Nawigacja

  • Zdjęcia z pudełek

    W dniu 29 września 2011 r. kółko teatralne działające przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odwiedziło zaprzyjaźniony MOW z ulicy Strażackiej w Warszawie

    Dziewczęta brały udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Kopernika. Zajęcia dotyczyły fotografii. Wychowanki MOW-u robiły zdjęcia pudełkami, w których znajdował się papier światłoczuły. Zabawa w fotografów sprawiała dziewczętom wiele radości. Z niecierpliwością czekały w ciemni na wywołanie zdjęć. Udalo się nam, czy nie? Wiele zdjęć wywoływalo salwy śmiechu. Podobaly się fotografie dłoni. Wyglądały jak ręce sprawiedliwości. Dużo radości sprawiało odszukiwanie własnych dłoni. Nie wszystkie znalazły właściciela:) Fotografie, które zrobiły dziewczęta maja poslużyć do wykonania albumu o gospodarzarz warsztatów.
        Dziękujemy Dyrekcji  MOW ze Strażackiej za pamięć i współpracę. Pragniemy również podziękować pracownikom Centrum Kopernika bez, których te warsztaty nie były by możliwe.
                              
    Renata Załuga
  • 20 września 2011r. dziewczęta z klasy pierwszej miały możliwość obejrzenia w Teatrze Roma w Warszawie musical „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały.

    To pełna poezji i mądrych refleksji opowieść o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości. MAŁY KSIĄŻĘ przypomina o tym, że „ wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają”. Dlatego warto było wrócić w magiczną krainę dzieciństwa i zobaczyć świat na nowo wrażliwymi oczami dziecka. 

        Po spektaklu poznały środki komunikacji funkcjonujące w dużych miastach tj. metro, tramwaj i autobus. Najbardziej fascynująca okazała się przejażdżka metrem, gdyż żadna z dziewcząt nigdy wcześniej nie jechała tym środkiem lokomocji.

     

                                                                                                                   M. Włodarczyk

  • Nowe auto w naszym Ośrodku !!!

    Dzięki staraniom pani Aldony Szymańskiej - Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” w Załuskowie oraz przychylności władz powiatu sochaczewskiego, dla potrzeb naszej placówki został zakupiony nowy samochód do przewozu osób. Renault Passenger – bo o nim mowa- wspomoże wysłużonego już Fiata Ducato.

    Zakup drugiego auta był konieczny, gdyż Ducato często jeździło w dalekie  trasy – a dzieci z naszego Ośrodka pochodzą z całej Polski – a potrzeba było dojechać z wychowankami na przykład do lekarza.

    Nowe auto wyposażone w dynamiczny a zarazem oszczędny silnik diesla o mocy 115 KM oraz całą gamę dodatków typu klimatyzacja, poduszki powietrzne, ABS na pewno usprawni pracę naszemu Ośrodkowi.

    Wszystkim którzy przyczynili się do sfinalizowania tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy i zapraszamy na jazdę próbną.

  • Rajd Bzura 16-18 września 2011r.

    W dniach 16-18 września 2011r. odbył się kolejny  Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, w którym brały udział harcerki z wielopoziomowej  drużyny „Ostoja „ z MOW w Załuskowie  oraz harcerze  z  Iłowa. Uczestnicy naszej trasy  wykazali się ogromną walecznością i wytrzymałością, gdyż pokonaliśmy  najdłuższą z tras około czterdziestu kilometrów z Załuskowa do Brochowa gdzie było miejsce postoju. Realizując po drodze  wszystkie zadania jakie na nas nałożono np.: przedstawienie na zdjęciach w aparacie fotograficznym, zwierząt  które spotkaliśmy po drodze, rozszyfrowanie haseł, nauka piosenki, zrobienie szałasu aż do nieba, to wszystko udało nam się zrealizować. W kolejnym dniu rajdu mieliśmy do pokonania około dziesięciu kilometrów w biegu patrolowym i sprawnościowym, nasza drużyna tradycyjnie zrobiła dwadzieścia kilometrów, gdyż nazwy Mistrzewiece i Witkowice są podobne, więc pomaszerowaliśmy do Mistrzewic zamiast do Witkowic. Za to  wieczorem był bardzo uroczysty apel w miejscowości Witkowice nad rzeką Bzurą gdzie uczczono pomięć poległych w walce żołnierzy złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterów, nasze trzy harcerki złożyły uroczyste przyrzeczenie harcerskie na sztandar ZHP, były to Magdalena Kopacz, Agnieszka Kurpiowska i  Kinga Kolczyńska. Wieczorem były zabawy integracyjne ognisko na zakończenie uroczysty apel rozdanie nagród i powrót do domu. Za rok znów się spotkamy na harcerskim szlaku.                                                       

