Z okazji Świąt Wielkanocnych 2017 roku
przyjmijcie życzenia spokoju i wiary.
Abyście w te wiosenne dni
odnaleźli w domach jedność i bliskość,
a w sercach harmonię i radość.
Kolejny raz w placówce odbyło się spotkanie z Odnową w Duchu Świętym. Nasi Przyjaciele przyjechali tuż przed świętami Wielkanocnymi "z" Drogą Krzyżową. Wychowanki brały udział w modlitwie, czytaniach, śpiewie, symbolicznym wbijaniu gwoździ w drewniany krzyż. Na zakończenie spotkania stworzyliśmy wspólny krąg, w którym się modliliśmy.
Ewa Grzywacz
Niedzieli Palmowej na Ziemi Sochaczewskiej od dwunastu lat towarzyszy impreza wystawienniczo-promocyjna „Wielkanoc na Mazowszu” organizowana w hotelu Chabrowy Dworek, w miejscowości Seroki Wieś. Kiermasz wielkanocny to nie tylko prezentacja świątecznych dekoracji, własnoręcznie wykonanych wyrobów i wielkanocnych potraw, to także kultywowanie regionalnej mazowieckiej tradycji.
Organizatorzy imprezy - Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i hotel Chabrowy Dworek promują w ten sposób lokalnych twórców, którzy prezentują niepowtarzalne wyroby. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podczas niedzielnego kiermaszu 9 kwietnia, można było kupić wiele świątecznych dekoracji. Niespełna 50 wystawców z terenu powiatu sochaczewskiego i nie tylko zaprezentowało ręcznie wykonane wyroby, a wśród nich były m.in. ozdoby i stroiki świąteczne, pisanki, baranki, serwety oraz inne wyroby, jak choćby biżuteria, maskotki, miody, regionalne wędliny, konfitury czy soki. Nie mogło też zabraknąć prezentacji stołu świątecznego zastawionego tradycyjnymi potrawami regionalnymi oraz możliwości ich degustacji. W tegorocznym menu przygotowanym przez kucharzy hotelu Chabrowy Dworek można było spróbować m.in. takich dań jak: szynka pieczona w pomarańczy, schab w galarecie faszerowany kurkami marynowanymi czy szynkę z miodem i imbirem. Był też pasztet w kilku odsłonach, jak choćby z żurawiną czy jajkiem w cukinii a do tego jajka pod kilkoma postaciami, sałatki a do tego smaczne sosy. Nie mogło zabraknąć ciast, w tym babki wielkanocnej, sernika i mazurków.
Tradycyjnie po godzinie 13.00 palemki, koszyczki i całe stoiska poświęcił proboszcz parafii w Niepokalanowie o. Andrzej Sąsiadek. Głos też zabrała też Jolanta Gonta, starosta sochaczewska, dziękując wystawcom, jak i zwiedzającym za przybycie oraz składając życzenia wielkanocne wszystkim uczestnikom kiermaszu.
Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Powiatowy Zespół Edukacji oraz Hotel Chabrowy Dworek, składają serdeczne podziękowania wystawcom oraz mieszkańcom za udział w kiermaszu, który wprowadził nas niewątpliwie w klimat pięknych świąt Wielkiej Nocy. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów – Banku Spółdzielczego w Teresinie oraz sklepu Granit z Sochaczewa za wsparcie imprezy, która kultywuje najpiękniejsze mazowieckie tradycje i promuje lokalnych twórców.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Już po raz kolejny w dniach 6-8 kwietnia 2017 wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego brały udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Warszawie. W tym roku szkolnym przedstawieniem obowiązkowym była bajka "Stary Rybak i gitara", której autorem jest Jerzy Afanasjew. Była to dość trudna bajka do przełożenia na scenę, ale nam się udało. Dostałyśmy nagrodę za przedstawienie życia, a dwie uczennice otrzymały nagrody za granie morza. "Czerwony Kopciuszek" to nasze dowolne przedstawienie, to ironiczne spojrzenie na związki damsko – męskie. Przedstawienie to otrzymało 2 nagrody "za prowadzenie dialogu" oraz "rozwiązanie niespodziewanych okoliczności". Jedna z wychowanejk otrzymała nagrodę za grę aktorską. W jury zasiedli znawcy teatru, literatury i sztuki aktorskiej: Danuta Świerczyńska-Jelonek, Katarzyna Uhma, Joanna Górniak, Anna Kędziora, Wiesław Rudzki, Roman, Holc, Daniel Wójtowicz, Adam Dowgird. Dziewczęta uczestniczyły w warsztatach z improwizacji na scenie oraz emisji głosu. Wyjątkowym doświadczeniem dla nas był spektakl w Och Teatrze pt. „Prapremiera dreszczowca”, po której mieliśmy okazje sfotografować się z aktorami. Grupa teatralna "Celebrites" składała się z: Pauliny Doliny, Natalii Wulkiewicz, Anastazji Komarowej, Barbary Leszczyńskiej, Magdaleny Troć i Zuzanny Chojnackiej.
