30 października 2018r. odbyła się wycieczka wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie do Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Sportu. Dziewczęta wzięły udział w lekcji muzealnej „Królowie Polscy a Niepodległość” spotkanie miało na celu przybliżenie i poznanie historii naszych władców. Uczennice wędrując po Zamku oglądały ciekawe przedmioty, obrazy, książki. Podczas zwiedzania dziewczęta miały okazję wykazać się spostrzegawczością, zdolnością logicznego myślenia, znajomością historii. Uczennice były zainteresowane ciekawym programem i aktywnie uczestniczyły w lekcji, Największe wrażenie zrobiła na nich Sala Senatorska, ze względu na swoją wielkość oraz Sala Tronowa, pięknie złocona. Wychowanki wyraziły chęć do kolejnych odwiedzin Zamku Królewskiego
Po opuszczeniu Zamku udałyśmy się na Stare Miasto do pomnika Małego Powstańca następnie pojechałyśmy do Muzeum Sportu. W pięknym przestronnym budynku poznałyśmy losy wspaniałych naszych sportowców ich walkę o medale i polskość.
Dziewczęta obejrzały również krótki film o Januszu Kusocińskim wspaniałym sportowcu na bieżni i polu walki, był bardzo ambitny „tytan pracy” mówiono. Zginął w czasie wojny rozstrzelany przez Niemców w Palmirach.
Wycieczka dostarczyła uczennicom i ich opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń. Była piękną i żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Ewa Grzywacz
Jolanta Ziółkowska
W poniedziałek 29 października w Młodzieżowym Ośrodku w Załuskowie odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celem konkursu było upamiętnienie tej wyjątkowej rocznicy, kształtowanie uczuć patriotycznych, upowszechnienie znajomości polskiej poezji patriotycznej oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich.
Do konkursu przystąpiło osiem uczennic. Spośród nich jury wyłoniło Anastazję, Oliwię, Dominikę, Balbinę i Wiktorię.
Uczennice te będą reprezentowały szkołę na eliminacjach powiatowych w Sochaczewie. Życzymy powodzenia!
U. Olkiewicz
M. Włodarczyk
Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku - Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu. Tym, którzy mają problemy ze słuchaniem muzyki klasycznej poleca się korzystanie z dźwięków natury - śpiewu ptaków, szumu wodospadu, potoku górskiego, fal morskich.
W dniu 28 października 2018r., w ramach programu „Muzyka łagodzi obyczaje” odbyły się zajęcia, w których wychowanki mogły rozwijać twórczość artystyczną i jednocześnie pozwalały na swobodne wyrażanie emocji. Malowanie dziesięcioma palcami ma charakter aktywizujący. Jest jedną z najskuteczniejszych metod wyzwalania swobodnej ekspresji twórczej Na koniec zajęć mogły określić jakie emocje w nich się budziły słuchając jednocześnie fragmentu I części symfonii „Z nowego świata” A. Dvoraka
Autorzy programu
25.10.2018 r. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski. W bieżącym roku przeżywamy 60 rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły, ponieważ 4 lipca 1958 roku papież Pius XII mianował księdza Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. W tym roku świętujemy również 40 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego- Karola Wojtyły.
Tegoroczny Dzień Papieski przeżywamy w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wychowanki przygotowały akademię pod hasłem ,,Promieniowanie ojcostwa”, zaczerpniętym bezpośrednio z dramatu Karola Wojtyły.
Pokazały jak w biografii tego wielkiego Polaka ,świętość przeplatała się z codziennością. Zaśpiewały także ulubione piosenki Ojca Świętego.
Cała społeczność ośrodka integrowała się przy herbatce i kremówkach papieskich.
