Nawigacja

  • Dogoterapia

    Dogoterapia
    04.02.2017

    W sobotę, 4 lutego dziewczęta odwiedzili specjalni goście; dwie suczki rasy labrador retriever. Przyjechały one z Iwoną Nowak - prezes Fundacji Amigo, pedagogiem terapeutą, trenerem dogoterapii oraz Beatą Brymorą – konsultantką firmy Mars Polska. Od wiosny w placówce rusza innowacyjnym programie „Mój Psiak”, wtedy szczeniak tej rasy zamieszka tu na stałe.

    mb

     

     

           

  • Spotkanie Noworoczno-Choinkowe

    Spotkanie Noworoczno-Choinkowe
    01.02.2017

    Zgodnie z wieloletnią tradycją, w karnawale, w MOW w Załuskowie odbywają się spotkania noworoczno - choinkowe, na które zapraszani są przedstawiciele organu prowadzącego, zaprzyjaźnieni goście, darczyńcy, sponsorzy i emerytowani pracownicy naszej placówki. W tym roku taka uroczystość miała miejsce 1 lutego. Swoją obecnością zaszczycili nas  Pan starosta T. Głuchowski, członkowie zarządu: A. Ulicka i A. Grabarek, Pani I. Przydatek - dyrektor z DPS w Młodzieszynie, Pani E. Idźkowska - dyrektor biblioteki w Iłowie, Pani M. Gadzińska z  ECA im. F. Chopina w Sannikach, Panie A. Ostrowska i S. Górecka z biblioteki w Słubicach oraz Pan K. Ciesielski – trener rugby. Dyrektor Ośrodka Pani A. Ambroziak powitała przybyłych gości, złożyła wszystkim życzenia i zaprosiła do obejrzenia  przedstawienia „Dziewczynka z zapałkami” wg Ch. H. Andersena w wykonaniu naszych wychowanek. Po części artystycznej nastąpił czas na poczęstunek i dyskotekę. Było serdecznie i miło. Już za rok kolejne spotkanie!

    Organizatorzy

         

  • Załusków zyskał nie tylko komputery

    Załusków zyskał nie tylko komputery
    30.01.2017

    Miła uroczystość miała miejsce w ostatni poniedziałek stycznia (30.01) w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym „Dom na Szlaku” im. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie. Oto dzięki inicjatywie ministra Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, ośrodek wzbogacił się o w pełni wyposażoną pracownię komputerową.

    „Dom na Szlaku” zyskał 10 jednostek komputerowych wraz z monitorami, 10 biurek, 6 małych szaf i 4 duże, 6 nadstawek na szafy oraz 15 krzeseł. Ofiarodawcą był Polski Holding Obronny, spółka handlowa z ponad 40-letnim doświadczeniem w obrocie specjalnym, organizacji produkcji oraz prowadzeniu skomplikowanych wieloletnich programów strategicznych z zakresu modernizacji lub dostaw systemów uzbrojenia dla polskiej armii oraz na eksport.

    Przebywające w ośrodku w Załuskowie dziewczęta mogą zatem korzystać z wysokiej jakości sprzętu, który z pewnością pozytywnie wpłynie na ich kształcenie w zakresie informatyki i szeroko pojętej wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii w codziennym życiu.

    - Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie pana osoby w ten projekt, życzliwość i bezinteresowną pomoc w zdobyciu tak ważnych środków dydaktycznych dla naszej jednostki, które podniosą jakość kształcenia – dziękowała ministrowi Maciejowi Małeckiemu, Agnieszka Ambroziak, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Do podziękowań przychyliła się także obecna na spotkaniu Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji. W przekazaniu sprzętu wzięły też udział - Wanda Dragan, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Bożena Samson, radna powiatowa, a także przedstawicielki samorządu gminy Iłów.

    Jak przyznał minister Małecki, bardzo cieszy się, że w ten sposób przy życzliwości Polskiego Holdingu Obronnego mógł współpracować przy tym projekcie. – Jestem pewien, że ten sprzęt będzie tu bardzo dobrze wykorzystywany, a Wasze podopieczne będą czerpały wiele radości z jego użytkowania – mówił minister.

