Nawigacja

  • Akcja Żonkile- łączy nas pamięć

    Akcja Żonkile- łączy nas pamięć

     Żonkile są symbolem pamięci i szacunku o powstaniu w getcie warszawskim. To właśnie bukiet tych kwiatów w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman.

             Stąd w czwartek 19 kwietnia wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie  wręczały  żółte kwiaty w papierowej wersji przechodniom, odwiedziły okoliczne szkoły oraz instytucje samorządowe. Akcja nie tylko rozpowszechnia ten symbol, ale szerzy również wiedzę na temat samego powstania.       

      W Ośrodku odbył się uroczysty apel przypominający to wydarzenie. Dziewczęta  przygotowały również montaż słowno- muzyczny oraz prezentację multimedialną  zawierającą wspomnienia dzieci uratowanych z holocaustu. Warto wspomnieć, iż na długo wcześniej pogłębialiśmy wiedzę odnośnie powstania w warszawskim getcie. Podopieczne uczestniczyły w lekcji muzealnej pt: „Dawno temu w miasteczku- spotkania z kulturą żydowską” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wykonały gazetki tematyczne oraz przygotowały wystawę woluminów poświęconych temu wydarzeniu. Odwiedziły również Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie podczas lekcji poznały wydarzenia oraz miejsca nierozerwalnie związaną z historią warszawskich Żydów – Muranów oraz okolice placu Grzybowskiego. Na koniec po tak dużej dawce historii dzięki uprzejmości, hojności  Zarządu Restauracji Mc Donald  w Wójtówce k/ Sochaczewa mogły posilić się zasponsorowanym posiłkiem.

             Dziękujemy serdecznie:

    Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie „POLIN”,

    Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zarządowi Restauracji Mc Donalds za pomoc w zrealizowaniu naszych przedsięwzięć w związku z upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

    Izabela Kubiak

    Anna Przwoźna

     

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy na XXVIII Spotkaniach Małych Form Teatralnych w Warszawie

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy na XXVIII Spotkaniach Małych Form Teatralnych w Warszawie

    W dniach 12-14 kwietnia 2018 roku sześć wychowanek naszego Ośrodka uczestniczyło w Spotkaniach Małych Form Teatralnych w Warszawie. W tym roku obowiązkowym tekstem było „Pięciu nieudanych” Beatrice Alemagna. Nasz pomysł bardzo się spodobał dostałyśmy wyróżnienie za ciekawą inscenizacje wykorzystującą muzykę i ruch. Drugim przedstawionym przez nas przedstawieniem był „Zaczarowany most” według bajki La Fonteina. Ten spektakl wzbudził zainteresowanie otrzymał nagrodę za szczególnie dobre podanie tekstu.  Każda wychowanka dostała po dwa wyróżnienia a jedna wyróżnienie i nagrodę. Nasze wyróżnione  aktorki to: Anna Niepsuj, Oliwia Przybylska, Dominika Sikora, Julia Pietrzak, Agnieszka Wszeborowska oraz Anastasjia Komarowa. Czas spędzony w MOW nr 2 na ul. Strażackiej to czas pełen atrakcji. Obejrzałyśmy przedstawienie w teatrze ROMA pt „Kobiety na skraju załamania nerwowego” oraz spektakl w teatrze ofowym AKT pt. „Kopciuszek”. Oglądałyśmy panoramę Warszawy z XXX Piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz uczestniczyłyśmy w spotkaniu z aktorem Arturem Barcisiem i Joanną Górniak.  Bardzo dziękujemy za cudowna atmosferę przepełnioną wsparciem i przyjaźnią.           

    Ewa Jasińska

    Renata Załuga

  • KATYŃ- PRAWDY NIE MOŻNA ROZSTRZELAĆ

    KATYŃ- PRAWDY NIE MOŻNA ROZSTRZELAĆ

    Dnia10 kwietnia 2018r odbył się w naszej szkole Apel Pamięci z okazji 78 rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 8 rocznicy katastrofy  lotniczej pod Smoleńskiem. Społeczność uczniowska uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej , która została zapisana na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków zamordowanych na polecenie najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje.Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę , nadzieję i miłość, jednym strzałem w tył głowy.

