej oraz jej spożycie. Pobyt w Mocarzewie szybko dobiegł końca. Wychowanki wróciły do Ośrodka bardzo zadowolone
z poczuciem satysfakcji dobrze spędzonego czasu. Kontakty w wychowankami OSW w Mocarzewie przyczyniają się do kształtowania zachowań empatycznych, altruistycznych i tolerancyjnych.
E. Furmanek
W sobotę 30 stycznia nasze wychowanki pod opieką wychowawcy Anety Gąsior miały możliwość uczestniczenia w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rogozinie. Dużym wyróżnieniem było to, iż nasza wychowanka Klaudia Mieszczak uczestniczyła w festiwalu.
Organizatorami Festiwalu byli: Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie, Parafia p. w. Św. Faustyny - Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rogozinie, Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie oraz Rada Rodziców działająca przy szkole.
Była to już ósma edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rogozinie. Impreza organizowana jest na szczeblu wojewódzkim - mazowieckim. Udział w niej mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, jak również domów i ośrodków kultury, grupy parafialne w różnych kategoriach muzycznych: solo, zespół wokalny, zespół wokalno - instrumentalny, chór. Największą popularnością cieszą się oczywiście występy solowe uczestników.
Głównym celem festiwalu jest propagowanie, kultywowanie przepięknej polskiej tradycji, jaką jest kolędowanie, które trwa do 2 lutego. Dzieci i młodzież mają również okazję do prezentacji swojego dorobku, swojej pracy wokalnej i instrumentalnej. Ocenie jury podlega intonacja, dykcja, walory muzyczne takie jak: rytm, artykulacja, interpretacja, agogika itp. Jury przyznaje dyplom za udział (0 – 59pkt), dyplom Brązowa Gwiazda (60 – 75 pkt) dyplom Srebrna Gwiazda (76 – 90 pkt), dyplom Złota Gwiazda (91 – 100 pkt). Najlepszy uczestnik spośród Złotych Gwiazd otrzymuje Nagrodę Grand Prix Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rogozinie i jednocześnie w koloejnej edycji przygotowuje 20 minutowy recital w czasie obrad jury.
Klaudia Mieszczak – wychowanka MOW w Załuskowie w kategorii „solo” klas gimnazjalnych zdobyła z ilością 86 pkt. Srebrną Gwiazdę adekwatną 2 miejscu na podium.
W czasie przewy gdy jury się naradzało wszyscy mieli możliwośc skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Nasze wychowanki będące na festiwalu oprócz możliwości wysłuchania na żywo jak śpiewa koleżanka, mogły również podziwiać talenty innych osób.
C. Szymczak, A. Gąsior
28 stycznia wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie wraz z psychologiem Edytą Furmanek i wychowawcą Piotrem Wiśniewskim uczestniczyły w zabawie karnawałowej w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mocarzewie.
Wychowanki chętnie przyjęły zaproszenie na zabawę. Zaznaczyć należy, ze to nie pierwszy raz kiedy dziewczęta z MOW w Załuskowie bawiły się z wychowankami z ośrodka w Mocarzewie. Dziewczęta chętnie odwiedzają dzieci z ośrodka w Mocarzewie w ramach wolontariatu.
Zabawę rozpoczęła siostra dyrektor Benedykta Pogorzelska serdecznie witając przybyłych gości i rodziców oraz zachęcając do wspólnej zabawy. Nastroje dopisywały wszystkim uczestnikom balu. Nasze wychowanki brały udział w konkursach, za co otrzymały nagrody oraz wspólnym poczęstunku. Wspólna zabawa trwała kilka godzin. Dla wychowanek naszej placówki udział w balu to nie tylko rozrywka, dziewczęta opiekowały się również dziećmi mniej sprawnymi ruchowo oraz zabawiały dzieci bardziej nieśmiałe.
E. Furmanek
We wtorek 26 stycznia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie odbyło się spotkanie noworoczne połączone z balem karnawałowym. Tradycją stały się już w naszym MOW-ie spotkania noworoczne, na których obecni są pracownicy ośrodka, wychowanki, przedstawiciele władz lokalnych i przyjaciele szkoły.Do wspólnej zabawy zaproszono wielu gości. Na spotkanie przybył wicestarosta Tadeusz Głuchowski, wiceprzewodniczące Rady Powiatu Wanda Dragan i Monika Wideńska, członek Zarządu Powiatu Andrzej Grabarek oraz przyjaciele naszej placówki; ksiądz parafii iłowskiej Janusz Wesołowski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie Elżbieta Idźkowska, trener żeńskiej drużyny rugby „Tygrysice” Krzysztof Ciesielski oraz Przemysław Wasilewski - właściciel gospodarstwa sadowniczego „Tęczowy Ogród”. Spotkanie otworzył spektakl słowno-muzyczny „Kopciuszek” w wersji współczesnej przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Urszuli Olkiewicz oraz Izabeli Szczechowicz-Kasza. Nasze wychowanki, jak zawsze spisały się na medal. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte i nagrodzone przez zebranych gromkimi brawami. Warto dodać, że w przygotowanie dekoracji, wystroju sal oraz stołów bardzo zaangażowali się wychowawcy odpowiedzialni za spotkanie - Grażyna Ruta, Dominika Pruska oraz Ewa Grzywacz.
