Nawigacja

  • SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ

    SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ
    20.09.2017

    W dniu 20.09.2017r., w  sali kulturalno-oświatowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”.

    Pisarz z zawodu jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym oraz prasowym, natomiast z zamiłowania – modelarzem, myśliwym, nurkiem, a także żeglarzem. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczył się jednak przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Obecnie przekazuje swoją wiedzę osobom potrzebującym wsparcia, które być może pogubiły się po drodze.

    Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Autor "Komputerowego ćpuna" opowiadał młodzieży o faktach i mitach związanych z grami komputerowymi. Krzysztof Piersa zwrócił uwagę na kilka zagrożeń jakie związane są z uzależnieniem od gier komputerowych. Do najważniejszych zaliczył aspołeczność, problem ze znalezieniem pracy, zatracanie talentów, a także kłopoty zdrowotne. Przedstawił również stanowisko otoczenia graczy, czyli rodziców, przyjaciół, radził jak rozmawiać z nałogowym graczem, jak rozpoznawać uzależnienie, jak z niego wyjść i jakie są największe trudności związane z wychodzeniem z nałogu. O problemach, które poruszał mówił nie z perspektywy uczonego mędrca, teoretyka tylko jako przyjaciel, doradca, dzieląc się swoimi własnymi obserwacjami i doświadczeniem. Podkreślił, że każda forma uzależnienia jest dla człowieka niebezpieczna i ogranicza nasze prawdziwe możliwości.  W życiu naprawdę warto realizować swoje prawdziwe a nie wirtualne marzenia.

    I.Kubiak, M.Włodarczyk

     

     

  • II Festiwal Powideł Olenderskich 2017r.

    II Festiwal Powideł  Olenderskich 2017r.
    16.09.2017

    W piękną, słoneczną sobotę 16 września odbył się w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” we wsi Przejma  II Olenderfest – Festiwal Powideł Olenderskich. Organizatorem tej plenerowej imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

    Festiwal Powideł  miał  na  celu kultywowanie tradycji olenderskich. Zainteresowanych tematyką osadnictwa olenderskiego było wielu. Odbywały się wykłady, wystawy, pokazy, spotkania z rzemieślnikami reprezentującymi ginące zawody, posługującymi się dawnymi narzędziami. Właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Pod Jastrzębcem” z pasją godną podziwu inspirują i prowadzą działania edukacyjne wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, wykorzystując do tego bazę lokalową, nazwaną „Powidlany Zakątek”. Można było zobaczyć dawne, oryginalne urządzenia do produkcji powideł, m.in. miedziany kocioł, prasę do wyciskania soku z buraków, jak również maszyny i urządzenia gospodarskie używane przed dziesiątkami lat na wsi.

    Sobotnia impreza plenerowa miała charakter edukacyjny, jak również integracyjny i rozrywkowy.  Nasze harcerki uczestniczyły w warsztatach stolarskich przygotowanych przez warsztat „Olender” Państwa Magdaleny i Jarosława Kaczan z Woli Ładowskiej. Wyplatano płot z gałęzi łozinowych przez pracownię „Żywe płoty” Pana Michała Jakubowskiego z Plecewic i koszyki z wikliny. Pokaz prezentował 91-letni rzemieślnik – Pan Jan Kordalewski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy udostępnione przez Muzeum Mazowieckie w Płocku: „Osadnictwo Olenderskie na Mazowszu” i „Ludzie Wisły”, a także prezentacja eksponatów „Zaczęło się od sierpa”, w tym pokaz młócenia cepami.

     Najbardziej smakował nam  przygotowany poczęstunek. Oprócz tradycyjnej grochówki, bigosu, pierogów również oryginalne menu: sytochę, siuforek, siake fusier. Nie zabrakło ciasta drożdżowego, pieczywa orkiszowego, serów, soku z owoców, cydru. Na stoiskach można było nabyć miód z pobliskiej pasieki oraz powidła z buraków cukrowych. Jednym słowem jadła i napitku było co niemiara. Przygrywały dwa zespoły, mające w swym repertuarze muzykę ludową: „Zawołany Skład Weselny – kapela Niwińskich” oraz zespół ludowy „Grzybowianki”. Przy ich muzyce nie zabrakło chętnych do tańca.

    Wyjazd odbył sie w ramach Programu "Czas na Zdrowie" realizowanego w naszej placówce.