                                                                                                                 Czuwaj

                                                                                                               Drużynowa

                                                                                                              Ewa Grzywacz

  • Poświęcono krzyż upamiętniający ofiary smoleńskiej katastrofy w Załuskowie
       9 września 2011 r. w Załuskowie odbyła się uroczystość patriotyczno- religijna podczas, której został poświęcony krzyż upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2011 r. Ceremonię tę obecnością swoją zaszczycili przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  porucznik Jan Zaremba oraz członek Zarządu I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Warszawie Roman Budzyński. Sztandary, które reprezentowały te organizacje zajęły honorowe miejsce przy krzyżu.
          Nabożeństwo odprawił ksiądz Prałat Czesław Młynarczyk z parafii Iłów. On też dokonal ceremonii poświęcenia krzyża. Dziewczęta  z Mlodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie zaśpiewały dwie pieśni religijne ,,Bialy krzyż" oraz ,,Zbawienie przyszło przez krzyż". Wartę honorową obok krzyża pełniły harcerki i Poczty Sztandaroweszkół z terenu gminy Iłów. Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia. Sołtys wsi Załuskow p. Adam Garstka nawiązał do bolesnych wydarzń z 10 kwietnia 2011 roku. Kolejnym mówcą był Wójt Gminy Iłów p. Roman Kujawa, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw, jak ta w Załuskowie.
    Po przemówieniach p. Irena Geras przeczytała wiersz autorstwa p. Aurelii Szymańskiej, napisany tuż po katastrofie smoleńskiej, który poruszył serca sluchaczy.
          Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do kapliczki w Załuskowie, gdzie oddano hołd Zołnierzom poleglym w II wojnie światowej. Nawiązując do 72 rocznicy bitwy nad Bzurą w przemówieniach sołtysa i referacie wychowanki z MOW w Załuskowie Marty Rasielewskiej, podkreślono znaczenie wojnny obronnej z 1939 r. oraz dowódcy tej militarnej operacji generała Tadeusza Kutrzeby, który od 2004 r. jest patronem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie.
          Po zakończonej uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko. Inicjatorem tego spotkania był sołtys Zaluskowa p. Adam Garstka, który niejednokrotnie podejnuje dzialania na rzecz rozwoju patriotyzmu lokalnego, a tym samym znacznie przyczynia się do integracji środowiska.
     
                                                                                                                                                          Izabela Szczechowicz-Kasza
     Urszula Olkiewicz
  • Mój pierwszy krok w wolontariat

    Znamy już finalistów i laureatów konkursu  "Mój pierwszy krok w wolontariat" - piątej edycji konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Z 364 prac nadesłanych z całej Polski, wyłoniono 22 finalistów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne. Niezmiernie nam miło, iż wychowanki naszego Ośrodka: Elżbieta Witek, Magdalena Przywara i Magdalena Loock znalazły się na liście finalistów w kategorii szkół gimnazjalnych!!!. Dziewczęta przygotowały prace multimedialną, w której opisały swoją pracę wolontariacką w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mocarzewie: „…udział     w wolontariacie daje nam ogromną radość. Jeżeli możemy zobaczyć uśmiech na twarzach innych ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy sprawia, że cały trud i zmęczenie mija, a my czujemy się potrzebne…”.
    Dziewczęta otrzymały nagrody ufundowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz dyplomy. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                                 E. Bogiel
     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

        Wszystkim nam 1 września kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego. Jedni nie mogli się doczekać tego dnia, inni – wprost przeciwnie. Niektórzy czekali na ponowne spotkanie w szkolnej ławie, inni, ze łzą w oku żegnali wakacyjną labę.

