Nawigacja

  • 50 lat placówki w Załuskowie

    50 lat placówki w Załuskowie

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusz Kutrzeby w minioną środę, 22 maja, gościł w swych progach wielu znamienitych gości. Okazja ku temu była szczególna, gdyż Ośrodek jako placówka oświatowa, zmieniająca na przestrzeni lat swe nazwy obchodziła jubileusz 50-lecia.

     

    Pogoda tego dnia nie zawiodła, a to był ważny aspekt całych uroczystości, gdyż te odbywały się na terenie placówki - na świeżym powietrzu. Rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego z Iłowa. Następnie goście w asyście pocztów sztandarowych udali się przed wejście główne do budynku, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej jubileuszowej tablicy.

    Rocznica placówki jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Czas je zwykle porządkuje, dodaje im blasku, nieraz sprawia, że pewne zdarzenia umykają z pamięci, ale jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je wszystkie ponownie.50 lat istnienia Ośrodka to nie tylko suche fakty, daty, wydarzenia, relacje. To również, a może przede wszystkim wspomnienia, uczucia, refleksje. Dla całej społeczności placówki, zarówno dyrekcji, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz wychowanek ten dzień to był ważny moment, do którego przygotowywali się przez wiele tygodni.

    - Zdajemy sobie sprawę, że pół wieku to nie jest wiele, ale z drugiej strony właśnie w tym czasie 50 razy witaliśmy wrześniowy początek roku szkolnego, 50 razy cieszyliśmy się innymi miesiącami, nadchodzącą jesienią, zimą, Bożym Narodzeniem, wiosną, początkiem lata i wakacji – mówili w imieniu społeczności MOW, prowadzący tę imprezę Agnieszka Stenborowska i Piotr Wiśniewski.

     

    Gości przywitała Agnieszka Ambroziak, dyrektor placówki, która dziękując za przybycie nie kryła wzruszenia i zadowolenia z obecności tylu osób. Podkreślała przy tym starania i zaangażowanie organu prowadzącego, tj. władz samorządu powiatowego, przyczyniających się do rozwoju placówki. Dla potwierdzenia tych słów, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski mówiła o planowej rozbudowie Ośrodka i licznych minionych inwestycjach. Mówiła też, o tym, że wychowanki i nauczyciele godnie reprezentują swoją placówkę na zewnątrz, biorąc udział w licznych uroczystościach tak gminnych, jak i powiatowych, konkursach czy kiermaszach organizowanych przez Starostwo. Ponadto, podczas środowego spotkania w Załuskowie starosta Jolanta Gonta, wraz z Tadeuszem Głuchowskim, wicestarostą i skarbnik powiatu – Teresą Pawelak oficjalnie przekazali cenny prezent na ręce dyrektor - kluczyki do nowego auta Renault Trafic.

    Gratulacjom, życzeniom i podziękowaniom składanym na ręce dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka w Załuskowie nie było końca. Nowe auto to nie jedyny otrzymany prezent, bo dyrektorzy gminnych, jak i powiatowych placówek oświatowych oraz pomocowych również przybyli z upominkami.

    Społeczność Ośrodka także pamiętała o swoich przyjaciołach, wręczając zarówno przedstawicielom organu prowadzącego, jak i samorządowcom, zaprzyjaźnionym placówkom, sponsorom a także byłym dyrektorom i emerytowanym nauczycielom symboliczne okolicznościowe dyplomy, statuetki i anioły. - Pragniemy podziękować za zaangażowanie, dobrą wolę i okazane serce, za wspieranie naszej placówki przez te wszystkie lata – mówiła z przejęciem Agnieszka Ambroziak.

     

    Dziewczęta zaprezentowały część artystyczną słowno-muzyczną, która w znacznej mierze zawierała patriotyczne elementy, wskazujące jak ważny jest dom rodzinny, jak ważna jest nasza mała Ojczyzna.