Chcemy bardzo podziękować Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu Nr 2 w Warszawie za niezapomniane przeżycia i niesamowitą atmosferę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne XXIX Ogolnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych.
Ewa Jasińska, Renata Załuga
5 kwietnia 2017 r. po raz kolejny spotkaliśmy się w młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki, aby porozmawiać o książce Jojo Moyes "Razem będzie lepiej". „Razem będzie lepiej”, to bardzo fajna, pełna emocji i na pozór lekka powieść obyczajowa. Momentami zabawna, czasem smutna i tak prawdziwa, jak samo życie. Jess – główna bohaterka powieści, to niezwykła kobieta, której należałaby się niejedna nagroda za optymistyczne i pełne wiary podejście do życia. Wychowuje dwójkę dzieci (z czego jedno nieswoje) i pracuje na dwa etaty ledwo łącząc koniec z końcem. Gdy jednak dowiaduje się, że jej utalentowana córka ma szansę na naukę w elitarnej szkole, jest gotowa zrobić wszystko. Nawet ruszyć z rodziną na drugi koniec kraju z żałośnie niskim budżetem w towarzystwie nieznajomego mężczyzny… Pytanie tylko, czy tym razem będzie lepiej?
Lektura i dyskusja nad książką pozwoliła młodym czytelniczkom znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące: miłości, szczęścia, pieniędzy, wyobcowania, odpowiedzialności, wiary w drugiego człowieka i skomplikowanych relacji międzyludzkich.
Po omówieniu książki i odczuć towarzyszących podczas jej czytania, nie zabrakło zabaw integrujących dziewczęta. Na zakończenie czytelniczki obejrzały wzruszającą ekranizację innej książki Jojo Moyes:” Zanim się pojawiłeś”. Niemal czterogodzinne spotkanie minęło bardzo szybko, dostarczając dużo emocji.
E. Żabka, I. Kubiak
Uroczysta gala powiatowej XI edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 29 marca w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie. Przypomnijmy, że przesłuchania, w których wzięło udział około 90 młodych wolontariuszy, odbyły się w siedzibie Starostwa 16 marca.bKomisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli naszych samorządów wybrała najlepszych „wspaniałych”.
Poznaliśmy młodych, niezwykle skromnych ludzi, którzy swoją bezinteresowną pomocą zmieniają świat na lepszy, wywołując u innych uśmiech na twarzy. Są wrażliwi, pełni empatii, współczucia, otwarci na potrzeby drugiego człowieka.
