Nawigacja

  • Dogoterapia

    Dogoterapia
    11.04.2016

    W dniu 11.04. 2016 roku na terenie naszej placówki z udziałem goszczących u nas wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w  Mocarzewie odbyły się zajęcia z dogoterapii, mające na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy wychowankami, a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) wychowanki przyzwyczajały się do kontaktu z psem, głaskały go, wydawały polecenia, karmiły go, czesały itp. Zajęcia  miały za zadanie dostarczenie wychowankom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamywania lęków w kontaktach z otoczeniem, stymulowania  rozwoju zmysłów i postrzegania, oraz  oderwania się od otaczającej ich rzeczywistości. Dziewczętom bardzo podobały się zajęcia dlatego tez chętnie w nich uczestniczyły. W dobrych nastrojach wróciły na zajęcia w internacie.

    E. Furmanek

  • XXVI OPMFT

    XXVI OPMFT
    07.04.2016

    W dniach 07-09 kwietnia 2016 odbył się XXVI Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych w Warszawie. Jak co roku wychowanki pod kierunkiem Renaty Załuga i Moniki Ciołkowskiej Boluk przygotowały dwa przedstawienia: „Biedronka” według Tomasza Nowaczyka i „Przegrane życie”. W tym przeglądzie brało udział 10 Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z całej Polski. Nasze przedstawienia się podobały a trzy wychowanki Joanna Dunisławska, Sandra Modzelan oraz Kinga Czeszejko  Sochacka otrzymały wyróżnienie I stopnia. Wyróżnienia otrzymaliśmy również  za plakat reklamujący „Biedronkę” oraz scenografię.

    Dużą atrakcją była wizyta w Teatrze Rampa na przedstawieniu pt „Perły Kabaretu Mariana Hemara” oraz warsztaty taneczne oraz cyrkowe.

    Bardzo dziękujemy organizatorom Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu nr.2 z ulicy Strażackiej  za bardzo miłe przyjęcie.  Już z niecierpliwością czekamy na XXVII Przegląd.

    Renata Załuga

  • SAMORZĄDOWY KONKURS NASTOLATKÓW „OŚMIU WSPANIAŁYCH”

    SAMORZĄDOWY KONKURS NASTOLATKÓW „OŚMIU WSPANIAŁYCH”
    08.04.2016

    W piątek 8 kwietnia na scenie Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie odbyła się gala kończąca tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. Podczas spotkania wyłoniono najbardziej zaangażowanych wolontariuszy z powiatu sochaczewskiego

    Celem konkurs „OŚMIU WSPANIAŁYCH” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.  Kandydata ma wyróżniać  konsekwentna praca dla potrzebujących, podejmowanie służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwaga w obronie dobra i prawdy.

    Do konkursu zgłoszona została jedna z naszych dziewcząt - Paulina Masalska, wychowanka która z wielkim zaangażowaniem działa w Ośrodkowym Kole Wolontariatu (bierze udział w wyjazdach do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie oraz do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr  Zmartwychwstania Pańskiego im. Bł. Matki Celiny Borzęckiej w Mocarzewie)

    Pod koniec marca specjalna komisja konkursowa spotkała się ze wszystkimi kandydatami. Była to okazja, by ich bliżej poznać i porozmawiać o działalności i poświęceniu dla innych. To pozwoliło wyłonić "najlepszych spośród najlepszych".

    Podczas piątkowej uroczystości poznaliśmy ośmioro młodych ludzi, którzy otrzymali wyróżnienie za pracę wolontariacką.

    Z dumą możemy ogłosić, że wśród tej ósemki była także Paulina.

    - Po prostu lubię pomagać ludziom – tak skromnie argumentowała swoje zaangażowanie w wolontariat Paulina.

    Gratulujemy wszystkim wolontariuszom i życzymy, aby swoją pasją bycia dobrymi zmieniali świat na lepsze i inspirowali do tego innych.

    M. Barszcz

  • Wielkanoc

    Wielkanoc
    27.03.2016

     

    Na stole święcone, a obok baranek, 

    Koszyczek pełny barwnych pisanek 

    I tak znamienne w polskim krajobrazie 

    W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. 

    Zielony barwinek, fiołki i żonkile 

    - Barwami stroją uroczyste chwile. 

