Nawigacja

  • Mała Ojczyzna w fotografii

    Mała Ojczyzna w fotografii
    08.06.2017

    Rozstrzygnięto XII edycję powiatowego konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna”. W miniony czwartek, 8 czerwca w Starostwie Powiatowym wręczono nagrody zwycięzcom, można było też obejrzeć wszystkie 144 zdjęcia, które wpłynęły na tegoroczny konkurs.

    Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Powiatowy Zespół Edukacji a skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace można było nadsyłać w 4 kategoriach: natura, wydarzenia, portret – ludzie – zwierzęta oraz infrastruktura publiczna. W konkursie wzięło udział 43 uczestników, w tym 34 uczniów ze szkół gimnazjalnych i 9 uczniów za szkół ponadgimnazjalnych; z 9 szkół powiatu sochaczewskiego: 3 szkół ponadgimnazjalnych i 7 gimnazjów - w tym 1 z ośrodka wychowawczego. (ZSO, ZS RCKU, ZS CKP) oraz (Gim Nr 1 Sochaczew, Gim. Wymysłów, Gim Powiatowe przy ZSO, Gim Teresin, Zespół Szkół w Kozłowie Szlachecki, Gim Iłów, MOW Załusków..
    Łącznie na konkurs nadesłano 144 prace, w tym 111 ze szkół gimnazjalnych i 33 ze szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie prace zostały dopuszczone do konkursu. Najwięcej zdjęć tradycyjnie już wpłynęło na kategorię – natura – 85, na wydarzenia – 4. Na portret 41 ( ludzie – 22, zwierzęta – 17) i na infrastrukturę 14 zdjęć.
    Komisja konkursowa, która zebrała się w Starostwie Powiatowym 16 maja obradowała w następującym składzie: Anna Syperek – Powiatowy Zespół Edukacji; Elżbieta Szczypińska – kierownik Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkiej, filia w Sochaczewie i Tomasz Ertman – dziennikarz, fotograf, nauczyciel. Komisja oceniała prace, nie znając autora ani szkoły, której jest uczniem.
    Po przeanalizowaniu wszystkich nadesłanych prac wyróżniono 18 osób, jednak warto zaznaczyć, że nazwiska uczniów w kategoriach powtarzają się. Łącznie przyznano 24 nagrody. Młodzież otrzymała, oprócz nagród rzeczowych, okolicznościowe pamiątkowe kubki.
    W rozstrzygnięciu konkursu udział wzięli i nagrody wręczali m.in.: Jolanta Gonta, starosta, Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji i Tomasz Ertman.

    Wyniki konkursu
    W kategorii „natura”:
    I miejsce – Jakub Gorzelak – LO w ZSO Sochaczew
    I miejsce – Marta Burzyńska – ZS RCKU
    Wyróżnienia:
    Agata Bogiel – Gimnazjum Iłów
    Anna Janiak – ZS CKP
    Jakub Raczkowski – ZS CKP
    Patrycja Sowik – Gimnazjum nr 1 Sochaczew
    Piotr Gierałtowski – LO w ZSO Sochaczew
    Andżelika Pastuszko – Gimnazjum w ZSO Sochaczew
    Patrycja Tępczyk – Gimnazjum nr 1 Sochaczew

    W kategorii „wydarzenia”:
    I miejsce – Marta Burzyńska – ZS RCKU
    I miejsce – Anna Janiak – ZS CKP
    II miejsce – Jakub Gorzelak – LO w ZSO Sochaczew

    W kategorii „portrety”:
    Zwierzęta
    I miejsce – Augustyn Koperski – Gimnazjum nr 1 Sochaczew
    I miejsce – Szymon Ochman – Gimnazjum nr 1 Sochaczew
    II miejsce – Weronika Żakowska – LO w ZSO Sochaczew
    Wyróżnienia:
    Danuta Wojda – Zespół Szkół w Kozłowie Szlacheckim
    Andżelika Pastuszko – Gimnazjum w ZSO Sochaczew