    Ze smoleńską ziemią wiąże się też inna tragedia, która spotkała Polaków 10 kwietnia 2010r, kiedy samolot wiozący na uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, rozbił się pod Smoleńskiem. W tej katastrofie zginęło także wielu polskich parlamentarzystów i przedstawicieli życia społecznego. Ich pamięć również została uczczona minutą ciszy.

    Katyń jest- i będzie- raną wciąż głęboko tkwiącą w sercach i umysłach wielu Polaków.

     

    Urszula Olkiewicz

  • NAUKA PŁYWANIA Z ELEMENTAMI RATOWNICTWA WODNEGO

    NAUKA PŁYWANIA Z ELEMENTAMI RATOWNICTWA WODNEGO

    Dzięki współpracy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie ze Stowarzyszeniem Sochaczewskiego WOPR-u wychowanki naszej placówki raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach nauki pływania z elementami ratownictwa wodnego. Zajęcia odbywają się na pływalni MOSiR w Sochaczewie i prowadzone są przez Panią Ewelinę Jamka- ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas lekcji pływania dziewczęta doskonalą techniczne umiejętności pływania, poznają elementy ratownictwa wodnego oraz uczą się bezpiecznego zachowania podczas kąpieli. Dziewczęta z wielką przyjemnością i zainteresowaniem biorą udział w zajęciach, podczas których chcą doskonalić i rozwijać swoje umiejętności.  

    Jolanta Ziółkowska

  • WIELKANOCNE SPOTKANIE Z POEZJĄ

    WIELKANOCNE SPOTKANIE Z POEZJĄ

     28 marca 2018 roku w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach odbyło się przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wychowanki naszego ośrodka są stałymi bywalcami spotkań w Sannikach i bardzo chętnie odwiedzają sannicki pałac, tak było i tym razem.

                Gośćmi marcowego spotkania byli: Wanda Wasicka- historyk z wykształcenia, dziennikarz radiowy, fotograf i poetka, aktorka z zamiłowania oraz Dariusz Jaskólski- muzyk, kompozytor, współtwórca Grupy Poezja.

                Poetycko-muzyczny wieczór w sannickim pałacu odbył się w zacnym gronie i bardzo miłej atmosferze. Po zakończonych występach przyszedł czas na symboliczne jajko i żurek wielkanocny. Dziewczęta pełne wrażeń i miłych wspomnień z utęsknieniem czekają na kolejne spotkanie.

    Jolanta Ziółkowska

  • WOLONTARIAT W MOCARZEWIE

    WOLONTARIAT W MOCARZEWIE

          26 marca ponownie odwiedziłyśmy podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Mocarzewie. Okazuję się, że praca z dziećmi jest nadzwyczaj miła, ale i wyczerpująca. Dzieci wykorzystują każdą minutę by pobawić się z nami, czekają i zawsze witają nas z radością. Wspaniale spędzony czas na spacerze, potem wspólne zabawy na placu zabaw oraz liczne rozmowy sprawiły, że atmosfera byłą niezwykle ciepła i serdeczna. Dziękujemy za miłe przyjęcie.

    Agnieszka Stenborowska

  • Kiermasz Wielkanocny

    Kiermasz Wielkanocny

    Tradycyjnie jak co roku odbył się w hotelu „Chabrowy Dworek”  XIII kiermasz świąteczny. Nasza placówka zaprezentowała się bardzo okazale, pośród różnych wspaniałych stoisk uzyskałyśmy , najwyższą notę zdobywając tym samym puchar za najładniejszą dekorację. Puchar ufundowany został przez Bank Spółdzielczy w Teresinie. Na wyróżnienie zasługują stroiki wykonane przez wychowanki, baranki, anioły oraz wspaniałe wypieki które cieszyły się dużym powodzeniem. Cieszymy się tym sukcesem, nie mniej jednak już myślimy o przygotowaniach do kolejnego kiermaszu. Prace na kiermasz wykonały wychowanki pod nadzorem pani Anny Sadzyńskiej, Ewy Jasińskiej, Grażyny Ruty, Anny Gąsior i Ewy Grzywacz.

     

                                                                                                                                                                              Ewa Grzywacz.

  • Spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

    Spotkanie Młodzieżowego  Dyskusyjnego  Klubu Książki

    Jeśli nie widzisz świata, to nie znaczy, że świat przestał istnieć, że nie jest dla ciebie... Każdy musi mieć „Coś swojego”, co pozwoli mu żyć z radością i nadzieją.

    Każdy człowiek jest inny, ale wszyscy dążymy do bycia szczęśliwymi. I dla każdego szczęście może oznaczać coś innego. Czym jest to Coś? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania w MDKK, które odbyło się 22 marca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach. Dyskutowaliśmy o książce „Coś mojego" Marci Lyn Curtis.

    Jak zwykle był to mile spędzony czas  podczas, którego mogłyśmy dokonać wymiany myśli, odczuć i poglądów na różne tematy.

    I.Kubiak

    M. Włodarczyk

  • Z WIZYTĄ W RADIO SOCHACZEW

    Z WIZYTĄ W RADIO SOCHACZEW

         Za nami kolejna XII już edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” W dniu 21 marca laureaci wraz z naszą wychowanką Oliwią Przybylską  gościli w Radio Sochaczew. Wyróżnieni Wolontariusze zaprezentowali swoją działalność. Podjęto temat idei wolontariatu, konsekwencji w realizacji podjętych działań, zaangażowania, wysiłku oraz wytrwałości w pokonywaniu trudności.

         Dla naszej wychowanki Oliwii, która podkreśla, że największą nagrodą jest dla niej uśmiech tych, którym pomaga jest to kolejne cenne doświadczenie.

     

    Agnieszka Stenborowska

    Anna Przewoźna

  • Misterium Męki Pańskiej w Mocarzewie

    Misterium Męki Pańskiej w Mocarzewie

    W dniu 21 marca 2018 r. dziewczęta uczestniczyły w przestawieniu Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu dzieci i wychowawców Zespołu Szkół Specjalnych w Mocarzewie. Było to duże przeżycie duchowe dla wszystkich wychowanek. Świetna gra aktorów i oprawa scenerii poruszyły serca wszystkich i dały dużo do myślenia nad swoim postępowaniem. Misterium wprowadziło nas w okres Świąt Wielkanocnych, byśmy godnie przeżyły święta w swoich domach. Serdecznie dziękujemy dyrekcji, wychowawcom i podopiecznym Ośrodka w Mocarzewie za zaproszenie i wspólne oczekiwanie na zmartwychwstanie Pana Jezusa.

     

    Anna Przewoźna

    Agnieszka Stenborowska

  • Dzień Świętego Patryka

    Dzień Świętego Patryka

    W sobotę 17 marca Irlandczycy świętowali swoje narodowe święto, Dzień Świętego Patryka. My również postanowiliśmy w naszym ośrodku nawiązać do tego wydarzenia i zorganizowalismy 20 marca Dzień Świętego Patryka w naszym ośrodku.
    Na początek wychowanki obejrzały prezentacje multimedialną związaną z narodowym świętem Irlandii.  Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość zobaczyć tradycyjny taniec irlandzki. Nie zabrakło również konkursów, dziewczęta podzielone na grupy rozwiązywaly krzyżówke-tutaj bezkonkurencyjna okazała się klasa druga. Na ręce przewodniczacej przekazano słodki upominek dla wszystkich dziewcząt. Następnie rozstrzygnięto wyniki konkursu wiedzy o Świętym Patryku. Zwycięzcom rozdano nagrody:I miejsce Zuzanna Cichosz oraz Wiktoria Strzelczyk, II miejsce Paulina Maślińska, III miejsce Oliwia Przybylska, wyróżnienie Magdalena Wett. 
    Film "Oświadczyny po irlandzku" był ostanią atrakcją tego dnia. Wychowanki chętnie włączyły się w obchody tego radosnego święta.

     
    Iwona Napieracz 

  • Dawno temu w miasteczku – spotkania z kulturą żydowską.

    Dawno temu w miasteczku – spotkania z kulturą żydowską.

    Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia.