Katarzyna Krzemińska
Krystyna Wojnowska- Łysio
24 października 2018r odbyło się cykliczne spotkanie w ramach programu innowacyjnego „ Z Poezją przez świat” w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach z podróżniczką i dziennikarką panią Elżbietą Dzikowską. Pani Elżbieta opowiadała o swoich ciekawych podróżach po całym świecie, poznaniu męża Toni Halika jak również spotkaniu z szamanem z plemienia Masajów, prezentowała również ciekawą biżuterię wykonaną ręcznie. Zaproszeni goście zadawali wiele pytań pani Elżbiecie ona odpowiadała z wielkim entuzjazmem tryskając uśmiechem urzekając widownię swoim osobistym urokiem pomimo swoich osiemdziesięciu jeden lat. Dziennikarka promowała wiele swoich książek pt; „Tam gdzie jeszcze nie byłam” „ Biżuteria świata”. Mieliśmy przyjemność sfotografować się z panią Elżbietą oraz otrzymać książkę „ Tam gdzie już byłam” z autografem pisarki. Autorka książek ma jeszcze wiele planów które chce zrealizować najbliższa jest podróż do Papua-Nowa Gwinea , następnie kolejna podróż do Chin. Życzymy pani Elżbiecie wiele zdrowia i realizacji swoich planów.
Ewa Grzywacz
Jolanta Ziółkowska
W dniu 23.10.2018r., na zaproszenie pani psycholog Edyty Furmanek, naszą placówkę odwiedził pan Dobromir Makowski w celu przeprowadzenia zajęć profilaktycznych z naszymi wychowankami w ramach projektu RapPedagogii.
Projekt RapPedagogii oparty na muzyce Hip Hop, elementach profilaktyki oraz inspirowany przeszłym życiem autora i wykonawcy Dobromira Makowskiego. Autor projektu RapPedagogia jest załozycielem fundacji "Młodzi dla Młodych", która swoją siedzibę ma w Pabianicach. Jest także pedagogiem oraz animatorem projektów pedagogicznych z młodzieżą na ulicach. Przed laty sam mierzył się z wieloma problemami będąc wychowankiem Domu Dziecka. Jako młody człowiek przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie jeżdżąc po Polsce dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych, mówiąc do młodzieży, iż można inaczej.
Edyta Furmanek
Anastasija Komarowa - uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Załuskowie zajęła I miejsce w konkursie recytatorskim,, Wolności pragnę ponad wszystko!’’ zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nasza laureatka zaprezentowała wiersz,, Pieśń o Stefanie Starzyńskim’’ Jana Lechonia.
Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!
Urszula Olkiewicz
W dniu 14.10.2018r., podopieczne MOW w Załuskowie wraz z wychowawcą uczestniczyły w Koncercie w Warszawie z okazji 50-lecia urodzin „Kinder”.
Impreza odbyła się na Stadionie „PGE Narodowy”. Wychowanki słuchały takich wykonawców jak: Dawid Kwiatkowski, Natalia Szroeder, Grzegorz Hyży oraz Katarzyna Łaska. Koncert był wzbogacony o niezwykłe atrakcje takie jak: park linowy, kolorowe karuzele, akademia tańca, dżungla marzeń, wirtualna postać, krzywe zwierciadła, mega klocki i mnóstwo innych.
Serdeczne podziękowania dla Dyrektora oraz wychowawców Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Giżycach za zaproszenie nas na w/w imprezę.
Sylwia Kobylińska
W dniu 12.10.2018r. w naszym Ośrodku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowanki przygotowały przedstawienie pt. „Wspomnienia ze szkoły”. Po akademii dziewczęta wręczyły wszystkim pracownikom i zaproszonym gościom samodzielnie przygotowane przez siebie pierniczki w kształcie serca. W tym dniu odwiedzili nas emeryci i renciści z naszej placówki. Pani dyrektor Agnieszka Ambroziak przekazała życzenia napływające z rożnych instytucji współpracujących z ośrodkiem.
I.Szczechowicz Kasza
M.Załuga
R.Załuga
Drogi Nauczycielu, któryś całe życie
Swoje poświęcił dla dobra młodzieży,
Któż Ci te trudy zapłaci sowicie,
Godne poświęceń zasługi odmierzy?
Więc w dzień Twego Święta,
Przyjmij skromne dary i zapewnienia,
Że Twojej ofiary nigdy z pamięci
Nam czas nie wymaże!
Więc dziś Ci życzymy spełnienia marzeń,
Byśmy naprawdę my – Wasze wychowanki,
Stały się godne Ciebie - choć w połowie!