    Ludzie
    I miejsce – Magdalena Ruta – MOW Załusków
    II miejsce – Natalia Wulkiewicz – MOW Załusków
    III miejsce – Zuzanna Chojnacka – MOW Załusków

    Wyróżnienia:
    Urszula Żakowska – ZS RCKU

    W kategorii „infrastruktura publiczna”:
    I miejsce – Piotr Gierałtowski – LO w ZSO Sochaczew
    I miejsce – Jakub Raczkowski – ZS CKP
    Wyróżnienie:
    Aleksandra Libera – Gimnazjum nr 1 Sochaczew

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

  • „Dzień Patrona”

    „Dzień Patrona”
    31.05.2017

    W dniu 31.05.2017r. w naszym Ośrodku odbyły się obchody „Dnia Patrona”- gen. Tadeusza Kutrzeby. Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Ambroziak, która serdecznie powitała przybyłych gości i zaprosiła do wspólnego świętowania. Wychowanki przedstawiły część artystyczną słowno-muzyczną, w której przybliżyły postać gen. Tadeusza Kutrzeby. Po zakończeniu akademii głos zabrali: pani dyrektor Agnieszka Ambroziak oraz przybyli na uroczystość zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki, Pani  Urszula Opasiak - Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Kultury i Sportu w Sochaczewie oraz Pani Wanda Dragan - w-ce przewodnicząca Rady Powiatu. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród za  uczestnictwo w konkursie plastycznym „Gen. Tadeusz Kutrzeba - Nasz Patron”, w którym pierwsze miejsce zajęła Gabriela Adamczyk za portret generała. Na zakończenie uroczystości nastąpiło wyprowadzenie Sztandaru Ośrodka, delegacji z kwiatami pod tablicę pamiątkową Patrona. Harcerze wystawili  uroczystą wartę, delegacja złożyła kwiaty. Drugą część uroczystości stanowił wspólny obiad i słodki poczęstunek. Goście złożyli wpisy do księgi pamiątkowej.

                                                                                            Ewa Grzywacz, Jolanta Ziółkowska

                                                                                               Aneta Gąsior, Agnieszka Geras

  • Warsztaty edukacyjne

    29.05.2017r., grupa wychowanek z naszego Ośrodka uczestniczyła w warsztatach edukacyjno-ludowych przeprowadzonych przez Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalne „ZIARNO”, a zorganizowanych w ramach programu innowacji „Historia naszego regionu -spotkania z folklorem”.

    Warsztaty objęte były 5 blokami tematycznymi, podczas  których dziewczęta mogły nauczyć się wielu przydatnych umiejętności oraz poznać tajniki pracy w gospodarstwie.

    W trakcie zajęć w Biopiekarni dziewczęta dowiedziały się wszystkiego o zbożach i rodzajach mąki, zobaczyły jak miele się ziarno oraz samodzielnie upiekły chlebek. Następnie wykonywały świece z wosku pszczelego oraz  miały okazję zaznajomić się z tajnikami życia pszczół. Jednocześnie mając okazję zobaczyć hodowlę trzmieli oraz dowiedzieć się więcej o życiu i znaczeniu owadów zapylających.

    Następnie przeprowadzono lekcję pokazową związaną z tradycją i kulturą polskiej wsi, podczas której  mogły nauczyć się  jak zrobić piękne wycinanki sannickie. Podczas zajęcia w ogrodzie dziewczęta poznały właściwości lecznicze ziół i związane z nimi historie.

    Autorzy programu innowacji

    „Historia naszego regionu - spotkania z folklorem”

     

  • Rajd "Sudety 2017"

    Rajd "Sudety 2017"

    W dniach 24 – 26 maja dziewczęta wraz z wychowawcami - Ewą Grzywacz i Piotrem Wiśniewskim wzięły udział w jubileuszowym XXXX Ogólnopolskim Rajdzie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „SUDETY 2017”. Organizatorem Rajdu był MOW w Wałbrzychu.