    Samorząd powiatowy w Załuskowie, obok starostów i skarbnik powiatu reprezentowali: Anna Ulicka i Bogumił Czubacki – członkowie Zarządu Powiatu, Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji i główna księgowa PZE – Bogusława Pancer. Obecny był też Daniel Janiak, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Sochaczewie. Wśród przybyłych gości byli także Jan Paweł Kraśniewski, wójt Iłowa i Przemysław Wasilewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Iłowie oraz sołtys wsi Załusków Adam Garstka. Samorząd miasta Sochaczew reprezentowała Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, jedna z byłych dyrektorek załuskowskiej placówki. 

    Goście w swoich wystąpieniach w ciepłych i serdecznych słowach wyrażali się o społeczności Ośrodka w Załuskowie, podkreślając oświatowe zasługi dyrekcji i kadry, starania w wychowywaniu dziewcząt, nakierowywanie ich na edukacyjną oraz wychowawczą drogę w życiu, wskazując przy tym najlepsze wzorce.

    Starostwo Powiatowe

  • PROJEKT LADY

    PROJEKT LADY

        Strój zawsze powinien być dopasowany do okoliczności. Inaczej bowiem będziemy ubrani w czasie weekendu, na wycieczce, a inaczej w biurze, na spotkaniu towarzyskim czy oficjalnym przyjęciu. Także pora dnia i roku decyduje o naszym wyglądzie.

        „Kulturę wybieram więc stosownie się ubieram”- tak zatytułowano ośrodkowy pokaz mody, który odbył się        w naszym Ośrodku w dniu 19.05.2019r. Pokaz poprzedził wykład o dobrych manierach przygotowany przez wychowanki.

         Dziewczęta musiały zmierzyć się z zadaniem polegającym na zaprezentowaniu stroju do wylosowanej wcześniej okoliczności: imieniny u Cioci, przyjęcie weselne, rozmowa o prace, dyskoteka, wyjście do Teatru.

         Stosowność stroju, makijażu oraz fryzury do wylosowanej okoliczności oceniało specjalnie powołane Jury:

    I miejsce zajęła grupa V

    II miejsce zajęła grupa III

    III miejsce zajęła grupa IV

         Podsumowaniem spotkanie było ogłoszenie wyników na „Dame miesiąca”, którą została wychowanka grupy V Elżbieta Pietraszewska.

        Ponownie starałyśmy się uświadomić dziewczętom, jak ważne jest właściwe zachowanie i w jaki sposób oddziałuje ono na nasze relacje z otoczeniem oraz dowieść w jakim stopniu znajomość zasad kultury i savoir - vivre pomaga i ułatwia życie, przełamuje niepewność, pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach. 

    R. Załuga

    J. Ziółkowska

    A. Stenborowska

  • 228 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    228 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      15 maja w naszej placówce odbył się uroczysty apel upamiętniający 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczennice z gimnazjum i szkoły podstawowej przypomniały dzieje naszego narodu i okoliczności powstania tego ważnego dla Polaków dokumentu. Zaprezentowały również znane utwory poetyckie napisane dla uczczenia tego wydarzenia.

     

    M. Włodarczyk,  A. Włodarczyk   

  • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ

    OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ

         W dniu 14.05.2019 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Warszawie odbył się  Ogólnopolski Turniej Mini Piłki Siatkowej organizowany dla wychowanek Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii.

        Naszą placówkę reprezentowały: Julia K., Elżbieta P., Agata L. oraz Klaudia Ś. Dziewczętom  należą się wielkie brawa za dzielną walkę oraz sportowy hart ducha…

    Ostateczne wyniki:

    I miejsce - MOW Leśnica

    II miejsce – MOW Strażacka

    III miejsce – MOS Podciernie.

       Dziękujemy organizatorom Turnieju za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

    Izabela Szczechowicz - Kasza

  • Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe

    Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe

    Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe odbyło się 13 maja 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach w ramach programu innowacji „Wychowanie przez czytanie”. Pani Jolanta, która mówi o sobie, że z zawodu nie jest pisarką lecz „optymistką", jest autorką  pięciu bardzo inspirujących antologii. Podczas swojego wykładu z wielką lekkością opowiadała o dokonaniach i cytowała myśli i sentencje wielu znanych myślicieli, pisarzy, ludzi kultury i nauki.  Celem spotkania było pokazanie uczestnikom pozytywnego nastawienia do świata i ludzi,  zachęcenie do pokonywania przeciwności losu, nie oglądania się w przeszłość, ale patrzenia w przyszłość z uśmiechem, radością i pogodą ducha. Bezpośrednio po spotkaniu można było nabyć dla siebie, czy bliskich prezentowane przez autorkę książki z dedykacją.

