Nawigacja

  • Światowy Dzień Rzucania Palenia. 22.11.2012r.

            Już od 20 lat w Polsce,w każdy trzeci czwartek miesiąca obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to okazja dla tysięcy palaczy by tego dnia zerwać z nałogiem.

            W naszym Ośrodku  w dniu 22.11.2012r., odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia i modę na niepalenie. Wychowanki przedstawiły prezentację multimedialną oraz zapoznały wszystkich ze zgubnymi skutkami palenia. Akcji towarzyszyły hasła, piosenki oraz krótka scenka antynikotynowa. Dziewczęta przeczytały również listy, które napisały do swoich przyjaciół namawiając ich do rzucenia palenia. Uczestnicząca w akcji pani Renata Gajda z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sochaczewie umożliwiła wszystkim chętnym pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą "smokerlyzera". Na zakończenie uczestnikom rozdano ulotki antynikotynowe oraz słodkie lizaki

      Iza Kasza

  • Dzień Tolerancji 15.11.2012r.

              Mottem „Dnia Tolerancji”, który odbył się w naszym Ośrodku w dniu 15 listopada , były słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego  „Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać.”
              Na tę okazję dziewczęta przygotowały część artystyczną oraz w ramach konkursu plastycznego plakaty nawiązujące tematycznie do tego Dnia. Jednomyślnie wyciągnięto wniosek, że jeden taki dzień, w którym będziemy bardziej tolerancyjni, nic nie zmieni, jednakże od czegoś trzeba zacząć.
    „Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?” 
             Niech ta refleksja otworzy nasze serca i zachęci nas do pomocy i walki z nietolerancją.

      E. Furmanek, M. Włodarczyk

  • Dzień Niepodległości. 11.11.2012r.

             Stało się już tradycją, że dziewczęta z Naszego Ośrodka uczestniczą w corocznych obchodach Święta Niepodległości w Iłowie, które organizują Mazowiecka Wspólnota Samorządowa i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Iłowskiej.  

            Spotkanie rozpoczęło się przed obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze WP i harcerki z Naszej Placówki.

            Mieszkańcy Iłowa i okolicznych miejscowości oddali hołd obrońcom ojczyzny z 1918 roku. Na uroczystości było wielu znamienitych gości, wśród nich Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska i jej córka Jagoda oraz druhna Franciszka Aghamalian-Konieczna – Przewodnicząca Związku Harcerstwa Polskiego we Francji.

            Po złożeniu kwiatów wszyscy udali się do auli w Gimnazjum, by tam obejrzeć program artystyczny w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza i gości z dalekiego Uzbekistanu śpiewaczki z Taszkientu Inny Kamarjan i organistki Julii Krukowskiej.

    I. Kubiak i A. Włodarczyk

  • Ćwiczenia ewakuacyjne. 05.11.2012r.

            Dnia 05. listopada 2012 r. w naszym  Ośrodku  odbyła  się próbna ewakuacja  w celu  praktycznego sprawdzenia warunków         i organizacji ewakuacji w szkole.

            Ćwiczenia  ewakuacyjne były kolejnym etapem  szkolenia dla nauczycieli z obszarów wiejskich województwa mazowieckiego      z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz zasad ewakuacji, organizowanego  przez firmę  "Gemmar" z Warszawy. Przybyli  do nas  panowie z tej firmy, którzy udzielili nam ostatnich  wskazówek  i  ,,zadymili”  korytarz szkolny.  Przyjechała także Straż Pożarna z  Sochaczewa. Wychowanki  z przejęciem wykonywały polecenia nauczycieli i  opuszczały szkołę.  Wszystkie osoby ewakuowane odliczyły się na placu apelowym.

                                                                                                                                                                                                     K. Wojnowska - Łysio

  • Sprzątanie grobów żołnierskich na cmentarzu w Iłowie. 25.10.2012r.

          W dniu 25 października 2012 roku 22 wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. gen. Tadeusza Kutrzeby „Dom na szlaku” brały udział w akcji sprzątania grobów żołnierskich na cmentarzu w Iłowie.