    W dniu 16.03.2018r., dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie wychowanki  MOW mogły uczestniczyć w lekcji muzealnej pt: „Dawno temu w miasteczku – spotkania z kulturą żydowską”

    Podopieczne  poznały charakterystyczne  dla tej kultury  przedmioty, tradycje i symbole.  Obejrzały fragment wystawy stałej z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego następnie rozwiązywały zadania w grupach. Edukator przybliżył wiele ciekawych informacji o współczesnym życiu żydowskim. Dziewczęta  odkryły, jakie jest ono różnorodne i ciekawe. 

    „Chronić pamięć i kształtować przyszłość”-  pod takim hasłem będzie  przebiegała tegoroczna  akcja Żonkile 2018r.,  upamiętniająca  wybuch Powstania w Getcie  Warszawskim w dniu 19 kwietnia 2018r. Wizyta w Muzeum jest pierwszym z wielu przedsięwzięć   jakie zaplanowaliśmy w tym roku.

     

                                                                                                                                                       A. Przewoźna 

                                                                                                                                                        I .Kubiak

  • Uroczysta gala XII powiatowej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu wspaniałych”.

    Uroczysta gala XII powiatowej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu wspaniałych”.

    Już od 12 lat Lokalny Komitet Organizacyjny wraz ze Starostwem Powiatowym w Sochaczewie i samorządami gminnymi z powiatu sochaczewskiego przeprowadza powiatową edycję przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Świat na Tak”. Jego celem jest wybranie i uhonorowanie wolontariuszy wyróżniających się swoją postawą i pracą społeczną z terenu powiatu sochaczewskiego. Uroczysta Gala rozstrzygająca tegoroczną edycję sochaczewskich „Ośmiu wspaniałych” odbyła się 14 marca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
        W rywalizacji indywidualnej w kategorii „Ósemki Junior” laureatką została nasza wychowanka, uczennica  klasy VII Szkoły Podstawowej - Oliwia Przybylska. Oliwia jest członkiem Ośrodkowego Koła Wolontariatu w ramach którego wyjeżdża jako wolontariuszka do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego przy Zespole Szkół Specjalnych w Mocarzewie oraz Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Oliwię cechuje postawa życzliwości, tolerancji, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz umiejętność pracy w zespole. Wolontariat w przypadku Oliwii nie jest sposobem na „zabicie czasu”, jej działania nie są wymuszone, ale spontaniczne i naturalne, podyktowane chęcią pomocy, wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka i świadomością, że jest dla kogoś ważna, że ktoś na nią liczy i czeka.

    Brawo Oliwia!
     

                                                                                                Opiekunowie Koła Wolontariatu

  • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

      Międzynarodowy Dzień Liczby  Pi

    Dnia 14.03. 2018 r. po raz kolejny obchodziliśmy Święto Matematyki .     Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Żyjemy w świecie liczb każdego dnia. Obchody rozpoczęto przedstawieniem pt. ,,Wywiad z Pitagorasem’’ przygotowanym  przez uczennice  z  Koła Teatralnego. Następnie obejrzeliśmy krótki film pt. Liczba π.  Szkolne Święto matematyki to międzyklasowe   konkursy   matematyczne oraz konkurs plastyczny na najładniejszy plakat pt. Liczba π. Na koniec odbyło się podsumowanie wyników konkursów i przyznanie miejsc oraz wręczenie nagród uczennicom, które zajęły pierwsze trzy miejsca w konkursie na ,,Mistrza Rachunku Pamięciowego” Wychowanki z dużym zaangażowaniem przygotowywały się i brały udział w konkursach  Przygotowane materiały pokazały,  że matematyka nie musi być nudna i trudna, a na pewno jest konieczna do funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

                                                                                                 Krystyna Wojnowska- Łysio                          

                                                                                                                Renata Załuga

  • VII Przegląd Form Teatralnych w Słubicach za nami

    VII Przegląd Form Teatralnych w Słubicach za nami

        14 marca grupa teatralna z naszego Ośrodka wzięła, kolejny raz, udział w Przeglądzie Grup Teatralnych, organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Słubicach. W tym roku dziewczęta przedstawiły „Czerwonego Kapturka”. Spektakl w wykonaniu naszych aktorek wszystkim bardzo się podobał. Publiczność nagrodziła  występ gromkimi brawami, a Pan Dyrektor, w podziękowaniu za zmagania aktorskie, wręczył  piękny dyplom.

