18 grudnia grupa 7 wychowanek z MOW „Dom Na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby wraz z wychowawcą A. Domagałą wzięła udział w Koncercie pt. „Kolędy i Piosenki Świąteczne” w Centrum Kultury Raszyn.
Uczniowie Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy, dostarczyli dziewczętom potężnej dawki Kultury. Odśpiewane zostały, oprócz kilku kolęd, znane piosenki świąteczne w nowych jazzowych aranżacjach. Wokalny talent zaprezentowany podczas koncertu zachwycił nasze dziewczęta.
Wychowanki miały okazję poznać również nauczyciela tejże szkoły p. Joannę Pawlik, która wprowadziła nas na zaplecze przedstawienia, pokazała garderoby oraz przedstawiła nam swoich uczniów. Otrzymaliśmy również zaproszenie na wszystkie organizowane przez szkolę występy. Nasze wychowanki podarowały jej bożonarodzeniowy stroik, który wcześniej same przygotowały.
Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć oraz wprowadziła w świąteczny nastrój. W drodze powrotnej do domu dziewczynki nuciły usłyszane piosenki i dopytywały o możliwość uczestnictwa w kolejnej imprezie organizowanej przez szkołę.
Agnieszka Domagała
W hotelu Chopin odbyła się już V edycja kiermaszu świątecznego „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Uczestniczyło w nim wielu wystawców. Naszą placówkę reprezentowali harcerze i dwóch opiekunów p. Ewa Jasińska i p. Ewa Grzywacz. Dziewczęta były bardzo zaangażowane zarówno w przygotowanie prac na kiermasz jak również zachęcały do kupna odwiedzających nasze stoisko. Podczas kiermaszu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze stoisko wystawiennicze Laur - puchar starosty powiatu sochaczewskiego oraz dyplom otrzymała nasza placówka.
Ewa Jasińska
Ewa Grzywacz
10 grudnia siedem dziewcząt z MOW im. gen.Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie wzięło udział w wycieczce do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej I Pola Bitwy Nad Bzurą.
Tego dnia odbyło się rozstrzygnięcie XXIV Konkursu Na Szopkę Bożonarodzeniową. Naszą placówkę reprezentowała praca pt. „Kolędowanie z Chopinem” wykonana przez dwie wychowanki z gr,V- Paulinę Maślińską i Natalię Wulkiewicz ze wsparciem wychowawców p. G. Ruty i A. Domagały. Praca naszych wychowanek otrzymała I miejsce, dziewczęta odebrały nagrody i dyplom od posła Macieja Małeckiego.
Tematem tegorocznej edycji konkursu była Szopka Mazowiecka, celem jest propagowanie tradycji szopkarstwa polskiego i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia jak również wzbudzenie zainteresowania uczestników konkursu walorami regionu, w którym żyjemy- Mazowsza, jego krajobrazem, zabytkami, architekturą, folklorem i historią.
Jesteśmy bardzo dumne z nagrody tym bardziej, że poziom tegorocznej edycji był bardzo wyrównany. Wszystkie szopki zaprezentowane w konkursie zasługiwały na nagrody i uznanie.
Agnieszka Domagała
Dziewiątego grudnia odwiedzili nas przyjaciele z „Odnowy…”. Przyjechało sześć osób dorosłych i dwoje małych dzieci. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie. Uczestniczyło w nim dziewiętnaście wychowanek. Goście zachęcili nas do wspólnej modlitwy. Opowiedzieli o spotkaniu Boga na swojej drodze. Na koniec spotkania dziewczęta zostały mile zaskoczone, ponieważ otrzymały własnoręcznie zrobione przez naszych przyjaciół różańce z koralików i kolorowych sznureczków. Spotkanie było ciekawe skłaniające do wielu refleksji i przemyśleń Czekamy na kolejne wizyty naszych przyjaciół.