    W kuluarach mówiło się, iż otrzymany sprzęt to nie koniec pomocy dla MOW Załusków, bo niewykluczone, że współpraca z Polskim Holdingiem Obronnym w niedalekiej przyszłości może przynieść kolejne wsparcie dla projektów Załuskowa. Tego z pewnością dyrekcji, całej Radzie Pedagogicznej i wychowankom bardzo życzymy.

    Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

  • Zespół dziecięcy „Ludowe Nutki” w Załuskowie

    Zespół dziecięcy „Ludowe Nutki” w Załuskowie
    26.01.2017

    Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się w naszym Ośrodku 26.01.2017 roku  w ramach programu „Historia naszego regionu - spotkania z folklorem” był występ zespołu dziecięcego ze Słubic „Ludowe Nutki”. Zdolności wokalne i taneczne małych artystów mogły podziwiać zarówno nasze wychowanki, jak i zaproszone dzieci klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Iłowie i Brzozowie.

    W wykonaniu zespołu „Ludowe Nutki” mogliśmy oglądać dwa polskie tańce narodowe: poloneza i kujawiaka oraz czeski taniec – polkę. Dzieci zaśpiewały też kilka piosenek ludowych: „Jadą goście jadą”, „Kukułeczka”, „Wiła wianki”, „Cyt, cyt”, „Czerwone jagody”, „Przepióreczka”, „Zachodzi słoneczko” i „W moim ogródeczku”. Należy podkreślić, iż dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczyły barwne stroje, w których młodzi tancerze się zaprezentowali.

    „Ludowe Nutki” swoim występem propagują piękno folkloru, uczą szacunku dla tradycji. Być może swoją pasję udało im się zaszczepić wśród części naszej widowni.

    Występ zespołu przeplatała prezentacja multimedialna pt.: „Polskie tańce narodowe  - i piosenki ludowe” w wykonaniu Weroniki i Sary – wychowanek Ośrodka. Dziewczęta - podczas prezentacji przedstawiły podstawowe informacje o polskich tańcach narodowych (polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, mazur) a ponadto na tablicy wyświetlane były słowa piosenek ludowych aby wszyscy mogli wspólnie śpiewać.

    Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami a wspólne spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

    M. Dybiec, I. Kubiak, E. Żabka

     

  • Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

    26.01.2017

     

    26 stycznia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, przeprowadzane w ramach programu innowacji pedagogicznej pt.: „Wychowanie przez czytanie”. Tym razem tematem naszej rozmowy była książka Agaty Mańczyk pt.: "Rupieciarnia na końcu świata"- opowieść o miłości, rozterkach, przebaczeniu i tym,  co najważniejsze w życiu… rodzinie

    Główna bohaterka - Maryla, musi przeprowadzić się z Warszawy do rodzinnej miejscowości matki- Tomaszowa. Dziewczyna buntuje się przeciwko temu pomysłowi, ale nie ma innego wyjścia. Musi opuścić szkołę, przyjaciół i wszystko co kocha, a zarazem stawić czoła nowym wyzwaniom: spotkaniu z babcią i prababcią, które wydają się jej nienawidzić (choć widzą ją po raz pierwszy), nawiązać nowe relacje rówieśnicze, odnaleźć siebie w nowej rzeczywistości oraz, jak się okazuje, odkryć rodzinną tajemnice. Mimo wszystkim zdarzeniom, ostatecznie odnajduje się w danym miejscu, a jej życie nabiera nowych barw…

    Na koniec spotkania nie zabrakło wspólnych zabaw integrujących grupę oraz miłego seansu filmowego. Tym razem obejrzeliśmy film pt.; „Planeta Singli”.

    I. Kubiak

    E. Żabka

  • Resocjalizacja przez Sport

    W ramach programu „Resocjalizacja przez Sport” dziewczęta brały udział w zajęciach w Fitness Klubie; korzystały z siłowni, basenu oraz lodowiska. Organizatorem i pomysłodawcą był trener Krzysztof Ciesielski, a wyjazdy uatrakcyjniły cotygodniowe treningi rugby.

