Nawigacja

  • Nagrodzono dziennikarzy i fotoreporterów

    Nagrodzono dziennikarzy i fotoreporterów
    13.06.2018

    Poznaliśmy laureatów dwóch konkursów powiatowych – fotograficznego i dziennikarskiego, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Powiatowy Zespół Edukacji w Sochaczewie. Konkursy skierowane były do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego, ale również gmin ościennych.

    Konkurs fotograficzny
    XIII edycja konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna” w tym roku miała szczególny charakter. Organizatorzy, a w tym roku w jego przeprowadzenie włączyła się także szkoła – ZS RCKU, przewidzieli dwie kategorie. Pozostawiono tę najpopularniejszą, czyli „naturę” oraz w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości stworzono tematyczne nową kategorię – „symbole, motywy, miejsca, drogi Polaków do Niepodległości”. W konkursie wzięło udział 58 uczestników z 11 szkół powiatu sochaczewskiego: Kąty, Janów, Iłów, Nowa Sucha, ZSS Erminów, SP nr 1 Sochaczew, ZSO Sochaczew, ZS RCKU, ZS CKP, ZS Teresin, MOW Załusków. Łącznie na konkurs nadesłano rekordową liczbę prac – 222 zdjęć (2017 - 144 prace, 2016 rok - 184 prace). W poszczególnych kategoriach wpłynęło: natura – 191 zdjęć; symbole niepodległościowe – 31 zdjęć. Komisja konkursowa obradowała w następującym składzie: Anna Syperek – Powiatowy Zespół Edukacji, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie; Elżbieta Szczypińska – kierownik Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie filia w Sochaczewie; Tomasz Ertman – dziennikarz, fotograf, nauczyciel oraz Justyna Stępińska – nauczyciel historii w ZS RCKU.
    Jury oceniało prace, nie znając autora ani szkoły, z której jest. Wszystkie spełniały wymogi regulaminu konkursowego. Po ich przeanalizowaniu komisja nagrodziła i wyróżniła następujące osoby:
    kategoria „natura”
    I miejsce – Kacper Krzemiński - Iłów
    I miejsce – Julia Górecka – ZS Erminów
    II miejsce – Urszula Żakowska –ZS RCKU
    III miejsce – Patryk Wróbel – ZS Erminów
    III miejsce – Kacper Orliński – Janów

    Wyróżnienia:
    Katarzyna Ciurzyńska – ZSO
    Jarosław Koprowski – ZS Ermiów
    Patrycja Kowalczyk – Nowa Sucha
    Krzysztof Mróz – SP nr 1 Sochaczew
    Oliwia Tarmanowska – Kąty
    Hubert Maciejewski – ZSO
    Filip Pakuła – Nowa Sucha
    Aleksander Borowiec – ZS RCKU
    Katarzyna Lelonkiewicz – ZS Erminów

    kategoria „symbole niepodległościowe”
    I miejsce - Daria Rozmarynowska – ZS Teresin
    II miejsce – Kacper Krzemiński – Iłów
    III miejsce – Gabriela Szadkowska – ZS Teresin
    III miejsce – Jakub Raczkowski – ZS CKP

    Konkurs dziennikarski
    W środę, 13 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa poznaliśmy także najlepszych młodych dziennikarzy w ramach organizowanego już po raz XV edycji konkursu pn. „Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji”. Konkurs swym zasięgiem wychodzi poza powiat sochaczewski, bo w tym roku napłynęły prace z gminy Kampinos i Błonia.
    Konkurs, który odbywa się pod patronatem Jolanty Gonta, starosty sochaczewskiego i patronatem medialnym tygodnika „Echo Powiatu” wyłania najzdolniejszych młodych dziennikarzy, ale również całe zespoły redakcyjne szkolnych gazetek. Pomysłodawcą konkursu jest Szkoła Podstawowa w Budkach Piaseckich, która nadal jest jego współorganizatorem. Oprócz nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowego w Sochaczewie nagrodzeni otrzymali upominki ufundowane przez tygodnik „Echo Powiatu”, firmę SPEC-SPAW K. Mijakowskiego, ale także samorządy gmin: Kampinos, Błonie, Teresin, Brochów, Młodzieszyn i Nowa Sucha.
    Komisja w składzie: Anna Syperek, Agnieszka Mijakowska, Krystyna Koprowska-Mitek i Izabela Goryniak oceniała 36 artykułów i 22 gazetki szkolne. Dodatkową nagrodą, oprócz rzeczowych, dla laureatów będzie publikacja ich artykułu w wakacyjnych wydaniach „Echa Powiatu”. Ponadto, najlepsze zespoły redakcyjne po wakacjach zostaną zaproszone na wyjazd do Warszawy, gdzie zwiedzą studio telewizyjne i poznają tajniki pracy profesjonalnych dziennikarzy TVP. Wyjazd zostanie zorganizowany przez biuro poselskie posła Maciej Małeckiego.

    wyniki konkursu
    prace indywidualne
    I miejsce
    Aleksandra Wojtecka – Iłów
    Bartosz Czubak – Kaptury