     O godzinie 9:00 we wszystkich szkołach zabrzmiał, pierwszy w tym roku szkolnym, dzwonek. 1 września na szkolnych placach spotkały się dzieci, młodzież, ich rodzice, nauczyciele, dyrekcja szkolna i zaproszeni goście. Dyrekcja wszystkich placówek oświatowych, jak co roku, prosi, by dbać o dobre imię szkoły, o sprzęt i sale i teren szkolny. Policja prosi o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa przede wszystkim w drodze do szkoły, jak też podczas przerw.

  • Koniec roku szkolnego 2011. Nareszcie początek wakacji !!!

    22 czerwca oficjalne zakończenie roku szkolnego. Oceny już wystawione, a uczniowie rozpoczynają zasłużone wakacje.

    W Iłowie jak co roku odbyła się Msza Święta w Kościele Parafialnym z udziałem pocztu sztandarowego  z naszego Ośrodka oraz delegacji dziewcząt. Po mszy w placówce Pani dyrektor Aldona Szymańska podsumowała kończący się rok szkolny, rozdała świadectwa promocyjne oraz nagrody. W tym miejscu pragniemy pogratulować Monice Hoffmann uczennicy klasy Ib, która otrzymała najwyższą z możliwych ocenę z zachowania – wzorową, i tym samym zdobyła tytuł „Wychowanki Roku”.

       Dwa miesiące laby to wielka radość dla wszystkich uczniów. Trzeba jednak pamiętać o zasadach, dzięki którym wakacje powinny minąć spokojnie i bezpiecznie. Czuwa nad tym m.in. policja. Policjanci od środy czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2011". Na drogach prowadzone są wzmożone kontrole policyjne. Funkcjonariusze reagować będą na wszelkie przypadki naruszenia przepisów ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwracać będą na sposób przewożenia dzieci. Kontroli objęte będą także autokary, ich stan techniczny, wyposażenie obowiązkowe pojazdów, a przede wszystkim stan trzeźwości kierowcy.
    W rejonach wiejskich policjanci stanowczo interweniować będą w przypadkach przewożenia dzieci na ciągnikach i maszynach rolniczych. Będą również zwracali szczególną uwagę na placówki organizujące wypoczynek dla dzieci, na zabezpieczenia kąpielisk i basenów. Kontrolą objęte będą place zabaw, podwórka, dzikie biwaki wszelkie te miejsca, w których dzieci i młodzież mogą mieć kontakt z alkoholem lub z narkotykami.

  • Przyjęcie Sakramentu Bierzmowania 16,06,2011r.