    W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, 

    Gdy wielkanocne na stole śniadanie

  • Mecz Rugby Polska-Belgia

    Mecz Rugby Polska-Belgia
    19.03.2016

    19 marca wychowanki z naszej placówki pojechały na stadion warszawskiej Polonii, aby kibicować Polskiej Reprezentacji Rugby podczas meczu Polska-Belgia. Wyjazd zorganizowany został przez trenera sochaczewskich Tygrysic Krzysztofa Ciesielskiego. Dziewczęta pod opieka wychowawców Dominiki Pruskiej oraz Ewy Grzywacz bardzo gorąco dopingowały naszych zawodników. Mimo zimna atmosfera była bardzo gorąca, wytrwałyśmy do końca. Mecz był emocjonujący, chociaż nasza kadra go przegrała (Polska v Belgia 11:21)

     

  • Pierwszy dzień wiosny w MOW w Załuskowie

    Pierwszy dzień wiosny w MOW w Załuskowie
    21.03.2016

    21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Wychowanki z MOW w Załuskowie pożegnały zimę, a powitały wiosnę na wesoło. Już od samego rana nastąpiła zamiana ról. Uczennice po wcześniejszym pobraniu materiałów od nauczycieli, zastąpiły ich w prowadzeniu lekcji. Większość z nich sumiennie przygotowała się do tej roli. Te "inne lekcje" świetnie zaaktywizowały uczennice do pracy i uatrakcyjniły zajęcia.Wychowanki doświadczyły również, jak trudna jest praca nauczyciela.

    Po drugim śniadaniu na dziewczęta czekała niespodzianka. Nauczyciele, w tajemnicy przed nimi,  przygotowali  przedstawienie: "Czerwony Kapturek- na wesoło". Wychowanki były bardzo zaskoczone , że tym razem nie one, ale ich opiekunowieznaleźli się na scenie. Bardzo żywiołowo reagowałyna wyjścia poszczególnych postaci z bajki. Bawiła ich zarówno gra jak i kostiumy aktorów. Było dużo pozytywnych emocji i śmiechu, a na koniec nauczyciele zostali za swoje starania nagrodzeni gromkimi brawami.

    Kiedy opadły emocje, odbył się  pokaz mody. Wybrano i nagrodzono najładniejsze przebrania wiosenne. Po prezentacji kreacji, wychowanki zaprosiły nauczycieli do wspólnej rozrywki. Dziewczęta poprowadziły gry i zabawy, w których uczennice wystąpiłykontra nauczycielom. Dla rozluźnienia atmosfery przed walką wspólnie zaśpiewano piosenkę "Gdzie strumyk płynie z wolna.." z podziałem na role. Nauczyciele wystąpili jako stokrotka, uczennice  wcieliły się w postać harcerza. To był początek zmagań. Dorośli i dzieci zmierzyli się w wielu konkurencjach sportowych, teatralnych i muzycznych. Wynik nie był ważny,liczyła się dobra zabawa i zasady fair – play. Na koniec bawiono się wspólnie w karaoke.

    W pierwszy dzień wiosny cała społeczność szkolna zintegrowała się, uczennice miały okazję zobaczyć nauczycieli w zupełnie w innym świetle i roli. Wiosnę przywitano w świetnym humorze dzięki dużemu dystansowi do siebie dorosłych i  zaangażowaniu wszystkich we wspólną  zabawę.

     

     

  • Pierwsza Ośrodkowa edycja "Mam talent"

    Pierwsza Ośrodkowa edycja "Mam talent"
    16.03.2016

    Po raz pierwszy w naszej Placówce zorganizowany został konkurs "Mam Talent". Celem zabawy była prezentacja "umiejętności" naszych najzdolniejszych wychowanek. Do rozgrywek zaproszono wszystkie dziewczęta, które wyróżniają się kreatywnością, lubią dobrą zabawę. Liczyły się oryginalne pomysły. W komisji konkursowej zasiadali: wicedyrektor Beata Duda oraz wychowawcy Marzena Dybiec, Monika Ciołkowska-Boluk, Monika Barszcz i Adam Włodarczyk.

    Nasze wychowanki zaprezentowały się w kilku konkurencjach: wykonały utwór muzyczny, układy taneczne solo i w grupie, skecz kabaretowy.

