W dniu 17 grudnia 2018 r. wychowanki naszej Placówki spotkały się z przedstawicielami Zespołu ds. Polityki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, st. asp. Pawłem Rynkiewiczem oraz Panią Agnieszką Dzik. Tematem spotkania było bezpieczeństwo nieletnich podczas ucieczek oraz bezpieczna podróż do domu. Podczas prelekcji zwrócono dziewczętom uwagę na wszelkie formy niebezpieczeństw, które mogą nastąpić w trakcie ucieczek oraz ich konsekwencje, także prawne. W związku ze zbliżającym się okresem wyjazdowym, zostały przypomniane również zasady bezpiecznej podróży do domu.
Na zakończenie dziewczęta miały możliwość zadawania pytań, wymiany spostrzeżeń. Wychowanki wręczyły również świąteczną kartkę z życzeniami dla całego wydziału.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego w Placówce programu profilaktycznego dotyczącego „Bezpieczeństwa” oraz w ramach Planu Pracy Samorządu Uczniowskiego.
Organizatorzy:
I. Durka,
E. Żabka,
I. Kubiak,
U. Olkiewicz
W dniu 16.12.18r. dzięki uprzejmości przedstawicieli Teatru Dramatycznego w Płocku nasze wychowanki wybrały się na spektakl pt. „Opowieść Wigilijna”, adaptacji klasycznej powieści Charlesa Dickensa o człowieku wziętym przez tajemnicze świąteczne istoty w specyficzną, wewnętrzną podróż. Duchy pokazują Scrooge’owi, jakim był kiedyś człowiekiem, jakim jest teraz i co się z nim stanie, jeśli dalej będzie postępował tak, jak do tej pory. Spektakl wywarł na wychowankach duże wrażenie, wprowadzając je w nastrój Świąt Bożego Narodzenia i przypominając o najważniejszych wartościach, które powinny być przez nas pielęgnowane.
Wyjazd do Teatru stanowił nagrodę za wygraną w konkursie „Mistrz dobrych manier” zrealizowanego w ramach programu „Projekt Lady”.
Renata Załuga
Jolanta Ziółkowska
Agnieszka Stenborowska
W dniu 15 grudnia 2018 r. w naszej Placówce został przeprowadzony próbny alarm pożarowy. Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z realizacją programu profilaktycznego dotyczącego „Bezpieczeństwa” oraz w ramach Planu Pracy Ośrodka dotyczącego bezpieczeństwa.
Celem ewakuacji było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia np. pożarem, sprawdzenie znajomości zasad postępowania w sytuacji alarmu związanego z realnym zagrożeniem w budynku oraz praktyczne wdrożenie do sprawnego działania zgodnego z przepisami.
Ewakuacja doraźna polega na natychmiastowym przemieszczeniu osób z budynku, w którym nastąpiło nieprzewidziane, bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Dziewczęta usłyszały 3 dzwonki powtarzające się w krótkich odstępach czasu. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku MOW zgodnie z drogami ewakuacji przemieścili się na wyznaczony teren zbiórki - plac apelowy. Sprawdzono obecność wszystkich wychowanek, uświadomiono cel ćwiczeń oraz podziękowano za wzorowe postępowanie w takiej sytuacji. Akcja przebiegła prawidłowo, sprawnie i szybko.
Organizatorzy:
I. Kubiak
E. Żabka
13 grudnia 2018r. odbyła się uroczystość przy Kopcu Powstańców w Słubicach. Uroczystość wiązała się z 155 rocznicą walk o Niepodległość na terenie Słubic i okolic. Naszych harcerzy powitał Sławomir Ambroziak. Podkreślił w swojej wypowiedzi iż zawsze jesteśmy gotowi do służby przy wszystkich uroczystościach patriotycznych. Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka. Na zakończenie postawiłyśmy znicz i oddałyśmy cześć poległym powstańcom. Była to dla nas żywa lekcja historii, z której wiele się dowiedzieliśmy o toczących się walkach i obronie Polaków na terenach Słubic i okolic. Wspomniano również o okolicznościach ogłoszenia Stanu Wojennego.
phm Ewa Grzywacz
W dniu 13 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie MDKK. Tym razem przebiegło ono w odmiennej formie, iście świątecznej, przy choince i kolędach. Dziewczęta bowiem, jak rodzina, uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym. Wraz z moderatorem DKK, podzieliły się opłatkiem, złożyły życzenia oraz rozmawiały o swoich planach, minionym czasie od poprzedniego spotkania. Uczestniczki podziękowały za kolejny rok, podczas którego mają okazję „spotkania z książką”, złożyły najserdeczniejsze życzenia oraz przekazały własnoręcznie wykonaną kartkę z życzeniami i ozdobę świąteczną.
