Propagowanie najnowszej historii Polski wśród wychowanek w przystępnej formie taki cel, w szczególności postawili sobie autorzy projektu edukacyjnego „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci”. Przypominanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat Polskiego Państwa Podziemnego i jego ramienia zbrojnego - Armii Krajowej oraz przywracanie dobrego imienia antykomunistycznego podziemia tzw. II Konspiracji, którego żołnierze z bronią w ręku już po zakończeniu II Wojny Światowej walczyli o prawdziwie niepodległą Polskę.
Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną SH Im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku odbyło się w dniu 06.04.2019r., w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie. Podopieczne miały możliwość wysłuchania prelekcji, która była poparta filmami dokumentalnymi o Żołnierzach Wyklętych. Obejrzały wystawę poświęconą ludziom majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Kolejna część spotkania przebiegała na powietrzu, gdzie wychowanki mogły zapoznać się z umundurowaniem wojskowym i wyposażeniem z okresu tamtych lat. Po zakończeniu „żywej lekcji historii” odbyło się ognisko przy melodiach pieśni wojskowych i patriotycznych.
Autorzy projektu
Z prawdziwą przyjemnością wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu dzieci i młodzieży z powiatu sochaczewskiego i płockiego, które licznie przybyły na I międzypowiatowy konkurs piosenki 20-lecia międzywojennego. Odbył się on 4 kwietnia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie. Placówka była organizatorem tegoż konkursu.
Zapewne, znaczna część z nas lubi muzykę z lat 20-tych, ale niewiele osób, szczególnie reprezentujących młodszą część naszego społeczeństwa zna utwory „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Ach te baby” czy „Rebeka” i ich wykonawców Eugeniusza Bodo, Zofię Terne, Hankę Ordonównę... Właśnie w te postacie wcielili się wykonawcy konkursu.
Jury w składzie Jolanta Kawczyńska – przewodnicząca, Anna Syperek - członek komisji, Beata Duda - członek komisji, długo obradowało, aby wyłonić zwycięzców. Miało bowiem bardzo trudne zadanie, bo jak same później przyznały, młodzi wykonawcy zachwycili ich wspaniałymi występami. Czas oczekiwania na werdykt umilał swoim występem, w klimatycznej scenerii kawiarenki, Zespół Ludowy Grzybowianki&Grzybowiacy.
Soliści widowiskiem udowodnili, że dawne szlagiery i piosenki, pomimo upływu lat, w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącą popularnością. Na koniec zaprezentowano projekcję krótkiego filmu przedstawiającego okres dwudziestolecia międzywojennego w muzyce, sztuce, filmie i modzie.
Do udziału zgłosiło się łącznie 26 solistów ze szkół podstawowych i gimnazjum, w trzech kategoriach wiekowych: klas IV- VI szkoły podstawowej - 12 solistów, klas VII- VIII szkoły podstawowej - 8 solistów oraz klas III Gimnazjum - 6 solistów.
Wyniki
kategoria wiekowej klas IV- VI szkoły podstawowej
I MIEJSCE
Zuzanna Wiedyńska
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
Opiekun; Małgorzata Czubiel
Hanka Ordonówna: „Na pierwszy znak”
II MIEJSCE
Mateusz Staniaszek
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
Opiekun: Małgorzata Czubiel
Eugeniusz Bodo „Ach, te baby”
III MIEJSCE
Gabriela Walkiewicz
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kątach
Opiekun: Ewa Osińska
Tola Mankiewiczówna „Odrobinę szczęścia w miłości”
kategoria wiekowej klas VII- VIII szkoły podstawowej
I MIEJSCE
Mateusz Kobierecki
Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach
Opiekun: Sylwia Górecka
Eugeniusz Bodo „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
II MIEJSCE
Franciszek Pawluk
Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
Opiekun: Łukasz Bartosiak
Eugeniusz Bodo „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
III MIEJSCE
Klaudia Piecka
Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
Opiekun: Łukasz Bartosiak
Aleksander Żabczyński „Już nie zapomnisz mnie”
kategoria wiekowa klas III gimnazjum
I MIEJSCE
Natalia Modrzejewska
Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie
Opiekun: Małgorzata Czubiel
Zofia Terne „Rebeka”
II MIEJSCE
Wojciech Niemyjski
Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Kątach
Opiekun: Ewa Osińska
Mieczysław Fogg „Ta ostatnia niedziela”
III MIEJSCE
Amelia Żak
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie
Opiekun: Sylwia Kobylińska
Hanka Ordonówna „Miłość Ci wszystko wybaczy”
Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy:
Aneta Gąsior,
Izabela Kubiak,
Sylwia Kobylińska,
Ewelina Żabka
Dopalacze to potoczna nazwa dla różnego rodzaju substancji naturalnych lub syntetycznych o działaniu odurzającym i pobudzającym. Ostatnio w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia tymi narkotykami o niewiadomym pochodzeniu.
