W dniu 20 września 2018r uczennice naszej szkoły brały udział w warsztatach historycznych zorganizowanych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbywały się w pałacu w Sannikach.
Warsztaty te były poświęcone ważnemu wydarzeniu z historii Polski, jakim było powstanie listopadowe , a w szczególności RAKIETNIKOM KRÓLESTWA POLSKIEGO oraz REDUCIE ORDONA. Dziewczęta mogły zobaczyć rekonstrukcje rakiet, poznać ich budowę oraz zapoznać się z mundurem rakietnika. Obejrzały również eksponaty z wykopalisk archeologicznych znalezionych na Reducie Ordona. Na zakończenie wychowanki wraz z przewodnikiem i opiekunami zwiedziły pałac i przepiękny park w Sannikach.
Urszula Olkiewicz
Krystyna Wojnowska- Łysio
16 września 2018r. 11 wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby pod opieką p. A. Domagała i S. Kobylińskiej wzięły udział w corocznym święcie plonów - Powiatowych Dożynkach w Młodzieszynie.
Oprócz wyrobów rękodzielniczych dziewczęta przygotowały na kiermasz pyszne ciasta, ciasteczka, przetwory z tegorocznych zbiorów oraz zupę dyniową. Stoisko naszego ośrodka prezentowało się okazale i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Wychowanki oprócz prezentacji własnych wyrobów mogły skorzystać z wielu atrakcji podczas tej imprezy: uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba, podziwiały pokaz grupy do zadań specjalnych, skakały na trampolinie, uczestniczyły w wielu konkursach i innych atrakcjach tego festynu.
A. Domagała
Ratownicy WOPR Sochaczew 15 września 2018r. Zaprosili nasze wychowanki na spływ kajakowy rzeką Bzurą z Sochaczewa do Plecewic. Przed spływem udzielono uczestnikom fachowego instruktarzu jak należy zachować się na wodzie w kajaku co robić w razie wywrócenia kajaka jak udzielić pierwszej pomocy. Dziewczęta płynęły razem z licealistami szkół sochaczewskich. Na zakończenie spływu w Plecewicach zorganizowano ognisko i zawody w rozkładaniu namiotów na czas. Drugi etap spływu odbył się z Plecewic do Witkowic choć padał deszcz humory nam dopisywały.
Ewa Grzywacz
Sylwia Kobylińska
Nasze wychowanki brały udział w akcji sprzątanie rzeki Bzura. Akcja porządkowa rozpoczęła się od sprzątania lasu ,oraz terenu przy rzece . Nasze wychowanki zebrały wiele worków odpadów które zostały posegregowane. W ramach programu odbył się spływ rzeką Bzurą do miejscowości Witkowice, gdzie zapaliłyśmy znicz pod tablicą poległych żołnierzy. Gospodarze akcji wręczyli upominki naszym dziewczętom w postaci kubków, i innych gadżetów. Na zakończenie rozpalono grilla i przygotowano poczęstunek. Druki etap programu odbył się 15 września w miejscowości Mistrzowice „Kajokowscy” zorganizowali uroczysty chrzest nowych trzech kajaków, następnie popłynęliśmy w dół rzeki na ognisko i pieczone kiełbaski. Tym razem dziewczęta otrzymały torby na wycieczki rowerowe.
Ewa Grzywacz
Zaproszenie
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna oraz Wychowanki
serdecznie zapraszają na wspólne czytanie dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, ze szczególnym udziałem gości, oraz koncert: „W drodze ku wolności nutami” ,
który odbędzie się 28 września 2018 r. o godz. 17:00.
w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
„Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby
w Załuskowie .
W PROGRAMIE:
DYREKCJA
i ORGANIZATORZY
Dnia 3 września 2018r w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Tradycyjnie uroczystość została poprzedzona mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym w Iłowie , w asyście pocztu sztandarowego szkoły. Następnie wszyscy minutą ciszy i wspólną modlitwą oddali hołd bohaterskiej postawie naszych przodków walczących o wolną i niepodległą ojczyznę. Oddelegowane uczennice złożyły kwiaty przed pamiątkową tablicą gen. Franciszka Włada.