    E. Grzywacz

  • Radio Sochaczew

    26.01.2017

    W ramach warsztatów dziennikarskich oraz Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego nasze dziewczęta odwiedziły Radio Sochaczew i tygodnik „Echo Powiatu”. Tam mogły sprawdzić pracę dziennikarzy radiowych i prasowych „od podszewki”. Zobaczyły jak powstają wiadomości lokalne, jak wygląda m.in. studio nagrań czy miejsce, gdzie pracuje prezenter radiowy.

        

  • Koncert Kolęd i Pastorałek – na ludową nutę: gościnny występ zespołu „Grzybiowanki”

    Koncert Kolęd i Pastorałek – na ludową nutę: gościnny występ zespołu „Grzybiowanki”
    25.01.2017

    25 stycznia w naszej placówce odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Wychowanki pod kierunkiem p. Cezarego Szymczaka przygotowały część artystyczną, podczas której przedstawiły najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie wraz z ich historią. Drugą częścią spotkania był występ Zespołu Ludowego „Grzybowianki”, podczas którego zaprezentowano kolędy oraz piosenki ludowe. Spotkanie z zespołem odbyło się w ramach programu innowacji pedagogicznej pt „Historia naszego regionu – spotkania z folklorem”.

    W tym dniu przybyło do naszej placówki wielu gości m.in. Wójt Gminy Iłów, przewodnicząca Rady Powiatu w Sochaczewie, Sołtys wsi Załusków, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowie, dyrektor Gminnej Biblioteki w Iłowie oraz członkowie Koła Emerytów i Rencistów w Iłowie.

    Autorzy i Współrealizatorzy programu

  • Warsztaty Dziennikarskie

    Warsztaty Dziennikarskie
    23.01.2017

    W ostatnim czasie dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie mogły zgłębić podstawy dziennikarstwa. Wzięły bowiem udział w warsztatach dziennikarskich oraz zwiedziły lokalną rozgłośnię radiową i jeden z tygodników.

    Dla podopiecznych ośrodka to niecodzienne spotkanie i dodatkowa możliwość oderwania się od szkolnej codzienności. W ramach warsztatów dziennikarskich, które odbyły się w Załuskowie 23 stycznia udział wzięło w nich 13 dziewcząt, a spotkanie poprowadziła Anna Syperek z Powiatowego Zespołu Edukacji, która m.in. przez wiele lat pracowała w lokalnych tygodniku, prowadziła gazetę samorządową czy redagowała biuletyn organizacji pozarządowych. Uczestniczki warsztatów poznały podstawy dziennikarstwa, w tym m.in. budowę artykułu, podział informacji prasowych, zasady tworzenia materiału. Omówiono też kilka okładek prasowych lokalnych tygodników. Nie obyło się bez ćwiczeń – dziewczęta musiały m.in. do przygotowanego materiału ułożyć „poczytny” tytuł oraz kilka form leadu czy ułożyć serię pytań do znanej osoby, z którą chciałyby przeprowadzić wywiad.

    Dzięki takim spotkaniom dziewczęta mogą poznać pracę nie tylko dziennikarzy, ale tajniki pracy w mediach. To cenne lekcje, które być może zaszczepią w nich nowe zainteresowania i pasje pisania.

    Powiatowy Zespół Edukacji w Sochaczewie

  • Wolontariat w Mocarzewie

    Wolontariat w Mocarzewie
    20.01.2017

    Z okazji styczniowych świąt - Dnia Babci i Dnia Dziadka nasze wolontariuszki zostały zaproszone do wspólnego wykonywania kartek i laurek ze wspaniałymi podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Mocarzewie.

            

  • Współpraca z OHP w Skierniewicach

    Współpraca z OHP w Skierniewicach
    17.01.2017

    OD 17 stycznia nasza placówka rozpoczęła kolejny raz współpracę z Mobilnym Centrum Informacji  Zawodowej przy OHP w Skierniewicach. Doradcy zawodowi z MCIZ będą realizowali zagadnienia z doradztwa edukacyjno-zawodowego przewidziane na ten rok szkolny dla poszczególnych klas gimnazjum.