2 kwietnia wychowanki naszej placówki zostały uświadomione przez przedstawicieli policji i sanepidu o skutkach zażywania dopalaczy. Dowiedziały się , że producenci i sprzedawcy tych substancji kierują się przede wszystkim zyskiem , za nic mając ludzkie życie.
Mamy nadzieję , że to ostrzeżenie o konsekwencjach sięgania po te substancje będzie przestrogą dla naszych wychowanek.
Izabela Szczechowicz – Kasza
Urszula Olkiewicz
W dniach 27-29 marca wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego "Dom na Szlaku" im. Gen. Tadeusza Kutrzeby uczestniczyły w Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Warszawie. Jak co roku przygotowałyśmy dwa przedstawienia oraz dwa je reklamujące plakaty.
W tym roku nasz Ośrodek reprezentowały: Anna Niepsuj, Oliwia Przybylska, Dominika Sikora, Wiktoria Dobrowolska, Gabriela Orłowska i Amelia Żak.
W pierwszym dniu wystawiane były spektakle obowiązkowe. Przedstawiałyśmy "Niewiastę" w oparciu „Lokomotywy” J. Tuwima. Po eliminacjach wszyscy uczestnicy udali się na wycieczkę po Warszawie, zwiedzaliśmy Stare Miasto i park w Łazienkach. Zwieńczeniem dnia było obejrzenie musicalu wszech czasów „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rampa. Drugiego dnia Ośrodki pokazywały spektakle dowolne. My miałyśmy komedie pt. ":Jeden dzień z zycia wychowanki w MOW". Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach z dramy i warsztatach tanecznych. Na koniec wszyscy bawili się na dyskotece. Trzeciego dnia, po rozdaniu dyplomów i pamiątek oraz skosztowaniu pysznego tortu przyszedł czas na pożegnania.
Dziękujemy Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu nr. 2 w Warszawie za cudowne przyjęcie i umożliwienie pokazania naszych talentów. Dziękujemy Jury za motywujące opinie i wskazówki do dalszej pracy. Do zobaczenia za rok!
Renata Załuga
Izabela Durka
27 marca 2019 r., w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbył się IX Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Teatralnych. Przegląd nie ma charakteru konkursowego, a jego głównym celem jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich talentów oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń.
Na bibliotecznej scenie zaprezentowały się trzy grupy teatralne. Dziewczęta z MOW wcieliły się w rolę bajkowych postaci w inscenizacji „Jasia i Małgosi”. Zaprezentowały swoje umiejętności i kreację aktorskie oraz ukryte talenty. Na zakończenie zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz otrzymały podziękowanie za udział w przeglądzie.
Autorzy programu
innowacji pedagogicznej
„Wychowanie przez czytanie”
W dniu 26.03.19r. dzięki uprzejmości przedstawicieli NoveKino w Płocku, nasze wychowanki wybrały się na projekcję filmu pt. „Całe szczęście”. To historia samotnego ojca muzyka z orkiestry symfonicznej, który po śmierci żony całkowicie poświęcił się wychowywaniu syna, odkładając muzyczną karierę na półkę. I wówczas w jego życiu, jakby wprost z telewizora, pojawia się celebrytka, pełna energii i uroku popularna gwiazda fitness Marta. Przebojowa gwiazda i onieśmielony jej urokiem mężczyzna, dwa różne charaktery, spojrzenia na miłość i życie. To uroczy i zarazem zabawny film o sile miłości, który dał naszym wychowankom wiele do myślenia.
