Nawigacja

  • Teatr

    Teatr

    Podczas ostatnich wakacji nasze dziewczęta brały udział  w licznych  próbach do przedstawienia „Siedem Grzechów Głównych”. W ramach projektu ZUL aktorzy z Łodzi, przyjeżdżali do naszej placówki ćwicząc z dziewczętami  poszczególne część układu tanecznego, muzycznego jak również gestykulacji i pantomimy. Dziewczęta chętnie brały udział, w próbach  mając nadzieję iż sztuka  zostanie wystawiona w Grzybowie podczas „Święta Michała” jak również w naszej placówce. Aktorzy wiele osiągnęli podczas codziennych ćwiczeń, dziewczęta poznały pracę aktorów wiele się nauczyły od profesjonalistów, którzy wymagali doskonałości w każdym calu. Praca przyniosła oczekiwane efekty dla wszystkich. Czekamy na wystawienie sztuki 29 września w Grzybowie.

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z programu ERASMUS+

                                                                                                                                                           Ewa Grzywacz

  • Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Płocku

    Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Płocku

    W piątek 16.08.2019r wychowanki MOW w Załuskowie wyruszyły na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

    Przed wyjazdem przypomniały sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki, opowiadały o tym jakie zwierzęta chciałyby tam zobaczyć. Po dotarciu na miejsce tuż za bramą powitały wszystkich pawie, które przechadzały się dumnie po terenie zoo. Wielką radość sprawiło dziewczętom  oglądanie różnego rodzaju ptactwa, małpek, żyraf, słoni i dużych kotów – tygrysów. Wychowanki miały również okazję obserwować  pokaz karmienia fok.

    Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dziewczętom wiele niezapomnianych wrażeń i był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

    Po niezwykłej przygodzie w Ogrodzie Zoologicznym dziewczęta udały się na posiłek do Restauracji McDonalds , a następnie w doskonałych nastrojach powróciły do placówki.

     

    J. Ziółkowska

  • Wizyta w kinie.

    Wizyta w kinie.

    Piątkowe popołudnie 19.07.2019 r. dziewczętom, pozostającym Placówce na okres wakacji, upłynęło bardzo miło i przyjemnie. Podopieczne odwiedziły bowiem  kino „Odeon” w Sochaczewie, gdzie obejrzały  „Króla Lwa”. Po 25 latach od premiery kultowej animacji, historia  Simby ponownie zabiera widzów na afrykańskie sawanny...

    Pomimo upływu lat, „Król Lew” w dalszym ciągu cieszy się nie słabnącą popularnością, nie tylko wśród najmłodszych widzów, ale także tych starszych, co można było zauważyć na wypełnionej sali kinowej. Poruszające sceny skłaniają natomiast do wzruszeń i zapierają dech w piersiach. 

    Ewelina Żabka

  • WAKACJE

  • Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

  • Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

    Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

    19 czerwca 2019r. dziewczęta z MOW-u w Załuskowie rozpoczęły wakacje.  Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego Pani Dyrektor A. Ambroziak zwróciła uwagę zebranych na szczególny czas, kiedy to po raz ostatni kończą szkołę gimnazjaliści i po raz pierwszy ósmoklasiści. 

          Ponadto podziękowała wszystkim pracownikom za pracę i zaangażowanie w życie placówki. Uczennicom życzyła bezpiecznych i udanych wakacji. Następnie wręczyła nagrody książkowe dla wyróżniających się uczennic i świadectwa ukończenia szkoły wszystkim absolwentkom.

           Na koniec dziewczęta przedstawiły swój program artystyczny, w którym m.in. dziękowały nauczycielom i wychowawcom za trud i serce oraz za to, że doszły do końca tego etapu życia.

    M. Włodarczyk i R. Załuga

  • W trosce o bezpieczeństwo

    W trosce o bezpieczeństwo

    W przeddzień zasłużonego wypoczynku letniego, podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie spotkały się ze st. posterunkowym  Mateuszem Matusiakiem z Posterunku Policji w Iłowie, który poruszył bardzo ważny temat: bezpieczeństwa. Podczas prelekcji przypomniane zostały dziewczętom zasady bezpiecznego podróżowania, nawiązywania nowych znajomości i ograniczonego zaufania do obcych, korzystania z kąpielisk i innych atrakcji letnich. Przypominano także o odpowiedzialności karnej, za czyny ustawowo zabronione.