Po przedstawieniu głos zabrała dyrektor ośrodka Agnieszka Ambroziak oraz zaproszeni goście. Złożyli wszystkim życzenia noworoczne i podkreślali fakt, że MOW w Załuskowie odgrywa dużą rolę w środowisku lokalnym. Nasze wychowanki odnoszą sukcesy na wielu polach a w placówce jest wyjątkowo przyjazna atmosfera.
Po części oficjalnej dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek. Nie zabrakło tego wieczoru również zabawy tanecznej. Oby przez cały 2016 rok i nie tylko, panowała u nas taka atmosfera, jak tego wieczoru.
M. Barszcz
W poniedziałek 25 stycznia nasze wychowanki miały przyjemność obejrzeć przedstawienie "Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku - Kolory Chińskich Stepów" - spektakl wystawiany na deskach Teatru Wielkiego w Operze Narodowej w Warszawie. Podczas występu artyści zabrali widzów na bezkresne, zielone stepy północy Chin. Spektakl połączył występy akrobatyczne, piękną muzykę graną na tradycyjnych chińskich instrumentach oraz niezwykłe pokazy wokalne, m.in. tradycyjny śpiew gardłowy. W przedstawieniu wystąpiła grupa artystów z Ordos National Song and Dance Theatre oraz z National Art Theatre z północy Chin. Spektakl organizowany był przez Ministerstwo Kultury Chińskiej Republiki Ludowej, Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo-Kulturalne.
M. Barszcz
W dniu 23.01.2016r. w Iłowie w bibliotece odbył się uroczysty "Dzień Babci I Dziadka" spotkanie było tym bardziej uroczyste gdyż uświetniły go swoim występem małe zuchy ze szkoły podstawowej w Iłowie oraz harcerki z Załuskowa. Tradycyjnie jak co roku drużyna "Ostoja" przygotowała wiersze piosenki okolicznościowe, oraz taniec "Walczyk dla Babci i Dziadka" w wykonaniu najmłodszych zuchów a na koniec zuchy przygotowały „odlotową rakietę” która wystrzeliła w górę na cześć dostojnych gości, harcerze bawili się pląsali,spotkanie było bardzo udane. Następnie zaproszeni goście otrzymali, drobne upominki.Najbardziej wartościowe były rozmowy młodego pokolenia z doświadczonymi gośćmi, którzy odpowiadali na różne pytania zadawane ze strony najmłodszych. Tradycyjnie również był przygotowany poczęstunek dla dzieci, oraz soki od p. Wasilewskiego. Harcerze i zuchy chętnie chcą uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności jest to w myśl zasady harcerz pomaga innym. Nasza drużyna powiększa się przybywają dzieci z młodszych klas obecnie liczy 23 osoby. Regularnie odbywają się zbiórki w poniedziałki na których, realizujemy założenia programowe, oraz zdobywamy sprawności. Uczestniczyliśmy w wigilii przygotowanej przez „Stowarzyszenie narzecz Ziemi Iłowskiej w GOK-u, jak również kiermaszu „Bożonarodzeniowym” w hotelu Chopin, brałyśmy udział w akcji "Światełko Betlejemskie" przekazywałyśmy je do wszystkich szkół na terenie gminy Iłów, Domu Dziecka, kościołów i urzędu gminy. Obecnie szykujemy się na uroczysty dzień "Święto Zucha" który odbędzie się jak zapowiedział komendant hufca Krzysztof Wasilewski w hotelu „Chopin” spotkają się tam wszystkie zuchy, harcerze i rodzice.
E. Grzywacz
20 stycznia został zorganizowany pierwszy tej zimy wyjazd na Lodowisko Miejskie w Sochaczewie. Wzięły w nim udział wychowanki z grupy I, opiekunem grupy był Piotr Wiśniewski. Na lodowisku dziewczęta spędziły godzinę. Zabawa na lodowej tafli była wyśmienita. Dziewczyny doskonaliły jazdę na łyżwach wyczyniając akrobację zespołowe i indywidualne. Obeszło się bez większych kontuzji ;)
W drodze powrotnej młodzież miała okazję podziwiać z bliska ruiny zamku Książąt Mazowieckich. Wycieczka była udana, a dziewczyny bardzo zadowolone.