Wiele wzruszających momentów, sympatyczne postacie oraz fajny klimat sprawiły, że dziewczęta opuściły Kino z uśmiechami na twarzy.
Serdecznie dziękujemy restauracji Mc Donalds przy ul. Piłsudskiego 2A w Płocku za przygotowany dla wychowanek poczęstunek.
Autorzy innowacji pedagogicznej „Projekt Lady”
Przed nami najbardziej radosne i wiosenne Święta Wielkanocne. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko symbolizujące rodzące się życie oraz nadzieję. Tradycją stało się zdobienie jajek. W związku z tym Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie: „Tradycje wielkanocne w regionach Polski – Pisanka wielkanocna, regionalna.” w ramach programu innowacyjnego „Różnorodność kulturowa w regionach kraju i regionach świata.”
Pisanki można wykonać w różnych technikach tradycyjnych jak również i tych nowoczesnych – najpopularniejszych. Zachęcamy do szukania nowych oryginalnych sposobów tworzenia pisanek z motywami regionalnymi. Prace należy składać w sekretariacie MOW w Załuskowie do dnia 15 kwietnia 2019r. Prace można również dostarczyć pocztą na adres placówki. Liczy się data stempla pocztowego.
REGULAMIN KONKURSU:
ORGANIZATOR: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów.
Telefon: 24 2774153
CELE:
WARUNKI KONKURSU:
- każdy uczestnik może zgłosić jedną pisankę wykonaną na wydmuszce, jajku plastikowym, styropianowym drewnianym lub z innego trwałego materiału.
- technika zdobienia jaja jest dowolna (zdobienie metodą malowania, haftowania, barwienia, wyklejania itp.), ale konieczne jest zamieszczenie charakterystycznego elementu dla wybranego regionu Polski ( np. z pisanki łowickiej, kurpiowskiej itp.)
- praca powinna być wykonana samodzielnie, opatrzona imieniem i nazwiskiem autora,
- do każdej pracy powinien być dołączony czytelnie wypełniony Formularz zgłoszeniowy, który jest Załącznikiem Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- jeśli uczestnik, który nie ukończył lat 18 do momentu upływu terminu dostarczenia prac jest zobowiązany dołączyć do pracy pisemną zgodę na uczestnictwo rodzica lub opiekuna prawnego, która stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
- prace należy złożyć do 15 kwietnia 2019 roku. Prace można również dostarczyć pocztą na adres placówki. Liczy się data stempla pocztowego.
- prace, które zostaną dostarczone po wyznaczonym terminie lub które będą przygotowane niezgodnie z Regulaminem, nie będą podlegały ocenie.
- dostarczone prace stają się własnością organizatora i nie podlegają zwrotowi.
UCZESTNICY:
Prace będą oceniane w kategoriach wiekowych:
Szkoły Podstawowe kl. I - III
Szkoły Podstawowe kl. IV – VI
Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII oraz klasa III Gimnazjum
OCENA PRAC:
Przy ocenie pisanek wielkanocnych komisja zastosuje następujące kryteria : estetykę wykonania, samodzielność wykonania, walory artystyczne, wykorzystanie tradycyjnych motywów ludowych, charakterystycznych dla danego regionu Polski. Wystawa pokonkursowa połączona z rozdaniem nagród odbędzie się w dniu 08.05.2019r.
SPOSÓB ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU:
1. O wyłonieniu zwycięskiej pracy zadecyduje specjalnie powołana Komisja.
2. W skład Komisji wchodzić będzie: Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie , organizatorzy oraz pracownicy pedagogiczni MOW, w tym nauczyciel plastyki.
3. Konkurs przewiduje nagrodę główną i wyróżnienia.
4. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
5. Komisja zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia Konkursu.
6. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 19 kwietnia 2019r.
7. Wręczenie nagród nastąpi 08.05.2019r. Lista uczestników i laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej placówki do dnia 19.04.2019r.
UWAGI KOŃCOWE:
Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami autorskimi, nigdy wcześniej nie publikowanymi.
