W dniu 6 czerwca 2016r. wychowanki naszej placówki wraz z wychowawcą p. J. Tomaszewską wznowiły zajęcia w "Stajni u Kowala". Poniedziałkowe przedpołudnie minęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Okazało się, iż podczas naszej nieobecności u "Kowala" przybyło kilka nowych zwierząt. Największe zainteresowanie wzbudziła świnka Pepa i małe króliki. Dziewczęta pomagały przy organizacji zajęć dla grup wycieczkowych, pod nadzorem gospodarzy przygotowywały pokarm dla zwierząt, pomagały przy ich karmieniu. Podopieczne pokazywały grupom wycieczkowym jak wygląda czyszczenie koni. Podczas prac w gospodarstwie przydały się umiejętności harcerskie przy przygotowaniu ogniska i pieczeniu kiełbasek dla dzieci.
Już z utęsknieniem czekamy na kolejne spotkanie.
J. Tomaszewska
W dniu 1 czerwca 2016r. wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „DOM na SZLAKU’’ im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie uczestniczyły w wycieczce do Płocka pod hasłem "Zwiedzamy kraj i zabytki najbliższego regionu w życzliwej i miłej atmosferze dla wszystkich".
W wycieczce wzięły udział 54 wychowanki pod opieką 6 wychowawców. Na wycieczkę wyruszyliśmy o godzinie 8.15 zaopatrzeni w kanapki na drogę oraz napoje.Na miejscu udaliśmy się na seans filmowy do kina Przedwiośnie na film familijno-przygodowy "Alicja po drugiej stronie lustra". Następnie wyruszyliśmy szlakiem zabytków Płocka i przeszliśmy ulicą Tumską i Grodzką wśród zabytkowych, malowniczych kamieniczek na Stary Rynek. Tam w samo południe wysłuchaliśmy z wieży Ratusza płockiego hejnału granego przez trębacza i udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – miejsca pobytu św. Siostry Faustyny Kowalskiej, gdzie znajduje się muzeum pamiątek po świętej. Po muzeum oprowadzała nas siostra Weronika, przybliżając życiorys i objawienia Siostry Faustyny. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą o spełnienie naszych marzeń i planów życiowych. Następnie wróciliśmy do ulicy Kazimierza Wielkiego by obejrzeć płocką Farę, która reprezentuje elementy budowli gotyckiej, renesansowej i barokowej, ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego w 1356r. Później przeszliśmy obok najstarszej, nieprzerwanie działającej szkoły w Polsce LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego oraz Opactwa Benedyktyńskiego, którego nie mogliśmy zwiedzić z powodu trwającego remontu. Zwiedziliśmy natomiast Muzeum Diecezjalne, które znajduje się przy opactwie i Bazylikę Katedralną. Historię Płocka, Bazyliki Katedralnej i jej bogatych dekoracji malarskich we wnętrzu świątyni, ołtarzy oraz Muzeum Diecezjalne przybliżył nam ksiądz Stefan Cegłowski proboszcz parafii. Otrzymaliśmy też obrazki upamiętniające pobyt w płockiej katedrze.
Tak zakończyła się wizyta na tej części Wzgórza Tumskiego. Następne nasze kroki skierowaliśmy do płockiego ZOO. Dużą popularnością wśród dziewcząt cieszyło się MINI ZOO, które dawało możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi.
W związku z bogatą ofertą ZOO i dużym zainteresowaniem pobytem na łonie przyrody wśród zwierząt posiłek z McDonalds musieliśmy przesunąć na czas pobytu na statku. Dzięki uprzejmości pana kierowcy, który dowiózł nam kanapki na miejsce i obsługi statku, gdzie mogliśmy skonsumować nasz posiłek w restauracji statku.
Podczas rejsu obserwowaliśmy panoramę Płocka i jego malownicze położenie. Zakończyliśmy pobyt w Płocku spacerem po molo.
ORGANIZATORZY
4 czerwca nasze wychowanki i harcerki z drużyny „Ostoja” wzięły udział w Rodzinnym Pikniku z okazji Dnia Dziecka. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej i Mazowiecką Wspólnotę Samorządową.