Ewa Grzywacz
"Trzy metry nad niebem" to niemal kultowa powieść dla młodzieży o buncie, bólu dorastania i problemach rodzinnych. Szesnastoletnia Babi, dziewczyna, z tak zwanego dobrego domu, poznaje Stepa, którego życie składa się z ćwiczeń na siłowni, wyścigów na motorze i bezsensownych bijatyk. Mimo krańcowo różnych charakterów - zakochują się w sobie. Po wpływem młodzieńczej miłości Babi otwiera się na świat, dojrzewa, a Step staje się bardziej refleksyjny, łagodniejszy. Jednak ich miłość nie ma szans na przetrwanie…
Rozmowa na temat przeczytanej lektury, poprzedzona została obejrzeniem filmu nakręconego na podstawie omawianej książki. W ten sposób mogłyśmy podyskutować o zaletach filmu i książki. Nie zabrakło także zabaw integrujących grupę.
Autorzy programu:
I. Kubiak
E. Żabka
7 grudnia w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Organizatorkami były panie Ula Olkiewicz i Marianna Włodarczyk. Do udziału zgłosiło się siedem dziewcząt, które zaprezentowały wybrane przez siebie wiersze. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury w składzie: p. E. Furmanek, U. Olkiewicz, A. Sadzyńska i M. Włodarczyk wyłoniło laureatów: I miejsce Magdalena Troć, II miejsce Julia Pietrzak i III miejsce Alicja Palenceusz. Wszystkim uczestniczkom konkursu Pani Dyrektor A. Ambroziak wręczyła piękne dyplomy i słodycze, a zwyciężczynie otrzymały dodatkowo nagrody książkowe. Podziękowania i gratulacje dla dziewcząt złożyły Panie organizatorki, a koleżanki nagrodziły je gromkimi brawami.
W dniu 06 grudnia 2016 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. Do Turnieju zgłosiło się 12 uczestniczek. Rywalizacja była bardzo emocjonująca ale rozgrywana w życzliwej atmosferze. Wszystkie zawodniczki grały fair- play.
Mistrzynią Szkoły została uczennica klasy II B Gimnazjum Paulina Dolina, drugie miejsce zajęła Agnieszka Wszeborowska, brązowy medal wywalczyła Magdalena Troć. Najlepsze zawodniczki otrzymały medale oraz dyplomy.
Walki półfinałowe:
Paulina Dolina kl. IIB – Patrycja Podgórna kl. I 2:0
Agnieszka Wszeborowska kl. IIB – Klaudia Ługowska kl. IIA 2:0
Walka o III miejsce:
Troć Magdalena kl. I – Patrycja Podgórna kl. I 2:1
Walka o I miejsce:
Paulina Dolina kl. IIB – Agnieszka Wszeborowska kl. IIB 2:0
I. Szczechowicz-Kasza
6 grudnia 2016r. kilkunastoosobowa grupa dziewcząt z naszego Ośrodka w nagrodę pojechała do stolicy. W podarunku mikołajkowym przed wyjazdem otrzymały od Pani Dyrektor Ambroziak słodycze, a w Warszawie czekało je kilka niespodzianek. Najpierw udały się na lekcję do Zamku Królewskiego, by złożyć wizytę królowi. Dzięki Panu Piotrowi, naszemu przewodnikowi i nauczycielowi, poznały życie dworskie w XVIII wiecznej Polsce, funkcję ceremoniału, dowiedziały się o różnych rodzajach wizyt królewskich takich jak audiencja, czy wizyta prywatna, które składano przed wiekami naszemu władcy. Ponadto dziewczęta wędrowały po wybranych salach i poznawały historię życia codziennego i oficjalnego monarchy. Była to niezwykła lekcja języka polskiego i historii.