       Bierzmowanie to sakrament ustanowiony przez Pana Jezusa
    w momencie, gdy zesłał w dniu pięćdziesiątnicy Ducha Świętego na apostołów
    i tych, którzy byli zgromadzeni na modlitwie w wieczerniku.
       Podczas bierzmowania Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swą mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył. Bierzmowanie zajmuje drugie miejsce wśród sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, do której zaliczają się również Eucharystia i Chrzest. Celem bierzmowania jest umacnianie nas w wierze.
    Sakrament ten może przyjąć osoba, która została ochrzczona, jest dojrzała i odpowiedzialna za swoją wiarę oraz w pełni świadoma podejmowanej decyzji.
    W Polsce sakrament bierzmowania przyjmuje się w 16 roku życia lub później. Natomiast udzielić tego sakramentu, czyli być szafarzem bierzmowania, ma prawo biskup lub w wyjątkowych sytuacjach kapłan przez niego wyznaczony.
       Bierzmowanie niesie ze sobą także pewne zobowiązania. Sakrament ten uzdalnia chrześcijanina do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za własne życie. Ten, kto przyjął sakrament bierzmowania, przyjmuje na siebie pełnie praw i obowiązków chrześcijańskich. Należy o tym pamiętać, gdyż jest to także część naszej odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej.
      Wychowanki z naszego Ośrodka sakrament ten otrzymały z rąk księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego który do świątyni w Iłowie przybył z Łowicza. Dla dziewcząt sakrament ten był obietnicą złożoną Bogu. Obietnicą życia według wiary, zachowywaniu na co dzień przykazań Dekalogu, poszerzania i pogłębiania własnej wiedzy religijnej oraz wyznawania wiary i postępowania według jej zasad. Dzięki sakramentowi bierzmowania z WŁASNEJ WOLI stały się w pełni dojrzałymi chrześcijankami.

  • Sekcja ogrodniczo – gospodarcza -czerwiec 2011

    Sekcja ogrodniczo-gospodarcza w naszej placówce działa od września 2007 roku.
    Jej założeniem jest przygotowanie dziewcząt do podstawowych prac porządkowo-pielęgnacyjnych na rabatach kwiatowych wokół domu i na przydomowym warzywniku.
    Od wiosny do jesieni dziewczęta uczą się siania, pielęgnowania i zbierania plonów. W porze zimowej czytają polecane przez opiekunów sekcji czasopisma związane tematycznie z uprawą i pielęgnacją kwiatów oraz warzyw. Działalność sekcji jest bardzo absorbująca, ponieważ nie można oddalać w czasie żadnych prac. W zasadzie prace  pod foliami i na rabatach kwiatowych muszą odbywać się każdego dnia. Chętne do pracy dziewczęta mogą nauczyć się sposobu siania i sadzenia kwiatów oraz warzyw, ich bieżącej pielęgnacji, wiązania i ogławiania pomidorów oraz wyprowadzania głównego pędu krzaka.

           Należy podkreślić, że do tych prac angażuje się z chęcią wiele dziewcząt. Mają one satysfakcję z efektów swojej pracy, szczególnie przy zbiorze plonów, bądź wtedy, kiedy na rabatach pojawiają się kolorowe kwiaty.

    Marianna Włodarczyk

  • finał konkursu piosenki „ Chodaczek 2011”

    Dnia  9 czerwca 2011r. trzy uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w konkursie piosenki  „ Chodaczek 2011”. Magdalena Kopacz z kl. II zaśpiewała piosenkę z repertuaru zespołu „ Farba” pt. „ Zagubiony książę”. Magdalena Dolak  również z klasy II zaśpiewała piosenkę  z repertuaru Maryli Rodowicz pt. „ Ale to już było…” i Monika Hoffmann zaśpiewała piękną liryczną piosenkę pt.  „ List do Boga”. Dziewczyny pokonały tremę, ładnie wystąpiły i zdobyły liczne brawa. Należy podkreślić, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestniczek ok. 40. Każda z naszych dziewczyn odniosła  swój własny sukces – gratulacje!

    Otrzymałyśmy również propozycję odbywania  warsztatów muzycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie. Profesjonalne nagłośnienie i scena powodują, że oferta jest bardzo kusząca , z czego się cieszymy.

                                                                             Agnieszka Ambroziak

  • Dzień Szkoły bez Przemocy

    Dnia 6 czerwca 2011 roku, jak wszystkie szkoły realizujące ogólnopolski program  „ SZKOŁA BEZ  PRZEMOCY” obchodziliśmy Dzień Szkoły Bez Przemocy. Dzień ten był podsumowaniem wielu projektów realizowanych w naszej szkole  ph. w/w programu.  Dnia 20. 05. 2011r. w naszej placówce odbył się  Dzień Rodziny, a 02.06. 2011r. wychowanki wysłuchały i obejrzały prezentację pt. „ Jestem wolny” wygłoszoną przez Pana Sławomira Szadkowskiego z  Powiatowego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.                 W poniedziałek dn. 06 06.2011r. dziewczyny zaprezentowały refleksyjną część artystyczną  pt. „ Nie zamykaj oczu”, która pokazywała, że obok  przemocy nie można przechodzić obojętnie.