                                                                                                        phm  Ewa Grzywacz

  • Koło Wolontariatu

    Koło Wolontariatu
    17.09.2017

    Po wakacyjnej przerwie z wielką parą ruszyło ośrodkowe Koło Wolontariatu. W ostatnią niedzielę dziewczęta odwiedziły Przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Na twarzach mieszkańców widać było uśmiech i to było najcenniejsze. Panie opiekunki jak zawsze były zachwycone pomocą i zaangażowaniem naszych dziewczyn.

    mb

  • Narodowe Czytanie w MOW Załusków

    Narodowe Czytanie w MOW Załusków
    08.09.2017

    Wśród licznego grona wielbicieli Narodowego Czytania, w tym roku, znalazły się również wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. To właśnie w ich placówce  8 września odczytane zostały fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, utworu, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z€“ wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

    W nastrój tamtych wydarzeń wprowadziła zebranych Marianna Włodarczyk - nauczyciel języka polskiego. Fragmenty dramatu czytały: Pani dyrektor Agnieszka Ambroziak, wicedyrektor Beata Duda,  Marianna Włodarczyk oraz uczennice gimnazjum.

    Na widowni zasiedli zaproszeni goście, wśród których była Pani Starosta Jolanta Gonta i Pani Dyrektor PZE Urszula Opasiak, pracownicy Ośrodka, wychowawcy, nauczyciele, uczennice klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej.

    M.W.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    04.09.2017

  • Wycieczka do kina Helios w Płocku

    Dnia 03.08.2017r. wychowanki MOW w Załuskowie pojechały do kina Helios w Płocku
    na projekcję filmu „ Kapitan Majtas”. Ta animowana komedia dostarczyła dziewczętom
    wyśmienitej zabawy. Po zakończonym seansie wychowanki wróciły do Ośrodka
    w doskonałych humorach uznając, że dzień był wyjątkowo udany. 

    J. Ziółkowska 

  • Wycieczka do Żelazowej Woli

    Wycieczka do Żelazowej Woli
    02.08.2017

    W dniu 2 sierpnia 2017roku wychowanki naszego Ośrodka wzięły udział w wycieczce do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia największego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerowi po parku, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew i krzewów. Dziewczęta zobaczyły również dom słynnego pianisty, gdzie dowiedziały się o jego dzieciństwie, podróżach i twórczości. Po tak intensywnym spacerze wychowanki udały się na zimny deser i pełne wrażeń powróciły do Ośrodka.

    J. Ziółkowska

     

     

     

     

  • Wycieczka do ZOO

    Wycieczka do ZOO

    Dziewczęta, które spędzają wakacje w placówce nie narzekają na nudę. Tym razem wybrały się do płockiego ZOO. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta - m.in. słonie, zebry, lwy, foki.  Odwiedziły również herpetarium oraz pawilon ptaków tropikalnych. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

                 

     

  • Nasza Sonia

    Nasza Sonia

    Na ten dzień dziewczęta czekały od bardzo dawna – poznały psa, który już we wrześniu zamieszka razem z nimi w placówce. Psiak wabi się Sonia i jest bardzo uroczy. Od razu zaskarbił sobie sympatię dziewczyn. Pani Iwona Nowak tym razem uczyła jak prawidłowo prowadzić psa na smyczy, jak wydawać polecenia. Demonstrowała właściwe karmienie zwierzęcia.

    Wychowanki dzięki spotkaniom w ramach dogoterapii znają zasady zachowania się podczas spotkania z psem, wiedzą w jaki sposób należy się opiekować zwierzęciem. Sonia na pewno będzie miała u nas doskonałą opiekę.

         

  • Park Rozrywki w Julinku

    Park Rozrywki w Julinku
    08.07.2017

    Dzięki uprzejmości dyrekcji Parku Rozrywki w Julinku dziewczęta z naszego Ośrodka mają przyjemność korzystać w wakacje z atrakcji, które oferuje Park. Dziękujemy bardzo za okazane serce.

     

  • Warsztaty muzyczne z Joszko Brodą

    Warsztaty muzyczne z Joszko Brodą
    05.07.2017

    Polska muzyka ludowa, to jeden z piękniejszych fragmentów naszej kultury, mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów muzycznych Joszko Brody. Miały one miejsce 5 lipca w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

    Tytułowe warsztaty to spotkanie z niezwykłym twórcą i jego bogatą działalnością artystyczną. Muzyk opowiadając i prezentując instrumenty mówił o tym, że to co ważne zaczyna się w domu, potem na podwórku i dalej w miejscowości, w której mieszkamy. Na przykładzie gwary pokazał jak różnorodna i bogata jest kulturowo Polska.

    Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że przy pomocy najprostszego instrumentu, jakim jest np. liść, trzcina, można wprowadzić słuchacza w inspirujący świat muzycznych przeżyć. Poznali instrumenty o których wcześniej nie słyszeli; fujary (sałaska, jednootworowa, pięciootworowa, sześciootworowa), gajdzica, dudy, koza podhalańska, gajdy istebniańskie, okaryny z gliny i kamienia, drumle, drewniany róg pasterski, szofar z barana i z antylopy, róg węgierski, grające rzeźby Józefa Wilkonia (kopia ligawki kurpiowskiej wykonana z metalu oraz metalowy smok), trąbita beskidzka. Podczas spotkania można było zapoznać się z budową instrumentów, sposobem gry na nich, usłyszeć ich brzmienie.

    Joszko Broda poprzez projekt warsztatów pragnie pokazać, że dziedzictwo kulturowe, w szczególności zaś muzyka, są wielkimi wartościami naszego narodu. Nie bez powodu uważa się przysłowia za nośnik ludowej mądrości – nie brakuje jej także w powiedzeniu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

    mb

     

  • Dogoterapia

    Dogoterapia
    01.07.2017

    Podczas sobotniego spotkania z p. Iwoną Nowak i jej psami dziewczęta nauczyły się jak właściwie dbać o higienę psa (między innymi jak prawidłowo czyścić uszy). Wiedza ta będzie potrzebna, gdy w placówce zamieszka szczeniak. Po szkoleniu jak zawsze przyszedł czas na zabawę.

  • 23.06.2017r.

  • Wycieczka do Sromowa

    Wycieczka do Sromowa

    Ostatnim zaplanowanym działaniem  programu innowacyjnego „Historia naszego regionu- spotkania z folklorem była wycieczka do Muzeum Ludowego w Sromowie znajduje się 8 km od Łowicza. W czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome. Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny. Można obejrzeć scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i tańczące wesele. Na drewnianych rowerkach wyprzedzają się kolarze jak w prawdziwym wyścigu.

    W dwóch ostatnich pawilonach zgromadzonych jest ponad 30 zaprzęgów konnych. Znajdują się tutaj bryczki i wolanty, którymi bogatsi chłopi jeździli do kościoła i na wesela. Możemy obejrzeć sanie i wozy chłopskie na drewnianych kołach. Są tu półkoszki, wasągi, wozy drabiniaste i inne. Wyeksponowanych jest  10 kompletów uprzęży końskich. Zgromadzone zostały również maszyny rolnicze, które pracowały w podwórku lub na polu.

    I. Kubiak, M. Dybiec

     

  • Bierzmowanie

    Bierzmowanie
    17.06.2017

    W dniu 17 czerwca 2017 roku o  godz.17 w Kościele Parafialnym w Iłowie dziesięć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „DOM NA SZLAKU”  im. gen.T. Kutrzeby w Załuskowie  przyjęło Sakrament Bierzmowania. Szafarzem Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej był ks. bp Józef Zawitkowski. W homilii przypomniał bierzmowanym o rodzinie i rodzinnym patriotyzmie, szacunku dla ojca i matki. Po homilii bp Zawitkowski wraz ze wszystkimi obecnymi w świątyni dokonał aktu pobłogosławienia krzyży ­- pamiątek bierzmowania. „Boże po trzykroć święty - ­ mówił -­ poświęć te krzyże naszej młodzieży, aby były dla nich tarczą przeciwko napaściom szatana, a kto będzie nosił ten krzyż, modlił się przed nim nich będzie wysłuchany i obdarzony Twoim błogosławieństwem”.

    Sam moment przyjęcia Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej był dla wychowanek ogromnym przeżyciem. Biskup Józef  podczas namaszczenia olejem krzyżma prowadził dialog z każdą kandydatką do Sakramentu Bierzmowania.

    Uczennice naszego Ośrodka włączyły się w przygotowanie oprawy Sakramentu Bierzmowania poprzez udział w modlitwie powszechnej i procesji z darami.

    Po Mszy św. podziękowania Księdzu Biskupowi i zapewnienia o modlitewnej pamięci złożyli i sami bierzmowani, i ich rodzice.

