14 października 2020 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Ambroziak, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
W części artystycznej wychowanki MOW w Załuskowie pod kierunkiem pani Edyty Góreckiej i pani Żanety Kamińskiej, śpiewem i wierszem wyraziły swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Na zakończenie wychowanki rozdały pracownikom placówki drobne upominki.
Edyta Górecka
Żaneta Kamińska
8.10.2020r.w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzono je kampanią wyborczą, w trakcie której kandydatki starały się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkim opisem swoich planów i ambicji. Już po raz kolejny nasze szkolne wybory przypominały wybory państwowe. Wyborcy głosowali jak dorośli, czyli z zastosowaniem podobnych procedur. Karty do głosowania wrzucano do urny, która została opróżniona po zamknięciu lokalu wyborczego.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminu Wyborów w skład Rady Samorządu weszły wychowanki o największej liczbie głosów i będą pełnić następujące funkcje:
Przewodnicząca – Alicja Kubiak z klasy Ib
Z-ca przewodniczącej – Patrycja Zatońska z klasy Ia
Sekretarz – Angelika Szróbka z klasy VIII
Opiekun sekcji kulturalnej – Marika Wiśniewska z klasy IIb
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym!
Urszula Olkiewicz
Piotr Wiśniewski
W dniach 25-27 września 2020r. odbył się kolejny rajd tym razem 50 Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą. Do rajdu zgłosiło się około 20 drużyn. Trasa była bardzo ciekawa punkty patrolowe dobrze zorganizowane wymagające dużej sprawności fizycznej. Emocje sięgały zenitu dziewczęta bardzo się starały, pogoda nam nie sprzyjała lał deszcz. Nie mniej jednak nasze harcerki stanęły na wysokości zadania i zdobyły II miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumne i zadowolone. W drugim dniu rajdu dziewczęta złożyły przyrzeczenie harcerskie w kościele w Brochowie. Czekamy na kolejne wyzwania rajdowe.
phm Ewa Grzywacz
W piątek 23 września 2020r. Odbyło się spotkanie w gminnej bibliotece w Iłowie. Pani Anna Kornacka-Bartos zaprosiła nas na czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Spotkanie odbyło się w miłej i kameralnej atmosferze. Czytałyśmy „Balladynę „ z podziałem na role wcielając się w postać Kirkora, Grabca czy Goplany. Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wspólnie omawiałyśmy projekt naszej dalszej współpracy .
Ewa Grzywacz
23 września wychowanki z naszej placówki pomagały w przygotowaniu terenu pod wysiew trawy w Parku 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w Iłowie. Prace nadzorował pan Jan Mierzwicki, który jest inicjatorem powstania tego projektu. Dziewczęta miały okazję poznać różne gatunki drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Z zainteresowaniem wysłuchały historię powstania parku.
Izabela Szczechowicz - Kasza
Podczas kolejnego spotkania w Słubicach wspominaliśmy wydarzenia z 16-17 września 1939r. W tych dniach zostały zbombardowane Słubice i Iłów. Część historyczną przedstawił Sławomir Ambroziak, uzupełniali zaproszeni goście. Zostały przygotowane utwory patriotyczne, a nasi harcerze defiladowym krokiem maszerowali przy dźwiękach warszawianki. Zostałyśmy nagrodzone dużymi brawami. Na koniec spotkania był słodki poczęstunek i wspólne zdjęcia.
Ewa Grzywacz
Urszula Olkiewicz
16 września 2020r. w pałacu w Sannikach odbyło się spotkanie DKK. Zaszczycił nas swoją osobą autor wielu książek Michał Gałkowski. Autor swoim aktorskim wystąpieniem porwał publiczność przemawiając w kilku językach jako lektor. Dziewczęta zadawały wiele pytań z dziedziny fantastyki oraz z życia osobistego pisarza. Na koniec spotkania podpisywał swoje książki robił wspólne zdjęcia. Spotkanie było ciekawe i interesujące autor zaszczepił wśród dziewcząt, bakcyla do pisania opowiadań i przesyłania na jego skrzynkę pocztową. Obiecał wszystkie przeczytać i odpowiedzieć.