    Po przedstawieniu Pani Agnieszka Ambroziak  ogłosiła wyniki rozstrzygnięcia konkursu na projekt koszulki  Dnia Szkoły bez Przemocy: I msc. zajęła           W. Błyskun,  II msc. -  K. Rowicka,  III msc.- A. Czapla. Przyznano również dwa wyróżnienia  dla: M. Modrak  i D. Komosa. GRATULUJEMY!

    Dziewczyny zostały nagrodzone : plecakiem, kaskiem i  oświetleniem rowerowym. Nagrody zostały pozyskane z Samorządu Województwa Mazowieckiego, za co dziękujemy.

                                                                                  Agnieszka  Ambroziak

  • " Przyroda wokół rzek- Wisły, Bzury i Narwi” -przedstawienie artystyczne w Płocku

    Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku w dniu 3.06.2011r zorganizowało Happening Pt. „Dla Wisły”.

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie otrzymał zaproszenie wzięcia udziału w tejże imprezie. Na ową uroczystość został napisany przez wychowawczynię Kobylińską Sylwię scenariusz artystyczne pt: „Przyroda wokół rzek- Wisły, Bzury i Narwi” główną rolę odgrywały cztery wychowanki, Błyskun Weronika jako rzeka Wisła, Iwańska Izabella jako rzeka Narew, Renata Rychlak- rzeka Bzura oraz narrator- Gołondziewska Sylwia. Nasze wychowanki odegrały swoje role przed licznym gremium. Przyjęto nas gromkimi brawami. Po występie, ku naszej radości zostałyśmy zaproszone na rejs statkiem, zwiedzając walory przyrodnicze Wisły.

    Wychowanki do placówki przywiozły nagrodę w postaci wieży SHARP- oraz dyplomy.

    Sylwia Kobylińska

  • XXXIV rajd „WISŁA 2011”

                        Nagroda Naczelnika  Związku Harcerstwa  

                                Polskiego dla zucha z Iłowa.

    W dniach 27-29 .05.2011. odbył się XXXIV rajd „WISŁA 2011” organizowany przez Chorągiew Płocką. Trasa sochaczewska prowadziła z Młodzieszyna, przez Łaziska, Iłów do miejsca postoju pierwszego etapu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie, gdzie wszyscy uczestnicy naszej trasy nocowali, oraz wspaniale się bawili przy wspólnym ognisku, razem z Dyrekcja Ośrodka Panią Aldoną Szymańską i zaproszonymi gośćmi z Komendy Hufca Sochaczew dh. Jarosławem Dąbrowskim, oraz Krzysztofem Jakubcem. Na trasie sochaczewskiej, udział brały drużyny z Sochaczewa 18 wielopoziomowa drużyna  harcerska, 77 drużyna harcerska, 8 drużyna „Ostoja „ z Iłowa i Załuskowa, oraz zuchy z drużyny „Polne Kwiaty” z Iłowa, gościnnie, 7 drużyna wielopoziomowa z Mławy. Następny etap prowadził do Gorzewa nad jezioro w Stanicy Harcerskiej, gdzie nastąpiło podsumowanie „Rajdu Wisła 2011” rozdanie nagród, i dyplomów. Na  uroczystym apelu końcowym, przy udziale licznych gości, poczynając od Komendanta Chorągwi Płockiej dh. Andrzeja Gorczycy, Komendanta Hufca Sochaczew dh Krzysztofa Wasilewskiego,  wielu sponsorów,  w obecności  siedmiuset harcerzy z całej Polski, Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego wręczyła nagrodę dla najmłodszego uczestnika rajdu którym okazała się, Daria Grzywacz z  drużyny ” Polne Kwiaty” przy Szkole Podstawowej w Iłowie. Puchar Starosty Sochaczewskiego zdobyła, 18 drużyna wielopoziomowa z Sochaczewa, drugie miejsce, zdobyła 7drużyna harcerska  z Mławy, trzecie miejsce 8 drużyna wielopoziomowa ”Ostoja” z Iłowa i Załuskowa. Odbyło się uroczyste ognisko z mszą polową nad jeziorem w której brał udział Marszałek Adam Struzik. Zuchy z Iłowa złożyły obietnicę zuchową, na miecz „Bractwa Rycerskiego” które dało pokaz walki rycerskiej. Po  wieczornej mszy, wspaniałym korowodem z pochodniami w ręku wróciliśmy do stanicy na dalsze uroczystości. XXXIV rajd ”Wisła2011” zakończył się, żal było wracać gdzie zostało tylu przyjaciół, ale za rok będzie kolejny rajd, i znowu się spotkamy na trasie.