    Dziewczęta do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej przygotowywała pani katechetka Katarzyna Krzemińska

  • Festyn Zdrowia

    Festyn Zdrowia

    Nasz Ośrodek po raz pierwszy wziął udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Czas na zdrowie”, którego głównym organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Przedmiotem projektu jest promocja zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. Przeprowadzony był w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i składał się z dwóch etapów: ROZGRZEWKI – utworzony 10-osobowy Zespół naszych wychowanek „Malinowe Miny” miał za zadanie zdobywać i promować wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego oraz przygotować scenariusz Festynu Zdrowia, którego realizacja była wymogiem II etapu konkursu. Nasz Festyn Zdrowia odbył się 17 czerwca 2017r. Zaproszono wielu gości – organ prowadzący, dyrektorów szkół gminy Iłów, rodziców i rodziny dzieci z Ośrodka, byłego zawodnika reprezentacji Polski oraz obecnie trenera rugby p. Krzysztofa Ciesielskiego, mieszkańców wsi Załusków, wychowanków zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  w Kiernozi, przedstawicieli gospodarstw ekologicznych z Grzybowa i Szarglewa , tłoczni soków naturalnych "Tęczowego Ogrodu" z Emilianowa, pana Rafała Durzyńskiego – pasjonata pszczelarstwa z Paulinki, przedstawicieli instytucji, z którymi współpracujemy oraz pracowników i wychowanki naszego Ośrodka. Spotkanie rozpoczęło się zaprezentowaniem przedstawień przygotowanych przez nasze dziewczęta na temat zdrowego stylu życia: „Kopciuszek na sportowo” oraz „Zdrowa rodzina” zachęcające do aktywności ruchowej oraz zdrowego odżywiania. Następnie pan Rafał Durzyński -  miłośnik i pasjonat pszczół, posiadający w naszej gminie w Paulince pasiekę z produktami pszczelimi nieprzetworzonymi, przedstawił barwne opowieści o życiu i zwyczaju pszczół, procesie powstawania miodu. Uświadomił wszystkich o jego zdrowotnych właściwościach. Przywiózł ze sobą plaster miodu w ramce za szkłem z pracowitymi pszczołami i matką królową. Wyświetlono  filmy z serii „Śmietnik w mojej głowie”. W ramach konkursu na najlepsze i najciekawsze stoisko z żywnością ekologiczną, każda grupa wychowawcza z Ośrodka miała za zadanie przygotować eko-stoisko ze zdrowym poczęstunkiem. Zaproszeni goście degustując przygotowane potrawy wrzucali rozdane wcześniej żetony dla najbardziej oryginalnego i  "smacznego" stoiska.  W ramach nagrody cała grupa otrzymała wyjazd do Parku Linowego w Julinku. Dodatkowo wszystkie grupy wychowawcze za udział w konkursie otrzymały statuetki - maliny własnoręcznie wykonane pod okiem wychowawcy pani Agnieszki Domagały, które były symbolem naszego Zespołu "Malinowych Min". 

    Stoiska  cieszyły się dużym zainteresowaniem, a potrawy znikały w "oka mgnieniu". Niektóre dania przyrządzane były na oczach  uczestników Festynu. Dziewczęta wszystkim zainteresowanym rozdawały na nie przepisy i wcześniej przygotowane ulotki. Wychowanki naszego Ośrodka przygotowały: pasztet z soi, zupę krem z soczewicy i selera, ciasto marchwiowe, chłodnik z koziego mleka z warzywami, pastę z ciecierzycy, pasztet  z fasoli, ogórki małosolne, chleb żytni i wiele, wiele innych. Produkty między innymi pozyskane były z gospodarstwa ekologicznego z Grzybowa, które wystawiło też swoje wytwory na sprzedaż - chleby różnego rodzaju, produkty pochodne z mleka koziego, konfitury. Oprócz ich stoiska ze zdrową żywnością, zaprezentowały się również inne gospodarstwa z  naszej gminy: tłocznia naturalnych soków owocowych "Tęczowy Ogród",  sery i przetwory mleczne z gospodarstwa ekologicznego z gminy Iłów, miody z pasieki w Paulince. Produkty przed kupnem można było degustować oraz usłyszeć od właścicieli, w jaki sposób powstają. Podczas Festynu promowana była również aktywność fizyczna. Dziewczyny z Ośrodka przygotowały dwa przedstawienia zachęcające do uprawiania sportu, z końcowym przesłaniem "Kto dużo ćwiczy i książki chętnie czyta, ten będzie zawsze zdrowy...i kwita" oraz promujące zdrowe nawyki w rodzinie. Rozdały gościom przygotowane wcześniej gazetki: "żyj zdrowo na kolorowo" i ulotki zachęcające do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. W przeprowadzeniu gier i zabaw ruchowych, w których brały udział nie tylko dzieci, pomagał zaproszony trener rugby oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Rozegrano mecz w piłkę siatkową pomiędzy dziewczętami z naszego Ośrodka a zaproszonymi  gośćmi z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Zwieńczeniem aktywnego udziału wszystkich wychowanek w Festynie Zdrowia był wyjazd nagrodzonej grupy dziewcząt za najciekawsze eko-stoisko do Parku Linowego w Julinku, gdzie można aktywnie spędzać czas wolny z całymi rodzinami. Tworzenie grupy "Malinowe Miny", myślenie nad ciekawym logo Zespołu, szerzenie idei programu i krzewienie jej wśród innych, a potem planowanie i organizowanie Festynu Zdrowia dało nam OGROMNĄ frajdę. Dziękujemy za tak ciekawą inicjatywę. Myślimy, że Festyn Zdrowia dołączy na stałe do naszego kalendarza imprez.

