30 września byłyśmy na „Dniu Chłopca” w zaprzyjaźnionym MOSie w Kiernozi. Dziewczyny wykonały piękne serca na zajęciach technicznych, wręczyły je chłopcom czytając każdego imię wypisane na serduszku. Po powitaniu, złożeniu życzeń chłopcom, odbyła się dyskoteka, na której świetnie się bawiłyśmy. Na koniec zaproszono nas na poczęstunek. Dziewczęta Otrzymały słodycze. Spotkanie, niestety szybko się zakończyło i trzeba było wracać rowerami do placówki.
Ewa Grzywacz
29 września 2016 r. w słubickiej bibliotece zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży, którego uczestniczkami zostało 7 wychowanek naszej Placówki. Podczas pierwszego spotkania omówiono zasady funkcjonowania DKK, opracowano kontrakt grupowy, a kilka gier integracyjnych pozwoliło nam się lepiej poznać. Trzy godzinne spotkanie minęło bardzo szybko. Klubowiczki otrzymały też książki do przeczytania na kolejne spotkanie- Julie Murphy „Konkurs”. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film zrealizowany na podstawie książki Gayle Forman "Zostań, jeśli kochasz". Następne spotkanie już za miesiąc- z niecierpliwością czekamy.
Ewelina Żabka
27 września 2016r. młodzież naszej szkoły przedstawiła montaż słowno-muzyczny, który był poświęcony ofiarom września 1939r. Cała społeczność szkoły oddała hołd bohaterom.
Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie ważne momenty z historii naszej Ojczyzny oraz mogli posłuchać pieśni patriotycznych wykonanych przez nasze gimnazjalistki.
Uroczystość przebiegła w podniosłej, pełnej zadumy atmosferze. Stała się ona dla wszystkich żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Urszula Olkiewicz
W dniach 24-25.09.16 odbył się kolejny "Rajd Bzura". Nasze harcerki brały udział w pokonywaniu trudnej trasy z punktami zadaniowymi.
Na punktach należało wykazać się wiedzą topograficzną, sprawnościową, medyczną, obsługą radiostacji, pisaniem na maszynie oraz wiedzą z dziedziny łowiectwa. Zorganizowano również na linie przeprawę przez rzekę.
Punkty sprawnościowe zorganizowane były bardzo profesjonalnie przez Krąg Instruktorski. Zadania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wieczorem odbyła się uroczystość w Witkowicach "Apel Poległych", gdzie nasze trzy harcerki złożyły uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Po powrocie do szkoły w Brochowie, gdzie zorganizowany był nocleg odbyło się "Świeczkowisko" i prezentacja drużyn. Nasze wychowanki zaprezentowały nazwę drużyny w formie okrzyku i piosenkę. Rano po pobudce odbyła się zaprawa poranna na świeżym powietrzu. Na apelu gdzie wręczono nagrody i wyróżnienia. Nasza drużyna otrzymała wyróżnienie. Pogoda nam dopisała. Zatem czekamy na kolejny rajd,zakończony sukcesem i poszukiwaniem przygód.Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj".
phm. Ewa Grzywacz
22 września grupa dziewcząt z klas II gimnazjum obejrzała w Teatrze Forum spektakl „Inka” zorganizowany przed Drama Way – Fundacja Edukacji i Kultury. Spektakl poruszał problem wielu współczesnych nastolatek, które nie potrafią zadbać o swoją przyszłość, są wpływowe i poniekąd naiwne. Po sztuce dziewczęta wyruszyły na długi spacer po Saskim Ogrodzie, Krakowskim Przedmieściu i Starówce, by poznać uroki naszej stolicy.
M. Włodarczyk
W niedzielę 18 września w Kurdwanowie, w Gminie Nowa Sucha odbyły się Dożynki Powiatu Sochaczewskiego.W zabytkowym, drewnianym kościele o godzinie 12.00 odprawiona została msza święta dziękczynna, po której nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych i chleba dożynkowego.
Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiła rozrywkowo-artystyczna część imprezy.
Naszą placówkę reprezentowała siedmioosobowa grupa. Wychowanki na swoim stoisku zaprezentowały dorobek artystyczny i kulinarny. Własnoręcznie wykonane przedmioty metodą decoupage, stroiki i wieńce dożynkowe cieszyły się zainteresowaniem.
Specjalnie na tę okoliczność dziewczęta przygotowały również przepyszne smakołyki: rogaliki z nadzieniem, pierniczki lukrowane, powidła oraz domowy staropolski smalczyk. Nabywców i degustatorów nie brakowało.
Piękna wrześniowa pogoda i humor dopisywały przez cały czas trwania uroczystości. Wychowanki mogły także przekonać się o swoich umiejętnościach handlowych.