Po wizycie na Zamku przyszedł czas, by pojechać do Wilanowa. Ogromną radość sprawiła wszystkim wizyta w McDonaldzie, ale jeszcze większą spacer po Królewskim Ogrodzie Świateł. Tego jeszcze żadna z dziewcząt nie widziała. Najpierw wsiadły na dziedzińcu do zaprzężonej w sześć koni złotej królewskiej karocy, by później przejść do magicznego ogrodu i zobaczyć pokazy łączące światło z muzyką klasyczną. Rewelacyjnie wyglądały ułożone ze świateł, większe niż ludzie, barokowe rośliny, a spacer wśród nich był spełnieniem baśniowego snu.
5 grudnia grupa dziewcząt, w ramach prowadzonych w placówce warsztatów dziennikarskich wybrała się z wizytą do warszawskiej redakcji „Super Expressu”. Przewodnikiem po gazecie była p. Izabela Kraj – dziennikarka. Podczas spotkania wychowanki dowiedziały się, jak wygląda organizacja pracy zespołu redakcyjnego. P. Izabela zdradziła jak dziennikarze pozyskują informację, jak redagować tekst by był czytelny i łatwy do zrozumienia, kto decyduje, który artykuł ukaże się w wydaniu oraz kto je sprawdza pod względem merytorycznym. Dziewczyny najbardziej zainteresował dział „Gwiazdy” i „Plotki”, dopytywały, jak dziennikarze zdobywają zdjęcia i informację o znanych postaciach z show-biznesu. W ramach ćwiczeń miały przeprowadzić „szybki” wywiad z Marylą Rodowicz, gdy wcieliły się w rolę dziennikarki i gwiazdy, zdały sobie sprawę, że to wcale nie jest takie proste.
Na zakończenie wyruszyły na zwiedzanie newsroomu. Dużym zaskoczeniem był fakt, iż 20-stronicową gazetę redaguje 120 osób. Pani Izabela oprowadziła je po poszczególnych działach tworzących „Super Express”. Dziewczyny przyglądały się pracy dziennikarzy oraz grafików (przyjrzały się, jak przebiega techniczna obróbka zdjęć oraz tekstów).
Dziewczyny były bardzo zaskoczone tym, jaką drogę musi przemierzyć gazeta, zanim trafi do ich rąk.
Mam nadzieję, że pozyskane informację wykorzystają przy redagowaniu kolejnych wydań naszych „Wieści ze Szlaku”.
M.Barszcz
Już po raz kolejny, nasze wychowanki, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, miały okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym przedsięwzięciu. Tym razem, 3 grudnia 2016r. zaprezentowano spektakl pt: Piosenka przypomni Ci... Lata dwudzieste, lata trzydzieste...". Koncert poprowadzili, opowiadając o piosenkach z „tamtych lat” w montażu słowno - muzycznym Anna Ostrowska i Artur Bedyk. Oglądając spektakl, udałyśmy się w sentymentalną podróż do dni, gdzie królowały piosenki m. in: Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo. Mieczysława Fogga, Aleksandra Żabczyńskiego, o znajomo brzmiących tytułach: "Na pierwszy znak", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Już nigdy", "To ostatnia niedziela". Mogłyśmy również przyjrzeć się jednej z najsłynniejszych warszawskich kawiarni okresu międzywojennego „Adria”, gdzie orkiestra J. Petersburskiego grała najpiękniejsze w tamtych czasach utwory, dziś określane mianem szlagierów.