     

     

                                                                                                                                   Organizatorzy

    Ewa Jasińska i Izabela Szczechowicz-Kasza

  • Projekty Edukacyjne

    Projekty Edukacyjne
    14.06.2017

    W dniu  14 czerwca 2017 r. uczennice klas II i część uczennic z klas III zaprezentowały projekty edukacyjne dla społeczności całego Ośrodka. Prezentacje odbyły się pod hasłami „Żyj zdrowo na sportowo” i „Zdrowy styl życia”.
    Uczennice zaprezentowały gazetkę „Żyj zdrowo na kolorowo”, plakaty promujące aktywność fizyczną oraz zdrowy styl życia, rozdały ulotki. Następnie przedstawiły trzy bardzo ciekawe prezentacje multimedialne o aktywności fizycznej, ekologicznej żywności oraz dietach. Na koniec obejrzeliśmy dwa przedstawienia zachęcające do aktywności fizycznej „Kopciuszek na sportowo” oraz promujące zdrowe żywienie „Zdrowa rodzina”
    Prezentacje były bardzo ciekawe i pouczające. Mamy nadzieję, że zachęcą większość osób do zdrowego stylu życia.
                                                                                                                                                        

    Izabela Szczechowicz-Kasza
                                                       Renata Załuga       

                                                                    

     

  • „Kawa z kardamonem" na spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki

    12.06.2017

    Książka Joanny Jagiełło "Kawa z kardamonem" była przedmiotem dyskusji młodych czytelników podczas ostatniego przed wakacjami spotkania młodzieżowego DKK działającego przy GBP w Słubicach.

    W dniu 12 czerwca 2017 r. dyskutowaliśmy o książce, która pokazuje, że warto mieć marzenia, że przyjaźń i rodzina jest w życiu bardzo ważna. Proste sprawy, które jednak warto często przypominać. 

    Książka Joanny Jagiełło to lekka, przyjemna w czytaniu powieść dla młodzieży. Opowiadająca o zwyczajnym codziennym życiu, problemach, pierwszych miłościach, o przyjaźni. Książka uzmysławia, że zatajanie pewnych spraw wcale nie jest dobrym wyjściem z pewnych sytuacji życiowych, ale przede wszystkim mówi o tym jak ważna jest w rodzinie i w przyjaźni szczerość i wzajemne zaufanie.

    I.Kubiak, E.Żabka

  • Najlepsi młodzi dziennikarze nagrodzeni

    Najlepsi młodzi dziennikarze nagrodzeni
    08.06.2017

    „Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji” to nazwa powiatowego konkursu, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 8 czerwca poznaliśmy nazwiska najlepszych młodych dziennikarzy i szkolne zespoły redakcyjne, które tworzą najciekawsze gazetki. Konkurs odbywa się pod patronatem Jolanty Gonta, starosty sochaczewskiego i patronatem medialnym tygodnika „Echo Powiatu”.