Piknik odbył się w „Domu Gościnnym Radoszyna” w Łaziskach gm. Iłów. Organizatorzy zapewnili dobrą zabawę – liczne konkursy z nagrodami, zabawy, animację, pokazy giga baniek, malowanie buziek, występy artystyczne, dmuchane zjeżdżalnie. Atrakcji było co niemiara.
M. Barszcz
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu. W tym roku w Uroczystości Bożego Ciała w Iłowie nasza drużyna harcerska "Ostoja" wystawiła uroczystą wartę przy poszczególnych ołtarzach.
Po raz siódmy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie zorganizował Gminny Turniej Gier i Zabaw Sportowych pod hasłem "Duże dzieci małym dzieciom". Głównym celem tej imprezy było rozpowszechnianie sportu wśród dzieci, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja uczniów. Młodzi zawodnicy reprezentowali szkoły podstawowe z Iłowa, Brzozowa i Erminowa. Turniej jak zawsze przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, do której niewątpliwie przyczyniło się duże zaangażowanie uczestników. W klasyfikacji ogólnej szkól puchar otrzymała Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Po konkurencjach sportowych najmłodsi uczestnicy mieli także możliwość zaprezentowania swoich talentów artystycznych w konkursie pt. "Mali giganci". Dzieci wykazały się niezwykłymi talentami muzycznymi, akrobatycznymi, tanecznymi i recytatorskimi, które były wysoko oceniane przez jury i zgromadzoną publiczność. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju, tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez MOW w Załuskowie.
I. Szczechowicz-Kasza
Urszula Olkiewicz
25 maja 2016r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odbyły się obchody związane z Dniem Patrona gen. Tadeusza Kutrzeby. Uczennice z klasy VI szkoły podstawowej oraz z gimnazjum przedstawiły program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Marianny Włodarczyk i Cezarego Szymczaka, podczas którego została przybliżona biografia generała oraz zaprezentowano tematycznie nawiązujące do niej wiersze i piosenki wojskowe. Po akademii, pod tablicą upamiętniającą Patrona, w asyście drużyny harcerskiej, zostały złożone kwiaty, a następnie cała społeczność obejrzała film dokumentalny poświęcony generałowi Tadeuszowi Kutrzebie. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Państwo Jolanta Gonta i Tadeusz Głuchowski – starostowie powiatu sochaczewskiego, ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki oraz przedstawiciele ze Stowarzyszenia Grupa Operacyjna Bzura 39.
M. Włodarczyk
W dniu 24.05.2016r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami OHP w Skierniewicach w ramach Doradztwa Zawodowego dotyczące "Zdrowego Odżywiania". Podczas prelekcji omówione zostały zasady i nawyki zdrowego żywienia. Zwrócono uwagę na jadłospis, wartości energetyczne, jakie powinno dostarczać się organizmowi w młodym wieku, szkodliwości używek oraz substancji konserwujących znajdujących się w pożywieniu. W II części spotkania trenerka z Klubu Fitness zaprezentowała dziewczętom ćwiczenia na poprawę sylwetki. Nasze wychowanki aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzieląc się również swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Dziewczęta zostały zachęcone do pracy nad sobą oraz otrzymały płytę z muzyką do treningu.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze ciesząc się dużym zainteresowaniem naszych podopiecznych.
Aneta Gąsior
18 maja odbyła się uroczystość rozdania nagród XX Mazowieckiego Przeglądu Twórczości Plastycznej WIKTORIANY 2016 "Witraż – siła światła i koloru" pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Sochaczewie i Wójta Gminy Młodzieszyn. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawicieli Starostwa – pani Anna Syperek i pan Adam Radożycki – Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu, pani Monika Pietrzyk-Połubińska – Wójt Gminy Młodzieszyn, przedstawiciele jury: pani Agnieszka Żwirska i pani Barbara Jahimowicz. W tym roku w konkursie brały udział nasze wychowanki: między innymi Patrycja Bojarska, Aleksandra Wojda oraz wyróżniona Agnieszka Sadkowska. Dziewczęta pracowały pod kierunkiem Grażyna Ruta oraz Beaty Lińskiej, wychowawców internatu.