Agnieszka Domagała
Dzisiaj odbył się pierwszy trening rugby po wakacyjnej przerwie. Dziewczęta bardzo chętnie wykonywały ćwiczenia pod okiem trenera Krzysztofa Ciesielskiego. Wychowanki radziły sobie nadspodziewanie dobrze.
W dniu 18.09.2016r odbyły się warsztaty zielarskie. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka z Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ wychowanki mogły same dokonać wyboru ziół, z których mogą zrobić kosmetyki. Po prelekcji udałyśmy się do ogrodu, aby zebrać rośliny niezbędne do przygotowania pielęgnacyjnych mieszanin. Następnie czekała na nas praca ze zwierzętami, końmi, kozami i radosna zabawa z psami. Umówiłyśmy się na kolejne spotkanie, gdzie będziemy przygotowywać toniki do twarzy.
Ewa Grzywacz
W środę 14 września w Iłowie odbył się Odpust. Na uroczystą mszę zaproszeni zostali księża z okolicznych parafii. W procesji wzięli udział mieszkańcy Iłowa, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, księża, strażacy oraz harcerze z 8 WDH "Ostoja". Nasze harcerski wpisały się już na stałe w kalendarz imprez lokalnych. Jesteśmy zapraszane do pełnienia uroczystej warty między innymi z okazji święta 11 Listopada, Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała, Dni Żołnierzy Wyklętych. Przygotowujemy także przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dnia Kobiet. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie być powinnyśmy pełniąc służbę zgodnie z "Prawem Harcerskim".
Ewa Grzywacz
4 września 2016r. miały miejsce Gminne Dożynki w Giżycach. Grupa wychowanek z naszego MOW-u, pod opieką wychowawcy A. Włodarczyka, miała przyjemność także w nich uczestniczyć. Do Giżyc dziewczęta pojechały rowerami, ponieważ tego dnia pogoda dopisywała. Na imprezie była świetna atmosfera. Dziewczęta podziwiały niezwykle pomysłowe dożynkowe wieńce, obejrzały występy lokalnych zespołów ludowych i solistów z GOK-u w Iłowie oraz degustowały przywiezione tam wyroby lokalnych przedsiębiorców.
A. Włodarczyk
1 września 2016 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego, która poprzedzona była mszą świętą w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie.
Dnia 24.06.2016r. 15 uczennic klasy III ukończyło naukę w gimnazjum i zostało absolwentkami Gimnazjum im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Dziewczyny przygotowały część artystyczną pod hasłem "Całe życie jest szkołą", w której to przekazały wiele wskazówek na dalszą drogę po własny los. Złożyły serdeczne podziękowania dyrekcji , nauczycielom i wychowawcom za serce, cierpliwość, spokój, niejednokrotnie poświęcenie własnego czasu oraz za wiarę w ich siły.
Gratulacje z okazji ukończenia szkoły, oraz sukcesów w dalszej edukacji.
Krystyna Wojnowska- Łysio
Po raz pierwszy w naszym ośrodku, w tym roku szkolnym, dn. 22.06.2016 r. uczennice klasy trzeciej Gimnazjum im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie miały Wieczorek Pożegnalny. Na początku zatańczyły Poloneza, uroczysty taniec tańczony jako wyraz szacunku i podziękowania dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom. Przygotowały także poczęstunek, z pomocą wychowawców upiekły ciasta i zrobiły kanapki. Dziewczęta z przybyłymi gośćmi "przy herbatce" wspominały swój pobyt w placówce. Później odbyła się dyskoteka dla wszystkich wychowanek. W miłej i serdecznej atmosferze absolwentki gimnazjum żegnały się z pracownikami ośrodka i z koleżankami.
Krystyna Wojnowska- Łysio
W dniu 21 czerwca 2016 r. grupa teatralna działająca przy naszym Ośrodku,na zaproszenie Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, wystawiła na bibliotecznej scenie przedstawienie pt. „Hafty i koronki”. Dziewczęta w humorystyczny sposób przybliżyły przybyłym widzom istotę kolorów w otaczającym nas świecie, ważność zasad, podziału oraz harmonii. Ukazały także swoje aktorskie talenty. Na spektakl przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Słubicach oraz wychowankowie Szkoły w Mocarzewie wraz z opiekunami. Przedstawienie zostało nagrodzone przez widownie gromkimi oklaskami, pogratulowano młodym aktorkom ich zdolności, a na zakończenie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Następnie dziewczęta udały się do Przedszkola Samorządowego, gdzie umiliły i urozmaiciły czas najmłodszym swoim występem. Podczas przedstawienia na buziach dzieci malował się uśmiech oraz zainteresowanie. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie oraz liczymy na owocną współpracę w nowym roku szkolnym.