    Opiekę nad tą grupą uczennic sprawowały:

     p. Agnieszka Ambroziak,

    p. Izabela Szczechowicz – Kasza

     p .Katarzyna Krzemińska  

          Dziewczęta porządkowały mogiły żołnierzy, którzy zginęli w walkach nad Bzurą jak również groby zapomniane. Z racji tego, że był to okres przed Uroczystością Wszystkich Świętych  i dużo ludzi ze społeczności lokalnej sprzątało groby swoich bliskich, dziewczęta chętnie służyły im pomocą wynosząc śmieci czy porządkując pomniki. Była to ważna lekcja wychowawcza dla naszych uczennic.

  • Wręczenie nagród za udział w konkursie - "Powiat Sochaczewski - Turystyczna Atrakcją." 22.10.2012r.

              Organizatorem konkursu był Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Natomiast osobą odpowiedzialna za przebieg i realizację w Gimnazjum w Załuskowie wychowawca Joanna Tomaszewska. Dziewczęta: Magdalena, Marta, Renata wspólnie zdecydowały, iż utworzą jeden zespół. Uczestniczki konkursu zebrały fotografie oraz informacje niezbędne do utworzenia prezentacji. Dziewczęta pod nadzorem wychowawcy koordynującym przebieg konkursu spotykały się w wolnym czasie, wspólnie pracując nad prezentacją. Samodzielnie i z dużym zaangażowaniem tworzyły pracę tak aby spełniała wszelkie wymogi organizatora konkursu. W dniu 22.10.2012r. wychowanki biorące udział w konkursie wraz z wychowawcą uczestniczyły w uroczystym wręczeniu nagród w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie. Dziewczęta otrzymały wyróżnienie za swoja pracę oraz wartościowe nagrody rzeczowe.

  • "Jan Paweł II - Papież Rodziny" 18.10.2012r.

           W dniu 18 października 2012 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. gen. Tadeusza Kutrzeby „DOM NA DZLAKU” w Załuskowie  odbyła się uroczysta akademia z okazji XII Dnia Papieskiego – Jan Paweł II Papież Rodziny.

           Na początku uroczystości pani dyrektor Aldona Szymańska przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Następnie wychowanki naszej placówki pod kierunkiem katechetki p. Katarzyny Krzemińskiej przedstawiły program telewizyjny pt: „Mały gość”. Poprzez naśladowanie osób, które w swym życiu spotkały się z Janem Pawłem II, przybliżyły zebranym postać naszego wielkiego rodaka .  Na zakończenie programu dwie uczennice: Marta Rasielewska i Sylwia Gołondziewska zaprezentowały wiersze przygotowane na Konkurs recytatorski Poezji Chrześcijańskiej w Łowiczu.

           Kolejnym punktem obchodów Dnia Papieskiego było rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o bł. Janie Pawle II  i wręczenie laureatkom nagród i dyplomów.

           Uroczystość uświetnił  wspólny poczęstunek – „kremówki papieskie”.

  • Obchody dnia Komisji Edukacji Narodowej. 14.10.2012r.

               Nauczyciel… to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego cudzym dzieciom?”

    Deanna Beisser

               14 października, to szczególny dzień – święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników, obsługi i tych którzy szkołę prowadzą i nadzorują. W tym dniu dziewczęta miały okazje złożyć wszystkim, którzy pracują w MOW w Załuskowie swoje podziękowania. Swoją wdzięczność wyraziły poprzez humorystyczny program artystyczny.


    Drodzy Nauczyciele!
                W dniu waszego święta jakim jest Dzień Edukacji Narodowej pragniemy złożyć na wasze ręce serdeczne podziękowania za: trud kształcenia, cierpliwość, wytrwałość, wyrozumiałość jaki wkładacie w wychowanie i edukacje  naszego pokolenia. Dziękujemy za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów.

  • Test Coopera. 06.10.2012r.