    Po burzliwych obradach dyplomy i nagrody przyznano:

    1 miejsce ex aequo: Alicja Palenceusz oraz Klaudia Hanasz, Paulina Masalska, Monika Krupińska, Michalina Wieczorek

    2 miejsce: Klaudia Struk

    3 miejsce: klasa III gimnazjum

    Do wszystkich uczestników powędrowały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

    M. Barszcz

  • Międzynarodowy Dzień Liczby PI

    Międzynarodowy Dzień Liczby PI
    14.03.2016

    Dnia 14.03.2016r. w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano obchody "Międzynarodowego Dnia Liczby PI". Data nie jest przypadkowa. W USA datę zapisuje się w formacie miesiąc/dzień/rok, a to właśnie czternasty dzień trzeciego miesiąca, zapisujemy 3,14 - najpopularniejsze rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.

    Do tego dnia uczennice przygotowywały się już dużo wcześniej, opracowywały prezentacje multimedialne na temat liczby Pi i o matematyku wszechczasów, Pitagorasie. Ćwiczyły recytację wierszy. Przygotowywały się do konkursów matematycznych.

    Święto matematyki składało się z dwóch części: prezentacji, które miały na celu poszerzenie wiedzy matematycznej oraz konkursowej o charakterze rozrywkowym. Chcieliśmy pokazać, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

     

                                                                                             Krystyna Wojnowska – Łysio

                                                                                     Renata Załuga

  • Dzień Kobiet w bibliotece w Iłowie

    Dzień Kobiet w bibliotece w Iłowie
    08.03.2016

    8 marca nasze wychowanki pojechały do Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie. Z okazji wypadającego tego dnia Święta Kobiet przygotowały i  zaprezentowały przedstawienie pt. "Kobiety w różnych epokach". Spektakl przeniósł zaproszone panie z gminy Iłów w epokę kamienia łupanego, średniowiecze, czasy PRL oraz współczesność. Na zakończenie każda z obecnych Pań otrzymała od naszych wychowanek symboliczny kwiatek. Po występach na wszystkich czekał słodki poczęstunek .

  • Dzień Kobiet w DPS w Młodzieszynie

    Dzień Kobiet w DPS w Młodzieszynie
    04.03.2016

    W piątek 4 marca wychowanki i harcerki z naszej Placówki pojechały na gościnne występy do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Powodem wizyty był zbliżający się Dzień Kobiet. Dziewczęta przygotowały spektakl pt. „Goździk dla każdej Pani”. W programie wykorzystano między innymi wiersze i piosenki Marka Grechuty. Na zakończenie każdej z obecnych Pań wręczony został symboliczny goździk oraz talon na rajstopy (przypominający te z czasów PRL).

  • Spotkanie autorskie w bibliotece w Słubicach

    Spotkanie autorskie w bibliotece w Słubicach
    03.03.2016

     3 marca 2016r. klasa szósta ze szkoły podstawowej i klasa trzecia gimnazjum, pod opieką Pań Eweliny Żabka, Krystyny Wojnowskiej – Łysio  Marianny Włodarczyk, były na spotkaniu z autorką książek dla młodzieży, i nie tylko, Panią Barbarą Kosmowską. W ciepłej i serdecznej atmosferze pisarka opowiedziała zebranej młodzieży o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie ona pomysły i kim są  bohaterowie napisanych przez nią utworów. Następnie Pani Kosmowska przybliżyła treści powieści, które były przygotowane na prezentację z czytelnikami. Na koniec spotkania były oczywiście rozdawane autografy. My też je zdobyliśmy. 

    M. Włodarczyk

  • Nieoczekiwany wyjazd w góry

    Nieoczekiwany wyjazd w góry

     

    W II tygodniu ferii zimowych wychowanki z naszego Ośrodka: Dominika Bogusz i Edyta Groman wraz z wychowawcą Grażyną Ruta wybrały się na narty do Białego Dunajca. Wyjazd został sponsorowany przez księdza kanonika Tomasza Jackowskiego z parafii św. Piotra i Pawła w Giżycach. Dziewczęta doskonaliły swoje umiejętności i techniki narciarskie. Relaksowały się na basenie termalnym w Białce Tatrzańskiej. Aktywnie spędzały czas spacerując po Krupówkach w celu zakupu pamiątek. Kolejką linową wjechały na Kasprowy Wierch, gdzie mogły podziwiać Giewont i panoramę Tatr. Wspólnie spędzony czas był świetną zabawą pełną nowych wrażeń. Przy tak wielu atrakcjach nie zabrakło czasu na skupienie i modlitwę. Po tygodniowym zimowym szaleństwie dziewczęta powróciły zadowolone do Ośrodka. Z wyjazdu pozostały tylko miłe wspomnienia oraz niegasnące podziękowania dla księdza Tomasza Jackowskiego.