    Na XIV edycję konkurs nadesłano 52 artykuły z 11 szkół, w tym z 7 szkól podstawowych, 3 gimnazjów i 1 ponadgimnazjalnej. Dostarczono 32 artykuły ze szkól podstawowych, 11 z gimnazjów i 9 ze szkoły ponadgimnazjalnej. Jeśli chodzi o gazetki, na konkurs wpłynęło ich 28, w tym 18 ze szkół podstawowych, z 6 gimnazjów, 4 z zespołów szkół.
    Komisja w składzie: Anna Syperek, Agnieszka Mijakowska i Andrzej Wach - oceniała prace w dwóch grupach wiekowych i dwóch kategoriach. Do konkursu, oprócz uczniów szkół z gmin powiatu sochaczewskiego zgłosiła się także szkoła z gminy Kampinos.
    Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji i Szkoła Podstawowa w Budkach Piaseckich. Dodatkowe nagrody dla uczniów w tym roku ufundowali ponadto: wójt gminy Teresin Marek Olechowski, wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, wójt gminy Brochów Piotr Szymański, wójt gminy Kampinos Monika Ciurzyńska oraz firma SPEC SPAW Krzysztofa Mijakowskiego i tygodnik Echo Powiatu.
    Dodatkową nagrodą dla laureatów będzie publikacja ich artykułu w jednym z wakacyjnych wydań „Echa Powiatu”.
    Młodzieży ich pasji i zainteresowania dziennikarstwem gratulowała osobiście Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, która wręczała uczniom nagrody. Podkreślała przy tym jak ważne jest dziś w przepływie tysiąca różnych informacji być rzetelnym dziennikarzem. Wśród gości, którzy wręczali nagrody byli też m.in.: Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Monika Ciurzyńska, wójt gminy Młodzieszyn, Anna Sobieraj z Urzędu Gminy w Młodzieszynie, Izabela Goryniak, redaktor naczelny „Echa Powiatu.

    Wyniki konkursu
    I kategoria: prace indywidualne:
    Szkoły podstawowe
    I – Julia Gabryś – Szkoła Podstawowa Śladów
    II – Paweł Jędrzejczak – Szkoła Podstawowa Budki Piaseckie
    III – Marta Górecka – Szkoła Podstawowa Kaptury
    III – Julia Krysztowiak – Szkoła Podstawowa Młodzieszyn
    III – Oliwia Pąk – Szkoła Podstawowa Brochów
    Wyróżnienie:
    Wojciech Bołoz – Szkoła Podstawowa nr 4 Sochaczew
    Julia Cieślak/ Zofia Sęk – Szkoła Podstawowa nr 2 Sochaczew

    Gimnazja
    I – Zuzanna Sobczyk – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Kampinos
    II – Bartosz Sucharski - – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Kampinos
    III – Patrycja Zielonka – Gimnazjum Młodzieszyn
    Wyróżnienie:
    Daria Wiśniewska – ZS RCKU

    II kategoria: prace zespołu redakcyjnego:
    Szkoły Podstawowe
    I – „Zygzak” – Szkoła Podstawowa Brzozów
    I – „Szkolne Wieści” – Szkoła Podstawowa Paprotnia
    II– „Żaczek” – Szkoła Podstawowa Kaptury
    III – „Co w szkole piszczy” – Szkoła Podstawowa Młodzieszyn

    Wyróżnienia:
    • dla gazetki „Kufer” - Zespół Szkół Kozłów Szlachecki
    • dla gazetki „Fryckowe Wieści” – Szkoła Podstawowa Brochów

    Gimnazja
    I – „Wieści ze Szlaku” – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie
    II – „Widziadełko” – Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie
    II – „Styk” – Gimnazjum w Młodzieszynie
    III – „Kapsel” – Gimnazjum w Teresinie
    III – „Młodziesz” – Gimnazjum w Młodzieszynie

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

  • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie – Dzień Dziecka 2017

    Wycieczka w Góry Świętokrzyskie – Dzień Dziecka 2017
    04.06.2017

    W dniu 04.06.2017r. odbyła się wycieczka krajoznawcza pod hasłem „Zwiedzamy kraj i region świętokrzyski w życzliwej i miłej atmosferze dla wszystkich”. Wyjazd zorganizowano z okazji Dnia Dziecka. W wycieczce wzięło udział 38 wychowanek Ośrodka.W czasie wycieczki wychowanki miały możliwość zwiedzić miejscowość Bodzentyn wraz z ruinami zamku biskupów krakowskich, który znajduje się na terenie tej miejscowości. 