    Dziękujemy, organizatorom rajdu, Policji z Iłowa  za patrol  drużyn rajdowych, dyrekcji MOW w Załuskowie, oraz całemu personelowi MOW za pomoc w przygotowaniu trasy Sochaczewskiej.

     

                                                                                  Komendant trasy Sochaczewskiej

                                                                                           phm Ewa Grzywacz

  • Turniej Sportowy dla najmłodszych w Załuskowie

    25 maja 2011r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie odbył się Turniej Gier i Zabaw Sportowych dla klas I-III z terenu Gminy Iłów.

    Tego dnia dla najmłodszych wychowanki  MOW przygotowały wiele konkurencji sportowych, w których każde dziecko musiało wykazać się szybkością i sprytem by zdobyć punkty dla swojej drużyny. Dzieci z poszczególnych szkół zostały podzielone na 12 osobowe zespoły, a mali sportowcy wzieli udział, aż w 8 konkurencjach ,z wykorzystaniem również między innymi nietypowych przyborów: wyścig ze sztafetą, wyścig w tunelu, unihokej, przejście przez szarfę, rzut piłeczkamido kosza, rozkładanie papierowych kuli, bieg z woreczkiem na głowie.

    Wszystkim zawodnikom goraco kibicowały dziewczęta z Załuskowa, które były gospodarzami tej imprezy.

    Końcowa klasyfikacja turnieju wygladała następująco:

    I  miejsce - Szkoła Podstawowa z Brzozowa

    II miejsce - Szkoła Podstawowa z Kaptur

    III miejsce -Szkoła Podstawowa z Giżyc

    IV miejsce -Szkoła Podstawowa z Iłowa

    Zwycięskie drużyny otrzymały Puchar i dyplomy, a wszystkie dzieci słodkie upominki.

    Po turnieju wszyscy wspólnie bawili się przy ognisku.

       Inicjatorami i organizatorami imprezy byli nauczyciele z MOW w Załuskowie

    Dziekujemy sponsorom, którzy uatrakcyjnili tę imprezę:p. A. Papierowski z Iłowa, p. K. Kalinska ze Stegny, p. J. Buczyński z Sochaczewa, firmie MASTERS z Kożuszek Parcel, firmie Bakoma z Teresina.

     

  • Wycieczka do Warszawy

    To nie był sen o Warszawie…

        22 maja 2011r. z inicjatywy Pana Grzegorza Włodarczyka i Pani Anetki Gąsior miałyśmy możliwość zobaczyć stolicę. Wycieczka była zaplanowana w związku z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja. Opiekę nad nami sprawowały też Panie Iza Kubiak, Ewelina Bogiel, Joanna Tomaszewska i Marianna Włodarczyk.