M. Dybiec
I. Kubiak
E. Żabka
W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, klasa trzecia udała się do Urzędu Gminy Iłów. Została zapoznana ze strukturą i działalnością urzędu, z zadaniami funkcjonowania gminy oraz pracą poszczególnych wydziałów. Zapoznano nas z zadaniami Rady Gminy, kto wchodzi w jej skład i ilu liczy członków. Następnie ważnym punktem, który nas zainteresował był wydział meldunkowy. Pracownik tego wydziału zapoznał nas z dokumentacją, jaką należy złożyć przy składaniu wniosku na dowód osobisty. Pytań było sporo, zważywszy na fakt, iż uczennice trzecich klas będą niedługo dokonywały tej czynności. Dziewczynki otrzymały informację iż wniosek na dowód osobisty mogą składać w Iłowie, tu również mogą go odebrać . Pod koniec lekcji pokazano wychowankom, gdzie pracuje i jakie pełni zadania Wójt Gminy. Natomiast Sekretarz Gminy - pan Przemysław Nowacki oprowadził nas po urzędzie, opowiedział krótką historię Iłowa oraz wręczył na zakończenie spotkania każdej uczennicy pamiątkową torebkę z informatorami i płytą o ciekawych miejscach w naszej gminie. Uczennice były zadowolone z przeprowadzonej lekcji w takiej formie.
Ewa Grzywacz
W dniu 28 listopada 2016 r. wychowanki MOW w Załuskowie wraz z opiekunami I. Kubiak i E. Żabka odwiedziły Przedszkole Samorządowe w Słubicach. Dziewczęta wcieliły się w rolę postaci bajkowych. Przeczytały przedszkolakom bajkę „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Następnie wzięły udział w zajęciach ruchowych – śpiewały piosenki, tańczyły, przeprowadziły zabawy integracyjne. Dzięki spotkaniu nasze podopieczne miały możliwość przyjrzeć się pracy z małymi dziećmi, która wymaga bardzo wiele cierpliwości i kreatywności. W bardzo radosnych nastrojach powróciłyśmy do Placówki. Czytanie bajki odbyło się w ramach programu innowacyjnego, jaki realizowany jest w naszej placówce pt.: ”Wychowanie przez czytanie”.
I.Kubiak,
E. Żabka
27 listopada 2016 roku w naszym Ośrodku gościliśmy Zespół Ludowy ze Słubic „Grzybowianki”. Spotkanie z Zespołem odbyło się w ramach programu „Historia naszego regionu - spotkania z folklorem”, którego autorami są: I. Kubiak i E. Żabka.
Wprowadzeniem do koncertu była prelekcja na temat muzyki ludowej, tradycji i obrzędów pochodzących z naszego regionu. W dalszej części występu artyści zaprezentowali wiązanki ludowe połączone z tańcem i przyśpiewkami. Pani Cecylia Milczarek - założycielka zespołu przedstawiła okoliczności powstania zespołu a kierownik zespołu E. Piegowska i R. Jabłoński zaprezentowali i omówili elementy stroju ludowego. Na uwagę zasługuje fakt, iż skład zespołu stanowi nie tylko starsze pokolenie, ale także dzieci i młodzież.
Członkowie zespołu zachęcali wychowanki do zainteresowania muzyką ludową, historią powstania dawnych tekstów i muzyki. Spotkanie zostało zakończone konkursem muzycznym sprawdzającym wiedzę o polskich tańcach narodowych.
Podczas poczęstunku zespół oraz nasza młodzież zadeklarowała obustronną współpracę na rzecz rozwoju kulturalnego naszych miejscowości i kształtowania postaw młodych ludzi poprzez muzykę ludową.
Jeszcze raz dziękujemy zespołowi za przybycie i uatrakcyjnienie pobytu naszym wychowankom. Serdeczne podziękowania za ogromny wkład pracy, kierujemy do współrealizatorów programu: p. M. Dybiec, p. A. Domagała, p. A. Gąsior i G. Ruta za pomoc w przygotowaniu wystawy poświęconej tematyce ludowej i słodkiego poczęstunku dla gości oraz p. E. Jasińskiej za przygotowanie upominku. Dziękujemy także naszym wychowankom za okazaną pomoc.