    Autorzy programu

  • X EDYCJA GMINNEGO TURNIEJU GIER I ZABAW SPORTOWYCH

     X EDYCJA GMINNEGO TURNIEJU GIER I ZABAW SPORTOWYCH

    Już za nami X edycja Gminnego Turnieju Gier i Zabaw Sportowych. We wtorek 14 maja gościliśmy w naszym ośrodku uczniów klas I – III Szkół Podstawowych z terenu gminy Iłów. Do rywalizacji przystąpiły dzieci z czterech szkół : z Brzozowa , Kaptur, Giżyc i Iłowa oraz  gościnnie zaproszono w ramach integracji międzyszkolnej uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie..Było nam również niezmiernie miło gościć znanego sportowca pana Grzegorza Krejnera- czterokrotnego olimpijczyka, medalistę Mistrzostw Świata , Mistrza Europy oraz wielokrotnego  medalistę Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym.

    Zespoły szkolne brały udział w  sześciu konkurencjach sprawnościowych takich jak: ,, Tor przeszkód’’, ,, Bieg po buty’’, ,,Podawanie piłki górą’’, ,,Przerzucanie kulek’’, ,, Zbijanie balonów’’, ,,Rzut woreczkiem do celu’’. Rywalizacja była bardzo zacięta, a zawodnicy  walczyli dzielnie do końca. Zawody  przebiegały w duchu zasad fair play.

    W klasyfikacji ogólnej zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych z Brzozowa. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego z Giżyc, a trzecie Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego z Kaptur. Wszystkim uczestnikom  gratulujemy wytrwałości i ducha walki, bo w tym turnieju dla nas wszyscy byli zwycięzcami.

    Na zakończenie pan Grzegorz pogratulował wszystkim zawodnikom wspaniałej zabawy , wysokiej formy sportowej oraz uzyskanych wyników, a  pani dyrektor Agnieszka Ambroziak   wręczyła przedstawicielom drużyn dyplomy , puchary i nagrody  ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iłowie.

    Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów: Wójta Gminy Iłów p .P.J. Kraśniewskiego, p. T. Nowakowskiego z Iłowa,  p. P. Wasilewskiego z Brzozowca,  firmie MOLEKO z Sochaczewa oraz firmie KING dystrybucja z Płocka.

    Izabela Szczechowicz- Kasza

    Urszula Olkiewicz

  • WIOSNA W GRZYBOWIE

    WIOSNA W GRZYBOWIE

    W piękny wiosenny dzień nasze dziewczęta, pojechały rowerami na wycieczkę do ulubionego Grzybowa. Jest to miejsce które ma swój urok i klimat nasze dziewczęta pracują  tam jako wolontariuszki opiekują  się zwierzętami, zbierają owoce i zioła jak również biorą udział w licznych  warsztatach. Po dość długiej zimowej przerwie  miałyśmy ogromną ochotę odwiedzić naszych przyjaciół. Przywitał nas jak zawsze Peter poczęstował herbatą a następnie pokazał nowo narodzone maleństwa kóz, poznałyśmy kotkę „Burą”, małe cielątka, konie oraz psy. Dziewczęta były tak zauroczone  małymi kózkami że nie chciały się rozstać. Obiecałam iż niebawem przyjedziemy  w to magiczne miejsce ponownie. Dziewczęta relaksowały się w ogrodzie na łonie natury, z ulubionymi zwierzętami wiele z nich miało kontakt z naturą w tej postaci pierwszy raz.

                                                                                                                                Ewa Grzywacz

  • Akcja społeczno- edukacyjna ŻONKILE 2019

    Akcja społeczno- edukacyjna ŻONKILE 2019

    W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

    Kontynuując tę tradycję, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie, już po raz 7 włączyły się w akcje społeczno- edukacyjną „Żonkile”, rozdając papierowe żółte kwiaty wśród społeczności lokalnej. Jak co roku, do akcji przyłączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach.