W dniu 12 maja 2016 r. podczas trwania Tygodnia Bibliotek, Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach już po raz kolejny zorganizowała Przegląd Grup Teatralnych, w którym udział wzięły także nasze dziewczęta. Jako pierwszy na bibliotecznej scenie wystąpił Teatrzyk Szkolny „Iskierka” działający przy Szkole Podstawowej im. Ojca Ś. Jana Pawła II w Słubicach. Mali artyści zaprezentowali w sposób bardzo wesoły i żywiołowy bajkę pt. "Jaś i Małgosia". Jako duga grupa wystąpiły nasze dziewczęta w składzie: J. Dunisławska, N. Stefańska, K. Strapczuk, W. Rak, S. Modzelan, K. Czeszejko- Sochacka. Grupa zaprezentowała przedstawienie pt. "Biedronka" według Tomasza Nowaczyka, pod kierunkiem p. Renaty Załuga. Przedstawienie to dziewczęta zaprezentowały także na XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Warszawie. Publiczność nagrodziła obydwa występy zasłużonymi oklaskami, a opiekujące się grupami panie otrzymała z rąk dyrektora biblioteki pamiątkowe podziękowania. Nasze dziewczęta otrzymały także osobiste zaproszenie od dyrektora biblioteki do dalszej współpracy. Po występnie dziewczęta udały się do Groty w Studzieńcu, gdzie mogły z bliska obejrzeć zabytkowy pałac (aktualnie w stanie renowacji), chwile wypocząć przy pobliskim strumyku oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Ewelina Żabka
W dniu 13 maja 2016r. wychowanki z grupy II i VI wyruszyły na wycieczkę rowerową do Kiernozi. W MOS Kiernozia jak co miesiąc odbywały się „urodzinki”. Jest to uroczystość ośrodkowa dla wychowanków, którzy mają urodziny. Chłopcy brali udział w konkurencjach na świeżym powietrzu – zjadali kisiel bez sztućców, przebijali balony, bawili się w „karocę”. Nasze wychowanki również brały udział w zabawie. Następnie rozegrano mecz piłki siatkowej MOS Kiernozia vs. MOW Załusków, rezultat 0-3 dla naszych dziewczyn. Po ciekawym spotkaniu czas wracać do domu. W drodze powrotnej spotkał nas ulewny deszcz. Przemoczone, ale szczęśliwe wróciłyśmy do placówki. Dostałyśmy zaproszenie na kolejne spotkanie.
Ewa Grzywacz
Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.
Thomas Jefferson
W ramach Koła Wolontariatu nasze wychowanki co tydzień odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Przyjeżdżają na dość krótki czas, ale wnoszą i dają bardzo wiele - przede wszystkim powiew świeżości w codzienne, monotonne dni. Dzięki wolontariuszom, życie w DPS ożywia się. Obecność dziewcząt podnosi poczucie własnej wartości wśród mieszkańców. Przekonują się oni, że mimo starości, niepełnosprawności, chorób, ich życie ma wartość. Dzięki wolontariuszom nie czują się wykluczeni z najbliższego otoczenia. Wiedzą, że ktoś o nich myśli, pamięta i są dla kogoś ważni.
Monika Barszcz
14 maja nasze wychowanki wyjechały do Warszawy na VIII Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt z MOW. Po wielu emocjach i trudnych zmaganiach ostatecznie zajęły IV miejsce. Tak niewiele zabrakło do podium. Najważniejsza jednak była sportowa rywalizacja i dobra zabawa, zakończona wspólnym biesiadowaniem przy grillu.
Izabela Szczechowicz-Kasza
W dniu 12 maja nasze dziewczęta wzięły udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Iłowie. Po zaciętej walce z przeszkodami i wężami strażackimi zajęły III miejsce. Obejrzały również pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu PSP w Sochaczewie. Wielkie brawa za godną postawę sportową i zaangażowanie.