    II miejsce
    Kinga Orzechowska – Kampinos

    III miejsce
    Wiktoria Sobolik – SP nr 1 Sochaczew

    Wyróżnienia:
    Oliwier Dutkiewicz - Iłów
    Michalina Olszewska - Żuków
    Dominik Drab - Kampinos
    Zuzanna Sobczyk - Kampinos
    Zuzanna Wyszomirska – Błonie
    Julia Gabryś – Śladów
    Maja Nowak – Iłów

    Nagrody tygodnika „Echo Powiatu”
    Natalia Budek – Młodzieszyn
    Zofia Garbacz – SP nr 4 Sochaczew

    prace zespołu redakcyjnego

    I miejsce
    Młodziesz – Młodzieszyn
    Zygzak – Brzozów
    Szkolne Wieści – Paprotnia

    II miejsce
    Wieści ze Szlaku – MOW Załusków
    Widziadełko – ZS Erminów

    III miejsce
    Iłowiaczek – Iłów
    Styk – Młodzieszyn

    Wyróżnienia:
    Szkolniak – Szymanów
    Minutka Nowinek – Budki Piaseckie
    Nasze Sprawy i Sprawki - Błonie
    Kufer – Kozłów Szlachecki
    (...)Uczniom - ich pasji i zainteresowania tak fotograficznego, jak i dziennikarskiego gratulowali osobiście Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie i Monika Widenska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Sochaczewie, które reprezentowały sochaczewski samorząd powiatowy. Wśród gości, którzy wręczali nagrody byli też Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn; Monika Ciurzyńska, wójt gminy Młodzieszyn oraz Zenon Reszka, burmistrz Błonia.

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

  • Festyn Zdrowia w Załuskowie

    Festyn Zdrowia w Załuskowie

    W dniu 09.06.2018 roku  w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie odbył się po raz kolejny FESTYN ZDROWIA, który był zwieńczeniem Innowacji Pedagogicznej  realizowanej w naszym Ośrodku pt. ,, Czas na Zdrowie”.

    Zaproszono wielu gości – organ prowadzący, dyrektorów szkół gminy Iłów, rodziców i rodziny dzieci z Ośrodka, mieszkańców wsi Załusków, wychowanków zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  w Kiernozi oraz Specjalnego Ośrodka  Wychowawczego w  Mocarzewie, przedstawicieli  gospodarstw ekologicznych: Ewę i Petera Stratenwerth  z Grzybowa, państwa Rosiak z Brzozowa , pana Przemysława Wasilewskiego – właściciela tłoczni soków naturalnych "Tęczowy  Ogród" z Emilianowa , pana Rafała  Durzyńskiego – pasjonata  pszczelarstwa  z  Paulinki,  pana Andrzeja Ciołkowskiego – Prezesa  Stowarzyszenia  na  Rzecz  Rozwoju  Ziemi  Iłowskiej, producenta Powideł Olenderskich oraz lokalnych producentów truskawki  i  jagody  kamczackiej. Zaproszono również  przedstawicieli  instytucji, z którymi współpracujemy – Policji w Iłowie, WOPR w Sochaczewie, Wójta Gminy Iłów, sponsorów, pracowników i wychowanki  naszego  Ośrodka.

    Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania  przez nasze dziewczęta przedstawienia pt. ,, Zaczarowany Most’’ przygotowanego  pod opieką p. Renaty  Załuga. Następnie rozstrzygnięto  Międzyszkolny  Konkurs  Literacki nt. zdrowego, ekologicznego odżywiania. W  konkursie tym wzięli  udział uczniowie z ośmiu szkół podstawowych i gimnazjalnych: Nowej Suchej, Janowa,  Brzozowa, Giżyc, Kaptur, Iłowa, Młodzieżowego  Ośrodka  Socjoterapii w Kiernozi oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.  W dalszej części uroczystości  p. dyrektor  Agnieszka  Ambroziak  wręczyła podziękowania wszystkim przedstawicielom instytucji współpracujących z naszym Ośrodkiem, niosącym bezinteresowną pomoc naszym podopiecznym oraz sponsorom, niejednokrotnie  uświetniającym  realizację naszych  przedsięwzięć w  placówce.

    Na uwagę zasługuje  kolejny  punkt  uroczystości, w którym wzięli udział zaproszeni  ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sochaczewie na czele z instruktorem – p. Eweliną Jamka. Wszyscy zgromadzeni zostali  zapoznani  z zasadami udzielania pierwszej  pomocy  osobie  poszkodowanej. Po części teoretycznej rozpoczęła się część praktyczna. Pani ratownik pokazała na fantomie jak należy prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.

    Następnie pan Rafał Durzyński -  miłośnik i pasjonat pszczół, posiadający na terenie naszej gminy - w Paulince pasiekę z produktami pszczelimi nieprzetworzonymi, przedstawił barwne opowieści o życiu i zwyczaju pszczół, procesie powstawania miodu. Uświadomił wszystkich o jego zdrowotnych właściwościach.