                Spotkanie miało charakter profilaktyczny, podczas którego podniesiono świadomość dziewcząt o zachowaniach ryzykownych i niebezpiecznych, podczas wypoczynku wakacyjnego.

                 

                                                                                                      Izabela Kubiak

                                                                                                      Urszula Olkiewicz

                                                                                                       Ewelina Żabka

  • „Cała Polska czyta dzieciom”

    „Cała Polska czyta dzieciom”

    W ramach programu innowacji pedagogicznej „Wychowanie przez czytanie” 13.06.2019 r. dziewczęta MOW w Załuskowie odwiedziły oddział przedszkolny, klasę „0 B” w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach. Włączając się w kampanię społeczną, „Cała Polska czyta dzieciom”, podopieczne przybliżyły małym uczniom dwie znane i lubiane bajki: „Królewna na ziarnku grochu” oraz „Smerfy”. Czytając dzieciom, wspomagamy ich wszechstronny rozwój oraz budujemy zasoby wewnętrzne: kompetencje emocjonalne i intelektualne, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać.  

    Odwiedzając szkołę, wychowanki mogły przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, jak to było kiedyś… kiedy były w przedszkolu. Aby klimat zabawy trwał, zaprosiły dzieciaki do wspólnego tańca. W ramach podziękowania, dzieci zaśpiewały specjalnie dla dziewcząt znane dziecięce przeboje.

    Dziękujemy za miłe spotkanie.

     

                                                                                                              Izabela Kubiak

                                                                                                              Ewelina Żabka 

  • Przedwakacyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

    Przedwakacyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

    W miniony wtorek, 11.06.2019 r. klubowiczki Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki już po raz ostatni, tuż przed wakacjami,  spotkały się z moderatorem, panem Arturem Bedykiem.

    Tym razem spotkanie przebiegło w znacznie odmienionej formie. Oprócz rozmowy i wymiany poglądów na temat przeczytanej literatury, odbył się „spacer” po bibliotece. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubiach przekazał dziewczętom informacje na temat funkcjonowania bibliotek, ich rodzajów, organizacji oraz działalności. Klubowiczki dowiedziały się, iż oprócz wypożyczania książek, biblioteka to także miejsce  organizacji spotkań lokalnej społeczności i wydarzeń kulturalno- oświatowych.

    Na zakończenie dziewczęta obejrzały wzruszający film przygodowy pt: „Pies, który wrócił do domu”. Podziękowały panu Arturowi za poświęcony czas, wspólne rozmowy przy książce i herbacie oraz wymianę spostrzeżeń.

    Teraz udajemy się na zasłużony odpoczynek, a we wrześniu znów się spotkamy!!!

     

     

                                                                                                              Izabela Kubiak

                                                                                                              Ewelina Żabka 

  • RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ

    RAJD  DLA  NIEPODLEGŁEJ

    W sobotę 08 czerwca 2019r. odbył się Rajd Rowerowy  „100 kilometrów na 100-lecie niepodległości”. Uczestniczyłyśmy w tym sportowym spotkaniu. Trasa rajdu prowadziła z Płocka do Iłowa, my dołączyłyśmy tradycyjnie w Piotrówku. Młodzież z gminy Iłów odwiedziła miejsca pamięci poległych żołnierzy z I Wojny Światowej. Rajd był zorganizowany przez MKOiW  NSZZ Solidarność, Wójta Gminy Iłów. Na zakończenie rajdu zorganizowany był poczęstunek w szkole w Iłowie. Czekamy na kolejny rad za rok.

                                                                                                                                      Ewa Grzywacz

  • DZIEŃ DZIECKA W RADOSZYNIE

    DZIEŃ DZIECKA W RADOSZYNIE

    Tradycyjnie od wielu  lat, harcerki z drużyny „Ostoja” wzięły udział w obchodach Dnia Dziecka w Radoszynie. Dziewczęta dojechały na miejsce spotkania rowerami. Tym razem przygotowałyśmy  przedstawienie Jana Brzechwy „Na straganie”, harcerki poprowadziły pląsy i zabawy ruchowe dla dzieci, mimo dużego upału bawiły się chętnie.  Na dziewczęta czekało wiele atrakcji kąpiele wodne, zabawy sportowe, jazda konna oraz kiełbaski gorące , napoje, ciasta. Dziewczęta  chętnie biorą udział w  corocznych obchodach mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, oraz promują placówkę w środowisku lokalnym. 