Na zakończenie nie zabrakło wspólnego seansu filmowego, który tematyką również nawiązywał do zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia.
I. Kubiak
E. Żabka
Niespełna 80 wystawców – rękodzielników z różnych zakątków Mazowsza i nie tylko, konkursy, śpiewanie kolęd, przedstawienie w wykonaniu młodzieży, degustacja potraw bożonarodzeniowych i wiele innych atrakcji czekało na tysiące osób, które w minioną niedzielę, 9 grudnia odwiedziły salę balową hotelu Chopin w Sochaczewie podczas VII już edycji kiermaszu świątecznego. - Wspieranie lokalnych rękodzielników w promocji wyrobów regionalnych oraz stworzenie możliwości wspólnych spotkań dla mieszkańców – to cele przyświecające organizatorom przy realizacji kolejnej edycji przedsięwzięcia pn. „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
W wielu miejscach Polski tego typu imprezy są już tradycją, cieszącą się popularnością wśród mieszkańców ze względu na ich nieodparty urok oraz świąteczną atmosferę. Nie inaczej jest w Sochaczewie. Kiermasz, mimo panującej jesiennej, deszczowej aury utrzymany w iście świątecznym klimacie jest niewątpliwie znakomitą okazją, aby zakupić do swego domu czy pracy bożonarodzeniowe dekoracje, stroiki, ale też wybrać odpowiedni prezent i poczuć magię zbliżającego się święta.
Pomysłodawcą i organizatorem sochaczewskiego kiermaszu pn. „Boże Narodzenie na Mazowszu” są: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji oraz hotel Chopin. Każdego roku, jak zaznaczają organizatorzy, ta promocyjno-wystawiennicza impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem a pierwsi wystawcy zgłaszają chęć udziału w już w październiku. Najwięcej osób i instytucji, biorących udział w kiermaszu związanych jest oczywiście z naszym powiatem, jednakże, w tym roku gościliśmy znaczną grupę wystawców spoza naszego regionu, m.in. z Warszawy, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego, Łowicza, Mińska Maz., Żyrardowa, Kościerzyny, Łodzi, Radzymina, Grodziska Maz., czy Łącka.
Jak podkreślają organizatorzy, celem kiermaszu jest promowanie produktów lokalnych – głównie z powiatu sochaczewskiego, podtrzymywanie oraz upowszechnianie tradycji bożonarodzeniowych wśród lokalnej społeczności, ale też propagowanie i ukazanie dorobku artystycznego wielu instytucji, szkół a także twórczości osób zajmujących się rękodziełem.
W tym roku na kilkudziesięciu stoiskach wystawienniczych oferowano, obok pięknych bombek, choinek czy stroików także unikatowe kartki świąteczne. Były stoiska z wyrobami szydełkowymi, ceramicznym, produkty wykonane z drewna lub masy solnej. Nie zabrakło wystawców, którzy oferowali ręcznie wykonaną biżuterię czy materiałowe zabawki dla najmłodszych. Było też coś dla podniebienia, m.in. piernikowe cuda, miody, ciasta, chleby, powidła, syropy, soki a nawet swojskie wyroby wędliniarskie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem każdego roku.
Zaprezentowali się również podopieczni naszych powiatowych placówek, w tym: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, Zespołu Szkół w Teresinie, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza. Ozdoby świąteczne sprzedawali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie a także sochaczewskie drużyny harcerskie, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz wychowankowie z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach.
Dla najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami. Tradycyjnie też przyznano puchar starosty Jolanty Gonta dla najatrakcyjniejszego stoiska. W tym roku otrzymała go Karolina Stępień z gminy Rybno a nagrodę wręczył jej przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, który w imieniu władz samorządu powiatowego i miejskiego złożył wszystkim uczestnikom kiermaszu świąteczne życzenia. Obecni byli też samorządowcy, w tym m.in. burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wraz ze swymi zastępcami – Dariuszem Dobrowolskim i Markiem Fergińskim a także Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej. Wśród samorządowców obecny był też Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego, wójtowie, radni miejscy i powiatowi.