       W niedzielę, na cztery dni przed przyjazdem prezydenta Baraka Obamy, przecierałyśmy mu szlaki. Oczywiście nie znając planu jego wizyty, tak jak on, byłyśmy najpierw przed Grobem Nieznanego Żołnierza, tu widziałyśmy zmianę warty (zrobiło to na nas ogromne wrażenie), a następnie zwiedziłyśmy Zamek Królewski i Stare Miasto (po raz pierwszy  wiele z nas widziało prawdziwego kataryniarza z najprawdziwszą gadająca papugą) oraz Krakowskie Przedmieście. Wiemy już, gdzie rezyduje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Po tych atrakcjach, po południu, grupa udała się do letniej rezydencji królewskiej, czyli Łazienek Królewskich. Tłumy międzynarodowych turystów zaskoczyły nas. Widziałyśmy też Belweder i stojący opodal pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także Urząd Rady Ministrów, gdzie pracuje Premier RP wraz ze swoim rządem.

    Na końcu zwiedziłyśmy Wilanów, posiadłość, którą kupił dla swej ukochanej żony Marysieńki, król Jan III Sobieski.

       Zwieńczeniem wycieczki był poczęstunek w naszej ulubionej restauracji Mc' Donalds. Zmęczone, całe i zdrowe, ale też zadowolone i pełne wrażeń wróciłyśmy wieczorem do naszej placówki.

        Trzeba dodać, że pogoda tego dnia wyjątkowo nam dopisała. Słońce uśmiechało się do nas przez cały dzień.

         Dziękujemy za to organizatorom!

  • Dzień Patrona oraz Dzień Rodziny

    20 maja 2011roku odbyła sie uroczystość związana z obchodami Dnia Patrona Placówki i Dnia Rodziny.

    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice i najbliżsi krewni, dyrekcja, nauczyciele szkoły i wychowawcy internatu oraz wychowanki naszego Ośrodka.

    Pani Dyrektor Aldona Szymańska serdecznie powitała wszystkich zebranych. Program przebiegu uroczystości przedstawiła wychowanka Agata Czapla.

    Zebrani na Sali obejrzeli film dokumentalny poświęcony sylwetce gen. Tadeusza Kutrzeby i jego działalności, który od paru lat jest patronem naszego Ośrodka.

    W dalszym przebiegu uroczystości panie: Izabela Kasza, Beata Duda ogłosiły wyniki konkursu wiedzy o gen. Tadeuszu Kutrzebie i konkursu plastycznego pt. ”Moja Mama”. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe.

    Następnie dziewczęta wcieliły się w aktorów i przedstawiły wzruszającą inscenizację pt.”Przebudzenie” przygotowaną pod kierunkiem p. Renaty Załugi.

    Dziewczęta ładnie odegrały swoje role.

    Po części artystycznej wszyscy zebrani przeszli na jadalnię, by skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

    Ostatnim punktem obchodów uroczystości były gry i zabawy rodzinne przygotowane przez p. Izabelę kasza, Marzene Dybiec i pana Mariusza Znyka.

    Dzięki sprzyjającej aurze wszyscy przeszli na boisko. Podczas gier i zabaw ruchowo- sprawnościowych emocji nie brakowało. W zaproponowanych konkurencjach z wielkim zaangażowaniem udział wzięli członkowie rodzin naszych wychowanek.

  • Majówka 2011 pod kapliczką w Załuskowie

    14 maja 2011 roku o godzinie 17 odbyła się wspólna modlitwa zwana „Majówką”, przy kapliczce znajdującej się przy naszym Ośrodku. Pani Sylwia Kobylińska przygotowała wychowanki do śpiewu w chórku, którym to właśnie uczestnikom nabożeństwa przygrywała na gitarze.

    W nabożeństwie uczestniczyli mieszkańcy Załuskowa, ksiądz z naszej iłowskiej parafii, panie Dyrektor, wychowawcy internatu, pracownicy obsługi i administracji i wychowanki.