M. Barszcz
Korzystając z dzisiejszej aury pogodowej grupa I z wychowawcą Piotrem Wiśniewskim wybrała się pozjeżdżać na sankach. Warunki sprzyjały rozwijaniu bardzo dużych prędkości. Wszyscy bawili się znakomicie. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie takie wyjście tej zimy.
Pamiętamy o tym, że codzienna dawka świeżego, mroźnego powietrza w połączeniu z ruchem pobudzają krążenie dotlenionej krwi, a to znacznie podnosi sprawność układu odpornościowego :)
M.Barszcz
Pierwszy raz w nowym roku nasze wychowanki pojechały w odwiedziny do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Wyjazd zorganizowany był w ramach działającego w MOW-ie koła wolontariatu.
Pomoc wolontariuszek polega przede wszystkim na towarzystwie i rozmowie. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy - często znają pasjonujące historie z przeszłości, chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają z kim. I tu jest właśnie przestrzeń dla naszych wychowanek.
M.Barszcz
W piątek 15 stycznia nasze wychowanki wraz z opiekunami Anetą Gąsior, Edytą Furmanek, Adamem Włodarczykiem i Piotrem Wiśniewskim pojechały do Teatru Powszechnego w Warszawie na spektakl pt. „Iwona, księżniczka z Burbona”. Sztuka przeznaczona jest dla młodzieży od 14 roku życia. Porusza tematy związane z biedą, wykluczeniem społecznym, uzależnieniem od alkoholu. Dotyczy problemów współczesnej młodzieży, rodziny. Pokazuje różnice wynikające z życia w rodzinie biednej i bogatej. Skłania widza do refleksji nad wspomnianymi problemami społecznymi. Po spektaklu nasze wychowanki miały możliwość przedyskutowania obejrzanego spektaklu wraz z psychologiem pracującym w Ośrodku. Dziewczętom przedstawienie bardzo się podobało. Do placówki wróciły pełne wrażen.
E. Furmanek
Spotkanie wigilijne zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemii Iłowskiej, przez p. Wandę Dragan i p. Andrzeja Ciołkowskiego. W trakcie spotkania głos zabrał poseł Maciej Małecki, p. Sławomir Ambroziak i p. Wanda Dragan. W krótkich słowach przedstawili dotychczasową dzialalność Stowarzyszenia. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi dyrektorzy szkół. Słowo Boże wygłosił ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki. W części artystycznej wystąpił zespół Grzybowianki ze Słubic oraz Joanna Rolewska z Giżyc. Było dzielenie się opłatkiem oraz składanie życzeń. Nasze harcerki wręczyły okolicznościowy stroik.
E. Grzywacz
Tradycyjnie, jak co roku w naszej przytulnej ośrodkowej harcówce odbyła się wigilia harcerska. Harcerki przygotowały mały poczęstunek oraz drobne prezenty. Razem śpiewałyśmy kolędy. Nastrojowo, przy świecach, każdy wypowiedział swoje życzenie, a na koniec zawiązano krąg harcerski.
E. Grzywacz
Jak co roku wychowanki, które zostały w naszym ośrodku w okresie świątecznym miały okazję bawić się podczas "Ośrodkowego Sylwestra". Była muzyka, zabawa, gry i słodki poczęstunek. Gdy wybiła północ wszyscy złożyli sobie serdeczne noworoczne życzenia.
Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję
na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń.
W te piękne i jedyne w roku chwile
chcemy złożyć najlepsze życzenia
pogodnych, zdrowych i radosnych dni
oraz szczęśliwego Nowego Roku
Ten opłatek wszystkich łączy,
tłumi spory, kłótnie kończy,
ten opłatek może wiele,
z nim życzenia płyną szczere.
Wigilijna, cicha noc
ma w sobie niezwykłą moc,
dzisiaj chcą być razem wszyscy,
kolędować do kołyski.
Do Jezusa Maleńkiego,
w biednej szopie zrodzonego,
By swą rączką błogosławił,
zmartwień wszystkich nas pozbawił.
W dniu 16 grudnia 2015 roku o godzinie 13.00 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na szlaku” odbyła się Wieczerza Wigilijna. Wychowanki naszej szkoły pod kierunkiem katechetki Katarzyny Krzemińskiej zaprezentowały „Współczesne Jasełka” . Dziewczęta świetnie wcieliły się w role wójta, policjanta, lekarza, murarza a także Świętej Rodziny. Nie było by jasełek bez diabłów i aniołów. Po przedstawieniu harcerze wręczyli pani dyrektor Betlejemskie Światełko pokoju. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Uczennice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej Wieczerzy Wigilijnej. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.