               TEST COOPERA. Najlepsze w teście jest to, że wciąga do sportowej zabawy i rywalizacji wszystkich, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej (najstarszą uczestniczką była 80-letnia pensjonariuszka DPS w Młodzieszynie).
    Nasze wychowanki liczną grupą reprezentowały Ośrodek. Godnie stanęły do rywalizacji i pobiegły w maratonie wraz z pozostałymi uczestnikami. Każda z dziewcząt biegła w swoim przedziale wiekowy.

              Tegoroczna jesienna edycja TESTU COOPERA odbyła się na terenie szkoły w Erminowie 6 października. Uczestnicy zjawili się tłumnie, nie wahali się wstać rano w wolną sobotę i stanąć do sportowych wyzwań. Biegi odbyły się w dwunastu seriach trwających 6 lub 12 minut. Najmłodsi uczestnicy „krasnale” z wielkim zapałem i radością rozpoczęli imprezę. Były upadki i starte kolana ale mimo to zabawa była przednia. Każdy za swoje poświęcenie został nagrodzony medalem notabene ufundowanym przez KM Aktywni. Młodzież, która tak świetnie bawiła się tego dnia, i tak licznie przybyła na TEST została nagrodzona. Każda szkoła i klub zostali uhonorowani pięknymi pucharami, ufundowanymi przez przybyłych gości.

  • XLII Mazowiecki Rajd Szlakami Walk Nad Bzurą. 14-16.09.2012r.

    Nasze Harcerki w dniach od 14 do 16 września 2012r., wzięły  udział w XLII Mazowieckim Rajdzie Szlakami Walk nad Bzurą – Rajdzie upamiętniającym bohaterską walkę żołnierzy Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą. Była to niezapomniana lekcja upamiętniająca 73 rocznicę Bitwy nad Bzurą. W tych ważnych dla całego kraju obchodach Września 1939 roku nie mogło zabraknąć naszych Harcerek.

  • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013.

         Minął czas wakacji, dni wielu wrażeń i wypoczynku. Mamy nadzieję, że macie mnóstwo związanych z nimi pięknych wspomnień. Szkoła stawia przed Wami różne wyzwania. Czasem łatwiejsze. Czasem całkiem trudne. To także jest dobra nauka życiowa. W dniu 03.09.2012r., w naszym Ośrodku jak w każdym zakątku naszego Kraju rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Dziewczęta wypoczęte i pełne nowych kreatywnych pomysłów zasiadły do szkolnych ławek.

    Życzymy powodzenia i samych szóstek w Nowym Roku Szkolnym 2012/2013.

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 29.06.2012r.

    Dzisiaj po raz ostatni w tym roku szkolnym nasze wychowanki spotykały się ze swoimi nauczycielami oraz koleżankami z klasy. Za nimi miesiące intensywnej pracy, zdobywania wiedzy i ważnych umiejętności.

    Mijający rok szkolny jest dłuższy niż poprzednie. Wprowadzono bowiem zasadę, że począwszy od tego roku, zajęcia będą się kończyć zawsze w ostatni piątek czerwca.
       Rok szkolny był trzecim krokiem reformy w szkołach. Od 1 września w przedszkolach, I II i III klasach szkół podstawowych oraz I II i III klasach gimnazjów obowiązywała nowa podstawa programowa nauczania. Efektem wprowadzania nowej podstawy programowej nauczania był egzamin gimnazjalny przeprowadzany w kwietniu według nowych zasad. Uczennice obecnych III klas gimnazjów byly pierwszym rocznikiem, który napisał egzamin według nowych zasad.

    Życzymy wszystkim, aby nadchodzące wakacje były udane, pełne wrażeń i nowych przyjaźni. Ciesząc się nimi nie zapominajcie o bezpieczeństwie, zdrowiu i przestrzeganiu zasad dobrego wychowania.

  • BIerzmowanie. 20.06.2012r.