                  W naszej Placówce odbył się uroczysty apel, poprzedzony prelekcją, przypominający to wydarzenie. Dziewczęta pogłębiły swoją wiedzę o powstaniu w getcie warszawskim, poprzez wyświetloną prezentację pt.: „Marek Edelman- bohater niepokorny” oraz film dokumentalny „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.” Wykonano gazetki tematyczne pt.: „Łączy nas pamięć”. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Słubicach, młodzież miała możliwość wypożyczenie literatury fachowej z zakresu historii żydów polskich oraz powstania w getcie.

    Ponadto, w dniu 22.03.2019 r  podopieczne uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt: „Wobec mowy nienawiści- warsztaty antydyskryminacyjne” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

     

                                                                                                   Izabela Kubiak

                                                                                                   Ewelina Żabka

  • Polscy Olimpijczycy Dzieciom

    Polscy Olimpijczycy Dzieciom

    W dniu 10 maja wychowanki z naszej placówki wzięły udział  w  uroczystości związanej z Dniem Patrona Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy oraz 15 edycją imprezy Polscy Olimpijczycy Dzieciom. Udział w widowisku wzięli znani sportowcy:  Tomasz Kucharski, Grzegorz Krejner, Kazimierz Naskręcki, Adrian Zieliński, Iwona Marcinkiewicz, Sławomir Kruszkowski oraz Krzysztof Wiłkomirski. Wspólnie z podopiecznymi MOW-ów z całego kraju rywalizowali w halowych konkurencjach.

       Część sportowa rozpoczęła się  ceremoniałem olimpijskim z wciągnięciem flagi olimpijskiej i zapaleniem znicza. Po zmaganiach w pięciu konkurencjach sportowych zwyciężyły wychowanki MOW Kruszwica- kapitan Krzysztof Wiłkomirski, II miejsce MOW Cerekwica Nowa- kapitan Tomasz Kucharski, III miejsce MOW Kwidzyn- kapitan Sławomir Kruszkowski. IV- MOW Załusków - kapitan Grzegorz Krejner, V- MOW Samostrzel - kapitan Adrian Zieliński, VI –MOW Warszawa - kapitan Iwona Marcinkiewicz.

        Po emocjach związanych z rywalizacją sportową dziewczęta zwiedziły ,,mysią wieżę”, z której rozciąga się piękny widok na malowniczą okolicę. Zakończeniem pobytu w uroczej Kruszwicy był rejs statkiem wycieczkowym ,, Rusałka” po najdłuższym jeziorze w Polsce – Gople.

    Izabela Szczechowicz - Kasza

  • PODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU „BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ”

    PODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU „BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ”

          Jest nam niezmiernie miło poinformować, że I edycja konkursu powiatowego "Być kobietą, być kobietą" została rozstrzygnięta! Konkurs zorganizowano pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sochaczewie w ramach programu innowacji pedagogicznej „Projekt Lady”, którego celem jest kształtowanie zasad savoir-vivre, przestrzegania norm społecznych oraz zasad kultury.

         Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej ukazującej wizerunek kobiety w aspekcie życia kulturalnego i społecznego ze szczególnym akcentem idei savoir-vivre. Prace cechowały ogromna staranność i pomysłowość za co chcielibyśmy podziękować zarówno biorącym udział jak i opiekunom oraz rodzicom.

           Specjalnie powołane Jury w składzie: Renata Załuga, Jolanta Ziółkowska oraz Agnieszka Stenborowska zapoznało się ze wszystkimi pracami, które wpłynęły na konkurs i wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii.

     

    W KATEGORII A: KLASY VII,VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ  III KLASY GIMNAZJUM:

     

    I miejsce zajęła Karolina Baranowska z Szkoły Podstawowej w Wyczółkach,

    Opiekun - Ewa Gawrysiak,

    II miejsce zajęła Nadia Ciura ze Szkoły Podstawowej w Gawłowie,

    Opiekun – Zofia Tokarska-Chojnacka,

    III miejsce zajęła Michalina Gosik ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sochaczewie,

    Opiekun - Aneta Kocik,

     

    W KATEGORII B: SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

     

    I miejsce zajęła Aleksandra Barylska z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie,

    Opiekun - Ewa Popławska,

    II miejsce zajęła N. Ł. z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie,

    Opiekun – Izabela Kubiak,

    III miejsce zajęła Amelia Trojnar z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie,

    Opiekun – Izabela Kubiak.