Dla zwiedzających przygotowano degustację świątecznych potraw, o którą tradycyjnie zadbała kuchnia hotelu Chopin.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
6 grudnia to dzień świętego Mikołaja Biskupa znanego z niezwykłej dobroci i szczodrości. W naszej kulturze data ta zapisała się w kalendarzu na stałe, dlatego w tym dniu obdarowujemy się symbolicznie prezentami.
Zgodnie z tradycją w naszej placówce, na tę okoliczność, odbył się uroczysty apel. Na początku Pani dyrektor Agnieszka Ambroziak wprowadziła wszystkich w uroczysty nastój tego święta, a następnie podsumowała konkurs poezji patriotycznej i zabawę andrzejkową. Podziękowała wszystkim dziewczętom za udział w imprezach organizowanych w naszej placówce i zachęcała do uczestniczenia w kolejnych. Każda uczennica otrzymała pyszną czekoladę a te, które brały udział w konkursach dodatkowo upominki i nagrody.
Nie lada niespodzianką w tym dniu były odwiedziny prawdziwego Świętego Mikołaja! Swoje wejście do szkoły zakomunikował dzwoneczkiem i idąc od klasy do klasy rozdawał słodycze. Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość. Dziewczęta stwierdziły, że Mikołajki w Załuskowie były wyjątkowo miłe i słodkie.
U. Olkiewicz
M. Włodarczyk
1 grudnia 2018r. Odbył się XIV Wojewódzki Festiwal Piosenki w języku Obcym w Skierniewicach. W konkursie brało udział około 40 uczestników z klas gimnazjalnych. Piosenki śpiewane były w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim. Naszą placówkę reprezentowała Amelka Żak w piosence angielskiej Eda Sheerana „Perfect”. Festiwal był na wysokim poziomie, ciekawe utwory efektowne układy taneczne i kostiumy. Amelka była zestresowana, nie mniej jednak udało się jej zdobyć wyróżnienie. Po zakończonym festiwalu rozdane zostały nagrody, organizatorzy podziękowali również opiekunom uczestników festiwalu. Na zakończenie wszyscy zebrani zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Oczywiście odwiedziliśmy Macdonalda by się posilić przed podróżą.
Martyna Załuga
Ewa Grzywacz
Jak co roku w naszej placówce podjęto działania, by uświadomioć społeczności ośrodka znaczenie tolerancji w codziennym zyciu.
Pani Edyta Furmanek, pan Piotr Wisniewski oraz pani Agnieszka Domagała zorganizowali zajęcia, podczas których promowali tolerancję, poszanowanie drugiego człowieka, jego odrębnośąci co do wyglądu zewnętrzngo np. koloru skóry, sposobu ubierania, a także zwyczjów kulturowych, religii oraz przekonań.
Niektóre wychowanki wcieliły sie w przedstawicieli kilku grup etnicznych i narodowych upodabniając sie do nich wyglądem zewnętrznym. Reszta społeczności ośrodka mogła podziwiać ich stroje i posłuchać tradycyjnej muzyki oraz przytoczonych przez pania psycholog informacji o ich kulturze, tradycji i życiu poszczególnych grup etnicznych i narodowych.
Wychowanki obejrzały również krótki film poswiecony tolerancji, który był okazją do głębszej refleksji na temat naszego postepowania wobec innych.
Pamietajmy - TOLERANCJA TO SZACUNEK DLA WOLNOŚCI INNYCH LUDZI, ICH MYSLI I OPINII ORAZ SPOSOBU ŻYCIA.
Organizatorzy.
W naszym Ośrodku dn. 30.11.2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską. Zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Wychowanki kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wychowanki były pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego wieczoru. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.
Izabela Kubiak
Urszula Olkiewicz
Być może muzyka łagodzi obyczaje, ale z pewnością wywiera duży wpływ na psychikę człowieka, który można ciekawie wykorzystać do celów terapeutyczno – resocjalizacyjnych. Muzyka w połączeniu z tańcem działa na człowieka silniej i wszechstronniej niż każda z tych sztuk oddzielnie. Może być uważana za swoistego rodzaju lek. Pobudza emocje, wyzwala i likwiduje konflikty psychiczne, wpływa na postawy moralne, harmonizuje relacje wychowanki z otoczeniem .
25.11.2018 r. w ramach programu innowacji pedagogicznej „Muzyka łagodzi obyczaje” odbyły się zajęcia dla całej społeczności Ośrodka. Podczas zajęć wykorzystano technikę choreoterapii.