    Jak co roku w ramach Festynu Zdrowia odbył się również konkurs ośrodkowy na najlepsze i najciekawsze stoisko z żywnością ekologiczną.  Każda grupa wychowawcza miała za zadanie przygotować eko-stoisko ze zdrowym poczęstunkiem. Jury wyłonione przez p. Dyrektor spośród zaproszonych gości miało za zadanie ocenić najbardziej oryginalne i ciekawe stoisko         z eko– potrawami. Nagrodę główną  w tym konkursie  ufundowali i wręczyli państwo Maryla i Mariusz Bajurscy  ze Stowarzyszenia „Kajakowcy Sochaczewa”. Drugą nagrodę ufundował Dyrektor Parku Rozrywki w Julinku – korzystanie z Parku Linowego. Dodatkowo  wszystkie  grupy wychowawcze  za udział w konkursie otrzymały własnoręcznie wykonane  statuetki. Stoiska  cieszyły się dużym zainteresowaniem, a potrawy znikały w "oka mgnieniu". Niektóre dania przyrządzane były na oczach  uczestników Festynu. Wychowanki naszego Ośrodka przygotowały m.in.: pasztet z soi, ciasto marchwiowe, pastę z ciecierzycy, pasztet z fasoli, ogórki małosolne, kotlety ziemniaczane z chrzanem, ziemniaki w waflu, sałatka makaronowa, sałatka ziemniaczana z ogórków i pora, sałatka z marchewką, przetwory z domowych spiżarni  i wiele, wiele innych.

    Oprócz  stoisk przygotowanych przez  nasze wychowanki , zaprezentowały się również inne gospodarstwa z  naszej gminy: tłocznia naturalnych soków owocowych "Tęczowy Ogród",  sery i przetwory mleczne oraz pieczywo z gospodarstw ekologicznych z gminy Iłów, miody z pasieki w Paulince, truskawki i jagody kamczackie z okolicznych gospodarstw. Produkty przed kupnem można było degustować oraz usłyszeć od właścicieli, w jaki sposób powstają.

    Całą uroczystość  uświetnił występ  Zespołu  Ludowego ,,Grzybowianki” pod kierunkiem p. Edyty Piegowskiej.

    Najmłodsi  goście  mogli spędzić swój czas na  grach i zabaw ruchowych  prowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego – p. Izabelę Szczechowicz – Kasza oraz podczas zajęć  warsztatowych z p. Wiesławą Olczak, która wyczarowywała przepiękne bukiety z krepiny.

    Festyn był dobrą okazją na wręczenie przybyłym rodzicom naszych podopiecznych drobnych upominków, wykonanych przez wychowanki pod okiem p. Agnieszki Domagały w związku z Dniem Rodziny, który również przypadał w naszym Ośrodku na ten dzień. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz sponsorom, którzy uświetnili przebieg Festynu Zdrowia.                                                     

                                                                                                            Ewa Jasińska    

    Aneta Gąsior

  • Zakończenie Roku Harcerskiego

    Zakończenie Roku Harcerskiego

    Dziewiątego czerwca 2018 r. W Załuskowie odbyło się uroczyste zakończenie Roku Harcerskiego 8 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „OSTOJA”. Biwak miał miejsce w  naszym  urokliwym parku. Harcerki rozstawiły namioty ustawiły watrę, oraz przygotowały gry i zabawy dla zuchów. Wieczorem harcerze zaciągnęli wartę przy ogniu  która trwała do rana.  Strażnikiem ognia wybrano  Igora Molaka ognisko rozpalił jednym krzesiwem. Zuchy były bardzo zadowolone z biwaku, nie chciały wracać do domu, harcerska pionierka bardzo im się podobała  Biwak zakończył się uroczystym apelem rozdaniem nagród, harcerze i zuchy zawiązali krąg i pożegnali się obrzędowo zgodnie z  tradycją harcerską.

                                                                                                                        phm Ewa Grzywacz

  • Wizyta Studyjna w Areszcie Śledczym Warszawa - Grochów.

    Wizyta Studyjna w Areszcie Śledczym Warszawa - Grochów.

    W dniu 08.06.2018r. dzięki życzliwości i otwartości dyrektora pana Wojciecha Zaręby i pani Renaty Izdebskiej wychowanki z MOW w Załuskowie odbyły wizytę studyjną w Areszcie Śledczym Warszawa - Grochów.

    Wizyta była uwieńczeniem realizowanego przez psychologa MOW w Załuskowie p. Edytę Furmanek  programu „Za pan brat” mającego na celu korygowanie niewłaściwych zachowań dziewcząt. W wycieczce do Aresztu Śledczego udział wzięły wychowanki 17 i 18 letnie wraz z opiekunami- p. Edytą Furmanek i p. Piotrem Wiśniewskim.

    Dziewczęta miały możliwość zwiedzenia terenu placówki, cel w których odbywają karę osadzone kobiety, spacerniaka, celi zabezpieczającej, łaźni. Obejrzały film edukacyjny dotyczący różnych przyczyn umieszczania w Areszcie Śledczym ponadto miały możliwość porozmawiania z jedną z osadzonych tam kobiet.
    W tematykę wprowadziła wszystkich p. Renata Izdebska, której bardzo dziękujemy za jasny i rzeczowy przekaz. Pani Renata Izdebska wraz z Kierwonikiem Działu Ochrony oprowadzali naszą grupę po terenie placówki.