    A. Sadzyńska

  • Wizyta w teatrze

    Wizyta w teatrze
    16.01.2017

    W ramach realizowanych programów profilaktycznych: zdrowotnego i uzależnień, 14 wychowanek naszej Placówki miało możliwość obejrzeć spektakl pt.: „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”, wystawiony gościnnie na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku przez Teatr „Kamienica” z Warszawy.

    „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” to swoista analiza problemu, jaki stanowią dopalacze - „narkotyki przyszłości”, a także opis współczesnego młodego społeczeństwa. W siedmiu odsłonach - stopniach ukazano brutalną prawdę na temat dopalaczy, motywacji społecznej, która za nimi stoi oraz zwrócono uwagę na zanik wszelkich wartości.

    W niezwykle dynamicznej akcji można było znaleźć odpowiedź, czym tak naprawdę są dopalacze. Z jednej strony są substytutem przygody, potrzebą przeżycia czegoś nowego i niezwykłego, a jednocześnie straszliwym w skutkach „nieznanym światem”, który kusi w czasach, gdy internet i media odkrywają świat z wszelkiej tajemnicy. Z drugiej strony dopalacze są narkotykiem pustym, szybkim, łatwym, a tym samym wpasowują się idealnie w świat pokolenia skrótu, pokolenia komunikacji smsowej, emotikonów, pokolenia, gdzie wszystko jest szybkie, łatwo dostępne i przede wszystkim – zapewniające nagły, zaskakujący, mocny i najlepiej nieprzewidywalny efekt. Jednym słowem: rosyjska ruletka naszych czasów.

    I.Kubiak,

        E Żabka  

     

  • Wyjazd do Powiatowego Urzędu Pracy

    10.01.2017

    W dniu 10 i 12 stycznia 2017r. wychowanki klasy III oraz uzyskujące w tym roku pełnoletność odbyły wycieczkę do Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie w ramach realizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz przygotowania wychowanek do samodzielności.

    Dziewczęta poznały strukturę i zasady działalności Urzędu Pracy. Dowiedziały się kiedy można zarejestrować się w Urzędzie pracy uzyskując status osoby bezrobotnej czy osoby ubiegającej się o rejestrację w Urzędzie Pracy. Poznały propozycje kursów i szkoleń dla osób bezrobotnych jak również zawody przyszłości (specyfika zawodów) oraz rejestrację działalności gospodarczej dla jednej osoby.

    A. Sadzyńska

  • Festiwal Piosenki Harcerskiej

    Festiwal Piosenki Harcerskiej
    05.01.2017

    5 stycznia w Sannikach odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej. W przeglądzie wzięły udział drużyny zuchowe i harcerskie z okolic Gąbina, Słubic i Sannik. Nasza drużyna „Ostoja” była reprezentowana przez siedem harcerek. Dziewczęta wykonały dwa utwory - „Hej Przyjaciele” oraz „Zima”. W konkurencji zespołowej zajęły drugie miejsce, otrzymały puchar, dyplom i nagrody rzeczowe.

                                                                                          phm Ewa Grzywacz

  • Powitanie Nowego Roku

    31.12.2016

  • Wigilia

    24.12.2016

     

  • „Bądź bezpieczna” – spotkanie z Policją

    23.12.2016

    W ramach realizacji programu profilaktycznego i wychowawczego, placówka prowadzi szeroki zakres działań edukacyjno- profilaktycznych.  Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na wykształcenie właściwych postaw i mechanizmów obronnych wobec zagrożeń ze strony negatywnych zjawisk społecznych jak: alkoholizm, narkomania, nikotynizm, przestępczość nieletnich, przemoc rówieśnicza, przemoc domowa itp. Działania  w naszej placówce  prowadzone są we współpracy z PP w Iłowie oraz KPP Sochaczewie.

    W dniu 23.12.2016r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami PP w Iłowie dzielnicowym st. asp T. Kubiak oraz post. K. Sowińskim. Prelekcja dotyczyła min. jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również  zagadnienia  jak i  kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne.  

    Elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej przekazane były podczas prezentacji filmu „Więzienie stracony czas”.  Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania.