22 marca nasze wychowanki uczestniczyły w lekcji pełnej zagadek zorganizowanej przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dziewczęta musiały przeczytać list Chopina i rozgryźć zawarte w nim wskazówki prowadzące do otwarcia walizki kompozytora. Podczas rozwiązywania kolejnych zagadek uczennice szybko uruchomiły swoją kreatywność, współpracę, dzieląc się wiedzą, którą następnie wykorzystały, by udzielić poprawnych odpowiedzi i wykonać zadania. Pełne zaangażowania , krok po kroku rozwiązały w ciągu 15 minut tajemnicę zagadki Chopina – gratulacje !. Taka nietypowa lekcja to fajna zabawa połączona z nauką.
Urszula Olkiewicz
Marianna Włodarczyk
22 marca 2019 r. dziewczęta uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące „Mowy nienawiści”. Warsztaty w Muzeum POLIN zostały zorganizowane w ramach obchodzonego w dniu 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową. Podczas warsztatów dziewczęta zastanawiały się, czym tak naprawdę jest mowa nienawiści, kogo może dotyczyć, czym jest dyskryminacja i jak z nią walczyć. Przedstawiono zostały również prawne aspekty, które pomogą rozpoznać przejawy dyskryminacji i skutecznie jej przeciwdziałać. Dziewczęta nabyły również wiadomości, jak skutecznie reagować, przeciwdziałać i walczyć z „mową nienawiści” wobec drugiego człowieka.
Organizatorzy i wychowanki składają serdeczne podziękowanie Pani Edukator Małgorzacie Leszko z Muzeum POLIN za przeprowadzone zajęcia oraz Restauracji Mc’Donalds w Sochaczewie.
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
Starym polskim obyczajem, wychowanki MOW oraz kadra pedagogiczna, w dniu 21 marca Powitały Pierwszy Dzień Wiosny, a pożegnały, miejmy nadzieję że na stałe- zimę.
Po zajęciach szkolnych dziewczęta dokonały spalenia wcześniej przygotowanej kukły „Marzanny”. Następnie odbyły się gry i zabawy integrujące całą społeczność Ośrodka oraz konkurencje sportowe i zręcznościowe. Dokonano rozstrzygnięcia grupowego castingu na „Panią Wiosnę”. Na koniec dziewczęta uczestniczyły w zajęciach muzyczno- choreograficznych, gdzie tańczyły do znanych i lubianych przebojów.
Organizatorzy:
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
Samorząd Uczniowski
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszej szkoły .Tego dnia uczennice wzięły udział w wielu konkursach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski takich jak: konkurs ekologiczny ,, sałatka na medal’’, zagadki przyrodnicze , kalambury oraz ,, Mam talent’’. W pierwszej konkurencji zespoły uczniowskie z poszczególnych klas przygotowały sałatki owocowo- warzywne pod czujnym okiem jury, które oceniało głównie walory estetyczne i smakowe, wyłaniając trzy zwycięskie klasy:
I miejsce dla klasy I LO
II miejsce dla klasy VI
III miejsce dla klasy III
Kolejną kategorią konkursową były gry i zabawy klasowe , które stwarzały okazję do wykazania się ogólną wiedzą na temat zjawisk przyrodniczych oraz wymagały od uczestniczek dużej pomysłowości i kreatywności szczególnie podczas gry w kalambury. Następnie uczennice zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i aktorskie .W tej kategorii najlepiej zaprezentowała się Amelia Żak, Oliwia Przybylska i Wiktoria Topolska.
Na zakończenie imprezy nauczycielki i uczennice stanęły do konkurencji przeciągania liny , wynik tej ostatniej konkurencji był jednak po stronie uczących się …
Tego dnia wszyscy bawili się doskonale , a konkursy dostarczyły wielu emocji. Miejmy nadzieję , że wiosna zostanie z nami na dobre.
Samorząd Uczniowski
Izabela Szczechowicz- Kasza
Urszula Olkiewicz
W dniu 20 marca 2019 roku, wychowanki grupy VI pod opieką wychowawcy p. Joanny Drużnej wybrały się do pizzerii Atmosfera w Sochaczewie.