    Ksiądz poprowadził modlitwę, wygłosił wzniosłą i wzruszającą  przemowę. Wszyscy zebrani z zaangażowaniem uczestniczyli w nabożeństwie majowym. Na zakończenie ksiądz rozdał wychowankom piękne obrazki

  • III Turniej Minisiatkówki Dziewcząt w Warszawie

    W dniu 14.05.2011r. reprezentacja naszych wychowanek w składzie: Klaudia Bartolik, Magdalena Kopacz, Maja Modrak i Monika Szkil wraz z wychowawcą Mariuszem Znykiem wzięła udział w III turnieju minisiatkówki dziewcząt w Warszawie. Organizatorem zawodów był dobrze nam znany Ośrodek mieszczący się przy ulicy Strażackiej. W turnieju wzięło udział dziesięć Ośrodków z całej Polski, między innymi: MOW Radzionków, MOW Samostrzel, MOW Podgłębokie, MOS Brożka z Warszawy, MOS Zgoda z Piaseczna, MOS Trakt Lubelski z Warszawy, MOW Załusków oraz dwie drużyny z MOW Strażacka.

    Impreza zaplanowana była na trzy dni. W piątek po przyjeździe dziewczęta zostały zakwaterowane, zjadły kolacje i zapoznały się z rozkładem budynku, sali gimnastycznej.

    Następnego dnia tj. w sobotę od samego rana, zaraz po śniadaniu rozpoczęły się procedury związane z samym turniejem. Losowanie grup, rozgrzewka dla wszystkich dużyn, rozpoczęcie zawodów. Cała impreza przebiegła w atmosferze sympatii oraz zasady fair play.

    Uśmiechy na buziach towarzyszyły wszystkim, zarówno wygrywającym jak i przegrywającym. Na zakończenie pani Dyrektor MOW z Strażackiej wręczyła medale oraz nagrody dla każdej drużyny. Po części sportowej nadszedł czas na poczęstunek. Dziewczęta posiliły się kiełbaskami z grilla oraz całą gamą przystawek.

  • Ogólnopolski Rajd Survivalowy ORŁY 2011

     

     

     

    W dniach 13-15 maja na terenie gminy Police odbył się VI Ogólnopolski Rajd Survivalowy ORŁY 2011 dla wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Organizatorem był MOW Szczecin.

    W rajdzie udział wzięło dziewięć drużyn z ośmiu ośrodków z całej Polski:
    1. MOW Szczecin wystawił 2 drużyny
    2. Samostrzel
    3. Załusków
    4. Koźmin Wielkopolski
    5. Warszawa *Strażacka*
    6. Kamionek Wielki
    7. Kuźnia Raciborska
    8. Herby

    Trasa liczyła około 42 km. Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe drużyn, odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu, następnie prezentacja Ballada o Dziku Van Dziku Kazimierza Olszanowskiego i pokaz pierwszej pomocy.

    Drugiego dnia, o godz. 6:00 wszystkie drużyny przemaszerowały na miejsce rozpoczęcia rajdu. Trasa wiodła przez malownicze tereny Puszczy Wkrzańskiej. Na trasie rajdu znajdowały się punkty kontrolne oraz punkty zadaniowe: pierwsza pomoc, rozpalanie ogniska, szyfrowanie tekstu, przechodzenie przez sieć ze sznurka, szukanie igły w stogu siana. Końcowy etap rajdu dziewczęta pokonały w strugach rzęsistego deszczu w całkowitych ciemnościach. Po dotarciu do bazy i posileniu się pysznym bigosem czekało je jeszcze rozbicie namiotów, co przy niemałym zmęczeniu i padającym deszczu nie było łatwym zadaniem.
    Poranek przywitał wszystkich piękną pogodą, a obolałe stopy uporczywie przypominały o zmaganiach dnia poprzedniego. Ostatni dzień upłynął na zasłużonym odpoczynku oraz zwiedzaniu Szczecina.

    Nasze wychowanki wykazały się wielkim hartem ducha i zajęły pierwsze miejsce w klasyfikacji dziewcząt. Z całą pewnością mogą o sobie powiedzieć ORŁY.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15