    Wizyta w Areszcie była bardzo ważnym doświadczeniem dla wychowanek. Stanowiła dla nich przestrogę na przyszłość, przyczyniła się do poszerzenia i skorygowania dotychczas posiadanej wiedzy, wyobrażeń na temat życia w takiej placówce oraz wzbogaciła w nowe doświadczenia.

  • Dzień Dziecka w Radoszynie

    Dzień Dziecka w Radoszynie

    Tradycyjnie jak co roku nasze wychowanki wzięły udział w „Dniu Dziecka” w Radoszynie. Było to osiemnaste spotkanie. Harcerki wyjechały  w trasę rowerami, dzień był bardzo upalny ale dojechałyśmy dzielnie. Program przewidywał wiele atrakcji a jedną z nich był nasz występ. Harcerki przygotowały wiele pląsów i zabaw do których zachęcały wszystkie dzieci. Radości i dziecięcego śmiechu  było wiele. Następnie przedstawiłyśmy w  kilku słowach pracę drużyny oraz jej osiągnięcia. Naszym harcerką  najbardziej podobał się występ sokolników oraz spotkanie z zawodnikiem kadry narodowej  siatkarzem Marcinem Nowakiem który rozdawał nagrody i autografy. Nasze dziewczęta dostały podziękowania za swoją pracę koszulki kalendarze i inne drobiazgi. Zostałyśmy zaproszene na kolejny rok i z radością czekamy.

                                                                                                                                phm Ewa Grzywacz

  • DZIEŃ DZIECKA

    DZIEŃ DZIECKA

          Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Zadbaliśmy o to, aby w naszej placówce Dzień Dziecka różnił się od zwykłego dnia spędzonego w Ośrodku. Nasze wychowanki spędziły go wyjątkowo. 1 czerwca o godzinie 14.00 wyjechały na wycieczkę  do Płocka. Dziewczęta odwiedziły ogród zoologiczny, gdzie miały okazję zwiedzić niespotykane na co  dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia, co okazało się atrakcyjną lekcją przyrody. Po tak interesującym spacerze przyszedł czas na odpoczynek oraz wzmocnienie sił, które zapewnił  posiłek w restauracji Mc Donalds.

            Około godziny 17.30 dziewczęta przybyły do Płockiego Kina Helios, aby obejrzeć kontynuację świetnie przyjętej w całej Europie ekranizacji bestsellerowej powieści dla młodzieży „Bella i Sebastian”. To  wspaniała opowieść  o sile miłości i rodzinnych wartościach, historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa, która jest pełna emocjonujących przygód i wzruszających odkryć. Z wielką uwagą i wzruszeniem wychowanki śledziły losy bohaterów. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia dziewczętom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Około godziny 20:30 wróciły do Ośrodka. Dzień uznały za bardzo udany.

             Organizatorami wycieczki były p. Jolanta Ziółkowska oraz p. Agnieszka Stenborowska. Jako opiekunowie                           w wycieczce uczestniczyły również p. Izabela Kubiak oraz p. Marzena Dybiec.

    A. Stenborowska

    J. Ziółkowska

  • UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA „DZIEŃ CICHOCIEMNYCH” W BRZOZOWIE

    UROCZYSTOŚĆ  PATRIOTYCZNA „DZIEŃ CICHOCIEMNYCH” W BRZOZOWIE

               Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych desantowani do okupowanej Polski podczas II wojny światowej do walki nieregularnej z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Do służby zgłosiło się ochotniczo 2413 kandydatów. Szkolenie prowadzone według standardów Special Operations Executive i oddziałów brytyjskich komandosów ukończyło z pozytywnym wynikiem 606 osób, a do skoku skierowano 579. Do kraju odbyły się 82 loty, podczas których przerzucono 344 osoby, w tym 316 cichociemnych. Cichociemni „Spadali z obłoków, by walczyć o wolność i pokój". Pierwsi w historii tej formacji Cichociemni zginęli w Brzozowie Starym. Ich nazwiska otwierają listę poległych i zamordowanych najlepszych żołnierzy Ojczyzny walczącej z okupantami. Inscenizacja operacji „Jacket" w czasie uroczystości przybliżyła historię, która wydarzyła się na terenie Gminy Iłów.

             Podsumowaniem całości był pokaz walki wręcz w wykonaniu adeptów szkoły wojskowej, koncert orkiestry szkockiej Pipes&Drums, żołnierska grochówka.

         W uroczystościach patriotycznych „Dzień Cichociemnych” W Brzozowie  naszą placówkę reprezentowała pani wicedyrektor          Beata Duda, oraz harcerki z  8 WDH „OSTOJA”.