    B. Duda, G. Ruta

  • Kulinarne warsztaty w „Atmosferze” w ramach zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego

    Kulinarne warsztaty w „Atmosferze” w ramach zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego
    25.02.2016

    W dniu 25 lutego 2016 roku, sześć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie pod opieką wychowawcy p. Joanny Tomaszewskiej wybrały się na zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego do pizzerii Atmosfera w Sochaczewie.

    Miałyśmy możliwość skorzystania z uprzejmości właścicielki pizzerii  p. Marii Caban, aby osobiście zapoznać się ze specyfiką zawodu kucharza/kelnerki oraz dowiedzieć się jak odbywa się prowadzenie własnej pizzerii.

    Pani Maria serdecznie nas powitała. Na początku naszych zajęć Pani Maria oprowadziła nas po całym lokalu. Następnie wysłuchałyśmy informacji dotyczących obowiązujących wymogów związanych z prowadzeniem pizzerii. Dowiedziałyśmy się również, jakie potrawy i desery są przygotowywane dla gości, jakie potrzebne są składniki          i proporcje do ich przygotowania. Zobaczyłyśmy, jak wygląda praca załogi.

    Nareszcie nadszedł oczekiwany czas na zajęcia praktyczne. Mogłyśmy pod nadzorem kucharza odmierzać proporcje do przygotowania pizzy, przygotować odpowiednie  porcje do wykonania pizzy. Kolejnym krokiem warsztatów było naśladowanie czynności kucharza w celu wykonania własnej pizzy. Przygotowywałyśmy również dania z makaronu, uczyłyśmy się przygotowywać cafe latte, właściwie zaparzać i podawać herbatę. W końcu nadszedł czas na degustację przygotowanych dań. Ciekawym doświadczeniem było przygotowanie pysznego dania pod nadzorem doświadczonych kucharzy, jak również skosztowanie własnoręcznie przygotowanej potrawy.

    Warsztaty upłynęły nam w bardzo sympatycznej atmosferze dzięki profesjonalnemu podejściu właścicielki pizzerii i pracowników. Na zakończenie naszej wizyty Pani Maria przygotowała dla nas smaczną niespodziankę, jaką był deser, którego przepisu, niestety nie udało nam się zdobyć. Jak powiedziała nam właścicielka, receptura jest sekretem zakładu.   

    Czas spędzony w pizzerii Atmosfera upłynął nam bardzo szybko. Dzięki wiedzy i doświadczeniu osób tam pracujących dowiedziałyśmy się wielu ciekawych i przydatnych informacji. Nabyłyśmy wiele przydatnych umiejętności. Mamy nadzieję, że  nadarzy się jeszcze możliwość powtórzenia warsztatów.

    Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę. Tym bardziej, iż Pani Maria Caban wraz z pracownikami poświęcili nam dużo swojego wolnego  czasu.

    J. Tomaszewska

  • Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

    Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym
    23.02.2016

    W dniu 23 lutego 2016 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. Do Turnieju zgłosiło się 15 uczestniczek. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, ale rozgrywana w życzliwej atmosferze. Wola zwycięstwa towarzyszyła wszystkim do końca Turnieju, ale nie przysłoniła nikomu rzeczy bardzo ważnej w sporcie - gry fair-play.

    Mistrzynią szkoły została uczennica klasy III Gimnazjum Dominika Żukowska, drugie miejsce zajęła Weronika Żukowska, brązowy medal wywalczyła Patrycja Mroziewicz. Najlepsze zawodniczki otrzymały medale, dyplomy oraz upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Mistrzostw, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich umiejętności w tej dyscyplinie sportu.