K.Krzemińska
Tradycyjnie, jak co roku Światełko Betlejemskie zostało przekazane do instytucji na terenie powiatu sochaczewskiego. Trafiło do Domu Dziecka w Giżycach, szkół w Kapturach, Iłowie, Brzozowie, przedszkola w Brzozowie, parafii w Brzozowie, Iłowie i Giżycach, Urzędu Gminy w Iłowie. Światełko to zostało przywiezione do Polski przez skautów angielskich. Symbolizuje miłość, pokój i ciepło. Jest wyczekiwane przez dzeci i pracowników ww. instytucji.
Wraz ze światełkiem do dyrektorów placówek zostały przekazane życzernia bożonarodzeniowe złożone przez przez Komendanta Hufca Sochaczew - Krzysztofa Wasilewskiego.
E.Grzywacz
13 grudnia w sali balowej sochaczewskiego hotelu Chopin odbył się IV Kiermasz Świąteczny pod nazwą "Boże Narodzenie na Mazowszu". Nasze wychowanki tradycyjnie, jak co roku brały w nim udział. Na naszym stoisku odwiedzający mogli kupić rękodzieło wykonane przez nasze dziewczęta. Były wyroby szydełkowe, z drewna, masy solnej, biżuteria, karty świąteczne, przedmioty wykonane metodą decupage oraz niepowtarzalne bałwany i pawie wykonane metodą origami. Wszystkie te rzeczy zostały wykonane w naszej pracowni w ramach kółek plastycznych.
M.Barszcz
W ostatnich miesiącach odnotowano wiele zatruć narkotykami tzw. dopalaczami. Do szpitala trafiło wiele młodych ludzi. Pomimo walki z narkotykami nie zniknęły one z polskich ulic, dyskotek i szkół. W związku z tym ogromnym niebezpieczeństwem w całym kraju prowadzona jest akcja profilaktyczna :"Dopalacze kradną życie".
W ramach tej kampanii wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie spotkały się z p. Renatą Gajdą ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sochaczewie oraz Policjantami z zespołu ds. Nieletnich Wydziału Prewencji KPP w Sochaczewie. Dziewczęta wysłuchały ciekawej prelekcji uświadamiającej zagrożenia, które niesie za sobą zażywanie dopalaczy. Obejrzały również, krótkie spoty reklamowe, dobitnie przedstawiające tragiczne konsekwencje brania tych substancji.
Spotkanie to było jednym z działań podejmowanych przez placówkę związanych z profilaktyką uzależnień.
W dniu 28.11.2015 r. w naszej Palcówce odbył się WIECZÓR ANDRZEJKOWY. Na zabawę przybyli zaproszeni goście - wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi wraz z opiekunami - Panią kierownik MOS oraz wychowawcą.
Wszyscy mieli okazję pobawić się i potańczyć przy rytmach współczesnej muzyki. W przerwie zabawy, zorganizowano wróżby i konkursy, aby móc w pełni oddać się w świat magii i czarów. Dziewczęta i chłopcy mieli okazję skosztować pysznych andrzejkowych ciastek przygotowanych przez wychowanki MOW, w których kryły się wróżby oraz sentencje. Wychowankowie chętnie brali udział w wróżbach i zabawach andrzejkowych- wyścig butów, andrzejkowe jabłka, lanie wosku przez klucz, taniec z krzesełkami.Można było również poznać imię przyszłej sympatii, dzięki andrzejkowemu sercu z imionami.
W przerwie dyskoteki wychowankowie MOS Kiernozi zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, na co dziewczęta odpowiedziały rewanżem w postaci wykonania figur akrobatycznych.
Później wszystkich uczestników zabawy zaproszono na poczęstunek, zorganizowany w całości przez dziewczęta. Miłe spotkanie uświetnione zostało przez skecz przedstawiony przez jednego z wychowanków z placówki w Kiernozi. Po poczęstunku dalej udano się na zabawę taneczną. Cały wieczór był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Na zakończeni spotkania przedstawiciele MOS w Kiernozi podziękowali za zaproszenie i spędzenie miło czasu, a dziewczęta zostały poczęstowane słodkościami przez chłopców. Także dziewczęta podziękowały przybyłym gościom, wszystkim organizatorom (zarówno obecnym w tym dniu, jak i pomagającym przy wszelkich przygotowaniach) oraz sponsorom, którzy przyczynili się do tego spotkania
Organizatorami spotkania byli Mariusz Lewandowski, Agnieszka Duda oraz Ewelina Żabka.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego miłego spotkania (dziewczętom i osobom dorosłym), jako odpowiedzialni za organizację imprezy składamy serdeczne podziękowania.
E.Żabka