Dla wszystkich nauczycieli najlepsze,
Najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia,
Wyrozumiałości oraz cierpliwości.
Samorząd Uczniowski
10 października 2018r. wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, pod opieką wychowawcy A. Domagały, wzięły udział w spektaklu „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”.
Przedstawienie prezentowane było w sali balowej hotelu Chopin a cały spektakl poprzedzony był koncertem Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej z udziałem dwóch młodych, niezwykle utalentowanych wokalistek.
Po koncercie dziewczęta miały okazję zobaczyć spektakl poświęcony roli Ignacego Paderewskiego w walce o polską niepodległość, który był wybitnym filantropem, pianistą a przede wszystkim oddanym swojej ojczyźnie.
Sztukę odegrali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. F.Chopina w Sochaczewie. Młodzież pod opieką Bogusławy oraz Kazimierza Górnickich przekonała publiczność o włożonej w spektakl pracy oraz poświęceniu w jego przygotowanie. Gra aktorska młodych wykonawców, dbałość o słowa i wykonanie z wielkim uniesieniem wzbudziła w wychowankach ogromny zachwyt. Udział w tym spektaklu był dla dziewcząt prawdziwą ucztą kulturalną oraz dużą lekcją historii.
Agnieszka Domagała
W sali koncertowej sochaczewskiej szkoły muzycznej w dniu 05.10.2018r odbył się koncert zorganizowany z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości pt.: „ Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”. Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie wraz z opiekunem skorzystały z okazji, by zobaczyć i usłyszeć solistów, chór mieszany oraz orkiestrę kameralną w PSM II st. w Sochaczewie. Koncert zawierał w sobie treści patriotyczne wzbogacone muzyką, śpiewem oraz tańcem ludowym. Wyjazd odbył się w ramach Programu innowacyjnego „ Muzyka łagodzi obyczaje”, który jest realizowany w MOW- Załuskowie.
S. Kobylińska
3 października 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Gondkiem - podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki. Podczas spotkania mogłyśmy przenieść się i zobaczyć m.in. pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya, odbyłyśmy spacer po niezwykle kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie, w towarzystwie uzbrojonych żołnierzy weszłyśmy na najwyższy szczyt Rwandy. Mogłyśmy podziwiać afrykańskie parki narodowe pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków. Byłyśmy w masajskiej wiosce w Tanzanii i Tamburyniarzy z Burundi. Przy klimatycznej afrykańskiej muzyce zrelaksowałyśmy się na rajskim Zanzibarze.
Robert Gondek z zamiłowania podróżnik, fotograf i pasjonat Afryki. Od 2008 roku realizuje projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Jego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do kwietnia 2018 roku odwiedziłem 19 państw w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu w marcu 2017 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” podczas Kolosów 2016 w Gdyni, największego festiwalu podróżniczego w Polsce. Jest zafascynowany Afryką, jej kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Uczy się języka suahili.
I. Kubiak , M. Włodarczyk, E. Żabka
Dnia 3 .10.2018r w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który jest przedstawicielem i głosem wszystkich uczennic. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem wielu szkolnych przedsięwzięć. Spośród wszystkich chętnych do pracy w samorządzie podczas tajnych wyborów wybrano Radę Samorządu Uczniowskiego :
Przewodniczącą – Elżbietę Pietraszewską z kl.ILO
Z-ca przewodniczącej – Julię Kwiatkowską z kl.III
Opiekuna Praw Ucznia- Anastasiję Komarową z kl.ILO
Sekretarza- Oliwię Przybylską z kl. VIII
Gratulujemy zarządowi SU, życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2018/2019.
Opiekun SU
Urszula Olkiewicz
Izabela Kubiak
,,My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy’’
Witold Urbanowicz,
dowódca Dywizjonu 303
2 października 2018 r uczennice naszej szkoły wybrały się do kina Przedwiośnie w Płocku, by poznać historię legendarnego Dywizjonu 303.
Film ,, Dywizjon 303. Historia prawdziwa’’ powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera o tym samym tytule.