Choreoterapia, podobnie jak muzykoterapia czynna najczęściej stosowana jest w formie grupowej. Dziewczęta tworzyły wspólne układy taneczne, podporządkowywały się wspólnemu działaniu, co znacznie wpływa na rozwój kultury współżycia z grupą i uspołecznienia wychowanki. Podopieczne pracując razem stopniowo traciły zainteresowanie tylko własną osobą i włączały się do grupy. Wynikiem takiego funkcjonowania była radość płynąca ze wspólnego działania , co wpłynęło na podniesienie nastroju uczestniczek.
Autorzy i realizatorzy programu
W dniach 01-19.11.2018r., wychowanki z MOW w Załuskowie, brały udział w światowej kampanii przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży. Dziewczęta pod kierunkiem Pani psycholog Edyty Furmanek i wychowawcy Pana Piotra Wiśniewskiego, przeprowadziły kampanie uliczną w Sochaczewie dotyczącą przemocy wobec dzieci i młodzieży. Każdej napotkanej osobie na ulicy rozdawały ulotki informacyjne dotyczące poruszanego problemu. W ramach działań przeciwko przemocy odwiedziły również Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczna w Sochaczewie w której wręczyły pomarańczową wstążkę będącą symbolem kampanii Pani Dyrektor Ludmile Urbaniak. Ponadto odwiedziły również Panią Joannę Kamińską Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta w Sochaczewie. Wszystkim którzy zechcieli wziąć udział w naszej kampanii bardzo dziękujemy. W ramach akcji wychowanki pod kierunkiem Pani Renaty Załuga wystawiły przedstawienie pt. „Smerfna Szkoła”, dotyczące wspomnianej tematyki. Spektakl wystawiony był w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie oraz Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kapturach.
Edyta Furmanek
15.11.2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem do dyskusji była książka Agaty Mańczyk "Facet z prostą instrukcją obsługi".
Jest to z pozoru „lekka” literatura o przyjaźni trzech chłopców: Sznity– wyszczekanego i cynicznego do szpiku kości, usiłującego zapracować na opinię największego łobuza okolicy, flegmatycznego Emeryta – wychowywanego na porządnego człowieka, z którym jednak można spodziewać się wyłącznie kłopotów i Czejena – dobrze zapowiadającego się wywrotowego elementa z warkoczykiem. Chłopcom przyświecał jeden cel: dobra zabawa. Do czasu, gdy okazało się, że pech to straszna rzecz. Trzej przyjaciele zostają nagle przyłapani na nierozważnym wybryku. Jakby tego było mało, nierozłącznych do tej pory kumpli pragnie poróżnić dawna znajoma, Zgaga…
Przeczytana literatura dała pretekst do poruszenia bardzo ciekawych rozmów na temat „męskiej” przyjaźni, pierwszych zauroczeń, trudnych relacji między nastolatkami, odpowiedzialności za własne czyny i dyskusji o tym, czym kończy się najczęściej zbyt łatwe uleganie wpływom osób trzecich.
Na zakończenie nie zabrakło zabaw integrujących uczestniczki DKK i wspólnego seansu filmowego. Kolejne spotkanie już w grudniu.
I. Kubiak, E. Żabka
14 listopada 2018 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości – uczczono 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Wychowanki recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Pozwoliły one zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. W drugiej części programu artystycznego wysłuchaliśmy recitalu Pani Joanny Rolewskiej, która na zaproszenie organizatorów wykonała kilka przepięknych pieśni patriotycznych. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Słowa refleksji wygłosiła do zgromadzonych – zaproszona na tę uroczystość Pani Urszula Opasiak - dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie.
Izabela Durka
Tradycyjnie, jak co roku, nasza drużyna „Ostoja” brała udział w „Rajdzie Wolności i Niepodległości” 11.11.2018. Trasa rajdu prowadziła z Załuskowa do Iłowa przez Gilówkę, Narty do Słubic. Harcerze i inni uczestnicy rajdu nieśli flagi i ubrani byli w barwy narodowe. Pierwszy postój był przy 96 dębach, gdzie zapalono znicze. Punktualnie o godz, 12:00 w lesie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie przeszliśmy do kościoła w Słubicach. Po uroczystej mszy, przy dźwiękach orkiestry strażackiej przeszliśmy na cmentarz pod pomnik „Bohaterów II Wojny Światowej”, gdzie złożono kwiaty. Kolejnym punktem programu był „Kopiec Powstańców Styczniowych”. Po odczytaniu apelu poległych, złożeniu kwiatów, Wójt Gminy Słubice zaprosił wszystkich gości i uczestników na polową grochówkę i kiełbaskę.