     

          Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 09. 05. 2019 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie, gdzie zebrali się laureaci konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami. Dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla laureatów wręczała Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, które ufundowało nagrody rzeczowe dla laureatów.

         Uroczystość uświetniło przedstawienie pt. „Niewiasta” ukazujące typowy dzień z życia kobiety przygotowany przez wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie pod opieką p. Renaty Załuga.

         Spotkanie osłodził poczęstunek przekazany przez Cukiernie Lukrecja z Sochaczewa oraz Cukiernie Majewscy z Żukowa, za co serdecznie dziękujemy.

         Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach.

     

    Organizatorzy

  • Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Iłowie

    Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Iłowie

    Dnia 8 maja 2019 r. wychowanki klasy VIII Szkoły Podstawowej i klasy III Gimnazjum w Załuskowie  brały udział w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Iłowie.

             Celem wycieczki było poznanie procesu oczyszczania ścieków oraz zwrócenie uwagi na konieczność ich oczyszczania. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji programu innowacyjnego „W zgodzie z naturą” realizowanego w naszej placówce.

             W czasie zwiedzania wychowanki miały możliwość poznania zasady działania biologicznej oczyszczalni ścieków oraz mogły zaobserwować jak wygląda proces technologiczny oczyszczania ścieków. Poznały również system sterowania urządzeniami do oczyszczania.

             Zajęcia w oczyszczalni poszerzyły wiedzę dziewcząt z zakresu przyrody oraz zwiększyły świadomość ekologiczną.

             Dziękujemy Panu F. Rybickiemu za umożliwienie obejrzenia i wyjaśnienie zasad działania obiektu.

     

     

    Anna Przewoźna

    Marzena Dybiec

  • „Tradycje wielkanocne w regionach Polski – Pisanka wielkanocna, regionalna.”

    „Tradycje wielkanocne w regionach Polski   – Pisanka  wielkanocna, regionalna.”

    LAUREACI  KONKURSU

    „Tradycje wielkanocne w regionach Polski   – Pisanka  wielkanocna, regionalna.” w ramach programu innowacyjnego „Różnorodność kulturowa w regionach kraju i regionach świata.”

    I. Kategoria wiekowa kl. I – III szkoły podstawowej

          1. Nina Geras – uczennica klasy III,

    Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego   w Iłowie,

    opiekun p. Renata Majewska

     

    II. Kategoria wiekowa kl. IV – VI szkoły podstawowej

    1. Miłosz Staszewski – uczeń klasy VI, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym, opiekun p. Teresa Kupiec;
       
    2. Filip Jeznach – uczeń klasy VI, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym,    opiekun p. Teresa Kupiec;

     

    1. Rozalia Wdleowska – uczennica klasy VI, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym,    opiekun p. Teresa Kupiec;
       
      WYRÓŻNIENIA:
       
    • Maksymilian Pliszka – uczeń klasy VI,  Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym,  opiekun p. Teresa Kupiec;
    • Leonard Kurowski – uczeń klasy V, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie,

                  opiekun p. Monika Kurowska; 

                                                                                             

    • Hubert Ozimek– uczeń  klasy V, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym, opiekun p. Teresa Kupiec;

     

    III. Kategoria wiekowa kl.  VII – VIII  szkoły podstawowej oraz klasa III Gimnazjum

    1. Paweł Arkuszewski – uczeń klasy VII, Szkoła Podstawowa im. I Armii Wojska Polskiego w Giżycach,
      opiekun p. Ewelina Nosarzewska;
                                                                                           
    2. Paweł Andrzejewski– uczeń klasy III Gimnazjum, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, opiekun p. Monika Kurowska;     
                                                                                          
    3. Małgorzata Feliniak – uczennica klasy VII, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie,
      opiekun p. Monika Kurowska;
       

