Nawigacja

  • Event sportowo-edukacyjny w Wierzbicy

    Event sportowo-edukacyjny w Wierzbicy

    22.10.2019 roku w Wierzbicy odbył się event sportowo-edukacyjny dla wychowanków z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii z województwa mazowieckiego. W zawodach wzięło udział 16 drużyn. Opiekunami drużyn byli policjanci ds. profilaktyki społecznej oraz wychowawcy MOW bądź MOS. Zawodnicy mieli za zadanie pokonać cztery stacje. Konkurencje zawierały elementy sportowe oraz sprawdzające wiedzę i umiejętności uczestników, w tym z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczeństwa oraz wiedzy na temat uzależnień. Również reprezentantki naszego Ośrodka dzielnie zmagały się ze wszystkimi konkurencjami. Celem spotkania było promowanie właściwych postaw społecznych, przeciwdziałanie uzależnieniom, promowanie zdrowego stylu życia oraz zmotywowanie młodych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich umiejętności sportowych.

    Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu zdobyli:

    I miejsce – Ośrodek Socjoterapeutyczny „Wspólny Dom” w Wildze,

    II miejsce – Zespół Placówek w Gołotczyźnie,

    III miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Gostchorzy.

    Pozostali uczestnicy otrzymali medale oraz dyplomy za udział w zawodach.

     

    Piotr Wiśniewski

  • „Najdłuższa droga”

    „Najdłuższa droga”

    W dniu 22 października 2019r. w ramach współpracy Szkoły Podstawowej w Iłowie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  a Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie im. gen Tadeusza Kutrzeby. Odbyło się niecodzienne spotkanie wychowanek  z placówki z młodzieżą szkolną.  W ramach zajęć profilaktycznych dziewczęta  przygotowały i przedstawiły, spektakl  pt.” Cztery cnoty najdłuższa droga”. Przedstawienie  było  odzwierciedleniem codziennych zmagań  młodych ludzi w poszukiwaniu właściwej drogi walki dobra ze złem, ukazanie rzeczy ważnych, i sprawiedliwych. Przedstawienie odniosło sukces przekaz był jasny i czytelny dostosowany  do wszystkich widzów. Po zakończonym spektaklu, uczniowie zadawali wiele  pytań dziewczętom pytając o ich wybory, jak trafiły do placówki, o plany na przyszłość, relacje z rodziną. Było wiele wzruszeń, sympatii, i ciepłych słów pod adresem dziewcząt. Wspólne spotkanie sprzyjało w nawiązaniu bliskich stosunków między uczniami. 

                                                                                                                        Ewa Grzywacz

  • Wkręć się w pomaganie – zbieramy nakrętki

    Wkręć się w pomaganie – zbieramy nakrętki

    Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie aktywnie włączyły się w akcję zbiórki nakrętek dla 12 – letniej Zuzi. Dziewczynka ma zdiagnozowaną ultra rzadką chorobę genetyczną NBIA PKAN2, która uniemożliwia jej wykonywanie czynności, które tak bardzo kochała. Zuzia uwielbiała malować a teraz nie potrafi już sama utrzymać ołówka w ręku. Kiedyś jej ulubioną formą rehabilitacji był taniec, teraz nie umie sama chodzić, coraz częściej korzysta z wózka. 22 października 2019 roku zgromadzone w Ośrodku nakrętki przekazano na ręce mamy Zuzi. Środki ze sprzedaży nakrętek pozwolą na pokrycie kosztów wyjazdu Zuzi na turnus rehabilitacyjny. Zachęcamy do włączenia się w akcję i wspólnego działania. W przypadku zakrętek pomóc może każdy. Zakrętka to produkt codziennego użytku występujący w dużych ilościach, łatwo go rozpoznać i oddzielić od innych. Aby pomóc trzeba pamiętać, że każda zakrętka ma znaczenie. Zbierając pomagamy nie tylko potrzebującym ale również środowisku – zebrana zakrętka nie trafia na wysypiska, gdzie proces rozkładu przebiega latami.