Izabela Szczechowicz-Kasza
Festiwal Piosenki Papieskiej przeszedł do historii. Za nami jego trzecia edycja i wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia. Frekwencja oraz żywiołowe reakcje widowni są dowodem na to, że impreza coraz mocniej wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych nie tylko Gimnazjum, ale także Gąbina. A wszystko miało miejsce 7 maja br. Na szkolnej scenie pojawili się wykonawcy, którzy zaśpiewali dla Jana Pawła II. Zaprezentowali utwory ukazujące Papieża Polaka oraz wartości, jakie promował, ale też historię pontyfikatu w pigułce. I choć Ojca Świętego nie ma już z nami, dzięki muzyce mocno czuliśmy Jego obecność. A wszystkie dźwięki na pewno poleciały "do niebieskiej krainy …". Młodzi artyści "wysyłali tam" najczęściej "Barkę" i "Wieżę modlitwy". Okazało się, że tematyka religijna jest znana i lubiana wśród wszystkich grup wiekowych. Wybór laureatów nie należał więc do łatwych zadań. Były przecież emocje, czar i głos serca …
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie reprezentowała Paulina Dolina, która piosenką "Nie lękajcie się"wyśpiewała bardzo zaszczytne wyróżnienie. Akompaniował p. Cezary Szymczak, nauczyciel muzyki.
Kategoria gimnazjum
I miejsce – Renata Kamińska – Gimnazjum w Wyszogrodzie
II miejsce – Julia Woźnicka – Gimnazjum nr 3 w Sochaczewie
III miejsce – Julia Woźnicka, Lena Wachowska - Gimnazjum nr 3 w Sochaczewie
Wyróżnienie: Paulina Dolina – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie.
Imprezę Honorowym Patronatem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie, ksiądz Józef Szczeciński, proboszcz Parafii w Gąbinie oraz Krzysztof Jadczak, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin. Wśród sponsorów nagród znaleźli się ponownie ksiądz Józef Szczeciński, burmistrz Krzysztof Jadczak oraz Jacek Kamiński Sklep Muzyczny w Płocku.
C. Szymczak
Wielka Majówka w naszym Ośrodku zaczęła się 29 kwietnia i trwała do 3 maja. W piątkowe popołudnie wychowanki z grupy III i VI oficjalnie rozpoczęły sezon grillowy. Była to dobra okazja by wypróbować grilla, którego dziewczęta wygrały w ostatnim harcerskim rajdzie „Wisła”. Pogoda była idealna. Kiełbaski, karkówka i warzywa piekły się "przy" dźwiękach gitary.
Następnego dnia odbyła się wycieczka rowerowa, po niej obowiązkowe ognisko. I znowu śpiew i zabawa przy harcerskich piosenkach.
1 maja biwak, tym razem nad Wisłą. Wychowanki przygotowały prowiant, karimaty, rowery i ruszyły trasą na Iłów do Pieczysk Iłowskich. Po posiłku i odpoczynku wróciły przez „straszne bagna”, Gilówkę do Iłowa.
Majówka była bardzo udana, dziewczyny zadowolone i pełne wrażeń.
Ewa Grzywacz
Już po raz drugi wychowanki MOW w Załuskowie włączyły się w obchody rocznicy Powstania w Getcie warszawskim organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, tzw. Akcję "ŻONKILE". Nazwa akcji związana jest z kwiatami- żonkilami, symbolizującymi pamięć, nadzieję i szacunek, które co roku ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej ŻOB- Marek Edelman, otrzymywał od anonimowej osoby. Co roku składał on bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem bohaterów Powstania w Getcie warszawskim, aż do roku 2009, kiedy odszedł. Tradycję przejęło Muzeum POLIN, którego wolontariusze w rocznicę wybuchu powstania-19.04. rozdają tysiące papierowych żonkili na ulicach miast w Polsce i zagranicą.
Nasze wychowanki wykonały samodzielnie papierowe żonkile, które w dniu 19.04.2016 r. (w 73 rocznicę Powstania w Getcie warszawskim) podczas uroczystego apelu rozdały wszystkim dziewczętom oraz kadrze pedagogicznej. Następnie wraz w wychowawcami udały się na teren gminy Iłów, gdzie rozdawały napotkanym mieszkańcom kwiaty, przypominając o rocznicy.