Dziewczęta obejrzały historię o polskich pilotach, asach przestworzy, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych. Przekonały się , jak wielki był ich wkład w zwycięskiej bitwie o Anglię , czym jest prawdziwe bohaterstwo i niezwykły patriotyzm, który może być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, szczególnie w tak ważnym momencie dla Polski, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości.
Urszula Olkiewicz
Izabela Szczechowicz- Kasza
Rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Nie bez powodu na listę dzieł objętych „Narodowym Czytaniem” trafiło również „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W liście Prezydent Andrzej Duda tak uzasadnia wybór „Przedwiośnia” odczytywany w setną rocznicę odzyskania niepodległości:
„W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej. Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”…”
W dniu 28.09.2018 r. również nasza Placówka włączyła się w akcję „Narodowego Czytania” , pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, oraz upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas specjalnego koncertu, w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Szymona Ogrzebacza oraz solistów: Dominiki Kobiereckiej i Damiana Szymańskiego pt.: „W drodze ku wolności nutami” i odczytania wybranych fragmentów „Przedwiośnia”, symbolicznie podziękowana za uczynienie naszej Ojczyzny wolną.
Spotkanie rozpoczęła powitaniem przybyłych gości Pani Dyrektor - Agnieszka Ambroziak. Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odczytali zaproszeni goście: Pani Ewa Ryfa- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, Pani Urszula Opasiak- Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, Pan Artur Bedyk- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, Dyrekcja MOW w Załuskowie- Pani Dyrektor Agnieszka Ambroziak i Pani Wicedyrektor- Beata Duda oraz wychowanki naszej Placówki- Anastazja i Oliwia.
Odczytywane fragmenty były przeplatane utworami patriotycznymi wykonywanymi przez Orkiestrę Dętą i solistów. Krótką historię utworów przybliżała nasza wychowanka- Dominika. Zaproszeni goście oraz wychowanki mogli usłyszeć następujące pieśni patriotyczne: „Ojczyzno ma”, „Pierwsza Kadrowa”, „ Pałacyk Michla”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Serce w plecak”, „Piechota”.
Na zakończenie zostały wręczone podziękowania, Orkiestrze Dętej oraz solistom, za koncert upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dokonano stemplowania własnych egzemplarzy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego okolicznościową pieczęcią, podziękowano wszystkim zgromadzonym za udział oraz zaproszono na wystawę poświęconą pamięci twórców kultury i nauki polskiej, wykonaną przez nasze wychowanki. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Powiatu- Pan Andrzej Grabarek, który podziękował organizatorom za spotkanie oraz przybliżył zebranym historię ludzi dążącym do odzyskania niepodległości, m.in. postać gen. Tadeusza Kutrzeby.
Wśród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Urszula Opasiak- Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, Pan Andrzej Grabarek- Przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie, Pan Konrad Jakubowski - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, Pani Ewa Ryfa- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Iłowie wraz z nauczycielami: Panią Moniką Kujawą oraz Elżbietą Modrzejewską z uczniami, Pan Artur Bedyk- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, Pani Elżbieta Idźkowska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie, Kierownik Posterunku Policji w Iłowie- asp. szt. Marek Jakubowski, dzielnicowy Posterunku Policji w Iłowie- asp. szt. Tomasz Kubiak, Pani Joanna Kudarewko, Pani Katarzyna Cieślak- Kierownik Koła Gospodyń Wiejskich ze Słubic wraz z przedstawicielkami: Panią Jadwigą Banasiak oraz Panią Urszulą Bartosiak, pani Zofia Krzemińska- emerytowany wychowawca MOW Załusków.
Serdeczne podziękowania składamy naszym sponsorom: cukierni „Jeznach” w Sochaczewie, firmie „Moleko”, Panu Przemysławowi Wasielewskiemu, Panu Tomaszowi Nowakowskiemu oraz Panu Jakubie Wojewodzie- kierownikowi działu historii w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą za udostępnienie mundurów żołnierskich. Podziękowania kierujemy również w stronę wychowawców: Pani Sylwii Kobylińskiej, Pani Ewie Grzywacz oraz Panu Damianowi Wasilewskiemu.