     

                                                                                         Marzena Dybiec

  • Kolejne spotkanie „ZUL”

    Kolejne spotkanie „ZUL”

    Cykliczne spotkania w Grzybowie są dla dziewcząt księgą w której strony zapisuje natura. Tym razem dziewczęta miały za zadanie, rozpoznać, opisać i wetknąć etykietkę danego kwiatka, zioła które wiosną sadziłyśmy i pieliłyśmy. Zadanie było tym trudniejsze że wiele ziół przekwitło i trudno było je rozpoznać. Po zakończonej pracy miałyśmy spotkanie z naszymi ulubieńcami koniem i małymi kózkami które tradycyjne karmiłyśmy, czyściłyśmy i rozpieszczałyśmy smakołykami. Spotkania z naturą są niczym balsamy koją nerwy wyciszają, uczą słuchać i rozumieć przyrodę . Czekamy na kolejny wyjazd do naszych przyjaciół.

     

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z programu ERASMUS+

                                                                                                            Ewa Grzywacz

                                                                                                       Agnieszka Stemborowska

  • Spotkanie z rówieśnikami

    Spotkanie z rówieśnikami

    17 października 2019r nasze dziewczęta pojechały do Szkoły  Podstawowej w Giżycach z przedstawieniem „cztery cnoty”. Przedstawienie wykonały bardzo dobrze dostały dużo pochwał, wiele słów uznania za swoją pracę. Wielu nauczycieli którzy oglądali przedstawienie  podkreślało waży przekaz który płynął do młodzieży. Po spektaklu dziewczęta zostały poproszone o rozmowę z uczniami,  szkoły w Giżycach miała ona charakter profilaktyczny, uczniowie pytali jakie błędy w swoim życiu popełniły dziewczęta że znalazły się w placówce MOW. Oliwia nawiązała bardzo dobry kontakt z pytającą  młodzieżą, chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Na zakończenie jeszcze raz  gorąco nam podziękowano i zaproszono z przedstawieniem do kolejnej szkoły tym razem do Iłowa.

                                                                                                                                                                Ewa Grzywacz

  • Wyjazd na film pt.,, Legiony’’

    Wyjazd na film pt.,, Legiony’’

    16 października 2019r uczennice naszej szkoły wyjechały do kina na projekcję  filmu historycznego pt.,, Legiony’’, którego akcja osadzona jest w realiach walki o niepodległość podczas  I wojny światowej . Początki kształtowania się wojska polskiego, czasy  wojny, charakter walk na froncie z przeważającymi pod względem liczebności i uzbrojenia siłami wroga, odwaga , honor i poświęcenie młodych Polaków to wszystko na długo pozostanie w naszej pamięci.

    Urszula Olkiewicz

  • „Zdrowe życie – śmiertelne umieranie” - warsztaty profilaktyczne.

    „Zdrowe życie – śmiertelne umieranie” - warsztaty profilaktyczne.

    Dnia 15 października 2019 roku w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty profilaktyczne ph. „Zdrowe życie – śmiertelne umieranie”, które prowadzili Grażyna Graszek – pedagog, psycholog, pedagog leczniczy, instruktor terapii zajęciowej oraz Andrzej Piasecki  - terapeuta zajęciowy - „Kulturobranie” z Gdyni.

    Ideą warsztatów było to, aby młody człowiek całkowicie sam, bez żadnej pomocy osób trzecich, poprzez edukacyjną zabawę doświadczył jak niebezpieczne i niepotrzebne nikomu jest spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych np. dopalaczy. Wychowanki w komfortowej atmosferze „naukowej” zabawy, wspólnie zaplanowali trasę przejścia spacerem w alkogoglach służących do demonstracji upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu lub  zażyciu  narkotyków czy dopalaczy.

    Warsztaty zaopatrzone zostały odpowiednimi komentarzami oraz obalały mity, iż nawet mała ilość środków psychoaktywnych „nie szkodzi”. Uświadomiły wszystkim konsekwencje picia alkoholu, brania narkotyków, dopalaczy i pokazały, jak łatwo można stracić wszystko to, co budujemy przez całe życie w ciągu jednej sekundy i jak szybko można zabić marzenia swoje i innych.

    W warsztatach wzięły udział wszystkie wychowanki Ośrodka, nauczyciele i wychowawcy.