Jak podkreślał przewodniczący komisji konkursowej Albert Szułczyński, wybór najlepszych z najlepszych nie był łatwy, bo każdy z uczestników zaprezentował się bardzo dobrze, przedstawiając swoją działalność charytatywną. Zgłoszeni do konkursu wolontariusze zarówno indywidualnie, jak i w grupach aktywnie uczestniczą w życiu swojej klasy i szkoły, lokalnej społeczności, organizują i przeprowadzają różne akcje i zbiórki np. pieniędzy na rzecz chorych czy nakrętek, pomagają młodszym i słabszym w odrabianiu lekcji, działają w klubach wolontariackich, wspierają WOŚP czy Szlachetną Paczkę, odwiedzają osoby starsze, w tym pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, wspierają schroniska dla zwierząt, są harcerzami. - Ci młodzi ludzie, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji powiatowego konkursu potrafią nie koncentrować się na sobie i na swoich sprawach, ale dostrzegać obok siebie człowieka potrzebującego. Jesteście wspaniali, udowodniliście to swoimi działaniami i życzę Wam, by ta postawa stała się Waszą życiową postawą. Bo według mnie wolontariat to wasz prywatny czas, który poświęcacie innym. Tu jest nie tylko 8 Wspaniałych – to Wy wszyscy jesteście tymi Wspaniałymi – mówiła m.in. Jolanta Gonta, starosta.
Tak jak w zeszłym roku, i tym razem jednej z wychowanek MOW w Załuskowie udało się zakwalifikować do „ścisłej” ósemki. Czerwoną Ósemkę finalistów gali „Ośmiu Wspaniałych” po indywidualnych rozmowach przyznano Paulinie Arent. Paulina działa w ośrodkowych Kole Wolontariatu od ponad roku. Co tydzień odwiedza mieszkańców DPS w Młodzieszynie oraz dzieci w Mocarzewie. Jest pracowita i obowiązkowa, sama przyznała, że „żadnej pracy się nie boi”. Dzięki temu została doceniona przez jury.
Starostwo Powiatowe od lat wspiera tę inicjatywę, finansując m.in. przejazd i pobyt uczestnika na finale konkursu. Samorząd powiatowym podczas środowej gali reprezentowała obok starosty także Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji. Przybyli też przedstawiciele lokalnych samorządowców, dyrektorzy szkół i placówek pomocowych, sponsorzy oraz uczestnicy konkursu wraz z najbliższymi.
O oprawę artystyczną podczas finału konkursu zadbali uczniowie Gimnazjum nr 2 z Sochaczewa wykorzystując w przedstawieniu pt. „Ratunku, moja róża umiera” motyw z „Małego księcia” oraz grupa Motylki z Przedszkola Miejskiego Nr 4 z oddziałami integracyjnymi. Zaś zwieńczeniem uroczystej gali był słodki tort, przygotowany jak zawsze specjalnie na tę wyjątkową okoliczność. To był wieczór wielu wzruszeń i czystej, niczym nie zmąconej radości.
Współorganizatorami konkursu po raz kolejny byli: Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta w Sochaczewie.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
mb
Fot. mb i Starostwo Powiatowe Sochaczew
28 marca grupa dziewcząt z naszego MOW-u, w ramach programu innowacyjnego i współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Słubicach, wystawiła na VII Przeglądzie Grup Teatralnych zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru spektakl „Dziewczynka z zapałkami”. Widownia odebrała przedstawienie owacyjnie. Dostaliśmy dyplom i zaproszenie do udziału w przyszłym roku.
Z przyjemnością informujemy, że Konkurs na Logo Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie został rozstrzygnięty!
Jury w składzie: Izabela Nowacka-dyrektor Poradni, Katarzyna Waracka-przewodnicząca komisji, Dorota Klawenek-psycholog, Ewelina Daniłowicz-pedagog, Anna Turbiarz- pedagog oraz Sławomir Jaworski-informatyk, po zapoznaniu się ze wszystkimi nadesłanymi pracami, wyłoniło zwycięzcę konkursu oraz przyznało dwa wyróżnienia. Należy zaznaczyć, że podczas głosowania członkowie komisji oceniali jedynie projekt, zaś dane autora były utajnione.
Teraz jednak przyszedł wreszcie czas na ogłoszenie laureatów. Zwycięzcą konkursu została Gabriela Adamczyk z Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” w Załuskowie.
Zwycięski projekt logo przedstawia młodego ucznia, nauczycielkę, mężczyznę i dziecko, jako jedną rodzinę, otoczoną sercem symbolizującym opiekę i wsparcie Poradni, dla stojących na krętej drodze życia. Droga symbolizuje problemy.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Wręczenie nagród zwycięzcy oraz osobom wyróżnionym nastąpi podczas uroczystości Jubileuszu 50-lecia Poradni, jakie zaplanowane są na dzień 27 kwietnia br. o godzinie 11.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie przy ul. Głowackiego 2.