Po uroczystościach kościelnych udaliśmy się do szkoły i zaczęliśmy rok szkolny od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Wszystkich zebranych powitała bardzo serdecznie pani dyrektor Agnieszka Ambroziak życząc uczennicom zapału w zdobywaniu wiedzy, osiągania sukcesów w nauce, a nauczycielom i wychowawcom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Na zakończenie uczczono pamięć i zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą postać gen. Tadeusza Kutrzeby, nawiązując tym samym do patrona naszej szkoły.
Urszula Olkiewicz
Zawsze fajnie jest wypoczywać w upalne lato nad wodą tak było i teraz. W bardzo ciepły poranek wybrałyśmy się do Koszelówki nad jezioro Zdworskie, Dziewczęta nie mogły doczekać się wejścia do wody, ale czekały cierpliwie na ratownika. Pan ratownik wyjaśnił zasady korzystania z kąpieliska następnie zapytał o karty pływackie, i zezwolił na kąpiel. Radość była duża i frajda. Dziewczęta korzystały z kąpieli wodnej i słonecznej. Jezioro Zdworskie jest bezpiecznym jeziorem i na pewno tam jeszcze wrócimy.
Ewa Grzywacz
W dniu 04.08.2018r. wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie wzięły udział w II Marszu Nordic Walking, zorganizowanym przez MOSiR Sochaczew pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew, p. P. Osieckiego. Celem marszu był: aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu; popularyzacja walorów turystycznych Ziemi Sochaczewskiej; popularyzacja i upowszechnianie Nordic Walking; propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego. Dwie wychowanki: Oliwia Przybylska i Amelia Żak pod opieką wychowawcy A. Domagała przeszły trasę około 12 km drogami Sochaczewa. Marsz prowadził instruktor Nordic Walking, który przed rozpoczęciem przygotował dla wszystkich rozgrzewkę oraz objaśnił jak prawidłowo należy korzystać z kijów. W połowie przebytej trasy odbyła się godzinna przerwa, podczas której nasze wychowanki brały udział w licznych konkursach za które zdobywały nagrody rzeczowe. Pomimo bardzo wysokiej temperatury dziewczętom udało się przejść całą trasę i z zadowoleniem powróciły do ośrodka.
Agnieszka Domagała
W dniu 4.08.2018r., Sonię odwiedziła jej młodsza siostra Luna, której właścicielem jest p. Ewa Grzywacz- wychowawczyni MOW w Załuskowie. Było to pierwsze rodzinne spotkanie. Suczki szybko się zaprzyjaźniły, spędzając czas na wspólnej zabawie. Obie są bardzo towarzyskie i chętne do zabawy. Odwiedziny Luny sprawiły wszystkim wiele radości, gdyż z przyjemnością przyglądaliśmy się wspólnym harcom suczek. Wygląda na to, że Luna będzie częstym gościem Sonii, co bardzo nas cieszy.
Opiekunowie Soni
W dniu 28.07.2018r odbył się spływ kajakowy po rzece Bzurze. Dzięki dobrym sercom i życzliwości wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Kajakowcy Sochaczewa” oraz wypożyczalni kajaków PM Sport Przemysław Turowski. Frajda była duża, gdyż kilka dziewcząt płynęła po raz pierwszy. Organizatorzy zadbali by każda wychowanka posiadała kapok oraz osobę która pilotowała grupę. Na koniec spływu dziewczęta zostały zaproszone na ognisko gdzie piekły kiełbaski i chlebek. Trasa była bardzo urokliwa i ciekawa. Na koniec spotkania dziewczęta podziękowały organizatorom za trud włożony w aktywne zagospodarowanie soboty.
E.Grzywacz
P. Wiśniewski
W dniu 27.07.2018r. nasze wychowanki udały się na wycieczkę do Płockiego ZOO. Wielką radość sprawiła im zabawa w MiniZoo oraz oglądanie różnego rodzaju ptactwa, małpek, pingwinów, żyraf i dużych kotów. Spacer po ogrodzie dostarczył im wiele radości i stanowił wspaniałą lekcje przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
Po tak interesującym spacerze przyszedł czas na odpoczynek oraz wzmocnienie sił, które zapewnił posiłek w restauracji Mc Donalds, której serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Pełne nowych wrażeń z uśmiechami na twarzy dziewczęta powróciły do Ośrodka.