     Organizatorem warsztatów była Joanna Kamińska – wychowawca w MOW.

  • „ NAJLEPSI NAUCZYCIELE TO TACY, KTÓRZY POWIEDZĄ CI GDZIE PATRZEĆ, ALE NIE POWIEDZĄ CI CO WIDZIEĆ”

               „ NAJLEPSI NAUCZYCIELE TO  TACY, KTÓRZY POWIEDZĄ CI GDZIE PATRZEĆ, ALE NIE POWIEDZĄ CI CO WIDZIEĆ”

    14 października- Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej i wychowawczej. To wspaniała okazja do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i włożenie wielkiego serca na rzecz pracy z młodym pokoleniem. Z tejże okazji, aby uczcić ten dzień nasze wychowanki wraz z wychowawcami: Marzeną Dybiec, Edytą Górecką oraz Michałem Jankowskim przygotowali  krótką akademię. Dziewczyny swoim występem udowodniły, że dobry nauczyciel to ten, który nie tylko uczy, ale, także i wymaga. Przeżywa z nimi wiele wspaniałych chwil. Podczas występu młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne przeplatane życzeniami. Po zakończeniu części artystycznej w dowód wdzięczności Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy MOW otrzymali laurki z życzeniami.

    organizatorzy

  • Pokaz sokolniczy w Nieborowie

    Pokaz sokolniczy w Nieborowie

    W środę 9-go października w ramach programu  „Ziemia naszym domem” odwiedziliśmy Stajnie u Kowala w Nieborowie gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne o ptakach drapieżnych. W trakcie spaceru towarzyszył nam jastrząb Tytus, który swymi lotami zachwycił nie tylko dzieci. W trakcie zajęć dziewczęta mogły zobaczyć także sowę, jastrzębia oraz sokoła.

    Joanna Drużna

  • Spotkanie autorskie z Martiną Zawadzką

    Spotkanie autorskie z Martiną Zawadzką

    Wtorkowym popołudniem, 8 października 2019 r. grupa dziewcząt MOW uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Martiną Zawadzką w Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach. Podróżniczka i blogerka, niegdyś pracująca jako manager w warszawskiej korporacji, po latach pracy spakowała swój plecaki i wyruszyła w daleką podróż. Odwiedziła Filipiny, Indonezję i Australię, Hawaje, Kalifornię oraz Nowy Jork. A efektem tej podróży jest książka "Dziewięć marzeń. Jak odnalazłam siebie w podróży dookoła świata".

    Podczas spotkania dziewczęta mogły nie tylko dowiedzieć się o tradycjach, zwyczajach, kulturze oraz codzienności życia innych ludzi. Przede wszystkim mogły się przekonać, że marzenia nie mają daty ważności, więc na próby ich realizacji nigdy nie jest za późno….

     

    I. Kubiak,

    E. Żabka

     

  • Święto ziemniaka w Nieborowie

    Święto ziemniaka w Nieborowie

    W ramach ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej , w dniu 03.10.2019r wychowanki uczestniczyły w święcie ziemniaka, które odbyło się w Stajni  „u Kowala” w Nieborowie.

    Dziewczęta asystowały w prowadzeniu konkursów dla dzieci  związanych z ziemniakiem.  Podczas zajęć w stajni  podopieczne pomagały właścicielom przygotowywać karmę dla zwierząt, karmić  je  i pielęgnować. Z racji święta ziemniaka nie mogło oczywiście zabraknąć pieczenia ziemniaków i kiełbasek w ognisku. Po zakończeniu obowiązków wynikających z pracy w  gospodarstwie dzięki uprzejmości właścicieli dziewczęta  korzystały z nauki jazdy konnej oraz doskonalenia technik jeździeckich pod nadzorem instruktorów.

    Joanna Drużna

  • Wycieczka do Puszczy Mariańskiej.

     Wycieczka do Puszczy Mariańskiej.