    Następnym celem wycieczki było Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Św. Katarzyna. W muzeum obejrzeliśmy zbiory minerałów i skamieniałości. Właściciele muzeum zgromadzili jedną z największych w Polsce kolekcji okazów pochodzących nie tylko z Gór Świętokrzyskich, ale także całego świata. W muzeum można było zobaczyć między innymi różne odmiany kwarcu i skaleni, rudy metali, a także najrzadsze i najszlachetniejsze minerały - rubiny, szafiry czy szmaragdy, a także wielkie geody agatowe i ametystowe, kolekcję malachitów z Konga oraz unikatowe amonity i łodziki. Wychowanki zobaczyły, w jaki sposób poddaje się obróbce minerały, w tym kamienie szlachetne i półszlachetne.

    Kolejnym etapem wycieczki (ok godz. 11.30) była wizyta w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Wejście na szlak znajduje się tuż obok klasztoru ss. Bernardynek. Droga na Łysicę jest częścią czerwonego szlaku Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Tuż za bramą ŚPN znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Po krótkim, lecz forsownym marszu cala grupa zdołała dotrzeć na Łysicę (612 m n.p.m.), a następnie, pomaszerowaliśmy w stronę Przełęczy Św. Mikołaja, gdzie mogliśmy chwilę odpocząć na ławeczkach i posilić się. Po ok. półgodzinnym marszu dotarliśmy do Kakoninia. Ok. godz. 15.30 przejechaliśmy autokarem do Nowej Słupi, gdzie dla turystów, którzy nie mogą lub nie chcą łazikować po górach, na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich stworzono ogromne platformy widokowe! Z platform roztacza się przepiękna panorama Gór Świętokrzyskich, warta zobaczenia! Pomysłowa konstrukcja platformy widokowej ułatwia poznawanie Gór Świętokrzyskich. Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich ma bardzo ciekawą i charakterystyczną budowę geologiczną. To gołoborza, które dobrze widoczne są z platform. Stoki gór pokryte są tzw. piaskowcem kwarcytowym i łupkami kambryjskimi. Stanowią one zewnętrzną warstwę, kamieni i głazów o różnych kształtach i wielkościach. Wygląda to bardzo malowniczo.

    Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Święty Krzyż, dawniej: Łysieć lub Łysa Góra, wznosi się 595 m. npm. Z wysokości tej góry rozciąga się niepowtarzalny widok na rozległą okolicę, liczne wioski i miasta: Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Tarnobrzeg, Połaniec. Już w starożytności w pobliżu Świętego Krzyża przechodził szlak handlowy prowadzący znad Morza Czarnego i Rusi Czerwonej do miast Morza Bałtyckiego.

    Od Nowej Słupi na Święty Krzyż /3 km/ idzie się pod górę tzw. drogą królewską. Od 2006 r. przy szlaku tym znajduje się 14 stacji drogi krzyżowej i podczas pieszej wędrówki można rozważać Mękę Pańską. Po drodze mijamy wieże radiowo telewizyjną.

    Wchodząc na teren klasztorny przechodzimy przez bramę usytuowaną w murze okalającym klasztor i pochodzącą z XVII wieku. Pomiędzy tą bramą a kościołem znajduje się dzwonnica z 1777 r., na której zwieszonych jest 5 dzwonów, które kilka razy codziennie dzwonią.

    Krużganki klasztorne pochodzą z XV wieku, a na ścianie przylegającej do kościoła znajduje się także ołtarz, pod którym pochowane są doczesne szczątki benedyktynów.

    Obecny kościół został wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym w latach 1781-1806. W ołtarzu głównym oraz 6 ołtarzach bocznych znajduje się 7 obrazów malowanych przez Franciszka Smuglewicza, nadwornego malarza króla polskiego Augusta Poniatowskiego.

    Na terenie klasztoru można także zwiedzić muzeum misyjne Misjonarzy Oblatów, salę, w której ukazana jest zdjęcia z czasów więzienia i makieta więzienna na Świętym Krzyżu oraz trzecia sala, w której przedstawiona jest działalności benedyktynów świętokrzyskich.

    W zachodnim skrzydle klasztoru mieści się muzeum przyrodniczo-leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

    Około godziny 17.30 zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną do Placówki. W Ośrodku byliśmy ok godziny 21.00. W ten sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i uświetniliśmy Dzień Dziecka 2017r.

     

    Organizatorzy:

    A. Sadzyńska, E . Górecka, M. Lewandowski

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15