                                                                                                                     phm  Ewa Grzywacz                 

  • „Jak nie czytam, jak czytam”

    „Jak nie czytam, jak czytam”

          7 czerwca 2019r. uczennice z naszego Ośrodka po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Tego dnia o godzinie 10.00 wszystkie dziewczęta pod opieką pań nauczycielek  wyszły na trawnik przed szkołą i rozpoczęły wspólne czytanie swoich ulubionych książek. W ten sposób włączyły się do akcji promującej czytelnictwo, które kojarzy się wyłącznie z miłymi wspomnieniami. Było to czytanie bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii.

    M. Włodarczyk

  • SPOTKANIE W KINIE „ZA ROGIEM”

    SPOTKANIE W KINIE „ZA ROGIEM”

    6 czerwca 2019r. w ramach projektu „ZUL” odbyło się kolejne spotkanie, tym razem zostałyśmy zaproszone  do kina w Płocku  na film pt: „Komunia”. Film był z serii fabularnych , w filmie zostały  przedstawione  losy chłopca z autyzmem którym opiekowała się  czternastoletnia  siostra. Losy rodziny bardzo wstrząsnęły naszymi dziewczętami, poruszyły do głębi. Film został dobrze odebrany,  otrzymał dużo pozytywnych   komentarzy.  W drodze powrotnej zwiedziłyśmy Płock, piękne tereny nad Wisłą.                                                            

                                                                                                             Ewa Grzywacz

  • Integracyjne spotkanie podopiecznych MOW i MOS

    Integracyjne spotkanie podopiecznych MOW i MOS

    Jednak to nie mit, można i to świetnie bawić się bez alkoholu i używek. W dniu 05.06.2019 r. wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie dzięki wielkiemu sercu oraz hojności pani Katarzyny Kośmider, właścicielki sieci restauracji w Łowiczu  i Nieborowie mogły w sposób przyjemny i atrakcyjny spędzić swój wolny czas.

    Nasza sponsorka zaprosiła podopieczne MOW Załusków i MOS Kiernozia do swojej Restauracji „Szkiełka” na Błoniach w Łowiczu, w ramach obchodów Dnia Dziecka. Organizatorzy przygotowali przeróżne atrakcje, które wspaniale wypełniły podopiecznym czas. Można było zatańczyć zumbę, schłodzić się koktajlem owocowy oraz lodami, wspólnie porozmawiać oraz nawiązać nowe znajomości przy lekkich przekąskach, jakie zapewniła podopiecznym właścicielka.

    Świetna muzyka porwała wszystkich do tańca, a po wspaniałej zabawie dokonano wyboru króla i królowej imprezy. Na zakończenie spotkanie obsługa restauracji przygotowała i podała  przepyszny poczęstunek: pizzę, hamburgery, napoje oraz gofry z bitą śmietaną i świeżymi owocami.

     

    „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr,

    które posiada, ale jego czynów.

    Nie ważne jest to  co się ma, ale czym się dzieli z innymi”

     

    Tymi słowami Jana Pawła II pragniemy jeszcze raz podziękować pani Katarzynie za niesienie bezinteresownej pomocy na rzecz młodzieży.

     

    Izabela Kubiak

    Ewelina Żabka

  • „Trzy kroki od siebie”

    „Trzy kroki od siebie”

         03 czerwca dziewczęta  z naszej placówki były w kinie Helios w Płocku. Tu miały możliwość obejrzenia filmu „Trzy kroki od siebie”.  Jest  to ekranizacja powieści dla młodzieży  skupiająca się na codzienności, ograniczeniach i walce o chęć życia młodych bohaterów, Stelli i Willa, cierpiących na mukowiscydozę.

         Film bardzo poruszający, pokazujący, że życie jest bardzo cenne.  Trafił do dziewcząt, ponieważ wyszły z kina bardzo wzruszone i przekonane, że warto żyć mimo wszystko.

     

    U. Olkiewicz,

    M. Włodarczyk

  • Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

    Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

    W ramach innowacji pedagogicznej „Wychowanie przez czytanie”,  31 maja 2019 r. w naszej Placówce gościliśmy Pana Michała Gołkowskiego- pisarza literatury fantastycznej, z zawodu lingwistę, pracującego jako tłumacz języka rosyjskiego i angielskiego. Jednak jego twórczość nie ogranicza się tylko do literatury fantastycznej. Panu Michałowi nie jest obca tematyka wojenna, historyczna czy dokumentalna. Zadebiutował w roku 2013 książką „Ołowiany świt”. Aktualnie na koncie posiada już  19 książek, a jego najnowsze „dziecko”, jak sam mówi  o książce to „Świątynia na bagnach”, którą ze specjalną dedykacją otrzymaliśmy w prezencie.