Ewa Grzywacz
Jak co roku 13 września 2020r. odbyła się duża uroczystość w Grzybowie „Święto Michała” Wzorem poprzednich lat poproszono nas o występ. Dziewczęta przygotowały układ taneczny oraz przedstawienie z udziałem widowni. Występ bardzo się podobał, został nagrodzony brawami jedna z pań tak się wzruszyła iż podarowała pięćset złotych na słodycze dla dziewcząt. Następnie brałyśmy udział w ciekawych warsztatach wycinanie papierowych kwiatów wyrób mydła, pieczenie chleba, lepiłyśmy gliniane garnki oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Punktem kulminacyjnym były dwa torty zrobione z okazji 25 –lecia „Ziarna”. Życzymy wielu sukcesów i dalszej współpracy.
Ewa Grzywacz
W dniach 9-11 września odbyły się w naszej placówce warsztaty teatralne. Prowadzącymi były aktorki z Teatru Playback i muzyk grający na wielu instrumentach. Podczas zajęć dziewczęta bardzo się stresowały, większość brała udział w warsztatach pierwszy raz, ale w trakcie ćwiczeń czuły się coraz pewniej. Młode aktorki sztuki teatralnej poznały wiele technik które pomogły im odegrać każdą rolę. Dziewczęta pod dokiem specjalistek przygotowały przedstawienie i układ taneczny na „Święto Michała” w Grzybowie. Ta forma zajęć bardzo zbliżyła dziewczęta do siebie, praca zespołowa przyniosła oczekiwane efekty widownia również doceniła włożony wysiłek.
Ewa Grzywacz
W dniu 11 września 2020 roku, odbyły się w Sannickim parku warsztaty plastyczne. W warsztatach udział wzięło siedem dziewcząt plus wychowawca. Tematem przewodnim warsztatów była martwa natura. Prowadzący Wojciech Witkowski artysta plastyk udzielał praktycznych porad jak należy wykonać prosty szkic rysunku. Dziewczęta za pomocą kreski i plam pastelą suchą wykonały ciekawe prace, które zostały zaprezentowane w placówce. Artyści byli pod wrażeniem oglądając prace naszych młodych plastyczek. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dziewcząt, czekamy na kolejne.
Ewa Grzywacz
Wraz z początkiem roku szkolnego, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „DOM na SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie intensywnie rozpoczęły działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby dziewczęta doceniły wartość czytania oraz spotkały się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
W tym roku 5 września odbyła się 9 edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali tragedię Juliusza Słowackiego pt.: „Balladyna”. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, wychowanki naszej Placówki wzięły aktywny udział w tym wydarzeniu.
Społeczność Ośrodka powitała wicedyrektor Beata Duda, która podkreśliła jak ważna jest promocja czytelnictwa i polskiej literatury. Zaznaczyła, iż idąc śladem poprzednich lat, nasza Placówka po raz kolejny włączyła się w tą szczytną akcję, która wpisuje się w kalendarz imprez naszej Placówki.
W tym roku, prócz słowa czytanego, przybliżono sylwetkę autora „ Balladyny”, poprzez wystawę poświęconą życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Fragmenty tragedii wspólnie odczytały wychowanki i kadra pedagogiczna.
Naszym celem było, aby dziewczęta jak najpełniej mogły przeżyć treść czytanych słów. Akt I scena III tragedii zaprezentowany został z podziałem na role, z książką w ręku. Wychowanki z zainteresowaniem wysłuchały czytanego tekstu, a atmosferę dopełniła przygotowana sceneria.
W ten sposób nasza Placówka kolejny raz dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Z uwagi na sytuację epidemiczną, „Narodowe Czytanie” wyjątkowo w naszym Ośrodku odbyło się tylko w gronie wychowanek i kadry pedagogicznej, bez udziału zaproszonych gości.