    Rajd ma wieloletnią tradycję. Jego początki sięgają roku 1978. W tym czasie wielu wychowawców i wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych wspólnie wędrowało najciekawszymi trasami Sudetów. Tym razem młodzież przemierzała szlaki turystyczne najpiękniejszego pasma sudeckiego Karkonoszy.

     

           

     

  • Finał XXI Konkursu Młodych Dziennikarzy

    Finał XXI Konkursu Młodych Dziennikarzy
    30.05.2017

    Czy istnieje przyszłość dla prasy drukowanej, czy umrze ona śmiercią naturalną, a zastąpią ją w całości media elektroniczne? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy 21. Konkursu Młodych Dziennikarzy, organizowanego przez dwutygodnik „Ziemia Sochaczewska”.

    Finał konkursu odbył się we wtorek 30 maja w kramnicach miejskich. Niestety, pomysłodawczyni, przewodnicząca komisji i główna organizatorka KMD od 20 lat – Jolanta Śmielak-Sosnowska, z powodów zdrowotnych, nie mogła tym razem w nim uczestniczyć. Imprezę poprowadził redaktor naczelny dwutygodnika „Ziemia Sochaczewska” Robert Małolepszy. Na rozstrzygnięcie przybyli wszyscy zaproszeni młodzi dziennikarze wraz z opiekunami ich szkolnych gazetek.

    Jedną z tradycji konkursu jest spotkanie z gościem specjalnym, który dzieli się z adeptami dziennikarstwa swoim doświadczeniem zawodowym. W tym roku redakcja „Ziemi” zaprosiła Marcina Malinowskiego. Choć z wykształcenia jest prawnikiem, to zawodowo na stałe związał się z mediami. Jego życiorys jest imponujący i wystarczy wymienić, że jest on byłym redaktorem naczelnym sochaczewskiego radia, później przez kilkanaście lat związany był z Dziennikiem Gazetą Prawną, był też członkiem zarządu wydawnictwa Infor Biznes, jest autorem poradniczych programów radiowych i telewizyjnych produkowanych dla Polsatu i stacji TV4, wydawcą Rankingu Szpitali w dzienniku „Rzeczpospolita”. Ponadto przed laty współpracował także z „Ziemią Sochaczewska” – prowadził w niej kącik porad prawnych.

    Zaproszony gość opowiadał młodzieży szkolnej o swoich przygodach, również wpadkach, podczas swojej pracy w mediach. Podzielił się kilkoma cennymi uwagami. Zachęcał młodych dziennikarzy m.in. do czytania literatury, która w naturalny sposób kształtuje dziennikarski warsztat. Wiodącym tematem było, idące z duchem czasu, wypieranie prasy drukowanej mediami elektronicznymi. Jak się okazuje, papierowe wydania gazet, nie mają się aż tak źle. – Wymagający czytelnicy, których interesuje treść, a nie tylko nagłówki nadal wolą sięgać po tradycyjną papierową formię niż czytać z ekranów smartfonów czy tabletów – mówił gość.

    W drugiej części zaprosiliśmy do dyskusji opiekunów gazetek szkolnych. Opowiadali oni o nakładach swoich tytułów, sposobach dystrybucji, pomysłach na znajdowanie ciekawych tematów, współpracy z uczniami nad powstawaniem zamieszczanych treści i składu szkolnych wydawnictw. Rozmawialiśmy także o przyszłości tego typu periodyków. Nasz konkurs ma już ponad dwie dekady i nie ukrywamy, że w przyszłości myślimy o unowocześnieniu jego formuły. Głównym powodem jest właśnie zmieniający się rynek mediów, co zauważalne jest od szczebla ogólnopolskiego aż po lokalne periodyki. Nasze gazetki funkcjonują z powodzeniem na stronach internetowych i na portalach społecznościowych. Rozważamy, czy w kolejnych edycjach nie nagradzać również aktywności szkolnych redakcji w sieci.