Zwycięzcy oraz osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej współpracy z Poradnią.
PPP Sochaczew
W dnu 24.03.2017r. w parafii p.w. św. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie odbyła się uroczystość Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas mszy, w której udział brali mieszkańcy gminy, drużyna harcerska „Ostoja” wystawiła uroczystą wartę.
phm Ewa Grzywacz
W czwartek, 23 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie rozdano stypendia za najlepsze wyniki w nauce oraz wybitne osiągnięcia sportowe. Najzdolniejszej młodzieży szkół powiatowych stypendia wręczała starosta powiatu sochaczewskiego Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski oraz dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu, Urszula Opasiak. Na uroczyste wręczenie stypendiów przybyli oprócz uczniów również dyrektorzy szkół oraz nauczyciele i wychowawcy.
Stypendia przyznawane są od 2008 roku. Objęci nimi są uczniowie wszystkich placówek oświatowych i szkół, dla których organem prowadzącym jest sochaczewski samorząd powiatowy.
Z dumą możemy oznajmić, że stypendium za wysokie wyniki w nauce po raz pierwszy przyznano wychowance naszej placówki. Gabriela Adamczyk uczęszcza do klasy III gimnazjum. Jest uczennicą o wysokiej kulturze osobistej, angażującą się w życie klasy i szkoły. Wyróżnia się wszechstronnością i sumiennością. Chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań. Z sukcesami bierze udział w konkursach plastycznych i literackich, szkolnych, powiatowych oraz ogólnopolskich. Jest wzorem do naśladowania, zawsze pomocna i życzliwa w stosunku do innych dziewcząt.
Życzymy Gabrysi powodzenia i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy, w pełni na to zasługuje.
M. Barszcz
Warsztaty bibułkarskie – tzw. "kręcenie" kwiatów z bibuły to stary zwyczaj, który od lat wykonywały nasze babcie i prababcie. Takimi kwiatami ozdabiano m.in. wnętrza domów, szczególnie były przydatne w okresach zimowych kiedy natura skąpi nam naturalnych ozdób roślinnych. W ramach programu innowacyjnego "Historia naszego regionu-spotkania z folklorem" 21 marca naszą placówkę odwiedziła wycinankarka pani Wiesława. Celem warsztatów, była nauka wykonywania podstawowych elementów kwiatu oraz poznanie technik bibułkarskich takich jak wycinanie, skręcanie, zwijanie czy rolowanie. Krok po kroku każda z uczestniczek wykonywała kolejne czynności i tak powstały okazy przepięknych kolorowych róż. Podopieczne poznały trudną i jakże czarowną technikę posługiwania się, wydawałoby się, zwykłymi nożyczkami. Spod ostrzy w mgnieniu oka powstawały wielobarwne kwiaty i wycinanki, by w rezultacie stworzyć przepiękny bukiet róż z krepiny. Pracę umilała nam muzyka zespołu ludowego Pieśni i Tańca Sanniki. Ponadto pani Wiesława Olczak przybliżyła naszym podopiecznym rys historyczny folkloru sannickiego oraz stroju. Pod opieką pani A. Gąsior została wykonana na tę okoliczność gazetka tematyczna. Wszystkie uczestniczki wyszły zadowolone ze swoim własnoręcznie zrobionym kwiatem.
Składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas, przekazanie umiejętności i przeprowadzanie warsztatów.
Autorzy i współrealizatorzy programu
Dnia 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna nie tylko w przyrodzie, ale również w naszej placówce. Dziewczęta z naszej szkoły przygotowały z tej okazji różne konkurencje sportowo- muzyczne zachęcające całą społeczność do wspólnej zabawy. We wszystkich konkurencjach brały udział zarówno uczennice jak i nauczyciele, którzy ze sobą rywalizowali. Najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny.