A.Stenborowska
W dniu 24.07.18r. dzięki uprzejmości przedstawicieli NoveKino Przedwiośnie w Płocku, nasze wychowanki wybrały się na projekcję filmu „Wyszczekani”. To przesympatyczna komedia, w której Max, pracujący dla policji rottweiler, samotnik w typie macho, zostaje wysłany na prestiżową wystawę psów, by zbadać tajemniczą sprawę związaną z nielegalnym handlem zwierzętami. Niestety, zostaje tam wysłany wraz ze swym partnerem - człowiekiem, co rodzi mnóstwo zaskakujących i zabawnych sytuacji. Wiele bardzo śmiesznych momentów, sympatyczne postacie, dobry polski dubbing i fajny klimat sprawiły, że dziewczęta opuściły Kino z uśmiechami na twarzy. Po interesującym spacerze ul. Tumską dziewczęta udały się na posiłek, który zapewniła Restauracja Mc Donalds. Dzień uznały za bardzo udany.
Agnieszka Stenborowska
5 lipca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach wychowanki mogły zobaczyć spektakl „Nie daj się oszukać". Inscenizacja w reżyserii Mariusz Pogonowskiego według scenariusza Alka Pietrzaka ”. Temat poruszany w przedstawieniu okazał się niezwykle ważny i aktualny. Spektakl przestrzegał przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy „inkasenta”.
Zapewne taka forma profilaktyki okaże się skutecznym ostrzeżeniem
I. Kubiak
W dniu 27.06.2018r w sannickim pałacu odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem czerwcowego spotkania była Patrycja Hurlak- aktorka, znana m.in. z seriali „Klan”, „Blondynka” czy „Na Wspólnej”. Przez ponad dekadę była…czarownicą. Teraz opowiada o tym, jak szatan namieszał jej w życiu i jak wyglądała jej droga do nawrócenia. Nasze wychowanki były zafascynowane historią „Nawróconej Wiedźmy”. Dziewczęta wyciągnęły z tego spotkania stosowne wnioski.
Oprócz spotkania autorskiego wychowanki miały okazję obejrzeć występ młodych muzyków z Ogniska Muzycznego, którzy zaprezentowali przygrywkę do wieczoru autorskiego.
Kolejne spotkanie już po wakacjach, czekamy z niecierpliwością.
J. Ziółkowska
Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „Tytany” Victorii Scott to wspaniała opowieść o rodzinie, przyjaźni i trudach dojrzałej i niedojrzałej miłości, którą czyta się w napięciu, śmiejąc się i wzruszając. Książkę można polecić każdemu, kto ceni dobrą literaturę i lubi dać się porwać przygodzie i pięknie opowiadanej historii. Nie zabrakło również kalamburów, zabaw integrujących grupę oraz projekcji filmu.
Kontakt z taką lekturą rzadko kończy się z nadejściem wakacji. Skoro przez dziewięć miesięcy w roku łączy nas książka, nie ma powodu, by odstawiać ją na letnią półkę. Tak można podsumować spotkanie z 20 czerwca.
I. Kubiak
M. Włodarczyk
W dniu 20.06.2018r Odbył się spływ kajakowy po rzece Bzurze. Nasza grupa druga zajęła I miejsce w konkursie na najciekawsze „Eko-Stoisko” organizowanym podczas Festynu Zdrowia w naszej placówce. Głównym sponsorem nagrody było Stowarzyszenie „Kajakowcy Sochaczewa” oraz wypożyczalnia kajaków PM Sport Przemysław Turowski. Frajda była duża większość dziewcząt płynęła po raz pierwszy organizatorzy zadbali by każda wychowanka posiadała kapok oraz osobę która pilotowała grupę. Dziewczęta w połowie drogi spływu zostały zaproszone na ognisko gdzie piekłyśmy kiełbaski i chlebek. Po skończonej konsumpcji popłynęłyśmy dalej w kierunku Sochaczewa. Trasa była bardzo urokliwa i ciekawa widziałyśmy bobry, kaczki, kuropatwy i zaskrońce. Na koniec spotkania podziękowałyśmy organizatorom i umówiliśmy się na kolejny spływ kajakami w miesiącu lipcu.