           4. Sebastian Matys – uczeń klasy VI, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi,

                 opiekun p. Hanna Liberadzka;

     

                                                                          

    WYRÓŻNIENIA:

     

    • Wiktoria Majewska – uczennica klasy VII, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie,
      opiekun p. Monika Kurowska; 
       
    • Eryk Aniołczyk – uczeń klasy VIII, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi,
      Opiekun p. Aleksandra Kowalska
       
    • Leonard Kurowski – uczeń klasy V, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie,
      Opiekun p. Monika Kurowska;     
                                                                                            
    • Hubert Ozimek– uczeń  klasy V, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych  w Brzozowie Starym, opiekun p. Teresa Kupiec;

     

    • Wioleta Wieczorek –  uczennica klasy VII,  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” w Załuskowie, opiekun p. Agnieszka Domagała.                     

     

    Informujemy , że spotkanie uczestników konkursu w  naszej Placówce odbędzie się 8 maja 2019r. ( środa).                      O godzinie spotkania powiadomimy szkoły telefonicznie.

     

    Organizator konkursu:

      Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku”                                                                                                                                  im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie

    Opiekunowie konkursu: Agnieszka Geras, Anna Sadzyńska

  • ŻYCZENIA WIELKONOCNE

  • ŚWIĘCENIE POKARMÓW

    ŚWIĘCENIE POKARMÓW

    Wychowanki wraz z wychowawcami spotkali się z ks. Proboszczem Parafii  Iłów Krzysztofem Boruckim w dniu 20.04.20119r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie.

    Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W placówce również podtrzymujemy tę tradycję.

    Ogarnięci tą wielką tajemnicą, życzymy wiele radości i dobra. Niech Ten, który powstał z grobu, wzmocni wiarę, rozpali miłość, niech stanie się dla wszystkich źródłem pokoju, zrozumienia i szacunku.

     

    Życzą

    Dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele,

     pracownicy oraz wychowanki MOW.

  • Dyskusyjny Klub Książki-Wielkanocne Spotkanie

     Dyskusyjny Klub Książki-Wielkanocne Spotkanie

           W Europejskim Centrum Kultury w Sannikach  im. Fryderyka Chopina  w dniu 17 kwietnia 2019r . Odbyło się spotkanie ‘Klubowiczów” W ramach spotkania prezentowałyśmy swoje wyroby wielkanocne, słuchałyśmy koncertu. W trakcie spotkania swoje prace przedstawiła  również artystka  pani Jolanta Małczak  pisarka ,malarka. Tego regionu. Po oficjalnej części spotkania gdzie czytano wiersze bajki dla dzieci  przeszliśmy do kolejnego pomieszczenia, gdzie czekał na nas wspaniały tort wielkanocny, żurek z jajkiem i słodkości.  Cykliczne spotkania  naszego klubu  bardzo lubimy,  spotykamy się przy książce czujemy się  wtedy wyjątkowo  a klimat  pałacu nam służy.

                                                                                                                                   Ewa Grzywacz

  • Międzynarodowy Dzień Ziemi.

    Międzynarodowy Dzień Ziemi.

    16.04.2019r. obchodziliśmy Dzień Ziemi, w tym roku wcześniej bowiem 22 kwiecień ,data tradycyjnych obchodów Dnia Ziemi przypada w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

    W  roku 2019 w nawiązaniu do głównych idei i celów Światowego Dnia Ziemi , szczególną uwagę poświęca  się zagrożonym gatunkom roślin i zwierząt, oraz ich siedlisk, ale także społecznościom ludzkim , których byt we współczesnym świecie jest zagrożony. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków. Uczennice przygotowały część artystyczną , przekazały informację na temat wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne oraz podały wskazówki jak należy postępować aby uchronić Ziemię ,,Nasz Dom” przed zniszczeniem.

    Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na najładniejszy plakat pod hasłem ,, Dzień Ziemi”, przyznano trzy  pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia, wręczono skromne nagrody.

    Mamy nadzieję , że obchody Dnia Ziemi zwrócą  uwagę na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi oraz zachęcą  do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.