    Z uwagi na zbliżający się czas  urlopowań  podopiecznym zostały przypomniane   zasady bezpiecznego zachowania się podczas podróży na dworcach w pociągach i na drogach oraz sposobach postępowania w kontaktach z obcymi osobami, a także o zagrożeniach mogących spotkać młodzież samotnie podróżującą.

    I. Kubiak

    M. Dybiec

  • Jasełka

    21.12.2016

    21 grudnia w naszej placówce odbyła się Wieczerza Wigilijna. Wychowanki naszej szkoły pod kierunkiem katechetki Katarzyny Krzemińskiej i p. Krystyny Wojnowskiej-Łysio  zaprezentowały „Jasełka”. Dziewczęta świetnie wcieliły się w role współczesnej młodzieży poszukującej prawdziwego sensu Świąt Bożego Narodzenia. Nie byłoby jasełek bez Świętej Rodziny i aniołów. Po przedstawieniu harcerze wręczyli pani dyrektor Betlejemskie Światełko Pokoju. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Uczennice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej Wieczerzy Wigilijnej. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania. 

    K. Krzemińska

    K. Wojnowska-Łysio

     

  • Betlejemskie Światło Pokoju 2016

    Betlejemskie Światło Pokoju 2016

    Tradycyjnie, jak co roku nasze harcerki z drużyny „Ostoja” roznosiły „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Odwiedziły Dom Dziecka w Giżycach, lokalne szkoły, kościoły, przedszkole w Brzozowie, Urząd Gminy w Iłowie.

    21 grudnia światełko dotarło do naszej placówki. Nasze harcerki przekazały je na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Ambroziak jako symbol nadziei, miłości i pokoju.

    phm Ewa Grzywacz

     

  • Lekcja muzealna

    Lekcja muzealna
    20.12.2016

    20 grudnia 2016 roku grupa 14 wychowanek miała możliwość   uczestniczyć  w lekcji muzealnej w Muzeum w Łowiczu pt.: „Kaligrafia - sztuka pięknego pisania. Historia kaligrafii, zajęcia warsztatowe - pisanie piórem i stalówką.”

    Podopieczne miały okazję poznać jak powstawało pismo. Historia pisma jest długa i pasjonująca. Najstarszą fazą pisma jest piktografia, gdzie każdy obrazek, rysunek, symbol oznaczał przedstawione pojęcie (np. schematyczny rysunek człowieka przedstawiał człowieka, koło – słońce). Najstarszymi systemami znaków, służącymi do zapisywania słów, co do których nie ma wątpliwości, że są formą pisma, były sumeryjskie pismo klinowe, hieroglify egipskie, nieodczytane do dziś pismo cywilizacji doliny Indusu, oraz kreteńskie pismo hieroglificzne. Znacznie później, choć niezależnie od wyżej wymienionych systemów zapisu, powstawały inne pisma, m.in. pismo Majów. Współcześnie jedynymi niepochodzącymi od fenickiego pismami jest pismo chińskie. Wychowanki poznały  także, czym jest kaligrafia miały okazję pisać piórem gęsim, patykiem oraz  stalówką tak jak nasi dziadkowie.

    Następnie  zapoznały się z historią zbiorów muzealnych.  Kolekcję stanowi kilkanaście tysięcy obiektów. Ponad połowa są to eksponaty etnograficzne z terenu Księstwa łowickiego. Wystawa  prezentuje różne aspekty kultury ludowej mieszkańców okolic Łowicza, zwanych Księżakami Łowickimi. Znajdują się tu między innymi:

    • modele i zdjęcia dotyczące architektury regionu
    • narzędzia rolnicze,
    • wyroby rzemiosła
    • kolekcja pasiastych ludowych strojów łowickich
    • elementy dekoracyjne izb księżackich.

     

    Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej  pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.  Znajduje się  ona przy Starym Rynku, nazywana "Mazowieckim Wawelem", miejsce wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu.

    Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji programu „Historia naszego regionu - spotkania z folklorem”.   

    Zachęcamy  do zwiedzania tego miejsca


                                                                                                                                           M. Dybiec, I. Kubiak

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "Dom na Szlaku" im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie
    Załusków 8
    96-521 Brzozów
    pow. sochaczewski
    woj. mazowieckie
  • 24 277 46 15