Dziewczęta miały możliwość skorzystania z uprzejmości właścicielki pizzerii p. Marii Wojno, aby osobiście zapoznać się ze specyfiką zawodu kucharza/kelnerki oraz dowiedzieć się jak odbywa się prowadzenie własnej pizzerii. gggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Pani Maria serdecznie nas powitała. Na początku naszych zajęć Pani Maria oprowadziła nas po całym lokalu. Następnie wysłuchałyśmy informacji dotyczących obowiązujących wymogów związanych z prowadzeniem pizzerii. Dowiedziałyśmy się również, jakie potrawy i desery są przygotowywane dla gości, jakie potrzebne są składniki i proporcje do ich przygotowania. Zobaczyłyśmy, jak wygląda praca załogi. „Poznałyśmy życie pizzerii od kuchni.”
Widziałyśmy jak przygotowywane i wyrabiane jest ciasto. Każda z dziewcząt mogła od podstaw przygotować swoją własną pizze, dobrać ulubione składniki i najważniejsze na końcu skonsumować.
Joanna Drużna
W dniu 18 marca 2019 r wychowanki naszej placówki pojechały do kina Helios w Płocku na projekcję filmu pt.,, Kurier ‘’ w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Akcja filmu rozgrywała się w ostatnich miesiącach II wojny światowej i przedstawiała historię kuriera, emisariusza Komendy AK i Rządu RP w Londynie Jana Nowaka- Jeziorańskiego, który niewątpliwie odegrał istotną rolę w historii Polski XX wieku.
Było to już kolejne wyjście do kina w ramach działań mających na celu rozwijanie u wychowanek zainteresowania historią i wiedzą ogólną na temat II wojny światowej.
Urszula Olkiewicz
Marianna Włodarczyk
W dniu 14 marca 2019 roku w naszym Ośrodku obchodzone było święto matematyki. Podczas zajęć uczennice przygotowały prezentację dotyczącą liczby Π, która była ciekawa i zawierała bardzo dużo informacji. Klasy brały udział w konkursie logicznego myślenia. W tej konkurencji zwyciężyła klasa III gimnazjum. Z dużym zaangażowaniem dziewczęta przygotowały też plakaty reklamujące tą fascynującą liczbę. Plakaty były tak pomysłowe i wykonane rożną techniką, że trudno było wybrać ten najlepszy.
K. Wojnowska Łysio
R. Załuga
W dniu 14.03.2019 roku., w naszej placówce odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Celem edukacyjnym kursu było zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Zaplanowane cele zajęć zrealizowano. Została poszerzona wiedza i umiejętności pracowników ośrodka jak i wychowanek na temat udzielania pierwszej pomocy.
Podczas zajęć uczestnicy poznali podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. Dowiedzieliśmy się o odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela. Poznaliśmy ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku. Uczyliśmy się oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz ocenić, czy osoba poszkodowana oddycha. Zapoznali się z tzw. „Łańcuchem przeżycia”, ćwiczyli na fantomie uciskanie klatki piersiowej i wdechy ratownicze, a także tzw. „pozycję boczną ustaloną”.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
,,DOM na SZLAKU’’
im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
zaprasza
do udziału w I międzypowiatowym
konkursie piosenki
,,Dwudziestolecia międzywojennego’’.
ZAPRASZAMY
Dyrekcja
i autorzy programu innowacji pedagogicznej
„Muzyka łagodzi obyczaje”
Konkurs organizowany pod patronatem Starostwa Powiatowego
w Sochaczewie
REGULAMIN I MIEDZYPOWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI
„DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO”.
I. ORGANIZATOR KONKURSU
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie, pod patronatem Starostwa Powiatu Sochaczewskiego .
II. CELE KONKURSU
- poznanie bogatej historii polskiej muzyki dwudziestolecia międzywojennego,
- rozbudzenie i rozwijanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej wśród młodzieży,
- wspieranie najzdolniejszej wokalnie młodzieży i umożliwienie prezentacji jej
umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego,
- propagowanie kultury muzycznej,
- rozwijani talentów estradowych oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.
III. TEMATYKA KONKURSU
Konkurs polega na indywidualnym zaprezentowaniu utworu muzycznego z okresu
dwudziestolecia międzywojennego.