phm Ewa Grzywacz
Damian Wasilewski
10 listopada 2018r harcerze z naszej drużyny 8 WDH „Ostoja” zaciągnęli uroczystą wartę wraz z żołnierzami przy Kolumnie Niepodległości w Iłowie. Uroczystość rozpoczęła się o godz.18;00 odśpiewaniem hymnu narodowego, apelem poległych, krótką modlitwą. Następnie harcerze mieli za zadanie przeprowadzić wszystkich uczestników uroczystości do pomnika Józefa Piłsudskiego pod którym zostały złożone kwiaty, Kolejnym etapem uroczystości było spotkanie w auli Jana Pawła II, gdzie artyści scen warszawskich śpiewali i recytowali utwory patriotyczne. Na zakończenie uczestnicy zostali poczęstowani tortem.
phm Ewa Grzywacz
9 listopada 2018r. nasza placówka Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie „Dom na Szlaku” im. gen Tadeusza Kutrzeby przystąpiła do akcji ogłoszonej przez panią Minister Edukacji Narodowej „Bicie rekordu dla Niepodległej”. Akcja miała na celu zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli w całym kraju. O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy pracownicy placówki wraz z dyrekcją, wychowankami, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Za udział w akcji nasza placówka otrzyma pamiątkowy certyfikat.”Bicie rekordu dla Niepodległej” to część programu, w którym ośrodek uczestniczy. Nasze uczennice angażują się w konkursy recytatorskie, plastyczne, muzyczne, uroczystości patriotyczne z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Ewa Grzywacz
W dniu 03.11.2018r., nasze wychowanki pod opieką pani psycholog Edyty Furmanek oraz wychowawczyni Izabeli Kubiak odbyły wizytę w Cheścijańskim Centrum Rampa w Pabianicach. Dziewczeta wzięły udział w spotkaniu z młodzieżą. Pełne wrażeń i nadziei na lepszą przyszłość wróciły do placówki.
Edyta Furmanek
„Projekt Lady” taki tytuł nosi innowacja pedagogiczna realizowana w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie. Program innowacyjny skierowany do wychowanek MOW poświęcony jest propagowaniu wzorców kulturalnego zachowania, stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny oraz właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Wychowanki powinny zrozumieć, że zgodnie z ogólnie przyjętymi normami właściwie zachowanie ma diametralny wpływ na ich życie, a przestrzeganie tych norm sprawi, że będą akceptowane, cenione i szanowane w społeczeństwie.
W ramach innowacji w październiku odbyło się ogłoszenie Plebiscytu na Damę Miesiąca - wychowankę wykazującą wysoką kulturę osobistą. Ponadto przygotowano gazetkę tematyczną „Magiczne słowa – przepraszam, proszę, dziękuję”. Ekspozycja gazetki na korytarzu miała na celu wyrabianie i utrwalanie nawyków zwrotów grzecznościowych i kształtowanie wiedzy na temat savoir-vivre. Kolejnym działaniem podjętym w ramach programu było wdrażanie wychowanek do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej. W tym celu wychowanki w dniu 25.10.2018r. udały się do kina Helios w Płocku na film „Hotel Transylwania 3”. Film opowiada o Draculi i jego rozterkach miłosnych. Książę Ciemności zaczyna się bowiem czuć samotnie, a tęsknota za zmarłą żoną przybiera na sile. Jego córka, w wyniku nieporozumienia, wnioskuje, iż Dracula jest po prostu przemęczony, więc zabiera go na wakacyjny rejs…… Seans zapewnił niezapomnianą rozrywkę oraz poprawił humory dziewcząt, dzięki czemu mogły się rozerwać i na chwilę zapomnieć o codziennych szkolnych obowiązkach.
Jolanta Ziółkowska
Renata Załuga
Agnieszka Stenborowska
31 października 2018r Samorząd Uczniowski już po raz kolejny zorganizował akcję porządkowania opuszczonych grobów na terenie Cmentarza Parafialnego w Iłowie.
Dziewczęta pracowicie zbierały i grabiły liście, wyrywały chwasty i czyściły pomniki. Na uporządkowanych grobach zapaliły znicze, odmówiły także krótką modlitwę przy każdym grobie w dowód tego, że Pamięć o człowieku nigdy nie umiera !
Opiekun SU
Urszula Olkiewicz
Izabela Kubiak