    .                                                                                                                   

                                                                                                                     phm Ewa Grzywacz

  • Dzień Patrona - gen. Tadeusza Kutrzeby

    Dzień Patrona - gen. Tadeusza Kutrzeby

    24 maja 2018 roku obchodziliśmy w naszym Ośrodku Dzień Patrona – gen. Tadeusza Kutrzeby. O godzinie 12:30 wszystkie wychowanki, Dyrekcja, grono pedagogiczne i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji Święta Placówki. Dziewczęta  z klasy II  i III gimnazjum przygotowały pokaz sceny batalistycznej pt. „Tadeusz Kutrzeba w Załuskowie”, gdzie przybliżono postać zdolnego i wykształconego oficera oraz zobrazowano czas, kiedy T. Kutrzeba stacjonował przez moment w Załuskowie w budynku naszego Ośrodka. Całemu spotkaniu przyświecało motto „Nam nie wolno o tym zapomnieć”  i dążymy do tego, by pamięć o nim ciągle w nas tkwiła. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor PZE Urszula Opasiak dziękując występującej młodzieży udanego występu oraz przybliżając w kilku słowach postać naszego bohatera. Akcentem podniosłości wydarzenia było udekorowanie każdej osoby kotylionem w barwach narodowych, które wcześniej wykonały nasze podopieczne.

    Po  przemówieniu wszyscy uczestnicy udali się w asyście harcerzy i pocztu sztandarowego pod tablicę upamiętniającą  naszego Patrona, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Ostatnim punktem programu był uroczysty poczęstunek.

    Święto Patrona poprzedził konkurs wiedzy o gen. Tadeuszu Kutrzebie, którego rozstrzygnięcie nastąpiło po zakończeniu części oficjalnej.

     

     Ewa Grzywacz

  • Wycieczka do Warszawy

    Wycieczka do Warszawy

    23 maja 2018 roku 7 wychowanek naszego Ośrodka wzięło udział w wycieczce do Warszawy, której głównym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. W Planetarium Niebo Kopernika dziewczęta wzięły udział w seansie pt: „Słoneczna podróż”. Przewodnim motywem pokazu był ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prezenterzy wyjaśnili sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, tłumaczyli przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, pokazali zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiadali o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie. Następnie wychowanki obejrzały wystawę „Patrz: Ziemia”, dzięki której mogły spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia pracujące dla nas na orbicie. W dalszej części wycieczki udałyśmy się na spacer do Łazienek Królewskich, gdzie mogłyśmy odkrywać magię zabytkowych ogrodów. Wyprawę do Warszawy wychowanki zakończyły wizytą w restauracji Mc Donalds w Wójtówce. Serdecznie dziękujemy zarządowi Restauracji Mc Donalds za zasponsorowany posiłek. Ogromne podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Centrum Nauki Kopernik za możliwość wolnego wstępu do Centrum.   

    M. Dybiec

  • Polscy Olimpijczycy Dzieciom

    Polscy Olimpijczycy Dzieciom

    W dniu 18 maja 2018 r. drużyna dziewcząt z naszego Ośrodka w składzie: Magdalena Dyoniziak,  Julia Kwiatkowska, Paulina Mozia, Julia Pietrzak ,Agnieszka Wszeborowska uczestniczyła w XIV edycji ,,Polscy Olimpijczycy Dzieciom”.  W  wydarzeniu  tym wzięli udział wybitni polscy olimpijczycy:  Kajetan Broniewski, Tomasz Kucharski, Aneta Szczepańska, Marieta Gotfryd, Aleksandra Klejnowska – Krzywańska, Grzegorz Krejner, Marek Leśniewski, Mirosław Piesak oraz Mikołaj Burda. Impreza ta  została połączona  z  obchodami 10 – lecia istnienia MOW  w Kruszwicy. Na hali sportowej nie zabrakło olimpijskiego ceremoniału oraz rywalizacji w licznych konkurencjach. Do zawodów przystąpiło 5 drużyn reprezentujących Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze: Samostrzel, Kruszwica, Załusków, Cerekwica oraz  Kwidzyń. Z każdą grupą dziewcząt  startował  olimpijczyk. Nasza drużyna miała zaszczyt współpracować z panem Tomaszem Kucharskim: polskim wioślarzem, dwukrotnym mistrzem olimpijskim, pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata. Konkurencje były bardzo ciekawe, rywalizacja  wyjątkowo zacięta.  Przerywnikami były występy taneczne i wokalne przygotowane przez wychowanki Ośrodka Wychowawczego z Kruszwicy.

      Rozstrzygnięcie zawodów nastąpiło dopiero w ostatniej konkurencji. Na najwyższym podium stanęli gospodarze. Nasza drużyna po dogrywce z dziewczętami z Samostrzela zajęła III miejsce.

    I. Szczechowicz - Kasza

  • „Bezpiecznie do celu” – jak bezpiecznie podróżować po drogach komunikacją miejską i rowerem.

    „Bezpiecznie do celu” – jak bezpiecznie podróżować po drogach komunikacją miejską  i rowerem.

    18.05.2018r w placówce MOW w Załuskowie odbyły się zajęcia profilaktyczne z  zakresu bezpieczeństwa. Pogadankę przeprowadził asp. szt. Tomasz Kubiak  dotyczącą porad jak zachować się podczas podróży komunikacją miejską i rowerami na drogach publicznych.

