Kolędy, pastorałki i wspólne kolędowanie to niezwykle ważny element Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewanie z najbliższymi nadaje niezwykłego klimatu świątecznym spotkaniom, czyni ten czas wyjątkowym.
Już drugi rok zostaliśmy zaproszeni na uroczystość „Kolędowania” do Środowiskowego Domu Samopomocy w Sochaczewie. Kolędy śpiewali tam m.in.: Władze Powiatu i Miasta Sochaczew, wójtowie, podopieczni ŚDS oraz ich rodziny, placówki pomocowe, DPS w Młodzieszynie, dzieci ze żłobka, dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie. Wszyscy zaproszeni goście zaprezentowali jedną, wybraną kolędę. O oprawę muzyczną zadbał muzyk Piotr Milczarek.
Cztery wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” w Załuskowie reprezentowały placówkę piosenką świąteczną „Gore Gwiazda Jezusowi”.
Występ wychowanek pełen radości i muzyka płynąca w bożonarodzeniowym duchu, prosto z serca, wzbudziła podziw wśród zaproszonych słuchaczy, co sprawiło dziewczętom ogromną przyjemność. Po występach każdy uczestnik wydarzenia został zaproszony na degustację wigilijnych potraw przez gospodarza domu, dyr. Joannę Majewską. Jesteśmy wdzięczni za pamięć i liczymy na zaproszenie w przyszłym roku.
Agnieszka Domagała
Apel z okazji Dnia Praw Człowieka w naszym Ośrodku odbył się 10.12.2019 roku. Dzień Praw Człowieka to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Prawa dzieci mają swoją krótką, zaledwie kilkudziesięcioletnią historię. Po raz pierwszy zapisano je w tak zwanej Deklaracji Genewskiej w 1924 roku ale naprawdę pierwszy, w miarę pełny zbiór praw został zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ w 1989 roku.
Te i wiele innych informacji o prawach człowieka przypomniały wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie podczas części artystycznej. Dziewczęta wykonały gazetkę na korytarzu internatu dzięki, której każdy może sobie przybliżyć informacje o Prawach Człowieka.
A. Gąsior
A. Przewoźna
W dniu 08.12.2019r. sześć wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie pod opieką dwóch wychowawców, wzięły udział w Powiatowym Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który jak co roku, odbywał się w Hotelu Chopin w Sochaczewie. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10 oficjalnym przywitaniem gości przez Włodarzy Miasta i Gmin, następnie wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z Erminowa koncertem kolęd
Spędziliśmy ten czas w miłej, świątecznej atmosferze, wspólnie śpiewając kolędy oraz degustując potrawy świąteczne. Podczas trwania kiermaszu dziewczęta mogły uczestniczyć w wielu organizowanych konkursach oraz zdobywać nagrody.
Na nasze stoisku wystawienniczym znajdowały się stroiki, bombki, dekoracyjne choinki oraz ciasta, przygotowywane przez dziewczęta od wielu dni.
Dla naszych wychowanek była to wspaniała okazja do zaprezentowania siebie, swoich wyrobów rękodzielniczych, propagowanie i ukazanie własnego dorobku artystycznego oraz pozyskiwania środków na materiały potrzebne do wykonania swoich wyrobów na kolejne kiermasze. Niezmiennie dziewczęta bardzo chętnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach kulturalnych, jest to dla nich okazja, by poczuć magię świąt i celebrować tradycję bożonarodzeniową na długo przed wyjazdem do domów.
Agnieszka Domagała
Agnieszka Stenborowska
Pracownia kulinarna naszego ośrodka wzbogaciła się o nowy sprzęt. Wychowanki w ramach zdrowego stylu życia wyciskały soki z owoców i warzyw za pomocą wyciskarki WELLRA TGJ50S. Przekonały się, że picie świeżo wyciskanych soków jest bardzo zdrowym nawykiem, gdyż soki te są pełne witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych, co wiąże się z lepszym zdrowiem i lepszą odpornością. Od dziś tj. 9.12.2019 roku dziewczęta maja możliwość wykorzystywania sprzętu na zajęciach promujących zdrowy styl życia.
Zaznaczyć należy, że na taką wygodę możemy pozwolić sobie dzięki firmie produkującej tak wspaniałe sprzęty. Na stronie firmy www.magnater.pl można zapoznać się z otrzymaną przez nas niespodzianką oraz jej możliwościami.