    Na 21. edycję Konkursu Młodych Dziennikarzy wpłynęło 11 gazetek szkolnych z terenu miasta i powiatu sochaczewskiego. Z racji tego, że nie zgłosiły się tytuły ze szkół średnich, nasza redakcja postanowiła przyznać nagrody bez podziału na szkoły podstawowe i gimnazja, pamiętając jednocześnie o zróżnicowaniu wiekowym uczestników.

    Pierwsze miejsce, ex aequo, zajęły wydawnictwa „Zygzak” ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie oraz „Młodziesz” z Gimnazjum w Młodzieszynie. Redakcje zwycięskich gazetek szkolnych otrzymały nagrody w postaci wielofunkcyjnych urządzeń biurowych (drukarka kolorowa, skaner). Równie atrakcyjne akcesoria elektroniczne otrzymali zdobywcy drugiego miejsca – gazetka „Widziadełko” z Zespołu Szkół w Erminowie oraz zdobywcy trzeciego miejsca – gazetka „Styk” wydawana w Gimnazjum w Młodzieszynie. Redakcja „Ziemi Sochaczewskiej” przyznała też dwa wyróżnienia. Otrzymały je gazetki „Co w szkole piszczy” ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie oraz „Wieści ze Szklaku” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie. Ponadto do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się tytuły: „Szkolne wieści” z SP w Paprotni; „Trójwieści” z SP nr 3 w Sochaczewie; „Żaczek” z SP w Kapturach; „Kufer” z ZS w Kozłowie Szlacheckim; „Bez Tytułu” z SP nr 2 w Sochaczewie.

    Komisja konkursowa przyznała również 12 nagród indywidualnych – Kolorowych Ołówków – za ciekawe publikacje, rysunki lub rubryki. Otrzymali je: Julia Krysztowiak (Co w szkole piszczy) za tekst „Gadżet-mania”; Aleksandra Gałka za rysunki w gazetce „Styk”; Ania Czubla i Maja Cieślak (Trójwieści) za wywiad z biskupem łowickim ks. Andrzejem F. Dziubą; Patrycja Zielonka (Młodziesz) za tekst „Gimnazjalisty portret własny”; Hanna Kilian (Bez Tytułu) za tekst „Kartki z pamiętnika Hanki”; Natalia Ludwiczak i Renata Leszczyńska (Widziadełko) za piękne opowieści o księżniczkach; Mateusz Zdanowski (Szkolne Wieści) za cykliczny komiks „Warrior-Man”; Zuzanna Gołębiewska (Szkolne Wieści) za legendę o Sochaczewie; Sebastian Łacheta (Żaczek) za tekst „Plastyczne osiągnięcie Sebastiana”. Ponadto komisja postanowiła przyznać pamiątkowy dyplom Gabrieli Adamczyk z MOW Załusków za wiersz pt. „Moje marzenie” zamieszczony w gazetce „Wieści ze Szklaku”.

    Po wręczenie nagród zaprosiliśmy młodych dziennikarzy na poczęstunek do znajdującej się w Kramnicach Pizzerii Da Grasso.

    Maciej Frankowski "Ziemia Sochaczewska"

     

  • Najładniejsze witraże w... Młodzieszynie

    Najładniejsze witraże w... Młodzieszynie
    25.05.2017

    Nieprzerwanie od 21 lat trwa konkurs witrażowy organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie. Podsumowanie XXI edycji Mazowieckiego Przeglądu Twórczości Plastycznej „Wiktoriany” – Witraż – siła światła i koloru odbyło się w miniony czwartek, 25 maja.

    W tym roku komisja konkursowa miała do oceny 53 prace ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jak zwykle przyznano nie tylko miejsca na podium, ale również wyróżnienia. Nagrody w konkursie funduje wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, dwie nagrody przyznaje też starosta sochaczewski Jolanta Gonta. W tym roku nagrody w jej imieniu wręczała obecna na rozstrzygnięciu konkursu Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, która nie kryła słów uznania dla młodych artystów.
    Spotkanie poprowadziła Małgorzata Hetman, a o przebiegu konkursu mówiła jego jurorka Agnieszka Żwirska, która wraz z mężem Markiem i Barbarą Jachimowicza zasiadła w komisji oceniającej papierowe witraże.