W ramach akcji wykonano również tematyczną gazetkę, wspólnie obejrzano film pt.: "Nie było żadnej nadziei" oraz zorganizowano wystawę książek związanych z powstaniem w szkolnej bibliotece, dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, której także przekazano kilka symbolicznych żonkili.
W dniu 20.04.2016 r. w ramach akcji, siedem dziewcząt odwiedziło Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, gdzie wzięły udział w spektaklu „Festiwal Pamięci”, który w nietypowy sposób, poprzez: film, koncert, dyskusję, akcje, teatr przybliżył tematykę Holokaustu.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich wychowawców oraz nauczycieli, którzy pomogli nam w organizacji akcji.
Ewelina Żabka
"Nie ma dzieci - są ludzie’’ to korczakowskie motto przyświecało nam w działaniach związanych z realizacją projektu, który został zaprezentowany w naszej szkole 26 kwietnia 2016r. Temat projektu brzmiał: "Janusz Korczak – pedagog XX wieku".
Dziewczęta z klasy II i III gimnazjum w ramach tego projektu przygotowały specjalne wydanie gazetki szkolnej poświęconej działalności pedagogicznej Janusza Korczaka, przeprowadziły konkurs wiedzy o życiu tego wybitnego pedagoga, społecznika i obrońcy praw dziecka. Przygotowały również na podstawie różnorodnych materiałów i informacji prezentację multimedialną połączoną z krótkim filmem o Korczaku.
Na zakończenie uczennice przedstawiły inscenizację fragmentu utworu z klasyki literatury Korczaka pt. "Król Maciuś Pierwszy".
Ta prezentacja uświadomiła wszystkim zebranym, że niezależnie od czasów relacje dorosły- dziecko są podobne i pokazała jak powinny się one układać. Dorośli powinni pamiętać o prawach dzieci, a one nie powinny ich nadużywać.
Urszula Olkiewicz
Dnia 22.04.2016, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Ziemi. Wychowanki przygotowały część artystyczną, która miała na celu skłonienie do refleksji, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie. Dziewczęta uświadomiły zebranym problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i podały szereg wskazówek ,jak postępować, aby chronić środowisko Hasło tegorocznych obchodów to ,,Palący temat – niska emisja!” W tym roku obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Polsce wynikającej z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji" czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne.
Krystyna Wojnowska - Łysio
W związku z Dniem Ziemi, 26 kwietnia nasze wychowanki pod opieką wychowawców aktywnie uczestniczyły w akcji "Sprzątanie Świata". Grupa I i VI wyruszyły sprzątać drogę Załusków-Iłów, grupa II sprzątała osadę Załusków, grupa III i IV drogę Załusków-Wszeliwy. Dziewczęta z uśmiechem na twarzy przy słonecznej pogodzie dbały o czystość okolicy.
W dniach 18 - 20.04.2016r. uczennice III klasy gimnazjum im gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie pisały egzamin gimnazjalny. W tym roku szkolnym jest ich 16. Frekwencja na egzaminie wynosiła 100%, wszystkie wychowanki były obecne. Z optymizmem czekamy na wyniki.
Wychowawca klasy III
Krystyna Wojnowska- Łysio
14 kwietnia 2016r. siedem wychowanek, z nauczycielem języka polskiego p. Marianną Włodarczyk z MOW w Załuskowie, uczestniczyło w inaugurującym spotkaniu „Dobre książki i kawa” w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach, którego celem było m.in. propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży i osób dorosłych. Czytanie książek to bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu. Dzięki rozbudzeniu naszej wyobraźni daje ona możliwość przeniesienia się w inny świat, a poza tym należy pamiętać, że czytanie uczy języka i rozwija go, ćwiczy pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę, buduje więź emocjonalną, rozwija wyobraźnię, pomaga osiągnąć sukces w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby książka stała się nieodłącznym elementem w życiu każdego z nas. Spotkanie uatrakcyjnił mini koncert piosenek Anny German w wykonaniu Pani Joanny Rolewskiej. Było miło, kulturalnie i sympatycznie.
M. Włodarczyk