Jolanta Ziółkowska
Sylwia Kobylińska
Ewa Grzywacz
18 czerwca 2018r. uczennice z klasy II i III gimnazjum zaprezentowały projekt edukacyjny. Na spotkanie dziewczęta przygotowały plakaty książek, które wywarły na nie największe wrażenie czytelnicze w ciągu ich „kariery czytelniczej”. Jedna z uczennic przeczytała opowiadanie o pięknie, a na koniec została przedstawiona prezentacja multimedialna o historii książki. Zwrócono też uwagę na czytelnictwo wśród młodzieży. My akurat możemy pochwalić się, w porównaniu ze statystykami krajowymi, wysokim stanem czytelnictwa. Zgodnie z hasłem projektu dziewczęta czytają dużo. Biblioteka szkolna dla wielu z nich jest niewystarczająca. Za pośrednictwem swoich nauczycieli i wychowawców, korzystają też z innych bibliotek, bądź zbiorów prywatnych swoich opiekunów. Interesujące książki polecają sobie nawzajem. Dlatego z przekonanie stwierdzają, że „Czytanie wciąga”.
M. Włodarczyk
16 czerwca 2018r odbył się rajd rowerowy z Płocka do Iłowa. Rajd miał na celu upamiętnienie miejsc historycznych. Nasze wychowanki dołączyły do grupy rajdowej w miejscowości Piotrówek koło Słubic. Trasa rajdowa była bardzo malownicza prowadziła przez Suchodół, Pieczyska, Łady do Obór gdzie w lesie zostali pochowani w zbiorowej mogile żołnierze z I wojny światowej. Następnie cała grupa pojechała do miejscowości Iłów gdzie odwiedziła kolejną zbiorową mogiłę żołnierzy, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. Na cmentarzu w Iłowie gdzie są pochowani żołnierze odczytano apel poległych. Rajd zakończył się w szkole podstawowej w Iłowie, tam został przygotowany poczęstunek dla uczestników rajdy zupa grochowa, ciasta herbata, owoce . Wróciłyśmy do placówki zmęczone ale szczęśliwe że udało nam się przejechać 45 km. i zobaczyć miejsca historyczne których jeszcze nie znałyśmy.
Ewa Grzywacz
,, Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość’’
Jan Paweł II
Dnia 15 czerwca 2018r uczennice naszej szkoły w ramach programu patriotycznego
,, Przeszłość dla przyszłości’’udały się wraz z opiekunami panią M. Włodarczyk i U. Olkiewicz na wycieczkę do Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka muzealno-badawcza dokumentająca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939-40 w sowieckich obozach. Stanowi także jedyną ekspozycję będącą swoistym dowodem zbrodni i upamiętniającą martyrologię oficerów polskiej armii.
Dziewczęta dzięki tej niesamowitej lekcji w muzeum poznały historię tej przerażającej zbrodni , obejrzały pamiątki, fotografie, listy, pamiętniki po zamordowanych w Katyniu ,Miednoje, Charkowie i Bykowni, które zostały wydobyte podczas prac ekshumacyjnych. Obejrzały również krótki film z badań przeprowadzonych podczas wykopywania ciał pomordowanych z mogił.
Odwiedziny w tym niezwykłym miejscu skłoniły nas do głębokiej refleksji i zadumy nad tym, czego może nauczyć nas ta historia.
Na zakończenie wycieczki odbył się spacer przez Stare Miasto, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc Warszawy. Spacerując po starych placach i uliczkach można było zobaczyć zmieniające się style architektoniczne oraz symbole naszej stolicy: barokowo- klasycystyczny Zamek Królewski, a przed nim Kolumnę Zygmunta III Wazy, posąg Syrenki, katedrę św. Jana, kościół Jezuitów, barbakan , pozostałości murów obronnych oraz pomnik Małego Powstańca.
Wycieczka dostarczyła uczennicom i ich opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń. Była piękną i żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Urszula Olkiewicz