        Spotkania teatralne w Słubicach nie mają charakteru konkursu. Ich głównym celem jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń pracy artystycznej.

    I. Kubiak, M. Włodarczyk

  • Wycieczka do NoveKino Przedwiośnie

    Wycieczka do NoveKino Przedwiośnie

          W dniu 12.03.2018r. 7 wychowanek naszego Ośrodka wybrało się na wycieczkę do Kina Przedwiośnie w Płocku na projekcję filmu „Kobieta sukcesu”. To polska komedia romantyczna, w  której główna bohaterka, szefowa firmy w wielkim mieście, jest przebojową kobieta sukcesu, lecz pewnego dnia jej życie wywraca się do góry nogami. Nie zamierza się jednak poddawać i postanawia walczyć z przeciwnościami losu zyskując jednocześnie coś nowego…Wyjazd do kina okazał się wspaniałym pomysłem, film był ciekawy, w wielu momentach autentycznie zabawny i romantyczny. Wychowanki mogły się rozerwać i na chwilę zapomnieć o codziennych, szkolnych obowiązkach.

          Projekcję filmową wychowanki obejrzały dzięki uprzejmości przedstawicieli Kina Przedwiośnie w Płocku, za co wyrażamy ogromną wdzięczność i składamy podziękowania za darmowe Vouchery.

                                                                                                                Agnieszka Stenborowska

  • Dzień Kobiet „ W krzywym Zwierciadle”

    Dzień Kobiet „ W krzywym Zwierciadle”

    10 marca 2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie nasze wychowanki  z drużyny harcerskiej „Ostoja” Julka Pietrzak, Oliwia Przybylska,  Anastazja Komarowa, Julia Kwiatkowska. Wystąpiły przed całą społecznością kobiet  z Iłowa  oraz jednym panem , z przedstawieniem  pt. „ Panie oczami mężczyzn”. Występ cieszył się dużym powodzeniem, było  to nasze czwarte spotkanie z tą publicznością  z okazji „Dnia Kobiet”.  Z biblioteką w Iłowie współpracujemy bardzo prężnie, w ramach programu „Z poezją przez świat” wystawiłyśmy w tym roku szkolnym trzy przedstawienia, i już myślimy o kolejnym z okazji „Dnia Matki”. No koniec uroczystości dziewczyny dostały tradycyjny  kwiat i słodkości. Przedstawienie zostało opisane w lokalnej prasie „Echo Powiatu”.

                                                                                                                                          Ewa Grzywacz

  • Biblioterapia w Chotomku

    Biblioterapia w Chotomku

    W dniu 09.03.2018 roku wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie w ramach biblioterapii wybrały się do Biblioteki dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej w Płocku. W Chotomku miały możliwość uczestnictwa w lekcji pt. „ Cyberprzemoc- jak odebrać jej moc”. Pani Aleksandra Gawlik przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia w oparciu o artykuły prasowe, literaturę oraz krótkie filmy. Wychowanki brały czynny udział w lekcji. Zajęcia uświadomiły wychowankom istnienie różnych form cyberprzemocy, zwróciły uwagę na uczucia innych osób doświadczających przemocy oraz konsekwencje grożące sprawcom.

                                                                                                                                                                                J. Ziółkowska

  • Dzień Kobiet

    Dzień Kobiet

          „Z kobietą przez wieki” -  pod takim hasłem był  obchodzony 8 marca 2018r Dzień Kobiet w naszym Ośrodku. Dziewczęta z grupy IV i V, pod kierunkiem swoich wychowawców, przygotowały program artystyczny, w którym pokazały jak ważną rolę w życiu społecznym na przestrzeni wieków odgrywały kobiety . Po części artystycznej, życzeniach od płci brzydkiej, odbyło się spotkanie integracyjne przy kawie i herbacie. Każda Pani otrzymała symbolicznego „tulipanika”, a wychowanki dla osłody życia -  czekoladę. 

    M. Lewandowski

    A. Włodarczyk

  • Zapraszamy do polubienia naszej strony

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15