Bardzo dziękujemy firmie Magnater za wspaniały prezent.
4 grudnia 2019r. wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego” Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie wzięły udział w uroczystej gali podsumowującej Kampanię Przeciwdziałania Przemocy „ Razem mamy Moc”, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Giżycach w Szkole Muzycznej w Sochaczewie. Podczas podsumowania kampanii RAZEM MAMY MOC wręczono nagrody i wyróżnienia dla uczestników IV konkursu literackiego pod hasłem ”PRZEMOC, KTÓREJ NIE WIDAĆ". Wśród uczestników konkursu nie zabrakło naszych wychowanek, które za swoją twórczość literacką otrzymały WYRÓŻNIENIA oraz kupony w wysokości 50 zł do EMPIK-u.
Anna Sadzyńska -pedagog
Światowy Dzień Walki z AIDS jest obchodzony corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się happeningi, akcje edukacyjne itp. mające na celu uświadomienie zagrożenia. Na świecie żyje około 37 milionów osób zarażonych wirusem HIV. Chorzy często spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem.
W naszym ośrodku również obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Wychowanki parę dni wcześniej wykonały gazetkę na korytarzu szkolnym dzięki, której każdy mógł sobie przybliżyć problematykę tej choroby. W dniu obchodów na znak solidarności z chorymi, dziewczęta oraz dorośli przypięli sobie czerwone wstążki. Krótki test wiedzy o AIDS, prezentacja multimedialna oraz grupowe wykonanie plakatów o tej tematyce, dały możliwość poznania różnych aspektów tej choroby oraz podkreśliły potrzebę tolerancji i zrozumienia dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.
I. Szczechowicz Kasza
R. Załuga
W dniu 28.11.2019 roku, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie gościły pana Łukasza Jasińskiego. Pan Łukasz wygłosił prelekcję na temat zgubnego wpływu używek na życie człowieka, dając przy tym świadectwo przemiany swojego życia. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i poruszenie wśród dziewcząt. Nasz gość odwołując sie do własnych, bolesnych przeżyć ukazał, do jakich tragicznych konsekwencji prowadzą narkotyki i alkohol. Uswiadomił dziewczętom, że warto walczyć o siebie i swoje marzenia pomimo przeciwności losu, że każdy człowiek jest wartościowy i może w życiu osiagnąć sukces jeśli tylko podejmie walkę o swoją przyszłość.
Pan Łukasz 18 lat mieszkał w Izraelu. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. Prowadzi firme consultingową i interesy międzynarodowe.
Było to bardzo wartościowe spotkanie. Dziewczęta chętnie korzystały z porad i wsparcia naszego gościa podczas indywidualnych rozmów. Pojawiały sie łzy, przykre wspomnienia, jak również nadzieja i wiara w osobista przemianę.
Edyta Furmanek
W dniu 28.11.2019r. wychowanki MOW w Załuskowie spędziły szalony wieczór Andrzejkowy bawiąc się wspólnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną w Ośrodku Specjalnym w Mocarzewie. Dziewczęta brały udział we wspólnej zabawie tanecznej, grach i wróżbach. Uczestnicy zabawy, byli pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. Czas pełen atrakcji przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Szkoda tylko, że wieczór tak szybko minął i nadszedł czas na powrót do Załuskowa.
Anna Przewoźna
Już po raz X, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, odbyły się Integracyjne Urodziny Pluszowego Misia. 20 listopada 2019 r. dziewczęta odwiedziły bibliotekę, gdzie obejrzały spektakl teatru „Maska” z Krakowa o roli przyjaźni w życiu człowieka.
Następnie wzięły udział w zabawie oraz konkursach zorganizowanych specjalnie na ten dzień. Urodziny Pluszowego Misia były doskonałą okazja do spotkania z zaprzyjaźnionymi podopiecznymi Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Mocarzewie. Wychowanki, podczas spotkania, doskonale zajmowały się innymi dziećmi oraz zachęcały ich do wspólnej zabawy. Nie zabrakło również wielkiego urodzinowego tortu z podobieństwem ulubionego misia najmłodszych dzieci- Kubusia Puchatka.
Do zobaczenia za rok.