IV. UCZESTNICY KONKURSU
Konkurs skierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych: klas IV-VIII oraz Gimnazjum.
1. soliści i solistki – klasy IV-VI szkoły podstawowej
2. soliści i solistki – klasy VII-VIII szkoły podstawowej
3. soliści i solistki – gimnazjum
V. WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Konkurs ma charakter otwartego przeglądu, w którym mogą wystąpić indywidualni
wykonawcy.
2. Łączny czas wykonania nie może przekraczać 5 minut.
3. Uczestnicy wykonują wybrany przez siebie utwór muzyczny z okresu dwudziestolecia
międzywojennego.
4. Ścieżki dźwiękowe (akompaniament na nośnikach) nie mogą mieć nagranego wokalu.
5. Organizator ustala kolejność występów.
6.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIOWEJ
załącznik nr 1)
7. Udział w konkursie jest jednocześnie zgodą na warunki regulaminu, przetwarzanie
danych osobowych (RODO) i wykorzystanie wizerunku uczestnika na potrzeby
organizacji i konkursu (załącznik nr 2).
8. Zgłoszenia będą przyjmowane do 29.03.2019 r. a rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się
05.04.2019 r. ( o godzinie uczestnicy zostaną powiadomieni telefonicznie)
9. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury powołane przez organizatora przyzna
nagrody i dyplomy.
VI. KRYTERIA OCENY
Jury dokona oceny według następujących kryteriów:
- oceniane będą zarówno wokale jak i sceniczne zdolności uczestników,
- dobór repertuaru/ wartości artystyczne utworów,
- umuzykalnienie i dykcja,
- prezentacja muzyczna (kostiumy/ scenografia)
- pomysłowość.
VII. TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ
Karty zgłoszeniowe wraz z wypełnionym oświadczeniem zgody na przewarzanie danych
osobowych należy dostarczyć lub przesłać do Młodzieżowego Ośrodka
Wychowawczego „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie,
Załusków 8, 96-521 Brzozów lub drogą meail inkakubiak@wp.pl, ewelina.b20@op.pl
do dnia 29 marca 2019 r. do godz. 15:00.
Karta zgłoszeniowa i zgoda na przewarzanie danych osobowych dostępna na stronie
internetowej Placówki www.domnaszkalu.edupage.org
VIII. OCENA I NAGRODY
1. Komisja powołana przez Organizatora przyzna dyplomy oraz nagrody rzeczowe
za zajęcie I, II i III miejsca w kategoriach wiekowych:
2. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają podziękowania za udział w konkursie.
IX. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKUSU
1. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 05 kwietnia 2019 r. w MOW w Załuskowie
IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Udział w Konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez osoby biorące
w nim udział na przetwarzanie przez Organizatorów ich danych na potrzeby Konkursu,
w szczególności na podanie imion i nazwisk, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997
roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. nr 922). Uczestnik Konkursu zgodnie
z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO) z dnia 27
kwietnia 2016r. o w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem
danych osobowych ma prawo do żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia
przetwarzania jego danych. Administratorem danych osobowych zbieranych
od uczestników jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, Załusków 8,
96-521 Brzozów.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać: telefonicznie pod numerem
telefonu 242774615
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
autorzy innowacji pedagogicznej:
„Muzyka łagodzi obyczaje”
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
Aneta Gąsior
Sylwia Kobylińska
13 marca 2019r. wychowanki uczestniczyły w wyjeździe do Zespołu Szkół Spejalnych do Mocarzewa. Jak zawsze dzieci z Mocarzewa z niecierpliwością czekały na dziewczyny z naszego Ośrodka. Wspólne rozmowy, gry i zabawy oraz tak wyczekiwane prace manualne wpływały pozytywnie na wzystkich. Tym razem podopieczne wykonywały kwiatki, które mają upiększyć dekorację wiosenną. Nie trudno było zauważyć ogromne zaangażowanie i współpracę z obu stron. Ponadto dziewczęta odwiedziły najmłodsze dzieci w ich pokojach i spędziły z nimi czas na wspólnej zabawie.