    W ramach realizacji założeń programu innowacyjnego „Ziemia naszym domem”, wychowanki w dniu 02.10.2019 roku uczestniczyły w spotkaniu z leśnikiem z Nadleśnictwa Radziwiłłów w Puszczy Mariańskie j- panią Dobrawą Jankiewicz. Prelekcja na temat ochrony przyrody odbyła się podczas spaceru ścieżkami leśnymi Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, podczas którego wychowanki obserwowały otaczającą przyrodę oraz uczestniczyły w grzybobraniu. Nasza leśna wyprawa zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Mimo, iż pogoda nieco nam kaprysiła i lekko zmoczył nas deszcz to i tak w dobrych humorach wróciliśmy do ośrodka.

           Bardzo dziękujemy pani Dobrawie Jankiewicz za poświęcony nam czas.

                                                                                                           

                                                                                                               Marzena Dybiec

                                                                                                               Anna Przewoźna

  • Wolontariat "U Kowala"

    Wolontariat "U Kowala"

    W ramach koła wolontariatu dziewczęta uczestniczyły w wyjeździe do Stajni „u Kowala” w Nieborowie.

    Wychowanki otaczają  opieką zamieszkałe tam zwierzęta: konie, kuce, świnię wietnamską oraz psy i koty. Podczas zajęć w stajni  pomagają właścicielom przygotowywać karmę dla zwierząt, karmią je i pielęgnują.  Po zakończeniu obowiązków wynikających z pracy w  gospodarstwie dzięki uprzejmości właścicieli dziewczęta za każdym razem mogą korzystać z nauki jazdy konnej oraz doskonalenia technik jeździeckich pod nadzorem instruktorów.

    Joanna Drużna

  • Wizyta studyjna w Areszcie Śledczym w Warszawie - Grochów

    Wizyta studyjna w Areszcie Śledczym w Warszawie - Grochów

    Dzięki uprzejmości pana dyrektora płk. Wojciecha Zaręby, oraz pani kpt. Renaty Izdebskiej - Rzecznika Prasowego w dniu 30 września 2019r w ramach działań profilaktycznych, wychowanki naszego ośrodka wraz z psychologiem panią Edytą Furmanek oraz pedagogiem panem Piotrem Wiśniewskim odbyły wizytę studyjną w Areszcie Śledczym w Warszawie - Grochowie. Spotkanie poprowadziła pani kpt. Renata Izdebska, która wyemitowała dziewczętom film "Więzienie, stracony czas", prezentujący przyczyny osadzenia młodych ludzi w Zakładzie Karnym. Ponadto przeprowadziła z dziewczętami rozmowę mająca na celu skłonienie ich do refleksji nad podejmowanymi dotychczas decyzjami, zachowaniami. Zaś funkcjonariusze pionu penitencjarnego oraz ochrony, udzielili odpowiedzi na szereg pytań wychowanek dotyczących ich pracy oraz zaprezentowali pomieszczenia mieszkalne osadzonych kobiet. 

    Wizyta w Areszcie Śledczym stanowiła wyjątkową lekcję z której nasze wychowanki wysnuły trafne wnioski, dotyczące swojego życia, przeszłości. Mamy nadzieję, że ta lekcja jest i będzie dla nich przestrogą na przyszłość.

    Edyta Furmanek

    Piotr Wiśniewski

  • Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

    Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

    23 września 2019 r. odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, na którym większość czasu spotkania poświęciliśmy na integrację zespołu, gdyż pojawiły się w naszym klubie nowe uczestniczki. Następnie metodą burzy mózgów opracowaliśmy kontrakt zespołu klubowego. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „ Rodzina od zaraz”.

    Już za miesiąc spotkamy się ponownie by rozmawiać  o książce Martiny Zawadzkiej „ Dziewięć marzeń. Jak odnalazłam siebie w podróży dookoła świata”.