Już od samego rana nastąpiła zamiana ról. Uczennice po wcześniejszym pobraniu materiałów od nauczycieli zastąpiły ich w prowadzeniu lekcji. Większość z nich sumiennie przygotowała się do tej roli. Te "inne lekcje" świetnie zaktywizowały uczennice do pracy i uatrakcyjniły zajęcia. Wychowanki doświadczyły również, jak trudna jest praca nauczyciela.
Aby odprężyć się po ciężkiej pracy przyszedł czas na ciąg dalszy sportowych rozgrywek, w których uczestniczyły chętne wychowanki oraz chętni nauczyciele. Zawodnicy starali się szybko i sprawnie wykonać zaproponowane konkurencje. Były skoki na czas w workach, rzucanie ringiem do celu. Bardzo ważna była współpraca między zawodnikami, gdyż miała ona wpływ na ostateczny wynik. Wszyscy świetnie się bawili.
Po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych z niecierpliwością czekaliśmy na konkurs "Zgadnij kim jestem", który sprawdzał spostrzegawczość zarówno wychowanek jaki i nauczycieli. Zasady pozornie były bardzo proste, należało odgadnąć kim jest przedstawiana postać. Większość zagadek udało się rozwiązać bezbłędnie.
Punkt kulminacyjny tego dnia nastąpił po drugim śniadaniu. Na dziewczęta czekała niespodzianka. Nauczyciele, w tajemnicy przed nimi, przygotowali po raz kolejny przedstawienie. W tym roku postawiono na "Jasia i Małgosię - na wesoło". Wychowanki były bardzo zaskoczone, że i tym razem nie one, ale ich opiekunowie znaleźli się na scenie. Dziewczęta bardzo żywiołowo reagowały na wyjścia poszczególnych postaci z bajki. Bawiła ich zarówno gra jak i kostiumy aktorów. Było dużo pozytywnych emocji i śmiechu, a na koniec nauczyciele zostali za swoje starania nagrodzeni gromkimi brawami.
Kiedy opadły emocje wszyscy bawili się przy wspólnym śpiewaniu karaoke. Repertuar był rozmaity. Wśród nauczycieli dominowały utwory z przełomu lat osiemdziesiątych, natomiast dziewczęta preferowały nowoczesne aranżacje. Dla rozluźnienia atmosfery dwie panie zaśpiewały piosenkę "Śpiewać każdy może", co przełamało pierwsze lody. Poziom wokalny uczestników w tym roku był bardzo wyrównany. Publiczność bawiła się doskonale, zarówno przy polskich przebojach, jak i piosenkach w języku angielskim.
W pierwszy dzień wiosny cała społeczność szkolna zintegrowała się, uczennice miały okazję zobaczyć nauczycieli w zupełnie w innym świetle i roli. Wiosnę przywitano w świetnym humorze, dzięki dużemu dystansowi do siebie dorosłych i zaangażowaniu wszystkich we wspólną zabawę.
Dzisiaj, od godz. 9.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie komisja przesłuchiwała kandydatów Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.
Jury spośród kandydatów wybiera nie więcej niż 8 osób edycji lokalnej. Spośród laureatów edycji lokalnej jury nominuje reprezentanta do edycji ogólnopolskiej.
Trzymamy kciuki za dziewczyny z ośrodkowego Koła Wolontariatu. Startowały one w dwóch kategoriach – indywidualnej i grupowej. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi 29 marca na uroczystej gali.
mb
foto Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Czwartek, 16 marca był dla wychowanek MOW w Załuskowie dniem wyjątkowym. Na zaproszenie dyrektor Agnieszki Ambroziak przyjechał z wizytą popularny piosenkarz, lider zespołu Ich Troje - Michał Wiśniewski.
Artysta, podczas spotkania opowiedział swoją historię życia. Mówił o pobycie w domu dziecka, rodzinach zastępczych, trudnych relacjach z biologiczną matką oraz śmierci ojca. Opowiadał nie tylko o swojej drodze do sukcesu, ale też o porażkach, fałszywych przyjaźniach i o pieniądzach, za które nie można kupić wszystkiego. Przekonywał dziewczyny, że mimo ich trudnych życiowych doświadczeń, mogą osiągnąć wszystko, o czym marzą. Wystarczy tylko silna wola i dużo pracy.