                Podczas spotkania dziewczęta mogły dowiedzieć się o tajnikach powstania książek, pomysłów na nie, a także całego procesu wydawniczego. Pisarz z chęcią odpowiadał na wszelkie pytania zadawane przez wychowanki, a także przybliżył tematykę swoich książek. Opowiedział o pracy jako tłumacza oraz początkach swojej twórczości.

                Na zakończenie słuchaczki podziękowały Panu Michałowi za przybycie symbolicznym upominkiem. Życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. 

     

                                                                                              Autorzy innowacji

     

  • Pokaz mody ekologicznej

    Pokaz mody ekologicznej

    W dniu 31 maja w naszym ośrodku w ramach programu innowacyjnego „W zgodzie z naturą” odbył się konkurs mody ekologicznej.

    Zadaniem uczestniczek konkursu było wykonanie stroju, kostiumu, kreacji z wykorzystaniem surowców wtórnych, odpadów przeznaczonych do recyklingu oraz innych naturalnych, ekologicznych materiałów. Podczas pokazu mody recyklingowej wychowanki prezentowały swoje oryginalne stroje.

    Celem pokazu było nie tylko rozwijanie kreatywności i aktywności wychowanek, ale również propagowanie prawidłowych postaw ekologicznych, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz nabywanie umiejętności selektywnej zbiórki odpadów. Jury oceniało: pomysłowość i inwencję twórczą, stopień trudności i estetykę wykonanego stroju, przekaz treści ekologicznych oraz sposób zaprezentowania stroju. Uczestniczki pokazu udowodniły, że ekologia i moda mogą iść w parze. Stroje były niezwykle pomysłowe. Jury po burzliwych obradach ogłosiło wyniki: I miejsce zajęła grupa 4, II miejsce – grupa 1, III miejsce – grupa 5. Oprócz dyplomów, za I, II, III miejsce wychowanki otrzymały nagrody rzeczowe.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w pokazie mody ekologicznej!

     

    M. Dybiec

    A. Przewoźna

  • Szkolny Turniej Mini Siatkówki

    Szkolny Turniej Mini Siatkówki

        W dniu 28 maja 2019 r.  rozegrano Szkolny Turniej Mini Siatkówki. Każda klasa zgłosiła 3  osobową drużynę. Turniej rozgrywany był systemem: ,,każdy z każdym”.

    Mecz finałowy rozegrał się między drużynami z klas III i I LO. Po zaciętej i wyrównanej walce  zwyciężyła drużyna z klasy III  (25:20), (25:21) w składzie:

    • Weronika Grzelewska
    • Julia Kwiatkowska
    • Gabriela Orłowska

    II miejsce zajął zespół z klasy  I LO.

    • Agata Lewandowska
    • Elżbieta Pietraszewska
    • Amelia Trojnar

    III miejsce zajęła drużyna z klasy VIII.

    • Angelika Dalak
    • Anna Niepsuj
    • Wiktoria Zawadzka

     Po zakończonym turnieju, kibice oraz same grające wybrały najlepszą zawodniczkę turnieju. Walka o ten tytuł rozgrywała się między 4 zawodniczkami, które zostały wyróżnione przez głosujących: Weroniką Grzelewską, Julią Kwiatkowską, Gabrielą Orłowską  oraz Elżbietą Pietraszewską. Ostatecznie najwięcej głosów otrzymała uczennica klasy I LO  Elżbieta Pietraszewska zostając najlepszą zawodniczką Szkolnego Turnieju Mini Siatkówki.

       Gratulacje nie tylko dla zwycięzców,  ale dla wszystkich zawodników za ambicję, wolę walki oraz grę fair-play.

                                                             

                                                                                         Izabela Szczechowicz – Kasza

                                                                                         Urszula Olkiewicz

  • 42 Ogólnopolski Rajd Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”.

    42 Ogólnopolski Rajd Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”.

    W dniach 27.05.2018r.  –  29.05.2019r.   grupa  sześciu wychowanek Młodzieżowego  Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie  brała udział w 42 Ogólnopolskim  Rajdzie  Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”.