    W tym roku do konkursu przystąpiły następujące szkoły: podstawowe – z Giżyc, Kamiona, Młodzieszyna, Żukowa, Żyrardowa i Gawłowa. Łącznie nadesłano 29 prac. Jeśli chodzi o szkoły gimnazjalne to łącznie nadesłano 24 prace z: Gim nr 2 w Sochaczewie, Zespołu Szkół Publicznych w Żyrardowie, z Teresina, Młodzieszyna i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie.
    Spośród wszystkich witraży, które wpłynęły na młodzieszyński konkurs jury konkursu przyznało osiem miejsc na podium oraz wyróżniło siedmioro uczniów. Dodatkową nagrodą dla laureatów i wyróżnionych będą zorganizowane we wrześniu warsztaty z witrażu pod okiem Agnieszki i Marka Żwirskich. Uczestnicy będą mogli w nich wziąć udział też opiekunowie oraz rodzice.

    Nagrodzeni i wyróżnieni w XXI edycji konkursu:
    Szkoły podstawowe
    I miejsce – Robert Stefaniak – Żuków
    II miejsce – Michał Modzelewski – Żuków
    Aleksandra Sałacińska – Żuków
    III miejsce – Weronika Smółka, Młodzieszyn
    Wyróżnienia:
    Mateusz Witkowski – Kamion
    Karolina Kubiszewska – Młodzieszyn
    Paweł Arkuszewski – Giżyce

    Gimnazja
    I miejsce – Roman Chaliłow – Gim nr 2 Sochaczew
    II miejsce – Aleksandra Lipińska – Żyrardów
    III miejsce – Dominika – Gim nr 2 Sochaczew
    Michał Winnicki – Gim nr 2 Sochaczew
    Wyróżnienia:
    Alicja Palanceusz – MOW Załusków
    Joanna Paluch – Żyrardów
    Amelia Kęska – Młodzieszyn
    Julia Liszewska - Żyrardów

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

  • TURNIEJ GIER I ZABAW SPORTOWYCH

    TURNIEJ GIER I ZABAW SPORTOWYCH
    23.05.2017

    23 maja 2017r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Załuskowie został zorganizowany po raz ósmy Turniej Gier i Zabaw Sportowych dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego. Głównym celem turnieju była wspólna zabawa oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Do konkurencji sportowych zgłosiły się szkoły: z Iłowa, Kaptur, Giżyc i Erminowa.

    Na początku pani dyrektor MOW Agnieszka Ambroziak serdecznie powitała wszystkich i życzyła dobrej zabawy. Zawodnicy wykazali się m.in. umiejętnościami w biegu z piłkami, sztafetą, w biegach po torze przeszkód, w rzutach do celu i skokach. Nad poprawnością wykonywanych konkurencji czuwali organizatorzy.

    Podczas, gdy komisja podliczała punkty poszczególnych zespołów klasowych, Samorząd Uczniowski przedstawił kilka zabaw integracyjnych dla uczestników turnieju. Zabawy te spotkały się z dużym zaciekawieniem i entuzjazmem wśród zaproszonych dzieci.

    W klasyfikacji ogólnej szkół o puchar wygrała Szkoła Podstawowa w Iłowie. Pozostałe miejsca zajęli kolejno uczniowie z Giżyc, Erminowa i Kaptur. Nie tylko miejsca były najważniejsze, liczyła się również świetna zabawa i serdeczna atmosfera.

    Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, dzięki którym uświetniono i uatrakcyjniono imprezę sportową.

     

                                                                                         Urszula Olkiewicz

                                                                                         Izabela Szczechowicz -Kasza

  • Pali się!