    Wyniki:

    Walki półfinałowe:

    Żukowska Weronika kl. III – Mroziewicz Patrycja kl. III  2:0 (11:4, 11:5 )

    Żukowska Dominika kl. III – Sara Kocikowska kl. I a  2:0 (11:1, 11:5 )

    Walka o III miejsce:

    Mroziewicz Patrycja kl. III – Sara Kocikowska kl. I a  2:0 ( 11: 7, 11:7)

    Walka o I miejsce:

    Żukowska Dominika kl. III – Żukowska Weronika kl. III 2:0 ( 11:7,11:8)

     I. Szczechowicz-Kasza

  • Spotkanie w gabinecie kosmetycznym w Iłowie, w ramach przygotowania zawodowego

    Spotkanie w gabinecie kosmetycznym w Iłowie, w ramach przygotowania zawodowego
    19.02.2016

    19 lutego 2016r. wychowanki z trzeciej klasy pojechały na spotkanie z panią kosmetyczką i fryzjerką w Iłowie. Pani  udostępniła swój gabinet, narzędzia pracy, preparaty, z jakich korzysta. Opisała metody i techniki swojej pracy. Zademonstrowała na wychowance Klaudii Struk woskowanie, depilowanie, nawilżanie inwazyjne cery oraz regulację brwi. Omówiła możliwości pozyskania środków unijnych na uruchomienie gabinetu, zakupu narzędzi, łóżka do masażu oraz ukończenia poszczególnych stopni kursu kosmetycznego, jak i masażysty.

    E. Grzywacz

  • Wyjazd do biblioteki w Słubicach

    Wyjazd do biblioteki w Słubicach
    12.02.2016

    W piątek 12 lutego nasze wychowanki odwiedziły Gminną Biliotekę Publiczną w Słubicach. Na bardzo profesjonalnej sali kinowej odbył się  seans filmowy. Wychowanki integrowały się z lokalną młodzieżą podczas wspólnego oglądaniu filmu pt: "Dobra wróżka". Po projekcji filmu dyrektor biblioteki Artur Bedyk pokazywał ciekawe pozycje książkowe, zachęcał do wypożyczania i czytania książek. Następnie  pojechałyśmy do parku w Studzieńcu gdzie spacerowałyśmy, podziwiając pałac, oglądając źródełko i mini wodospad, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była udana, dziewczęta zadowolone z miłego spędzenia czasu.

    E. Grzywacz

  • Wyjazd do kina

    Wyjazd do kina
    13.02.2016

    W sobotę 13 lutego wychowanki wraz z opiekunem Marzeną Dybiec pojechały do płockiego kina Helios. W przeddzień Walentynek miały okazję obejrzeć polską komedię romantyczną pt. "Planeta singli". Dziewczęta wróciły w dobrych humorach, dzięki wyjazdowi miały okazję lepiej się zintegrować, spędzić w ciekawy i niecodzienny sposób sobotnie przedpołudnie.

    M. Barszcz

  • Wyjazd na basen

    Wyjazd na basen
    12.02.2016

    W piątek 12 lutego wychowanki naszego Ośrodka wraz z wychowawcą Moniką Barszcz wybrały się na basen „Orka” w Sochaczewie. Wyjazd został zorganizowany dla dziewcząt spędzających ferie zimowe w placówce. Doskonaliły one swoje umiejętności oraz techniki pływackie, relaksowały się w jacuzzi.
    Czas spędzony wspólnie na basenie był świetną zabawą. Po godzinnym wodnym szaleństwie zmęczone, ale zadowolone dziewczęta wróciły do Ośrodka.

    M. Barszcz

     

         
     
  • Zabawy na lodzie

    Zabawy na lodzie
    10.02.2016

    W czasie ferii w ramach koła sportowo-rekreacyjno-zdrowotnego nasze wychowanki pojechały na sochaczewskie lodowisko. Podczas zabaw na lodzie mogły doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie. 

     

     

     

     

  • Spotkanie Choinkowe w MOS Kiernozi

    Spotkanie Choinkowe w  MOS Kiernozi
    04.02.2016

    4 lutego odbyło się spotkanie intergracyjne  młodzieży z MOS w Kiernozi i MOW Załusków. Spotkanie zorganizowane zostało w „tłusty czwartek” tzw. Ostatki. Chłopcy z MOS-u przygotowali część artystyczną  zaprezentowali wiersze piosenki, sztuczki z „jojem” i akrobacje. Na spotkanie przybył także wicestarosta Łowicza, który zapraszał na pyszne pączki, oraz wspólną zabawę. Dziewczyny były bardzo zadowolone. Otrzymały kotyliony, wspaniały poczęstunek i wzięły udział w dyskotece, która trwała aż do kolacji. Nasze wychowanki przygotowały zabawy integracyjne dla młodszych chłopców i bawiły się wspólnie z nimi. Trudno było się rozstać, chłopcy miło nas pożegnali i obiecali zorganizować kolejne spotkanie.

    E. Grzywacz

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15