    Celem imprezy była:

    1. Promocja walorów historycznych, krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych obszaru Sudetów.,
    2.  Popularyzacja turystyki pieszej, promocja aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz promowanie aktywnego wypoczynku,
    3. Realizacja założeń Programu Innowacyjnego: „Różnorodność Kulturowa  w Regionach Kraju i Regionach Świata”,
    4. Zapoznanie wychowanek z kulturą i walorami charakterystycznymi dla  Regionu Dolnego Śląska,
    5. Bezpieczna turystyka górska,
    6. Integracja młodzieży.

    W trasę wyruszyliśmy o 4 nad ranem. Na umówionym  miejscu w Wałbrzychu byliśmy o godzinie 10, gdzie przywitali nas organizatorzy Rajdu – MOW w Wałbrzychu. Stamtąd wyruszyliśmy z przewodnikiem na szlak turystyczny. W pierwszym dniu wędrówki zaplanowana trasa liczyła 19 kilometrów szlakami górskimi. Po powrocie okazało się, że przeszliśmy nawet więcej. W tym dniu zdobyliśmy jeden z  najwyższych szczytów polskich gór – Chełmiec - 851m.npm - zaliczony do Korony Gór Polski. Wędrowaliśmy szlakiem żółtym, niebieskim i czarnym – zdobyliśmy szczyty, byliśmy na przełęczach. Na szlaku zwiedziliśmy miasteczko Boguszów Gorce. Trasę zakończyliśmy w Sokołowsku, skąd po posiłku udaliśmy się do pensjonatu „Eden” w Kowalowej gdzie byliśmy zakwaterowani przez cały pobyt. W drugim dniu czekała nas wędrówka niewiele krótsza, bo 13 kilometrowa. Wyruszyliśmy z Sokołowska i przez Przełęcz Trzech Dolin dotarliśmy do schroniska PTTK „Andrzejówka”. W drodze powrotnej dla ukazania walorów Sudetów Wałbrzyskich przewodnik poprowadził nas  w miejsca charakterystyczne krajobrazowo dla tych gór. – trudne podejścia na szczyty i strome zejścia. Mieliśmy możliwość nie tylko podziwiania szczytów, ale przede wszystkim doświadczenia zdobycia ich. Dodatkowo przyroda nas nie oszczędzała bo przez cały dzień wędrowaliśmy w strugach deszczu. To jednak nas nie zniechęcało, a wręcz mobilizowało do zaliczenia zadania. Trzeci dzień- ostatni  - to najkrótsza 10 kilometrowa trasa z Sokołowca do Wałbrzycha - oczywiście powędrowaliśmy po górach. Rajd, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć wśród 14 innych ośrodków wychowawczych z całej Polski stanowił możliwość wspólnego uczestnictwa z innymi placówkami, które tak jak nasza dają szansę młodzieży na edukację i rozwój. Ponadto nawiązaliśmy wiele znajomości, wymieniliśmy doświadczenia, wspólnie aktywnie spędzaliśmy czas. Poznaliśmy walory kulturowe i krajobrazowe regionu Dolnego Śląska. Mieliśmy możliwość poznać różnice kulturowe  z terenu, na którym piętno odcisnęły wpływy niemieckie, a obecnie to tereny trzech przenikających się kultur – polskiej, czeskiej i niemieckiej.  Jesteśmy pełni wrażeń, bogatsi o doświadczenia i wiedzę. Już dziś wiemy, że chcemy tam wrócić za rok i podziwiać walory polskiej przyrody i kultury.

    Wychowanki i wychowawcy MOW w Załuskowie.

  • DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

    DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

    24 maja 2019 r. podczas kolejnego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak "Yellow bahama w prążki".

    Chyba każda nastolatka marzy, aby napisano o niej książkę, ale większość z nich nie widzi w swoich codziennych przeżyciach nic fascynującego ani godnego opisania.

    Podczas naszego spotkania była okazja do porozmawiania o przyjaźni. Jakie cechy relacji z przyjacielem są ważne? Co decyduje o tym, że można czerpać prawdziwą satysfakcję w relacji z przyjacielem? Czym się powinna charakteryzować udana przyjaźń? Jakie zachowania powinny występować po obu stronach? Czego oczekuje się od przyjaciela? - to tylko część pytań, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi.

    Autorzy programu

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15