Ewelina Żabka
W dniu 14 czerwca 2016 r. w naszym MOW-ie rozegrano Szkolny Turniej Minisiatkówki. Do rozgrywek zgłosiło się 7 drużyn 3 osobowych, wytypowanych przez każdą klasę. Z klasy II i III wystartowały po dwie drużyny. Turniej rozgrywany był systemem: "każdy z każdym". Po zaciętej walce i wielu emocjach w finale znalazły się zespoły z klasy Ia i klasy Ib w składzie:
Ia
Ib
Walka finałowa była bardzo wyrównana, ale ostatecznie zwycięzcą Turnieju została klasa I b.
Wyniki: Ia –Ib 1:2 (15-13; 11-15; 13-15)
Miejsce III wywalczyła drużyna z klasy III w składzie:
Gratulacje nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich zawodników za ambicję, wolę walki oraz grę fair-play.
I. Szczechowicz-Kasza
"Na dobre i na złe jest rodzina" - pod takim hasłem, w sobotę 11 czerwca 2016r. w MOW "Dom na Szlaku" im. gen. T. Kutrzeby w Załuskowie, odbył się Dzień Rodziny. Tego dnia również 12 wychowanek z naszej placówki przyjęło Sakrament Bierzmowania w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie. Było niezwykle uroczyście i świątecznie. Na tę okoliczność do placówki przybyło ponad pięćdziesięciu gości. Jeszcze nigdy dotąd nie odwiedziło nas tylu rodziców i bliskich naszych wychowanek. Już w piątek dało się odczuć atmosferę tego niezwykłego dnia, ponieważ dziewczęta pod opieką Pani Anety Gąsior do późnego wieczora piekły ciasta. Aromaty i zapachy rozchodziły się po całej okolicy. W sobotę o godzinie 14.00 dziewczęta zaprezentowały przed swoimi bliskimi krótki program artystyczny, po czym nastąpiło rozdanie nagród za udział w konkursach przeprowadzonych wcześniej przez Panią Joannę Tomaszewską. Po części oficjalnej w miłej i rodzinnej atmosferze, na ośrodkowej stołówce, można było posmakować domowych wypieków i delektować się truskawkowym kompotem. Zwieńczeniem pikniku był wieczorny grill, którym zawiadywał z dziewczętami z grupy IV Pan Adam Włodarczyk. Cieszymy się, że dziewczęta doceniły wkład opiekunów w zorganizowanie tej imprezy.
Z tego miejsca dziękujemy też sponsorom, Pani Bożenie Krakowian - właścicielce sklepu we Wszeliwach i Panu Adamowi Papierowskiemu - właścicielowi sklepu ABP w Iłowie, bez pomocy których ten dzień byłby znacznie skromniejszy.
W czwartek 9 czerwca w sali konferencyjnej sochaczewskiego Starostwa Powiatowego odbył się finał XIII już edycji konkursu "Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji". Konkurs organizowany jest niezmiennie od lat przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Szkołę Podstawową w Budkach Piaseckich i Powiatowy Zespół Edukacji, Kultury i Sportu. Konkurs odbywa się pod patronatem starosty Jolanty Gonta. Patronat medialny zaś sprawuje tygodnik "Echo Powiatu". Celem konkursu jest: zaangażowanie młodych ludzi w życie lokalnej społeczności (nie tylko szkolnej), pobudzenie twórczej wyobraźni i aktywności "młodych dziennikarzy", promocja "naszej małej Ojczyzny", wymiana doświadczeń w przekazywaniu rzetelnych informacji, niosących pozytywne przesłanie odbiorcom.
W kategorii – Gimnazja I miejsce zajęła gazetka wydawana w naszej placówce "Wieści ze szlaku".
Komisja w składzie: Anna Syperek, Agnieszka Mijakowska, Krystyna Koprowska-Mitek i Andrzej Wach oceniała między innymi: znajomość elementów składowych i właściwe korzystanie z charakterystycznych dla dziennikarstwa form i elementów składowych artykułu - tytuł, lead, podtytuł, śródtytuł, poprawność stylistyczną i gramatyczną, opracowanie i pomysłowość w konstrukcji tekstów i ujęcia problematyki, estetykę gazetek (komponowanie tekstów i elementów graficznych, winiety, stopki redakcyjnej, wykorzystanie powierzchni w gazetce, umiar w stosowaniu efektów graficznych), zawartość merytoryczną ze szczególnym uwzględnieniem promocji naszego regionu.
Nagrody młodym dziennikarzom wręczali Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz Adam Radożycki, dyrektor PZEKiS.
M. Barszcz