    I. Kubiak

    E. Żabka

  • Święto Michała w Grzybowie

     Święto Michała w Grzybowie

    Kolejny rok miałyśmy przyjemność gościć w Grzybowie, na warsztatach ludowych  gdzie prezentowałyśmy przedstawienie przygotowane przez okres wakacji pt; Najdłuższa droga „cztery cnoty”. Przedstawienie przygotowanie było pod  okiem profesjonalnych aktorów z teatru w Łodzi Adama, Karoliny, Łukasza. Dziewczęta bardzo wczuły się w swoje  role szczególnie „Gosz”  którego grała Natalka. Po zakończeniu  przedstawienia dostałyśmy wielkie brawa sztuka bardzo się podobała. Podczas warsztatów dziewczęta piekły chleb, robiły dzbany z gliny malowały na szkle jak również robiły świece z wosku. Wspólna współpraca z towarzyszeniem „Ziarno” przynosi duże efekty, kolejny raz w ramach programu ‘ZUL” dziewczęta pojechały do kina w Płocku tym razem na film „Zagrożenia współczesnego świata”. Dziewczęta po projekcji filmu miały możliwość wziąć udział    w krótkiej dyskusji na temat obejrzanego materiału.

     

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z programu ERASMUS+

                                                                                                           Ewa Grzywacz

                                                                                                           Piotr Wiśniewski

  • Powiatowe Dożynki w Giżycach

    Powiatowe Dożynki w Giżycach

    15 września wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” w Załuskowie wzięły udział w corocznym święcie plonów w Giżycach. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Rolę gospodarza

    i współorganizatora w tym roku objął wójt gminy Iłów p. J. Kraśniewski. W tym roku  obchodzone było 780 lecie istnienia Giżyc i 580 lat Kościoła Pod Wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.

    Imprezę otworzył przemarsz delegacji wieńcowych z terenu całego powiatu sochaczewskiego do kościoła i uroczysta msza święta odprawiona przez ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Po mszy wszyscy udali się na plac gdzie odbyło się otwarcie części oficjalnej otworzone przez Starostę Powiatu Sochaczewskiego Jolantę Gontę i Wójta gminy Iłów - Jana Kraśniewskiego. Po przemówieniach okolicznościowych oraz podzieleniu się chlebami dożynkowymi nastąpiła część artystyczna dożynek, m.in.: występ Orkiestry Dętej, dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury z Iłowa, Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”, zespołu „Teraz My”, Angeliki Orzeszek oraz Joanny Rolewskiej.

    Wychowanki reprezentowały ośrodek poprzez promocję własnych wyrobów rękodzielniczych oraz kulinarnych. Wydarzenie to zawsze budzi ogromne zainteresowanie wśród dziewcząt w placówce, wiele z nich nigdy wcześniej nie miały możliwości wziąć udziału w tego typu imprezie, zgodnie twierdzą że uroczystości dożynkowe są bardzo przyjemnym zwieńczeniem okresu żniw i prac polowych .

    Bardzo dziękujemy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za użyczenie namiotu wystawienniczego.

     

     

     

    A. Domagała,

    A. Stemborowska

  • ,, Bzura 1939’’

    ,, Bzura 1939’’

    W niedzielę 8 września 2019r grupa dziewcząt z naszego Ośrodka miała okazję zobaczyć jedną z największych rekonstrukcji historycznych poświęconych kampanii wrześniowej 1939r w Polsce.

    Tego dnia rekonstruktorzy odtworzyli epizody z początkowej fazy bitwy nad Bzurą, największej bitwy polskiego oręża w 1939r i pierwszej wielkiej bitwy II wojny światowej.

    Ta historyczna impreza  zorganizowana została przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie oraz  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach ogólnopolskich uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

    Dla naszych wychowanek była to niezapomniana lekcja historii.

    Urszula Olkiewicz

  • OLENDERFEST 2019

    OLENDERFEST 2019

    Tradycyjnie jak co roku odbył się w miejscowości Przejma u Państwa Ciołkowskich  „Festiwal Powideł Olenderskich”. W programie było wiele ciekawych atrakcji, między innymi pokazy tradycyjnych  rzemiosł, pokaz gotowania powideł, malowanie na szkle i drewnie, czerpanie papieru, lepienie garnków z gliny. Nasze wychowanki chętnie brały udział w każdej z proponowanych atrakcji. Na koniec była degustacja przygotowanych potraw, jazda na motorach oraz bryczką konną. Impreza cieszy się co rok większym powodzeniem i uznaniem. Czekamy na kolejne zaproszenie.

                                                                                                                                          phm Ewa Grzywacz

  • Czas do szkoły

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15