    18.05.2017

    W dniu 18 maja dziewczyny z naszego Ośrodka wzięły udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Iłowie. Turniej rozgrywany był w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym. Naszej Drużynie Pożarniczej nie są obce prądownice, rozdzielacze, węże i inne akcesoria "prawdziwego strażaka”, dlatego wykonanie zadania nie sprawiło im większego problemu. Po dzielnej walce zajęły II miejsce. Brawo!

    Drużyna w składzie:  G. Adamczyk, P. Dolina,  K. Ługowska, J. Pietrzak,  M. Ruta, P. Woźniak, A. Wszeborowska.

    I. Szczechowicz-Kasza

  • IX Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt

    IX  Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt
    13.05.2017

    W dniu 13 maja drużyna siatkarska z naszego Ośrodka w składzie: Paulina Dolina, Agnieszka Wszeborowska, Wiktoria Rybasow oraz Patrycja Woźniak, wzięła udział w IX  Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt, który odbył się w MOW nr.2  w Warszawie. Emocji było wiele, mecze zacięte i wyrównane. Niestety nie udało się zdobyć medalu. Najważniejszy jednak było to, że dziewczęta mogły zmierzyć się z innymi drużynami i udowodnić swój zapał i determinację w rywalizacji sportowej.

    I. Szczechowicz-Kasza

  • Zaproszenie

  • 80 lat Hufca ZHP Sochaczew

    80 lat Hufca ZHP Sochaczew
    14.05.2017

    - Pragniemy złożyć kręgom instruktorskim, harcerkom, harcerzom i zuchom życzenia wszelkiej pomyślności, owocnej działalności, która przyczynia się do spełniania harcerskich zasad wychowawczych: służby, samodoskonalenia i braterstwa. Jesteśmy pełni wiary, że harcerska idea przez kolejne lata będzie w tak pięknym stopniu pielęgnowana i zakorzeniana w sercach i umysłach młodych ludzi, druhów ziemi sochaczewskiej. – mówiła starosta Jolanta Gonta gratulując i dziękując komendantowi hm. Krzysztofowi Wasilewskiemu podczas obchodów jubileuszu 80-lecia Hufca ZHP Sochaczew. Staroście w uroczystościach towarzyszył Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu oraz wicestarosta Tadeusz Głuchowski i Agata Kalińska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu.
    Uroczystości odbyły się w niedzielę 14 maja. Rozpoczął je harcerski apel na Placu Kościuszki, a następnie w kościele św. Wawrzyńca została odprawiona Msza św. w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Sochaczew, żyjących i tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Nabożeństwu przewodniczył ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP.
    Po zakończeniu uroczystości w kościele wszyscy zgromadzeni, na czele z Orkiestrą Harcerską z Uniejowa przemaszerowali pod budynek sochaczewskiego Hufca. Tam odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą obchodzoną rocznicę. Uroczystości zakończyły się późnym popołudniem harcerskim piknikiem, podczas którego na scenie grał i śpiewał zespół „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”. Oczywiście nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu.
    Wśród uczestników jubileuszu były setki zuchów, harcerzy i instruktorów, rodziców oraz zaproszonych gości, wśród nich także m.in. sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, radny sejmiku mazowieckiego Adam Orliński, Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, jego zastępcy – Dariusz Dobrowolski i Marek Fergiński oraz wójtowie gmin z terenu powiatu, władze ZHP, delegacje sochaczewskiej policji i straży pożarnej, dyrektorzy szkół, a także „Niezawodny Przyjaciel” sochaczewskich harcerzy Krzysztof Osmolak, właściciel firmy CARO, uhonorowany w 2011 roku Laską Skautową.

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

           

  • AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

    AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
    12.05.2017

    W dniu 12 maja 2017r. pod hasłem „Wolność, Naród, Ojczyzna” w naszej placówce odbyła się akademia poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wychowanki przedstawiły rys historyczny tego ważnego wydarzenia oraz recytowały wiersze poetów tematycznie nawiązujących do słowa Ojczyzna. Uroczystość przygotowała klasa II b pod opieką Pani Renaty Załuga. 