Koordynatorzy akcji:
I. Kubiak, E. Żabka
Kolejne zajęcia z projektu „ZUL” odbywały się 24.08-30.08.2020r zgodnie z przyjętym harmonogramem spotkań. Dziewczęta podczas zajęć miały możliwość współpracy z wieloma ciekawymi, artystami. Ostatnie zajęcia odbywały się w Grzybowie prowadził je Pan Darek Paczkowski artysta grafik. Dziewczęta pracowały w zespołach projektowały i wycinały szablony malowały farbą, uczyły się planowania i rozmieszczania poszczególnych elementów muralu. Efektem finalnym była praca zespołowa wykonana na murach budynku mieszkalnego i gospodarczego, przedstawiała wielokolorowy płot na nim elementy ludowe kozy słoneczniki, koniki polne, roślinność regionalną. W niedzielę 30 sierpnia w ramach projektu mieliśmy zorganizowany rejs statkiem po Wiśle w Płocku po hasłem „Człowiek i rzeka dokąd płyniemy” na zakończenie wycieczki zwiedzanie starówki i pyszne lody w kawiarni.
Ewa Grzywacz
W dniu 15.07.2020r. nasze wychowanki wybrały się na wycieczkę do Płockiego ZOO. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata oraz zapoznanie się z warunkami ich życia.
Wycieczka okazała się atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.
A. Stenborowska
Dotarliśmy do końca kolejnego roku szkolnego. Pomimo pandemii udało nam się bezpiecznie doprowadzić uczennice do upragnionych wakacji. Dwadzieścia sześć dziewcząt ukończyło Szkołę Podstawową w Załuskowie. Uczennice pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały akademię. Odbyło się również uroczyste ślubowanie absolwentek. Wręczono nagrody za najlepsze wyniki w nauce oraz za wzorową frekwencję. Uczennica klasy IB Liceum Ogólnokształcącego Emilia Siła Nowicka została wyróżniona Nagrodą Starosty Sochaczewskiego za bardzo dobre wyniki w nauce. Wręczone również nagrodę Angelice Szróbce, uczennicy klasy VII Szkoły Podstawowej, która znalazła się w grupie „Ośmiu Wspaniałych” za ogromne zaangażowanie w pracę wolontariatu.
Koniec roku szkolnego był również czasem pożegnań i chwil pełnych wzruszeń. Z większością wychowanek żegnaliśmy się tylko na czas wakacji, natomiast niektóre z naszych dziewcząt wkraczają już w dorosłe życie.
W dniu 13.06.2020r. odbył się konkurs pt. „Aranżacja stołu na różne okazje”. Celem konkursu było kształtowanie wiedzy na temat savoir-vivre, wzbudzanie w młodzieży poczucia estetyki oraz upowszechnianie wzorów estetycznego i dekoracyjnego nakrywania stołów.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu aranżacji nakrycia stołu dla dwóch osób oraz wygłoszeniu prelekcji na temat istotnych zasad zachowania się podczas spożywania posiłków.
Przygotowane aranżacje oceniano za:
Rozstrzygnięcia dokonało specjalnie powołane Jury.
I miejsce zajęła grupa III
II miejsce zajęła grupa V
III miejsce zajęła grupa VI
Autorzy innowacji.
1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej radosnych świąt. Charakteryzuje się głównie wręczaniem pociechom drobnych prezentów i słodyczy oraz wspólnymi zabawami. Tak też było tego dnia w MOW-ie w Załuskowie. Dziewczęta myślały o tym, co tym razem dostaną i jak będzie wyglądał ten Dzień tutaj.
Organizatorzy zadbali, by nikt się nie nudził i przy okazji wykazał się swoimi ukrytymi talentami. Od samego rana aż do kolacji były zaplanowane różne gry, zabawy i konkursy. Zwieńczeniem Dnia był grill i dyskoteka.
Nie obyło się też bez niespodzianek. Pierwszą była wizyta Pana Posła Arkadiusza Iwaniaka, który jak Święty Mikołaj przybył z podarunkami dla wszystkich dzieci. Później odwiedził nas Pan Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski i Pani Sekretarz Katarzyna Michalska, którzy również pamiętali o święcie przebywających tu dzieci i przywieźli ze sobą oprócz życzeń torbę cukierków.
Organizatorzy