Autorzy programu
W dniu 26 listopada w MOW w Warszawie na ulicy Strażackiej odbył się I Mazowiecki Miniturniej Piłki Nożnej Dziewcząt. W zawodach wystartowało 7 drużyn. Nasz zespół w składzie: Paulina Arent, Paulina Dolina, Nikola Gozdan, Magdalena Ruta, Patrycja Wożniak, Agnieszka Wszeborowska zajął 4 miejsce. W swojej grupie dziewczęta wygrały dwa mecze, jeden zremisowały:
Wyniki:
MOW Pogroszyn – MOW Załusków: 3:3
MOS Podciernie - MOW Załusków: 1:4
MOW Wierzbica – MOW Załusków: 1:4
W walce o medale nasza drużyna przegrała obydwa mecze dopiero w dogrywce z MOS Zielonką oraz MOW Kolonia Szczerbacka Wszyscy mimo zaciętej walki i wielu emocji grali fair play. Widownia entuzjastycznie reagowała na każdą zdobytą bramkę. Duże brawa dla dziewcząt.
I. Szczechowicz - Kasza
W dniu 23 listopada nasze podopieczne uczestniczyły w zabawie integracyjnej zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Słubicach oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Mocarzewie. Na scenie wystąpił Teatr „Maska" z Krakowa z przedstawieniem „Misio Tulisio". To bajkowa opowieść o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń i szanowanie innych, bez względu na pochodzenie czy wygląd. Celem spektaklu było szerzenie postawy braterstwa oraz wzajemnej pomocy, uświadomienie dzieciom, że mimo tego iż każdy jest inny - ludzie pochodzą z różnych krajów, są wychowywani w odmiennych kulturach, każdemu należy się szacunek. W pewnym momencie zrobiło się naprawdę bajkowo, a to za sprawą kolorowych baniek mydlanych, które pojawiły się na sali. Wszyscy z niecierpliwością czekali jednak na moment, w którym na środek sali wjedzie olbrzymi tort urodzinowy- smakował wyśmienicie! Organizatorzy zapewnili również atrakcję: mini salon kosmetyczny, słodka wata cukrowa. Świętowanie polegało również na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka.
STO LAT MISIU!
Izabela Kubiak
Ewelina Żabka
W dniu 24 listopada 2016r. uczennice klasy II i III gimnazjum pod opieką p. Urszuli Olkiewicz i p. Izabeli Szczechowicz-Kasza miały okazje obejrzeć w Muzeum Mazowiecki zbiory sztuki secesyjnej z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum, którego siedzibą jest odrestaurowana kamienica z początków XX wieku dysponuje obecnie największą kolekcją sztuki secesyjnej w Polsce. Posiada również zbiory zawierające m.in. kolekcję szkła, cyny, sreber, biżuterii, ceramiki, rzeźby, malarstwa, strojów oraz mebli.
Nasze dziewczęta mogły zobaczyć typowy wystrój mieszkania zamożnego mieszczaństwa z końca XIX w. Z podziwem oglądały nie tylko meble, ale również eksponaty sztuki użytkowej – zastawę stołową, wazony, patery i obrazy namalowane oczywiście w duchu secesji.
U. Olkiewicz
19 listopada odbył się festiwal piosenki harcerskiej i turystycznej. Tegoroczny festiwal przebiegał pod hasłem "SZANTY". Organizatorem imprezy była drużyna harcerska "Czarna jedynka" z Teresina oraz hufiec Sochaczew. Nasza drużyna "OSTOJA" przygotowała dwa utwory: "HEJ ME BAŁTYCKIE MORZE" i "MY HARCERSKA WIARA". W konkursie wzięło udział 17 drużyn. Festiwal był podzielony na dwie kategorie:zuchową i harcerską. Każda drużyna wykonała po dwa utwory. Piosenka wykonana przez naszą drużynę bardzo wzruszyła starszą kadrę harcerską.Za udział w konkursie każda drużyna otrzymała dyplom i pamiątkową statuetkę. W nagrodę drużyna "Ostoja" udała się do Żelazowej Woli miejsca narodzin Fryderyka Chopina.
phm Ewa Grzywacz