           

  • Zaproszenie

     

  • KONKURS

    KONKURS

    ZAPROSZENIE

     

    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

    "Dom na Szlaku"

    im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie

    zaprasza

    do wzięcia udziału  w konkursie plastycznym

    pt. "WYCINANKA  ŁOWICKA – KLAPOK".

     

    ZAPRASZAMY

                                                                                                         DYREKCJA

    AUTORZY  I  WSPÓŁREALIZATORZY 

    PROGRAMU  INNOWACJI

    pt. ,, HISTORIA  NASZEGO  REGIONU

    – SPOTKANIA  Z  FOLKLOREM’’.

    W załączeniu Regulamin Konkursu

    regulamin.doc

  • „Fangirl” tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży

    10.05.2017

    10 maja 2017 r., jak co miesiąc, spotkaliśmy się w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki, gdzie podjęliśmy rozmowę na temat książki Rainbow Rowell pt.: „Fangirl”.

    Historia przedstawia losy życia dwóch bliźniaczek: Wren i Cath, opowiedziane  jednak oczami tej drugiej. Jednak ich charaktery są różne: Wren to „dusza towarzystwa”- lubi imprezować, randkować, poznawać nowych ludzi. Cather natomiast to samotniczka, będąca fanką czarodzieja Simona Snowa, o którym pisze „fanfiki”.

    Mimo że są różne, są nierozłączne, aż do podjęcia nauki w collegu’e. Wówczas Wren nie chce mieszkać z siostrą, która zmuszona zostaje do zamieszkania z obcą jej dziewczyną- Reagan i spędzania czasu z przesiadującym tam chłopakiem- Levie. Na domiar złego bliźniaczki muszą stawić czoła fali niepomyślnych zdarzeń: załamanie ojca, niegodni zaufania ludzie, powrót do ich życia osoby, która wyrządziła im bardzo wiele krzywdy. Czy w obliczu tych zdarzeń siostry staną się sobie znów bliskie, czy ich drogi się rozejdą na zawsze…

    „Fangirl” stała się punktem wyjścia do rozmowy o problemach młodzieży oraz o coraz bardziej powszechnym zjawisku jakim jest „Fun Fiction”.

    E. Żabka, I.Kubiak

  • Nasz psiak

    Nasz psiak
    09.05.2017

    We wrześniu przybędzie do nas, już na stałe, długo wyczekiwany pies rasy labrador, wtedy też w placówce ruszy program „Mój Psiak”. Panie Beata Brymora i Iwona Nowak specjalnie dla nas wybiorą tego „właściwego” psa.

    Na zdjęciach są dwie sunie, jedna z nich trafi do placówki. Szczeniaczki są zdrowe, a ich rodzicami są labradory - międzynarodowi championi na wielu wystawach. Mamą jest suczką biszkoptową i ma na imię JAGODA, a tatą - czarny labrador COCO Loco's Oxygen. Rodzice pochodzą z hodowli Perfekt Partner.

     

     

         

     

     

  • 50 lat minęło…

    50 lat minęło…
    27.05.2017

    Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wspaniałym wydarzeniem oraz okazją do oceny dotychczasowych osiągnięć, a także wyznaczania nowych celów. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń… Tak było również i tym razem, tym bardziej, że półwiecze swojej działalności obchodzą właśnie dwie powiatowe instytucje – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sochaczewie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie.

    Uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia obu placówek odbyły się w czwartek 27 kwietnia w sali koncertowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Obchody rozpoczęła jednak Msza św. o godz. 10.00 w kościele św. Wawrzyńca, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Żądło.