Organizatorzy
koncertu i „Narodowego Czytania”:
Izabela Kubiak,
Ewelina Żabka
Aneta Gąsior
26 września w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci poległych w II wojnie światowej. Uczennice poprzez recytację wierszy i śpiew pieśni patriotycznych przypomniały nam o bohaterstwie niezwyciężonych i odwadze narodu polskiego w drodze do niepodległości. Na koniec minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich poległych w latach 1939-45.
Urszula Olkiewicz
Grupa 30 uczniów ze szkół z terenu powiatu sochaczewskiego wzięła udział w wycieczce do studia TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. Wyjazd był nagrodą dla najlepszych zespołów redakcyjnych, które wygrały w czerwcu powiatowy konkurs pt. „Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji” w kategorii – zespół redakcyjny. Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Powiatowy Zespół Edukacji a wycieczka to dodatkowa nagroda, do której realizacji przyczynił się Maciej Małecki, poseł RP.
Wyjazd odbył się w miniony wtorek, 25 września i wzięli w nim uczniowie ze szkół podstawowych w: Paprotni, Brzozowie, Młodzieszynie a także Zespołu Szkół w Erminowie i z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele, opiekunowie szkolnych gazetek. Młodzi dziennikarze mogli podejrzeć m.in. sceny kręcone do serialu „Korona królów”, zobaczyć jak wygląda studio telewizyjne czy plenerowe np. „Pytania na Śniadanie”. Udało się też spotkać na telewizyjnym korytarzu kilku znanych dziennikarzy jak choćby Jacka Kurowskiego, prezentera sportowego czy Arletę Bojke, reporterkę „Wiadomości”, a także aktorów np. Piotra Szwedesa i Aldonę Orman.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Pierwsze po wakacjach spotkanie MDKK odbyło się w dniu 25 września 2018r.,
w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, na każdym omawiamy jeden tytuł – wybrany wcześniej przez moderatora. Wskazana powieść stanowi początek naszej dyskusji, gdzie dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i gustami literackimi, bowiem każde kolejne spotkanie przeradza się w dyskurs o życiu i o nas samych. Do MDKK w tym roku dołączyły nowe uczestniczki, które serdecznie powitał Pan Dyrektor Artur Bedyk.
Dyskusje o książkach wcale nie muszą być nudne, mogą toczyć się w miłej atmosferze popołudniową porą przy ciastku, herbacie. Nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o wspólnie przeczytanych książkach - nie oceniamy gustów czytelniczych i szanujemy zdanie innych. Udział w klubie to nie tylko aktywizacja intelektualna, ale także przyjemnie, a zarazem pożytecznie spędzony czas.
Autorzy programu:
I. Kubiak
M. Włodarczyk
E. Żabka
Tradycyjnie jak co roku nasze harcerki z drużyny „Ostoja” brały udział w” Święcie Michała” w Grzybowie. Nie mniej jednak w tym roku zostałyśmy poproszone o wystawienie sceny batalistycznej związanej z setną rocznicą niepodległości kraju.
„ 100-lecie Niepodległości – Tadeusz Kutrzeba w Załuskowie”. Mimo dużego zmęczenia trasą rowerową jaką pokonałyśmy z Załuskowa do Grzybowa dziewczęta zaprezentowały, się wspaniale otrzymały wiele braw i pochwał szczególnie Anastazja Komarowa za rolę Generała Kutrzeby. Po zakończonym przedstawieniu, zostałyśmy zaproszone, na obiad i słodkości. Dużą atrakcją cieszyły się warsztaty w których brałyśmy udział, stolarskie, piekarnicze, pszczelarskie oraz konkursy przyrodnicze w których wygrałyśmy wiele pięknych wrzosów. Dziewczęta sprawdziły swoje umiejętności w karmieniu zwierząt kóz i koni, oraz walczyły ze słomianym smokiem. Na koniec imprezy wspólnie z organizatorami i zespołem „Grzybowianki” zatańczyły walczyka i kujawiaka. Powrót do placówki był bardzo entuzjastyczny. Czekamy na kolejne ciekawe spotkanie z gospodarzami i ich zwierzątkami.
phm Ewa Grzywacz