To był pierwszy gość w naszej placówce, który oprócz wzruszeń i refleksji nad życiem wniósł także dużo radości i śmiechu.Na zakończenie spotkania wszystkie dziewczęta miały okazję zrobić sobie zdjęcie z piosenkarzem. Otrzymały także prezenty - płyty i zdjęcia z autografem. Ta wizyta i słowa, które usłyszały na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.
mb
Dnia 14.03. 2017 r. w naszej szkole odbyły się obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby PI”. Data nie jest przypadkowa, w USA datę zapisuje się w formacie miesiąc/dzień/rok, a to właśnie czternasty dzień marca, zapisujemy 3,14 - najpopularniejsze rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.
Do tego dnia uczennice przygotowywały się już dużo wcześniej, na korytarzu szkolnym wykonały gazetkę tematyczną o liczbie PI, opracowywały prezentacje multimedialne: na temat liczby Pi i o matematyku wszechczasów, Talesie, uczyły się wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Liczba PI", powtarzały wiadomości z matematyki.
Obchody "Święta liczby pi", szczególnie gry i zabawy matematyczne, pokazały, że matematyka, to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Przygotowywanie obchodów „Międzynarodowego Dnia Liczby PI” było okazją do powtórzenia wiadomości z matematyki i pogłębienia wiedzy matematycznej.
Krystyna Wojnowska- Łysio
Renata Załuga
Jak co roku nasza drużyna harcerska „Ostoja” przygotowała część artystyczną z okazji Dnia Kobiet. Występ odbył się w nowo oddanej sali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie. W tym roku po raz pierwszy towarzyszył nam Cezary Szymczak – nauczyciel muzyki. Uświetnił nasz występ grą na instrumencie oraz śpiewem. Na zakończenie, oprócz podziękowań i gromkich braw otrzymałyśmy kosz słodyczy oraz kwiaty.
phm Ewa Grzywacz
8 marca odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Wychowanki przygotowały część artystyczną pt. „Świat kobiet oczami mężczyzn”. Przedstawienie przygotowano w formie kabaretu. Podczas występu można było usłyszeć piosenki z lat sześćdziesiątych XX wieku oraz współczesne, o tematyce kobiecej. Po części artystycznej rozdano słodkie upominki, na zebranych czekał także słodki poczęstunek.
Uroczystość przygotowali Ewa Grzywacz, Cezary Szymczak, Adam Włodarczyk i Mariusz Lewandowski.
Ewa Grzywacz
W roku szkolnym 2016/2017r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „DOM na SZLAKU” w Załuskowie realizowane są dwa programy innowacji pedagogicznej: „Historia naszego regionu- spotkania z folklorem” oraz „Wychowanie przez czytanie”. Celem programu ”Historia naszego regionu - spotkanie z folklorem” jest zainteresowanie wychowanek szeroko pojętą tradycją i folklorem polskim, rozwijanie zainteresowań muzyka ludową, piosenką i tańcem, poznanie swoich „korzeni” i identyfikowanie się z kultura polską. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017 zorganizowano wiele ciekawych przedsięwzięć. W listopadzie wystąpił gościnnie Zespół Ludowy „Grzybowianki” ze Słubic. Dziewczęta miały możliwość wysłuchać na żywo pieśni ludowych, zapoznać się z historią zespołu oraz zobaczyć rys historyczny folkloru, dzięki specjalnie przygotowanej na tą okazję wystawie. W grudniu odwiedziliśmy Muzeum w Łowiczu, gdzie wzięłyśmy udział w warsztatach pisania piórem i stalówką oraz kaligrafii- sztuce pięknego pisania. W styczniu gościliśmy natomiast niezwykłych gości: Zespół „Grzybowianki” z Grzybowa, który uświetnił zorganizowany w naszej Placówce koncert „Kolęd i pastorałek - na ludową nutę” oraz zespół dziecięcy „Ludowe Nutki” ze Słubic, podczas którego dzieci zaprezentowały nam tańce i pieśni ludowe. Podczas ostatnich dwóch występów, w naszym Ośrodku gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych oraz dzieci z pobliskich szkół. Dodatkowo w ramach programu dziewczęta miały możliwość obejrzeć inscenizację „Wesela słubickiego” wystawionego przez Zespół „Grzybowianki”, gdzie przybliżone zostały zwyczaje i tradycje ludowe.