                W dniu 20 czerwca 2012r.  dwadzieścia wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na szlaku” w Załuskowie przyjęło Sakrament Bierzmowania w kościele parafialnym w Iłowie z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Dziewczęta pod kierunkiem pani katechetki Katarzyny Krzemińskiej przygotowały oprawę  uroczystości przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.  Brały udział w procesji z darami, modlitwie wiernych i podziękowaniach księdzu biskupowi za udzielenie sakramentu.  Zwieńczeniem tego szczególnego dla naszych dziewcząt dnia była uroczysta kolacja w naszej placówce.

  • Szlakiem pierwszych Piastów

    Szlakiem pierwszych  Piastów

    Szlakiem pierwszych Piastów

    Pod takim hasłem w dniu 31 maja 2012r., dziewczęta z MOW w Załuskowie odbyły  wycieczkę do miejsc, gdzie zrodziła się polska państwowość. Dzięki temu miały możliwość powrotu do korzeni, do źródeł naszej narodowości i religii, a także spróbowały spojrzeć na świat oczyma tych, którzy żyli w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

          Kruszwica była pierwszym miejscem, gdzie dotarła grupa zwiedzających, bo tu jak głosi legenda swoje rządy sprawował pierwszy władca państwa okrutny Popiel. Zwiedziliśmy Kolegiatę św. Piotra i Mysią Wieżę. Następnie trasa zawiodła nas do Biskupina, by zobaczyć tam prasłowiańską osadę sprzed 2 500 tysięcy lat i to, jak żyli i czym zajmowali się wówczas ludzie. W Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, zwiedziliśmy bazylikę archikatedralną pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, która jest świadkiem ponad tysiącletnich dziejów naszej państwowości. Poznaliśmy historię  życia i śmierci św. Wojciecha opowiedzianą na Drzwiach Gnieźnieńskich, zobaczyliśmy sarkofag z relikwiami św. Wojciecha oraz wiele innych cennych pamiątek. A na koniec wycieczki, jak zawsze w swoje gościnne progi zaprosił nas McDonalds.  Po posiłku wszyscy zadowoleni wracali do Załuskowa. Opiekę nad dziewczętami sprawowali w tym długim dniu p. Ewa Grzywacz, Katarzyna Krzemińska, Marianna Włodarczyk, Mariusz Lewandowski, Mariusz Znyk oraz Adam Włodarczyk.

                                                                                                                                                             Adam Włodarczyk

  • DZIEŃ RODZINY 15.05.2012r.

    Tradycją Ośrodka stały się coroczne obchody Dnia Rodziny, które w tym roku wypadły 15 maja. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodzin, które nie są obce w placówkach resocjalizacyjnych, szczególnie takich jak nasza.

       Na tą okazję , pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców, młodzież przygotowała część artystyczną pt. „Na dobre i na złe jest rodzina”. Po części oficjalnej nastąpiło spotkanie integracyjne rodzinami naszych podopiecznych na którym nie zabrakło słodkości.

  • Turniej sportowy w Załuskowie

       9 maja 2012 r. na terenie Ośrodka w Załuskowie odbył się po raz drugi Gminny Turniej Gier i Zabaw dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Iłów. Gospodarzami tej imprezy sportowej był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy,, Dom na szlaku"  wraz z organizatorami Urszulą Olkiewicz oraz Izabelą Szczechowicz - Kasza. Przed turniejem dziewczęta z kółka teatralnego, którego opiekunem jest pani Renata Załuga zaprezentowały przedstawienie muzyczne.

    Rozpoczęcie zawodów poprzedziła rozgrzewka przy muzyce, którą poprowadziły uczennice Gimnazjum w Załuskowie.

    Podczas zawodów odbyło się, aż 9 konkurencji, między innymi: bieg z lotką na rakietce, wyścig sztafet, prowadzenie piłki  kijem do unihokeja, rzuty  woreczkiem do hula- hop, tor przeszkód i inne.

    Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie organizacyjnym. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się wszystkim kibicującym.

    Zwycięski Puchar otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie.