     

                                                                                   Krystyna Wojnowska- Łysio

  • Kiermasz Wielkanocny

    Kiermasz Wielkanocny

    Tradycyjnie jak co roku nasza  placówka wystawiła na Kiermaszu Wielkanocnym swoje stoisko.”Wielkanoc na Mazowszu” odbyła się w dniu 14.04.2019r., w hotelu  Chabrowy Dworek. O godz. 13:00 po uroczystym otwarciu i poświęceniu palemek przez ojca Sebastiana Bielskiego z Teresina. Pani  starosta Jolanta Gonta powitała wszystkich wystawców i ogłosiła wyniki konkursu na najciekawsze stoisko. Puchar ufundowany Przez Bank Spółdzielczy w Teresinie  kolejny rok trafił do naszej placówki. Dziewczęta były bardzo zadowolone udzieliły wywiadu do „Radia Sochaczew” gdzie  przedstawiły  swoje tradycje wielkanocne z regionów których pochodzą. Następnie  goście oglądali   stoiska wystawców  nasze stoisko odwiedzili i dokonali zakupu pan Maciej Małecki ,pani Jolanta Gonta  wraz z przedstawicielami władz powiatu oraz  pan Adam Orliński. Zostaliśmy zaproszeni na kolejny kiermasz za rok.

                                                                                                                Pm. Ewa Grzywacz

  • Sukcesy recytatorskie naszych uczennic

    Sukcesy recytatorskie naszych uczennic

    12 kwietnia uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Obozowej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie ,,Atut’’.

    Poezja ta jest niezwykle poruszająca, oddziałuje na emocje młodych ludzi. Budzi to nadzieję, że pamięć o ofiarach martyrologii przetrwa w pamięci kolejnych pokoleń.

    Nasze recytatorki godnie reprezentowały społeczność uczniowską i wykazały się dużą dojrzałością oraz wrażliwością interpretacyjną prezentowanych utworów.

    III miejsce zajęła Gabrysia Orłowska recytując wiersz Konstantego Ćwierka pt.,, Golgota’’. Wyróżniono także Dominikę Sikorę za wiersz pt.,, Modlitwa’’, Wiktorię Dobrowolską  i Oliwię Przybylską za recytację wiersza pt.,, Głód’’ i ,, Żywe kamienie’’.

    Gratulujemy!

    Urszula Olkiewicz

  • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    W dniu 09 04 2019 r. z inicjatywy uczennic z Samorządu Szkolnego odbył się  Turniej Tenisa Stołowego.  Zawody rozgrywano  systemem pucharowym. Rywalizacja była bardzo emocjonująca. Zawodniczki były wspierane przez kibiców, zagrzewających je do walki. 

    Wyniki:

    I miejsce - Paulina Karczewska

    II miejsce – Wiktoria Zawadzka

    III miejsce – Agata Opiłowska

    Zawody przebiegały w atmosferze  fair- play.

                                                                                     Urszula Olkiewicz

                                                                                     Izabela Szczechowicz - Kasza

  • Jedz i żyj zdrowo, zapobiegaj nowotworom!

    Jedz i żyj zdrowo, zapobiegaj nowotworom!

    9 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielkami sochaczewskiego sanepidu w ramach programu,, Czas na zdrowie’’. Tematyka tego spotkania obejmowała profilaktykę czerniaka i innych nowotworów skóry oraz edukację z zakresu zdrowego odżywiania się. Ochrona przed promieniami UV stanowi najlepszą profilaktykę przed tego typami nowotworów. Jednak najlepszy krem nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiarkowania w korzystaniu z kąpieli słonecznych i solarium.

        Na przykładzie piramidy zdrowego żywienia dziewczęta poznały tajniki zdrowego, pełnowartościowego odżywiania się .O tym, że aby być zdrowym , trzeba się właściwie odżywiać, wiedzą wszyscy, ale nie każdy stara się tę wiedzę wykorzystać . Złe odżywianie może być powodem wielu chorób i wad postawy.

    Zajęcia te dostarczyły naszym wychowankom wiedzy   pomocnej w propagowaniu zdrowego stylu życia oraz zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry – czerniaka.

    Izabela Szczechowicz- Kasza

    Urszula Olkiewicz

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15