I. Kubiak
E. Żabka
W miniony wtorek, 19 listopada, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbył się wieczór poetycki poświęcony twórczości Władysława Broniewskiego: „Po co żyjemy”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji programu innowacji pedagogicznej „Wychowanie przez czytanie”.
Dziewczęta wysłuchały wierszy poety, zaprezentowanych przez koleżanki: „Biała karta papieru…”, „Nie wiedziałem, że radość jest tuż tuż”, „Moja miła”, „Krzywda”, „W zachwycie i grozie”, „Cisza”, „Wiersz ostatni”. W klimatycznej scenerii, przy zapalonej lampce, można było oddać się rozmyślaniom oraz refleksji nad czytanymi wierszami…
I. Kubiak
E. Żabka
12 listopada, w gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, wychowanki MOW, w ramach programu innowacji „Wychowanie przez czytanie, miały możliwość spotkania z opowieścią i zdjęciami Piotra Kowalczyka z podróży do Dubaju.
„Dubaj królestwo na piasku”- Dubaj pobudza wyobraźnię. Symbol luksusu arabskiego świata, posiadający dwie twarze. Jak wygląda życie w Dubaju? Co jest faktem a co mitem? Jak zbudowano metropolię na pustyni? Jakie jest oblicze Dubaju poza rekordami i ekstrawagancją ?
Niezwykle ciekawa opowieść, urozmaicona licznymi fotografiami, była okazją do poznania największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz do obejrzenia miejsc, których nie zobaczymy w żadnych oficjalnie wydanych przewodnikach. Prelekcja podróżnicza Piotra Kowalczyka to barwna historia spotkań z ludźmi, zawierająca odpowiednią dawkę humoru i ciekawostek.
I.Kubiak
E. Żabka
Dnia 11 listopada 2019 r., w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, dziewczęta wysłuchały montażu słowno – muzycznego z okazji101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Scenariusz uroczystości wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników.
Wychowanki recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
I.Kubiak
A. Stenborowska
Tradycyjnie od czterech lat harcerze z 8 WDH „Ostoja” biorą czynny udział w "Rajdzie Niepodległości”. Trasa rajdu zaczyna się w Załuskowie prowadziła przez Iłów, Narty, Gilówkę do Słubic - liczyła około 20 km. Po drodze harcerki zapaliły znicze przy pomniku ofiar tragedii smoleńskiej i uroczyście odśpiewały hymn państwowy. Następnie w asyście straży pożarnej przeszłyśmy na cmentarz w Słubicach. Tam również zapalone zostały znicze przy grobach poległych żołnierzy. Uwieńczeniem rajdu był „Apel Poległych” przy Kopcu Powstańców Styczniowych, w który czynnie włączyły się nasze harcerki. Organizatorzy bardzo nam dziękowali za kolejny rok wspólnego świętowania. Zwieńczeniem imprezy był wspólny gorący poczęstunek. W rajdzie kolejny raz wzięła udział nasza Sonia. Choć brakowało jej chwilami sił doszła dzielnie. Za rok spotkamy się ponownie.
Dh.phm Ewa Grzywacz
10 listopada 2019r. o godz.18:00 harcerze z 8 WDH ”Ostoja” wystawili wartę wraz z żołnierzami Wojska Polskiego z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pod „Kolumną Niepodległości” w Iłowie. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Odczytano „Apel Poległych” w asyście pocztów sztandarowych, odśpiewano hymn oraz pieśni patriotyczne. Zaproszone delegacje złożyły kwiaty oraz wieńce i zapalono znicze. Następnie przeszliśmy pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie również oddano cześć. Druga część uroczystości miała miejsce w auli szkoły podstawowej w Iłowie, gdzie organizatorzy „Dnia Niepodległości” podziękowali za wieloletnią współpracę i służbę, zarówno drużynie harcerskiej „Ostoja” jak i jej drużynowej dh.phm Ewie Grzywacz wręczając pamiątkowy medal za działalność na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny. Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu patriotycznego śpiewającej rodziny Kaczmarków.
Dh.phm Ewa Grzywacz
W dniu 8 listopada 2019r nasza placówka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego. Dziewczęta przygotowały dekorację o znamionach patriotycznych, jak również udekorowały szkołę w barwy narodowe. Przygotowały kotyliony dla wszystkich pracowników placówki. O godz.11:11 uroczyście odśpiewały Hymn Polski wraz z pracownikami placówki.