    Kobylińska Sylwia

  • Jest taki dom…

    Jest taki dom…
    15.05.2018

    Dom na Szlaku to miejsce, które słusznie zyskało nazwę sugerującą potrzebę zatrzymania i odpoczynku, albo wyciszenia czy nawet uspokojenia. To miejsce może bowiem stać się drugim domem dla młodzieży, której udziałem stały się zawirowania życiowe, albo trudne sytuacje w szkole czy w rodzinie. Ośrodek w Załuskowie o tej wdzięcznej nazwie jest placówką wychowawczą dla dziewcząt.

    Gdy na drodze życiowej młodego człowieka pojawia się rysa, której nie można zaradzić w warunkach domowych, może on trafić do MOW, gdzie będzie realizował obowiązek szkolny. W Domu na Szlaku dziewczęta mogą jednak liczyć przede wszystkim na troskę, opiekę i bezpieczeństwo oraz na fachową pomoc i ukierunkowanie ze strony nauczycieli i wychowawców, którzy ukazują im różne aspekty życia.

    Edukacja to zatem tylko jedna z wielu płaszczyzn aktywności wychowanek MOW w Załuskowie. Angażowanie się w życie gminy, pomaganie młodszym i niepełnosprawnym, uczestniczenie w różnych projektach, które mobilizują do pracy twórczej, rozwijanie zainteresowań i kultywowanie tradycji wypełniają dziewczętom czas, który przyszło im spędzić w Domu na Szlaku.

    15 maja MOW w Załuskowie pełnił rolę gospodarza imprezy rekreacyjno – sportowej o zasięgu gminnym dla dzieci ze szkól podstawowych klas I – III. Impreza miała charakter pikniku w plenerze, podczas którego dzieci, które skorzystały z zaproszenia rywalizowały ze sobą w ciekawych konkurencjach. Wyścigi w workach, wiązanie supłów na czas, tor przeszkód - to tylko niektóre z nich.

    Rolę instruktorek, przewodniczek i opiekunek małych gości sprawowały wychowanki Ośrodka. Dziewczęta doskonale wywiązały się też z roli serwujących posiłek kelnerek, bowiem na bieżąco dbały by mali i duzi goście mieli coś do picia i do zjedzenia. W tych okolicznościach sprawdziły się oczywiście dania z grilla, ale także rogaliki, owoce i warzywa.

    Na koniec podano wyniki rywalizacji, a do ich uczestników powędrowały dyplomy, puchary i nagrody. Były to grupy dzieci z Giżyc, Iłowa, Brzozowa, Kaptur i Erminowa. Powodów do zadowolenia miały dużo, bowiem atrakcje takie, jak: wycieczka połączona z aktywnością sportową, nagrody oraz posiłek w plenerze to chyba rzeczy, które tygrysy lubią najbardziej.

    Podziękowania dla organizatorów, którzy zadbali o każdy szczegół wydarzenia, a także dla sponsorów. Nagrody dla uczestników rywalizacji ufundował Wójt gminy Iłów z funduszu GKRPA.

    Joanna Kudarewko

  • VI Biało Czerwony Międzygminny Rajd Rowerowy

    VI Biało Czerwony Międzygminny Rajd Rowerowy
    12.05.2018

    Rajd został objęty honorowym patronatem Starosty płockiego Mariusza Bieńka ,Starosty gostynińskiego Tomasza Matuszewskiego a także Burmistrza Miasta i Gminy Sanniki – Gabriela Wieczorka oraz Wójta Gminy Słubice – Krzysztofa Dylickiego. Specjalny Ośrodek Wychowawczy wyposażył uczestników w biało-czerwone chorągiewki, gminy Słubice i Sanniki zakupiły dla uczestników torby z okolicznościowym nadrukiem, a Dom Weselny „U Bolka” przekazał napoje na czas podróży.

    Uczestnicy Rajdu wyruszyli o godz. 1400 z Mocarzewa i zwartym peletonem przemieszczali się trasą rajdu przez Wólkę, Grabowiec, Słubice, Piotrkówek, Zyck, Studzieniec do mety końcowej w Mocarzewie. Bezpieczeństwa przejazdu na drogach publicznych strzegli strażacy z OSP Słubice oraz policjanci z Gąbina i Sannik. Na trasie były dwa przystanki, przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, gdzie dołączali kolejni uczestnicy rajdu oraz na terenie hotelu Kawallo. Dyrekcja hotelu zadbała, aby każdy chętny uczestnik rajdu mógł się nieodpłatnie poczęstować pysznymi lodami. Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił uczestnicy skierowali się do Mocarzewa, do mety rajdu.

    Podsumowaniem rajdu był wspólny piknik integracyjny, który odbył się na terenie Ośrodka w Mocarzewie, gdzie można było skosztować pysznej grochówki i kompotu. Był to czas na wspólne spotkanie i rozmowy. Podczas rajdu obecni byli również Wójt Gminy Słubice – Krzysztof Dylicki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki – Gabriel Wieczorek.

    Ze wstępnych szacunków wynika, iż tegoroczna edycja rajdu zgromadziła ok. 170 uczestników z gmin Słubice, Sanniki i Gąbin.