    - Życzymy, by przez cały czas towarzyszyła Państwu ludzka sympatia i życzliwość, zaś realizowane przedsięwzięcia stawały się źródłem coraz większej satysfakcji. Niech Waszej trudnej i odpowiedzialnej pracy zawsze towarzyszy wdzięczność uczniów, szacunek rodziców i uznanie mieszkańców – zwracała się do jubilatów starosta Jolanta Gonta, która życzenia i gratulacje złożyła w imieniu samorządowców ziemi sochaczewskiej. Poza starostą w uroczystościach wzięli udział m.in. członkowie Zarządu Powiatu Anna Ulicka, Bożena Samson, Andrzej Grabarek, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wraz z zastępcą Markiem Fergińskim, samorządowcy z gmin powiatu sochaczewskiego, Grażyna Wojszczyk z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i instytucji współpracujących, emerytowane pracownice i absolwenci. Uroczystość otworzyły witając bardzo serdecznie wszystkich przybyłych dyrektorki obu jubilatek - Izabela Nowacka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Renatę Karaś, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie(...)

    Oficjalna część obchodów w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej rozpoczęła się od wspólnych gratulacji, podziękowań, życzeń i okolicznościowych upominków. Potem nadszedł czas na program artystyczny „Krótka historia wychowania” przygotowany przez uczniów i nauczycieli ZSS w Erminowie, a który zakończył się gromkimi brawami publiczności.

    Wręczono też nagrody dla laureatów konkursu na logo Poradni Psychologiczno-Pedagogogicznej. Pierwsze miejsce zajęła w nim Gabriela Adamczyk, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie. Wyróżnienie otrzymały Aleksandra Trzcińska ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie Szlacheckim i Wiktoria Trzcińska z Gimnazjum w Kozłowie Szlacheckim.

    Zebrani obejrzeli multimedialną prezentację dotyczącą działalności Poradni i ZSS Erminów. Wysłuchali też wspaniałego koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie(...)

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

    foto Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

     

  • Międzynarodowy Dzień Ziemi

    Międzynarodowy Dzień Ziemi

    Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.

    Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017roku  były poświęcone  tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej.  Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

    W naszej szkole z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny na najładniejszy plakat pt. "Dzień Ziemi" oraz  uczennice przygotowały część artystyczną. Światowy Dzień Ziemi  jest obchodzony po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

                                                                                     Krystyna Wojnowska - Łysio

    Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym zbieranie śmieci oraz sadzenia drzew. Corocznie wiosną na całym świecie prowadzone są akcje z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Dziewczęta jak zawsze przyłączyły się do obchodów Dnia Ziemi, uczciły go zbierając śmieci wyrzucane przy gminnych drogach.

    mb

     

  • 74 Rocznica Powstania W Getcie Warszawskim

    74 Rocznica Powstania W Getcie Warszawskim
    19.04.2017

    Żonkile to akcja społeczno - edukacyjna upamiętniająca Powstanie w Getcie Warszawskim. W rocznicę  jego wybuchu - 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe Żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania w 1943 roku. Nasza placówka już po raz trzeci uczestniczyła  w akcji upamiętniającej  74 rocznicę Powstania w Getcie.

    Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

    W związku z rocznicą wychowanki przygotowały gazetkę ścienną, w której mogły znaleźć informacje dotyczące getta warszawskiego. Samodzielnie wykonały papierowe żonkile, które w dniu 19.04.2017r., podczas uroczystego apelu rozdały wszystkim dziewczętom oraz pracownikom placówki. Następnie odbył się pokaz  filmu pt.: "Nie było żadnej nadziei".  

    W tym roku do akcji zaprosiliśmy Szkołę Podstawową  im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach oraz po raz drugi włączyła się  Gminna Biblioteka w Słubicach. Kierujemy serdeczne podziękowania dla młodzieży i nauczycieli koordynujących akcję J. Ujazda, M. Durmaj i dyrektora Gminnej Biblioteki w Słubicach A. Bedyk.

    I.Kubiak, E. Żabka

     

  • Egzamin gimnazjalny

    Egzamin gimnazjalny
    19.04.2017

    W dniach 19-21 kwietnia wychowanki z klasy III gimnazjum przystąpiły do egzaminu gimnazjalnego. Egzamin składał się z trzech części: ‎ humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego, matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki, z języka obcego nowożytnego.‎

    Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 16 czerwca br. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 23 czerwca br.

      

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15