Drugim programem innowacji realizowanym w naszej Placówce jest program pt.: „Wychowanie przez czytanie”. Jego głównym celem jest rozbudzanie postawy czytelniczej, uwrażliwianie na piękno literatury, podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród młodzieży oraz wspomaganie wszechstronnego rozwoju podopiecznych. W ramach innowacji prowadzimy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Słubicach. Podstawowym przedsięwzięciem programu jest udział siedmiu naszych wychowanek w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki w Bibliotece w Słubicach. Dziewczęta cyklicznie spotykają się „przy książce”, aby wspólnie podzielić się swoimi refleksjami i przemyśleniami o przeczytanej literaturze, ale nie tylko… . Na zakończenie każdego spotkania bierzemy udział w seansie filmowym, oglądając filmy o różnej tematyce i gatunku. W miesiącu październiku wzięłyśmy udział w spotkaniu autorskim z Panią Ewą Nowak – pisarką i publicystką, autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.Była to bardzo ciekawa „lekcja", podczas której dziewczęta mogły przekonać się, iż to kim będziemy w przyszłości, zależy tylko od nas i naszej pracy nad sobą. W listopadzie dziewczęta zaproszone zostały przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Słubicach na zabawę integracyjną „Dzień Pluszowego Misia”, a w grudniu- koncert: ”Piosenka przypomni Ci ... Lata dwudzieste, lata trzydzieste...”. Dodatkowo w listopadzie gościnnie wystąpiłyśmy w Przedszkolu Samorządowym w Słubicach, gdzie dziewczęta przeczytały dzieciakom bajkę pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, przygotowały dla nich kilka gier i zabaw, otoczyły ich opieką a także razem tańczyły przy muzyce z lat dzieciństwa.
Autorzy programów innowacji:
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
- wychowawcy MOW w Załuskowie
9 lutego dziewczęta uczestniczyły w balu karnawałowym organizowanym przez Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Mocarzewie. Podczas spotkania nie zabrakło dobrej muzyki, tańca, wspólnej zabawy. Wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności wokalne śpiewając karaoke. Spotkanie z dziećmi było jak zawsze niezwykłym wydarzeniem, które po raz kolejny okazało się wspaniałą lekcją tolerancji i wrażliwości na „inność”. Wychowanki udowodniły, że potrafią okazać szacunek drugiemu człowiekowi, potrzeby osób niepełnosprawnych nie są im obce.
mb
O tym, że można resocjalizować przez sztukę wiemy od dawna, dlatego wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” w Załuskowie, w ramach twórczej resocjalizacji, biorą udział w zajęciach teatralnych, dzięki którym mają możliwość wyrzucenia z siebie emocji i przy okazji pokazania się w innym, lepszym świetle. Ponadto kształtują u siebie społecznie pożądane postawy takie jak m.in. wrażliwość. Ostatnio grupa dziewcząt, pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - Marianny Włodarczyk i pedagog - Anny Sadzyńskiej, przygotowała spektakl według baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Jego premiera odbyła się 1 lutego podczas noworocznej choinki. Natomiast w czwartek 9 lutego na zaproszenie dyrektor A. Ambroziak do naszej placówki przyjechały dzieci ze szkół podstawowych w Brzozowie i Iłowie, by obejrzeć tę baśń. Okazało się, że małym widzom spektakl, w wykonaniu naszych dziewcząt, bardzo się spodobał. Prosiły o następne przedstawienia i deklarowały, że chętnie jeszcze do nas przyjadą. Na zakończenie nie obeszło się bez zdjęć z naszymi aktorkami, jak w prawdziwym teatrze. Następne spotkanie z młodymi widzami już po feriach. Tym razem na zaproszenie odpowiedziały dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Słubicach.
M.Włodarczyk