    Przedsięwzięcie miało na celu integrację mieszkańców, promowanie zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu jakim jest jazda na rowerze a także podkreślenie patriotycznych treści związanych ze 100 leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

     

    Gmina Słubice

    Powiat płocki

  • X Turniej Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOW Nr 2 w Warszawie

    X Turniej Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOW Nr 2 w Warszawie

      W dniu 12 maja drużyna naszych wychowanek  w składzie : Kinga Kalisz,  Wiktoria Rybasow,  Katarzyna Wasiak, Agnieszka Wszeborowska, uczestniczyły w X Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOW Nr 2 w Warszawie.  12 drużyn, sportowa rywalizacja rozgrywana w duchu fair play, wiele emocji, radości, łez.  Nasze  dziewczęta po zaciętych pojedynkach musiały uznać wyższość innych drużyn. Na I stopniu podium stanął zespół MOW z Cerekwicy, na  II stopniu drużyna SP 394 z ul. Różanej, na III MOW z Leśnicy. ,,Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” – nic tak nie uczy pokory jak gorycz porażki.

    I. Szczechowicz - Kasza

  • Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego na "Ozdobę Świąteczną"

    Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego na "Ozdobę Świąteczną"

    LAUREATKI  KONKURSU W KATEGORII  KLASY  VII   I   GIMNAZJUM

    CICHOSZ ZUZANNA – I miejsce

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY ,, DOM NA SZLAKU’’ ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  – KLASA II  GIMNAZJUM

    OPIEKUN:  EWA GRZYWACZ

     

    JULIA  PIETRZAK   - II miejsce  

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM  NA SZLAKU”ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  – KLASA VII  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ

    OPIEKUN:  ANETA GĄSIOR

     

    LAUREATKAMI  WEWNĄTRZOŚRODKOWEGO  KONKURSU  ZOSTAŁY:

     

    OLIWIA PRZYBYLSKA

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  –  KLASA VII  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ

    OPIEKUN:  ANETA GĄSIOR

     

    DOMINIKA SIKORA

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  –  KLASA VII  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ

    OPIEKUN: EWA  JASIŃSKA

     

    PAULINA  ARENT

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  –  KLASA III  GIMNAZJUM

    OPIEKUN:  EWA  JASIŃSKA

     

    JULIA  KWIATKOWSKA

    MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY „DOM NA SZLAKU”ZAŁUSKÓW 8

    KATEGORIA IV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS  PLASTYCZNY  NA ,,OZDOBĘ SWIĄTECZNĄ’’  –  KLASA II  GIMNAZJUM

    OPIEKUN:  EWA  JASIŃSKA       

     

                                                                   ANETA GĄSIOR   - 

      EWA GRZYWACZ -    

  • Zaproszenie

    Zaproszenie

    Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, serdecznie zapraszają na Festyn Zdrowia, Zjazd Absolwentów oraz Dzień Rodziny. Imprezy odbędą się w dniu 09 czerwca 2018roku o godzinie 13.00.

  • Witaj majowa jutrzenko…

    Witaj majowa jutrzenko…

               26 kwietnia 2018r. w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość szkolna z okazji zbliżającej się 227 rocznicy ogłoszenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.  Dziewczęta przedstawiły montaż słowno – muzyczny,  w którym wykorzystano teksty prozatorskie, poetyckie i wiadomości z podręczników historii.

             Dobrane materiały prezentowały istotę wydarzenia oraz oddziaływały na wyobraźnię  i uczucia młodych odbiorców. Ponadto celem akademii było zwrócenie uwagi na aktualną wymowę wydarzeń sprzed ponad dwustu lat, ich wagę i znaczenie.

    A.Włodarczyk

                                                M. Włodarczyk

  • ,,Dopalacze kradną życie”

    ,,Dopalacze kradną życie”
    25.04.2018

       ,,Dopalacze kradną życie” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie naszych wychowanek z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sochaczewie p. Renatą Gajdą. Prezentacja multimedialna i filmy edukacyjne uświadomiły jakie konsekwencje dla życia i zdrowia niesie za sobą zażywanie dopalaczy. Spotkanie zakończyło się dyskusją i wymianą spostrzeżeń.

  • Dziennikarze górą!

    Dziennikarze górą!
    25.04.2018

    Najdłuższą historię wśród akcji organizowanych przez „Ziemię Sochaczewską”, bo trwającą od 1996 r., posiada Konkurs Młodych Dziennikarzy. 25 kwietnia w kramnicach kolejny raz spotkały się reprezentacje szkół, z którymi rozmawialiśmy o mediach i sztuce pisania.

     

    Pomysłodawczyniami konkursu były dwie dziennikarki „Ziemi Sochaczewskiej” – niepracująca już Ewa Safulak oraz Jolanta Śmielak–Sosnowska. W pierwszych latach istnienia konkursu polegał on wyłącznie na pisaniu przez uczniów materiałów dziennikarskich dotyczących ważnych problemów miasta i tzw. małej ojczyzny. Spośród nadesłanych prac jury wybierało najlepsze, a jedną z nagród była publikacja na łamach tygodnika. W tym samym czasie w szkołach zaczęły ukazywać się pierwsze gazetki redagowane przez uczniów i nauczycieli. Organizatorki konkursu uznały, że to właśnie szkolne pisemka powinny stać się przedmiotem intensywnych działań redakcji, dlatego na 5-lecie konkursu zmieniono jego formułę, nie zmieniając jednak nazwy. Od tego czasu, co roku ogłaszamy kolejną edycję Konkursu Młodych Dziennikarzy, który stał się przeglądem gazetek szkolnych z terenu całego powiatu. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, przyznawaliśmy także Kolorowe Ołówki. Otrzymywali je autorzy najciekawszych artykułów, rysunków, bądź rubryk zamieszczonych w wydawanym przez szkołę piśmie.