Anna Przewoźna
W dniu 10.03.2019r. nasze wychowanki w odpowiedzi na zaproszenie pani Elżbiety Idzikowskiej miały przyjemność gościć w GBP w Iłowie, gdzie na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zaprezentowały przedstawienie teatralne pt „Kopciuszek”. Wychowanki zostały nagrodzone gromkimi brawami przez co poczuły się wyróżnione i docenione za wkład pracy jakie włożyły w inscenizacje bajki. Po słodkim poczęstunku z nowymi doświadczeniami wróciły do Ośrodka.
J. Ziółkowska
A. Stenborowska
8 marca to od ponad 100 lat Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia panie - i te starsze i te młodsze - świętują na całym świecie i cieszą się z tego, że są kobietami! Dlaczego jednak na święto wybrano właśnie 8 marca?
Dzień Kobiet w 1910 roku
W 1910 roku Druga Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dlaczego na święto kobiet wybrano właśnie dzień 8 marca?
Pomysłodawczynią Międzynarodowego Dnia Kobiet była niemiecka socjalistka Klara Zetkin (1857-1933), która od długiego czasu pozostawała pod silnym wrażeniem działań kobiet z Socjalistycznej Partii Ameryki. To Amerykański Narodowy Dzień Kobiet ustanowiony przez tę partię zainspirował Zetkin do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zgłoszona przez nią propozycja została jednogłośnie przyjęta na kongresie, ale żadna konkretna data nie została zaproponowana.
Dlaczego 8 marca?
1. Strajk pracownic fabryki tekstylnej
Na datę złożyło się kilka wydarzeń z udziałem kobiet. Pierwszym był strajk 5 tys. pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1857 r. w Nowym Jorku domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące szwaczki w fabryce. Wybuchł pożar, który pochłonął życie 129 przebywających w środku kobiet.
20 lutego 1908 r. aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej zorganizowały na pamiątkę tamtego wydarzeń demonstrację, głosząc hasła walki o poprawę politycznych i ekonomicznych praw kobiet oraz przyznania kobietom prawa do udziału w wyborach. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28. lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.
2. Obietnica króla Prus ws. reform
Po ustanowieniu w Kopenhadze Międzynarodowego Dnia Kobiet pierwszy taki dzień obchodzony był 19. marca 1911 r. w Niemczech. Data została wybrana przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform – w tym przyznania praw wyborczych kobietom. 19 marca Dzień Kobiet obchodzono także w Austrii, Danii i Szwajcarii.
3. Demonstracja robotnic w Rosji
Szczególnie dramatyczny przebieg Dzień Kobiet miał w rosyjskim Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg). W 1917 r. pracownice przemysłu tekstylnego wyszły na ulice, domagając się chleba i zakończenia wojny. Manifestacja przerodziła się w antycarski wiec. Cztery dni później Mikołaj II abdykował, a powołany następnie Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.
Wydarzenia te – nazwane później Rewolucją Lutową – rozegrały się według obowiązującego w Rosji kalendarza juliańskiego w dniu 23. lutego, czyli 8. marca według kalendarza gregoriańskiego. Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj, przekonała Lenina, do uczynienia tego dnia oficjalnym świętem w Rosji.
W 1922 r. organizacje kobiece ogłosiły dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.
08 marca 2019 r. odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem klubowiczki rozmawiały o książce Marcina Szczygielskiego pt.: „Teatr niewidzialnych dzieci”. W trakcie dyskusji poruszono bardzo trudny temat: historie Michała, który po stracie rodziców zamieszkał w Domu Dziecka. Dziewczęta mogła zarazem dowiedzieć się o życiu w czasach PRL-u, w których obsadzona jest akcja książki.
W kolejnej części spotkania dziewczęta uczestniczyły w zajęciach rozwijających ich „kompetencje aktorskie”. Poprzez zabawę ćwiczyły dykcję i umiejętność prezencji na scenie. Na zakończenie wspólnie obejrzano film pt.: „Serce nie sługa”, który doprowadził dziewczęta do łez i rozważań nad silą miłości oraz poświęcenia dla drugiej osoby.
Autorzy programu
„Wychowanie przez czytanie”.