    Po emocjonujących rozgrywkach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Dziewczęta z Ośrodka piekły  przy grillu i przy ognisku kiełbaski. Nie zabrakło także słodkich przekąsek.

    Wychowanki z MOW zorganizowały także dla dzieci karaoke oraz zabawy na boisku.

    Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju., tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nasz Ośrodek i wyrażamy nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniami.

                                                                                                                     U.O.

  • ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

        3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

        Dnia 27 kwietnia w naszej placówce odbył się apel z okazji 221 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Został odśpiewany hymn państwowy. W przedstawieniu udział wzięły wychowanki ze wszystkich grup wychowawczych. Celem apelu było zapoznanie dziewcząt z wydarzeniem historycznym z dnia 3 maja 1791 roku, rozbudzenie miłości do ojczyzny, przybliżenie ważnych wydarzeń historycznych dotyczących naszej ojczyzny i uświadomienie znaczenia Konstytucji 3 Maja dla Polaków.

  • Wielkanocne tradycje...

    Kontynuując niektóre zwyczaje sięgamy pamięcią do naszych przodków i łączymy przeszłość, jej piękne tradycje z teraźniejszością.

    W dniu 8.IV.2012 roku w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Dziewczęta które pozostały w placówce zasiadły do tradycyjnie nakrytego stołu. Znalazły się na nim smaczne potrawy, wędliny i ciasta oraz stosowne dekoracje.

    Uroczystość przebiegła w przyjaznej świątecznej atmosferze i była okazją dla naszych wychowanek do poznawania i kultywowania pięknych polskich tradycji.

     

    M. Znyk

  • Przegląd Małych Form Teatralnych 29-31 marzec

                W dniach 29-31 marca 2012r. 6 wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie brało udział w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Warszawie. Nasze dziewczęta uczestniczyły po raz piąty w przygotowywanym przez MOW nr 2 w Warszawie OPMFT.

                W tym  roku należało przygotować przedstawienie pt. „ Leśne Głupki i jędza” ze zbioru pt. „Leśne Głupki”– Małgorzaty Strzałkowskiej – to obowiązkowo i „Miejskie Zoo” według Jana Brzechwy – przedstawienie dowolne. Przygotowane przez nas obowiązkowe przedstawienie zdobyło „Wyróżnienie I stopnia za najlepsze przedstawienie pod tym tytułem”. Doceniono również naszą scenografię i kostiumy. Trzy wychowanki M. Kopacz, B. Pytlarczyk i M. Szkil zdobyły wyróżnienie I stopnia a trzy E. Witek, M. Rasielewska i K. Krysiak wyróżnienie II stopnia za grę aktorską.

                W czasie OPMFT wychowanki uczestniczyły w Happeningu pod hasłem "Kocham Teatr" pod Pałacem Kultury i Nauki oraz w warsztatach prowadzonych przez aktora Teatru Lalka pana Romana Holca. W pierwszym dniu spotkań dziewczęta były w Teatrze Lalka na przedstawieniu pt. „Tajemnicze dziecko”, potem było spotkanie z aktorami, którzy odpowiadali na wszystkie pytania. Opiekunami grupy były E. Jasińska i R. Załuga.

                Chcemy podziękować organizatorom za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na następne już XXIII spotkania teatralne na Strażackiej.  

        

    Renata Załuga

  • 21.03.2012r. pierwszy dzień wiosny

    Pierwszy dzień wiosny...

    21 marca 2012 roku jest takim specjalnym dniem, który przypada w czasie równonocy wiosennej i stanowi symboliczne przepędzenie zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny.

    Z pierwszym dniem wiosny związane są specjalne obrzędy takie jak np. topienie marzanny czy (bliżej Wielkanocy) malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny.

    Z tej okazji dziewczęta z naszego Ośrodka przygotowały szereg atrakcji, takich jak akademię czy wybory najładniejszej Marzanny. Było też ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz gorącą herbatą. Zwieńczeniem pierwszego dnia wiosny było pożegnanie owych Marzann, które zostały spalone.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15