    Bardzo często finałowi konkursu towarzyszą warsztaty dziennikarskie bądź spotkania z przedstawicielami mediów. Wśród osób, które gościliśmy podczas ubiegłych finałów KMD znalazło się wielu znanych dziennikarzy, m. in. Janina Paradowska, Marek Przybylik, Agnieszka Rosłoniak, Tomasz Bednarek, Marcin Malinowski czy Michał Olszański. Niektórzy z naszych gości – jak Żaneta Czyżniewska, zaczynała w KMD a obecnie pracuje w biurze prasowym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inny nasz gość – Ewelina Nowakowska, startowała w lokalnych, sochaczewskich mediach, a następnie pracowała m. in. w TVP Info i Polska The Times.

    Przez kolejne lata staraliśmy się, by konkurs nie tylko stał się dla młodych ludzi zachętą do związania swojej kariery z mediami, ale przede wszystkim pokazywał różne drogi rozwoju i uczył tego, by nie bać się podejmować nowych wyzwań. Teraz nowe wyzwanie staje przed redakcją „ZS” oraz szkołami związanymi z KMD.

    – Gdy zaczynaliśmy ponad 20 lat temu, sama formuła papierowej gazetki szkolnej była nowością. W pierwszych latach były one kserowane na słabej jakości kopiarkach, a często pisane ręcznie. Wymagało to wiele pracy i ogromnej determinacji – opowiada Jolanta Śmielak-Sosnowska. – Podziwialiśmy nauczycieli-opiekunów gazetek, którym się chciało chcieć. Niektórzy z nich, jak Elżbieta Cieślak z SP nr 2 w Sochaczewie czy Teresa Kupiec z SP w Brzozowie, robią to do dziś. To prawdziwy fenomen.

    – Teraz powoli, mówię to z ciężkim sercem, szkolne pisma odchodzą do lamusa, a prym wiodą media elektroniczne. Jak grzyby po deszczy powstają kolejne facebookowe profile placówek, a nawet poszczególnych klas oraz klasowe grupy na fb. Ze świecą szukać szkoły, która nie posiada własnej, choćby najskromniejszej strony internetowej. Zmienia się również formuła pracy naszej redakcji – nasze wydanie papierowe i działalność w internecie stają się równorzędnymi formami trafienia do czytelników – dodaje Jolanta Śmielak-Sosnowska.

    Nie da się pominąć tych zmian, dlatego też chcemy dostosować formułę KMD do nowych warunków. To, jak dokładnie będzie on wyglądał, wyniknie z rozmów i konsultacji z samymi uczniami oraz nauczycielami. Nie chcielibyśmy za to na pewno, by KMD zniknął. Naszym celem nadal jest wspieranie i motywowanie młodych ludzi do kreatywności i pisania, tym bardziej, że, podobnie jak Hrabal, uważamy, że dopiero pisząc można dowiedzieć się kim tak naprawdę jesteśmy.

    W tym roku kolejny raz spotkaliśmy się z osobami, które konsekwentnie realizują obraną ścieżkę kariery. Mimo że postawili na trudne dziedziny, udaje im się realizować założone cele. Łukasz Majewski odnosi sukcesy jako rysownik. Piotr Dobry pisze nieszablonowe książki dla dzieci. Wspólnie udało im się wydać już cztery pozycje i wszystko wskazuje na to, że nie powiedzieli w tej kwestii ostatniego słowa.

    Razem z uczestnikami KMD Sebastian Stępień przygotował wyjątkową, elektroniczną jednodniówkę „Ziemi Sochaczewskiej” poświęconą tegorocznemu finałowi. Omówił też zastosowanie ruchomych obrazów w nowoczesnych mediach. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach nasze spotkania przebiegać będą w równie twórczej atmosferze.

    Agnieszka Poryszewska (Ziemia Sochaczewska)

       

  • Międzynarodowy Dzień Ziemi

    Międzynarodowy Dzień Ziemi

    Dnia 24 kwietnia 2018 r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Ziemi. W tym roku hasłem kampanii Dnia Ziemi jest Walka z zanieczyszczeniami planety plastikowymi odpadami. Wychowanki za pomocą części artystycznej, wierszy, prac plastycznych, prezentacji  multimedialnej dostarczyły informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych. Akademia zwróciła  uwagę uczennic na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego  Ziemi oraz  zachęciła  do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.  

    Celem obchodów Dnia Ziemi  jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody ,a jednocześnie apelowanie o podjęcie pilnych działań w celu ochrony środowiska naturalnego. Niewłaściwa bowiem działalność człowieka może być dla przyszłych pokoleń, a może już i dla nas, katastrofalna w skutkach.

     

                                                                                       Krystyna Wojnowska-Łysio

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15