Ewa Grzywacz
W dniu 07.11.2019 roku wychowanki MOW w Załuskowie wraz z psychologiem Edytą Furmanek, oraz pedagogiem Piotrem Wiśniewskim, wzięły udział w debacie młodzieżowej. Spotkanie organizowane było przez Fundację Po DRUGIE. Zaznaczyć należy, że debata poprzedzona była dwudniowymi warsztatami dotyczącymi uzależnień. Tematem debaty były uzależnienia od alkoholu, narkotyków. Dziewczęta wysłuchały świadectwa osób zmagającymi się z uzależnieniem, poznały przyczyny problemu oraz jego skutki. Ponadto otrzymały wskazówki dotyczące radzenia sobie z problemem. Debata a szczególnie świadectwa młodzieży stanowiły rodzaj przestrogi kierowanej do wychowanek. Dziękujemy pracownikom Fundacji za zaproszenie i młodzieży za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Podziwiamy Was za odwagę, wiarę i siłę w walce z nałogiem.
Edyta Furmanek
Piotr Wiśniewski
W ramach programu innowacyjnego „Ziemia naszym domem”, 06.11.2019 roku 14 wychowanek naszego Ośrodka wzięło udział w wycieczce do Warszawy, której głównym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik.
Uczennice wędrując po Centrum oglądały ciekawe wystawy jednocześnie praktykując urządzenia. Podczas zwiedzania dziewczęta miały okazję wykazać się spostrzegawczością, zdolnością myślenia, znajomością nowoczesnych technologii. Uczennice były zainteresowane ciekawym programem, samodzielnie przeprowadzały doświadczenia i świetnie się przy tym bawiły. Największe wrażenia zrobiła na nich możliwość sprawdzenia swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Setki eksponatów pomogły, im zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem.
Wycieczka dostarczyła uczennicom i ich opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń. Była piękną i żywą lekcją nowych technologii.
Wychowanki wyraziły chęć do kolejnych odwiedzin Centrum Nauki Kopernik.
Ogromne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Centrum Nauki Kopernik za możliwość wolnego wstępu do Centrum.
Marzena Dybiec
Anna Przewoźna
30 października w MOW w Załuskowie odbyło się spotkanie w ramach Narodowego Czytania. Uczennice liceum zaimprowizowały spotkanie z Marią Konopnicką, dzięki któremu została przybliżona sylwetka tej wybitnej polskiej poetki. Następnie odczytały jej autorstwa nowelę „Dym” , która znajdowała się w tym roku na liście czytanych lektur.
Marianna Włodarczyk
W październiku pamiętamy o tych, którzy odeszli. W harmonogram Samorządu Uczniowskiego wpisała się już kolejny raz inicjatywa dbania o opuszczone i zaniedbane groby.
29 października 2019r dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wzięły udział w akcji porządkowania zapomnianych i opuszczonych grobów na terenie Cmentarza w Słubicach. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, w deszczu i przy niskiej temperaturze porządkowały groby. Pracowicie grabiły i zbierały liście, wyrywały chwasty i czyściły pomniki. Nie zapomniały także o miejscach pochówku bohaterów września poległych w 1939 roku. Wyprawa ta skłoniła nas do przemyśleń i refleksji na temat mijającego czasu. Była to na pewno lekcja szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli.
Samorząd Uczniowski
Dnia 23.10.2019 r. społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ,,Dom na szlaku” w Załuskowie świętowała ,,Dzień Papieski”. Uczennice pod kierunkiem p. Krystyny Wojnowskiej – Łysio i p. Katarzyny Krzemińskiej przygotowały montaż słowno – muzyczny pt. ,, Wstańcie, chodźmy”. Dziewczęta stanęły na wysokości zadania i pięknie zaprezentowały życiorys Jana Pawła II. Piosenki wkomponowane w scenariusz wprowadziły atmosferę Dnia Papieskiego. Swoją obecnością uroczystość uświetnił ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki, który na koniec podziękował wychowankom za występ. Całą uroczystość zwieńczył wspólny poczęstunek – KREMÓWKI PAPIESKIE.
organizatorzy